Skocz do zawartości

Moderacja Społeczna - zaczynamy!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Nasunęły mi się dwie uwagi:

1) Przepraszam, ale automatyczny ban za jakąś ilość minusów, to szaleństwo.

Weźmy mnie, z uporem godnym lepszej sprawy, nawołuję do umieszczania astro-zdjęć w wersji B&W (lub opiniuje okular typu ZZZ)

Jestem w wyraźnej mniejszośći, bo ludzie lubią kolory (lub okulary typu ZZZ). Dobrze, rozumiem uwagi innych!

Dostaję jednak minusy, za moje zdanie i w konsekwencji dostaję bana. Jeśli automatycznie, to jest to tragedia!

To NIE może być automat! Nie może to być również, rodzaj społecznej cenzury. Większość nie zawsze ma rację...

 

2) Jeśli post znika po iluś tam minusach, to wiele wątków straci wątek! (hehehe) Trzeba zastanowić się, nad innym sposobem "karania" postów. (niedotyczy postów obscenicznych lub obrażających innych).

 

Generalnie system ocen wnosi wiele ożywienia do forum. Jestem dobrej myśli.

 

Jodłowskiego nieba i dobrych pomysłów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasunęły mi się dwie uwagi:

1) Przepraszam, ale automatyczny ban za jakąś ilość minusów, to szaleństwo.

Weźmy mnie, z uporem godnym lepszej sprawy, nawołuję do umieszczania astro-zdjęć w wersji B&W (lub opiniuje okular typu ZZZ)

Jestem w wyraźnej mniejszośći, bo ludzie lubią kolory (lub okulary typu ZZZ). Dobrze, rozumiem uwagi innych!

Dostaję jednak minusy, za moje zdanie i w konsekwencji dostaję bana. Jeśli automatycznie, to jest to tragedia!

To NIE może być automat! Nie może to być również, rodzaj społecznej cenzury. Większość nie zawsze ma rację...

 

2) Jeśli post znika po iluś tam minusach, to wiele wątków straci wątek! (hehehe) Trzeba zastanowić się, nad innym sposobem "karania" postów. (niedotyczy postów obscenicznych lub obrażających innych).

 

Generalnie system ocen wnosi wiele ożywienia do forum. Jestem dobrej myśli.

 

Jodłowskiego nieba i dobrych pomysłów!

 

Ale czekaj, Mpp. Mówie o przytoczonym przez ciebie przykładzie. Jezeli bedziesz widział , ze twoje przykładowe nawoływania o foty BW tylko irytują ludzi do tego stopnia, że zbierają jakieś mega ilosci minusów, to masz czysty sygnał , ze ludzie tego nie chca non stop do upojenia czytac i po prostu mają tego dość. Proste jak banan :) Jesteś inteligentnym człowiekiem, i na pewno zdołasz przekonywac ludzi do swoich idei tak aby twoje posty były plusowane, a nie minusowane. A co do straty wątku przez watek, to moim zdaniem wątkowi na zdrowie tylko wyjdzie jak ludzie wyautują z niego jakąś brednie. Zobaczymy w praniu.

 

Moim osobistym zdaniem ta wspomniana "wiekszość" w przypadku społecznosci astroamatorów, zachowuje sie i postrzega świat w okół siebie z zupełnie inną perspektywą niz statystyczny user sieci.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasunęły mi się dwie uwagi:

1) Przepraszam, ale automatyczny ban za jakąś ilość minusów, to szaleństwo.

Weźmy mnie, z uporem godnym lepszej sprawy, nawołuję do umieszczania astro-zdjęć w wersji B&W (lub opiniuje okular typu ZZZ)

Jestem w wyraźnej mniejszośći, bo ludzie lubią kolory (lub okulary typu ZZZ). Dobrze, rozumiem uwagi innych!

Dostaję jednak minusy, za moje zdanie i w konsekwencji dostaję bana. Jeśli automatycznie, to jest to tragedia!

To NIE może być automat! Nie może to być również, rodzaj społecznej cenzury. Większość nie zawsze ma rację...

 

2) Jeśli post znika po iluś tam minusach, to wiele wątków straci wątek! (hehehe) Trzeba zastanowić się, nad innym sposobem "karania" postów. (niedotyczy postów obscenicznych lub obrażających innych).

 

Generalnie system ocen wnosi wiele ożywienia do forum. Jestem dobrej myśli.

 

Jodłowskiego nieba i dobrych pomysłów!

 

Mpp ja rozumiem Twoje obawy, ale...

 

1) Ktoś kto da Ci minusa za to, że masz inne zdanie sam siebie ośmieszy! Uważam, że nikt sie do tego nie posunie, żeby to zrobić. W moim odczuciu minusy będziemy dawać postom, które nic nie wnoszą - są bezwartościowe, lekko trollujące, są wymierzone prywatnie w kogoś, zawierają niemiłą treść, albo czyste kłamstwa.

 

2) A tu można by nie usuwać takiego posta, bo rzeczywiście straci sens część dyskusji, ale można go jakoś oznaczyć - na przykład szarą czcionką, jakby ten post był półprzezroczysty - "zgaszony".

 

Takie moje przemyśliwajki :)

 

*EDIT* ... mię uprzedzono :)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, pewnie w przyszłości zrobimy opcję wyłączenia systemu punktowego, dla każdego, komu się on "nie widzi". To chyba najlepsza droga. Nic na siłę.

No to by było chyba bliskie ideału.

Nie każdy lubi cenzurę - nawet w wykonaniu uświadomionego klasowo ludu miast i wsi...

 

Nasunęły mi się dwie uwagi:

1) Przepraszam, ale automatyczny ban za jakąś ilość minusów, to szaleństwo.

...

2) Jeśli post znika po iluś tam minusach, to wiele wątków straci wątek! (hehehe) Trzeba zastanowić się, nad innym sposobem "karania" postów. (niedotyczy postów obscenicznych lub obrażających innych).

....

Generalnie system ocen wnosi wiele ożywienia do forum. Jestem dobrej myśli.

...

Nie wiem jak to wygląda od strony technicznej, ale może dałoby się zrobić to tak:

* kto chce niech loguje się na A-F z opcją systemu ocen i w tej opcji widzi oceny a nie widzi "zbanowanych" postów

* kto nie chce, wchodzi "po staremu", tj. nie widzi ocen a widzi wszystkie posty

* admini obserwują wykorzystanie obu opcji i np. po roku wyciągają wnioski

(np. czy któraś opcja dominuje zdecydowanie czy nie, bo jeśli dominuje to drugą opcję można wyrzucić i uprościć system, poza tym - świetny test sensowności nowego rozwiązania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dodatkowych elementów graficznych - rozumiem, że są osoby, którym to będzie przeszkadzać. Ja patrzę na to inaczej - cena za to, co system wniesie w życie forum jest niewielka. Przyzwyczaicie się do tej "niedogodności".

Przyzwyczaimy B)

a gdyby tak te nowe bajery wkomponować w istniejący pasek "cytuj/odpisz" to wyglądałoby mniej chaotycznie i prawie nie zajmowałoby miejsca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa z obecnością/nieobecnością posta jest banalna. Do tej pory moderator zajmował się porządkowaniem wątków, żeby miały sens. Jeżeli powstawał oftopic z powodu jakiegoś durnego tekstu, to wylatywał sam durny post i bezpośrednie do niego odpowiedzi.

 

Teraz to wy tym się zajmujecie. Czyli nie tylko usuwacie post Was irytujący, ale także cały bałagan, przez niego powstał.

 

Jakie rodzi to konsekwencje - z praktyki? Takie, że zaczynamy bardzo mocno zastanawiać się, czy jest sens komentować kretyńskie posty i czy jest sens brać udział w zadymach. Czemu? Bo zwyczajnie nasze posty, nawet w dobrej wierzy (bo tylko sobie odpowiedzieliśmy, że ktoś jest "gupi") polecą w kosmos, a my zarobimy minusy. Ten mechanizm bardzo mocno ogranicza wielowątkowe awantury. W takiej sytuacji, zamiast generować nowy post, lepiej dać minusa i opisać swój żal w uzasadnieniu.

 

Przenosimy dyskusję z wątków w "minusy". To odciąża forum.

 

Na razie mamy pierwszy dzień działania systemu i mamy porządek. Żaden post nie wyleciał, co więcej, nie dostał minusa. Bez obaw...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to wygląda od strony technicznej, ale może dałoby się zrobić to tak:

* kto chce niech loguje się na A-F z opcją systemu ocen i w tej opcji widzi oceny a nie widzi "zbanowanych" postów

* kto nie chce, wchodzi "po staremu", tj. nie widzi ocen a widzi wszystkie posty

* admini obserwują wykorzystanie obu opcji i np. po roku wyciągają wnioski

(np. czy któraś opcja dominuje zdecydowanie czy nie, bo jeśli dominuje to drugą opcję można wyrzucić i uprościć system, poza tym - świetny test sensowności nowego rozwiązania)

 

Tutaj szanowny kolego z całym szacunkiem, pozwolę sobie nie zgodzić się z Twoją wypowiedzią :). Jak wszyscy to wszyscy, nie można być ponad to, bo to oznacza, że temu komuś (kto wyłączy sobie podgląd ocen) nie zależy na forum (naszym wspólnym dobru). Przynajmniej Ja tak to postrzegam.

 

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boje sie troche o to, ze forum moze sie stac bardziej ezoteryczne.

Powszechnie wiadomo jak drazniace jest jak sie ktos pyta 1000. raz czy mu bedzie synta 8" pasowac, bo mu sie nie chce czytac watkow wczesniejszych. Albo ,,co jest kurcze, kupilem 5cm refraktor i nie widze kolorowych mglawic w powiekszeniu 800x tylko jakies mgielki". Takie watki beda lapaly pelno ,,minusow" i beda ladowac w smieciach co nie wplynie na propagowanie astro wsrod nowych adeptow.

 

I jeszcze sprawa techniczna.

Moze zamiast kolejnego paska z opcjami wrzucic system ocen na i tak prawie pusty pasek ,,cytuj, odpisz".

I po co jest na nim ciagle przycisk ,,raport" skoro zmieniamy sposob raportowania?

 

EDIT: Oj chyba ktos wpadl na to samo kiedy pisalem.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj szanowny kolego z całym szacunkiem, pozwolę sobie nie zgodzić się z Twoją wypowiedzią :). Jak wszyscy to wszyscy, nie można być ponad to...

Ja oparłem się na poście Jesiona z taką propozycją (który zresztą zacytowałem).

A jesli nie zgadzasz się ze zdaniem Jesiona, no to... stąpasz po kruchym lodzie :lol:

 

... bo to oznacza, że temu komuś (kto wyłączy sobie podgląd ocen) nie zależy na forum (naszym wspólnym dobru). Przynajmniej Ja tak to postrzegam.

 

Ori

Przykro mi ale muszę wytknąć błąd logiczny - to będzie tylko oznaczać, że komuś nie zależy specjalnie na systemie samooceny forumowej. Zdecydowanie dokonałaś nadinterpretacji. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boje sie troche o to, ze forum moze sie stac bardziej ezoteryczne.

Powszechnie wiadomo jak drazniace jest jak sie ktos pyta 1000. raz czy mu bedzie synta 8" pasowac, bo mu sie nie chce czytac watkow wczesniejszych. Albo ,,co jest kurcze, kupilem 5cm refraktor i nie widze kolorowych mglawic w powiekszeniu 800x tylko jakies mgielki". Takie watki beda lapaly pelno ,,minusow" i beda ladowac w smieciach co nie wplynie na propagowanie astro wsrod nowych adeptow.

(...)

 

Nie obawiał bym się tego. Rzecz ludzka pytać. Zobacz, ze ludzie z uporem maniaka odpowiadają na takie posty. Albo w stylu "prosze doprecyzuj, określ, zaglądnij do celestii albo watków XYZ" albo po prostu poradą, gdy mają dośc danych aby z sensem odpowiedziec. Inna sprawa jak ktos "przywali" na takie pytanie radosnym "kup se X" (a ten X bedzie miał sie nijak do wymagań pytajacego albo będzie walnięty w ciemno). Taka odpowiedź pewnie troche załapie ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oparłem się na poście Jesiona z taką propozycją (który zresztą zacytowałem).

A jesli nie zgadzasz się ze zdaniem Jesiona, no to... stąpasz po kruchym lodzie :lol:

 

 

Przykro mi ale muszę wytknąć błąd logiczny - to będzie tylko oznaczać, że komuś nie zależy specjalnie na systemie samooceny forumowej. Zdecydowanie dokonałaś nadinterpretacji. B)

 

:Beer: jak Adam będzie pisał bzdury to nie zawacham sie dać mu minusa... :ha:

Chodzi mi o nadużywanie takiej formy wyłączania samooceny. Z resztą czas pokaże jak jest. Jak na razie to strasznie sie przejęłam tematem :szczerbaty: , tak więc zamilknę na dzień i w spokoju bez emocji przemyślę co i jak.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś zdumiałem się, że niektórzy pisarze NIE MOGĄ BYĆ ODFILTROWANI, powoduje to pewną nieufność, że na system ocen też można nałożyć jakieś ciche reguły.

Ale nic nie sugeruję, rozumiem że jedynym odstępstwem od SPOŁECZNEJ OCENY jest "surowa kara".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byście powiedzieli, gdyby minusy blokowały wątek na 24godziny lub inny określony czas? Taki bufor na opamietanie się, przemyślenia. Nic nie znika, każdy może sprawdzić jak toczyła się dyskusja. Jeśli wątek był ciekawy, to ludzie wrócą z ostudzonymi głowami. Jeśli to faktycznie było bagno, to zapomną i nie wrócą, lub znów zminusują, tym razem już na AMEN.

Nadal pozostaje otwartą kwestią, czy ma to być automatyczna decyzja. Pierwsze zamknięcie chyba może być automatyczne czy drugie? Tego nie jestem pewien...

dobrych pomysłów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blokada wątku nie jest najlepszym pomysłem, gdyż ciekawy wątek może być blokowany przez jedno indywiduum. Według mej oceny, lepszym batem było by czasowe blokowanie pisania postów przez takiego osobnika, jeżeli uzbiera określoną ilość minusów

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z automoderacją postów przez całą społeczność nie jest zły i już teraz wiele innych portali stosuje takie rozwiązania. Ale tu zaproponowano rozwinięcie idei - gaszenie postów po przekroczeniu progowej liczby negatywów. Pomysł jest b. sensowny, ale nie wiadomo z góry jak to się sprawdzi w praniu.

Obserwując różne inne portale (w tym plotkarskie) dochodzę do wniosku, że istnieje spore ryzyko zjawiska "epidemii negatywów". Mechanizm jest pewnie taki: ktoś urażony negatywną oceną jego postu, zaczyna jak leci krytykowac inne posty. Inni użytkownicy - podobnie, też czują się dotknięci i zaczynają mścić się na innych. I tak powstaje efekt lawinowy. Skutek jest taki, że robi się czerwono od negatywów. Ale to wszystko.

A tu na A-F przy proponowanych rozwiązaniach skutek będzie dramatyczny - znikną całe wątki. Aż kiedyś wreszcie zniknie całe forum... brrr.

 

Dlatego możliwość wyboru jednej z 2 perspektyw (moderowanej i niemoderowanej) wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem. Poza tym, pozwala na ciekawe "badania socjologiczne". Dopiero po wyciągnieciu wniosków z takich badań będzie wiadomo coś konkretnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawno dawno temu pierwszym znanym systemem z automatyczną (czy też społeczną) moderacją były chyba komentarze na slashdocie. teraz spotyka się to już częściej, choćby na jutubie. ale wszędzie tam nie ma prawdziwego usuwania, negatywnie oceniony komentarz jest tylko ukrywany i jak ktoś chce to sobie klika i go czyta. i to bardzo dobre rozwiązanie bo odpadają zarzuty że coś jest cenzurowane czy utajniane albo że jacyś spiskowcy spowodują zaminusowanie i wyrzucenie czegoś bez śladu.

 

o co chodzi z tym że pasek "cytuj/odpowiedz" jest już wykorzystany? ja tam widzę kupę miejsca :rolleyes:

a nowe funkcje doskonale zmieściłyby się w jedne linii z korzyscią dla estetyki. wymienianie wszystkich userów którzy rekomendują dany post jest może i fajne, ale przestanie gdy na jakiś post zagłosuje 1000 osób. chyba wstarczy licznik, tak jak w "odradzanych".

 

i żeby nie było że jestem maruda - bardzo mi sie podoba ten eksperyment socjologiczny i będę go z uwagą śledził. gratulacje dla odważnego admina! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, zapomniałem dopisać w sprawie tego szczegółu. Mi też się podoba idea upakowania skróconej informacji o liczbie ocen +/- w już istniejącym pasku. Takie mnożenia elementów (pasków, ikon, napisów) nie sprzyja czytelności, wręcz męczy wzrok.

I jeszcze jedno: myślę że pełniejszy obraz daje pokazanie oddzielnie stanów + oraz -, niż pokazywanie algebraicznego salda (jak na innych portalach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z automoderacją postów przez całą społeczność nie jest zły i już teraz wiele innych portali stosuje takie rozwiązania. Ale tu zaproponowano rozwinięcie idei - gaszenie postów po przekroczeniu progowej liczby negatywów. Pomysł jest b. sensowny, ale nie wiadomo z góry jak to się sprawdzi w praniu.

Obserwując różne inne portale (w tym plotkarskie) dochodzę do wniosku, że istnieje spore ryzyko zjawiska "epidemii negatywów". Mechanizm jest pewnie taki: ktoś urażony negatywną oceną jego postu, zaczyna jak leci krytykowac inne posty. Inni użytkownicy - podobnie, też czują się dotknięci i zaczynają mścić się na innych. I tak powstaje efekt lawinowy. Skutek jest taki, że robi się czerwono od negatywów. Ale to wszystko.

A tu na A-F przy proponowanych rozwiązaniach skutek będzie dramatyczny - znikną całe wątki. Aż kiedyś wreszcie zniknie całe forum... brrr.

Dlaczego zakładasz, że czegoś nie wiadomo? Ten system działa od 2 lat w znacznie mniej dogodnych warunkach (dużo dzieci neostrady) i działa wspaniale. Ten system jest tylko na pozór podobny do tego, co jest gdzie indziej. Nie chce mówić o szczegółach, ale gwarantuję Wam, że właśnie w takiej formie zadziała. Ja za to zapytam, czy jest sens dyskutować o obawach? Zawsze takie są. Trudno - trzeba z tym żyć. Ja patrze na efekty, nie obawy. Inaczej, nic bym nie zrobił... AF też by nie było, bo "mieliśmy obawy".

 

Co do wojen na minusy - to oczywiście mam rozpracowane z doświadczenia. Ale nie tu i nie teraz o tym.

 

A tu na A-F przy proponowanych rozwiązaniach skutek będzie dramatyczny - znikną całe wątki. Aż kiedyś wreszcie zniknie całe forum... brrr.

Pytanie - czy naprawdę wierzysz, że dopuściłbym do takiej sytuacji? Ja? Dałbym własnemu forum się "zarżnąć"? Ciekawa obawa... serio :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shuu i pozostali - dlaczego zakładacie, że to co widzicie to już wszystko? Miejsce obok "cytuj" jest już zagospodarowane - po prostu, uwierz na słowo ;). Nie mogę jeszcze mówić czym, zobaczycie wkrótce. To dopiero początek nowych funkcjonalności.

 

Nie obawiajcie się, AF nie będzie obwieszone jak choinka. Za to będzie niezwykle funkcjonalne i pod tym względem unikatowe w skali światowej. Mogę tylko powiedzieć, że już więcej z obszaru z postu nie zostanie wykrojone.

 

No dobra - zdradzę trochę. Pracuję na koncepcją systemu łączącego archiwalne wątki z nowymi (kontekstowo). Tyle tajemnicy :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy przykład, co nie będzie tolerowane w systemie ocen. Ori - możesz powiedzieć, czym wspaniałym wyróżnia się post Meraka, że chcesz go rekomendować całej społeczności AF?

 

Plusy nie są potwierdzeniem, że zgadzasz się z czyjąś opinią, tylko że post rekomendujesz (za wiedzę, wartość, etc.). Wydawało mi się to oczywiste, ale trzeba będzie jednak szybciej stworzyć regulamin. TO JEST REKOMENDACJA, a rekomendacja nie znaczy, ok - zgadzam się z tobą. Wręcz przeciwnie. Często rekomenduje się posty, z którymi wcale nie musimy się zgadzać. Prawda?

 

Powtarzam - TO JEST REKOMENDACJA POSTU! Naprawę trzeba to tłumaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy przykład, co nie będzie tolerowane w systemie ocen. Ori - możesz powiedzieć, czym wspaniałym wyróżnia się post Meraka, że chcesz go rekomendować całej społeczności AF?

 

Plusy nie są potwierdzeniem, że zgadzasz się z czyjąś opinią, tylko że post rekomendujesz (za wiedzę, wartość, etc.). Wydawało mi się to oczywiste, ale trzeba będzie jednak szybciej stworzyć regulamin. TO JEST REKOMENDACJA, a rekomendacja nie znaczy, ok - zgadzam się z tobą. Wręcz przeciwnie. Często rekomenduje się posty, z którymi wcale nie musimy się zgadzać. Prawda?

 

Powtarzam - TO JEST REKOMENDACJA POSTU! Naprawę trzeba to tłumaczyć?

 

No dobra zostałam wywołana to odpiszę :P

Czym różni sie plus przy poście Meraka od postu z astrozdjęciem? Ustalmy te reguły, bo potem będzie zamieszanie, a myślę że czas próbny tego systemu własnie takie babole wyłapie i wtedy będzie jasne... juz całkiem zakręcona jestem :unsure: .

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.