Skocz do zawartości

Moderacja Społeczna - zaczynamy!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dwóch rodzajów minusów - pierwszy by służył do zwracania uwagi a drugi do usuwania postów. Moim zdaniem nie należy usuwać postów istotnych dla wątku, nawet jeśli są źle napisane. Wtedy należałoby użyć tego "pierwszego" minusa. Gdy zaś post niczego do dyskusji nie wnosi, jest obraźliwy itp. to trzeba wtedy klikać tego "drugiego" minusa i post wyleci. Powinien też wtedy zniknąć problem cytowania postów, które zostaną później skasowane - przecież prawie nikt na takie denne posty nie będzie odpowiadał. Myślę też, że nawet po usunięciu posta powinny być widoczne komentarze - wtedy wiadomo dlaczego post został zbanowany, wiadomo o co chodzi i nie będzie obaw, że na forum działa "tajna policja" do banowania postów. ;)

 

Pozdrawiam,

Kuba

 

Popieram te słowa.

Rączka w dół do negatywnego opiniowania posta - jako znak dla autora, że pisze on nieprawdę, nie na temat itp

I osobny przycisk do "usuwania" posta - wtedy gdy już ktoś całkowicie przegnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie rozwijać za bardzo dyskusji i trochę uspokoić zdradzę - będą plusy i minusy oraz "kosz". Jak zerkniecie na Valhalla.pl, gdzie to działa, tam właśnie tak jest, za to nie ma jeszcze kosza, który wdrożyłem na AF wcześniej.

 

Czyli... mamy + i - które regulują karmę, dodatkowo jest opcja usunięcia posta. Wspomniane plusy i minusy wpływają bilansowo na wartość postu, natomiast po przekroczeniu wartości ZERO - post jest ukrywany. W tym przypadku posty można oglądać. W profilu będziecie mogli sobie to ustawić, czyli wartość progu, po którym nie chcecie widzieć postów. Usunięcie posta kosztuje dodatkowe punkty karmy.

 

Co do postów usuwanych przez zgłoszenie do kosza... tych nie będziemy oglądać. Mógłbym przewrotnie zadać zagadkę logiczną: usuwam post po to, żeby mógł go przeczytać? To że takie posty budzą naszą ciekawość to w 100% rozumiem. Mimo to, nie chce wspierać tego typu "wad" naszej ludzkiej natury, tak samo, jak nie popieram sensacji w innych mediach. Musicie mi wybaczyć tę słabość. Nie będzie "igrzysk".

 

Jeżeli chodzi o argumentację typu:

"wiadomo o co chodzi i nie będzie obaw, że na forum działa "tajna policja" do banowania postów."

to pozwolę sobie być bardzo zdecydowany - nie będę w ogóle polemizował z takimi "wątpliwościami". Na to można powiedzieć tylko tak, że jeżeli ktoś ma takie wątpliwości, to proszę, aby sobie AF odpuścił. Ja jeżeli mam podejrzenia, że gdzieś mnie ktoś robi w... to dla własnego honoru odpuszczam. Polecam każdemu.

 

Paranoję leczy się klinicznie, a mi nic do tego. To bardzo wyniszczająca choroba.

 

Gdyby ktoś zapytał "kiedy", to zaznaczam, że najpierw chcę skończyć część systemu związaną z rekomendacjami - tzn. w skrócie - promocją postów "plusowanych". Dopiero wtedy wdrożę poprawki związane z minusami, banami, etc. Najpierw pozytywy, potem negatywy. Nie widzę żadnych palących przypadków patologii działania minusów, więc to może zaczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, że piszę nowego posta pod swoim porzednim, ale to zupełnie nowa myśl, a wolałbym, żebyśmy nad tym chwilę podumali.

 

Ja osobiście mam inny problem z systemem moderacji. Na pewno nie są nim minusy, bo one, poza swoimi wadami, sprawdzają się przyzwoicie. Gorzej jest z plusami, a konkretnie z masowym plusowaniem astrofotografów.

 

Wartościowe posty zawierające DUŻO treści zbierają plusy bardzo, bardzo ślamazarnie. Ja wiem, że to wynika z faktu, że masy lubią patrzeć, ale my tu trochę "lansujemy" inny świat.

 

Bodajże Ori na początku zwróciła uwagę na ten problem. Ja osobiście nie sądziłem, że ziści się tak szybko. Wiara w naszą wspólną mądrość kolejny raz padła w gruzach, więc przyszedł czas na decyzje "odgórne". W nowej wersji systemu nie będzie można zbierać punktów karmy za wrzucenie samego zdjęcia. Aby nikomu nic nie zabierać, a tym bardziej zabraniać, system w astrofotografii pozostanie, zaś dodatkowo pojawi się odrębny system oceny zdjęć w kontekście galerii. Inaczej mówiąc, punkty za zdjęcia zostaną rozdzielone z punktami za treść.

 

Zapewne znowu komuś się ten pomysł nie spodoba, ale trudno... ocenicie to za jakiś czas. Jestem przekonany, że to załatwi sprawę.

 

Przykład:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17070

 

Serce się kraje, jak widzę, kiedy taki wątek dostaje zaledwie parę plusików. Reszta wchodzi i olewa. Powinniśmy odruchowo oznaczać plusami taką pracę na rzecz nas wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17070

 

Serce się kraje, jak widzę, kiedy taki wątek dostaje zaledwie parę plusików. Reszta wchodzi i olewa. Powinniśmy odruchowo oznaczać plusami taką pracę na rzecz nas wszystkich.

 

No i właśnie dlatego Ja poświecam trochę czasu na to, by poszperać wstecz na forum i odgrzebuję stare, zapomniane i WARTOŚCIOWE wątki. Po pierwsze stawiam im plusy, a po drugie czasem jak znajdę coś ciekawego dopisuję posta, żeby dany wątek wypłynął na wierzch. Ten wątek o słońcu, kiedy go znalazłam miał tylko jednego plusa, a odkąd dopisałam posta, "złapał" jeszcze kilka :D.

Czasem warto poszperać na forum i zaplusowac wartościowy dawny wątek.

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Inaczej mówiąc, punkty za zdjęcia zostaną rozdzielone z punktami za treść.

 

Zapewne znowu komuś się ten pomysł nie spodoba, ale trudno... ocenicie to za jakiś czas. Jestem przekonany, że to załatwi sprawę.

 

Chciałbym wyjść też z taką inicjatywą, żeby podobnie były traktowane plusy za obrazy. Chodzi mi o moje (i innych) ostatnie Space-Arty. Owszem, mogą się podobać, bo po to to robię, żeby oko cieszyły - ale moim zdaniem plusy za takie prace też powinny mieć inny wymiar, bo zbieranie ich jest ciut niesprawiedliwe.

W czymże bowiem jest lepszy mój obraz voyagera od porządnego wątku Kanarkusa (wymienionego wyżej) ?

Takich przypadków jest więcej. Ale niestety to komplikuje sprawę. Czy szkice obserwacyjne będą podobnie traktowane?

ciężka sprawa.

 

Dobra opcja by była, gdyby karma była podzielona na:

-karmę za obrazy, zdjęcia, szkice

-karmę za wartościowe wątki

 

ale chyba, co za dużo to i świnka nie zje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie masz rację, Ori! Najlepszą metodą na "zweryfikowanie" starych ale wartościowych wątków jest dopisanie nowego posta - tym samym pojawia się on na górze a reszta już dzieje się sama.

Procedurę promocji dobrych wątków/postów usprawni system ich promocji poprzez:

- możliwość przeglądania plusowanych treści włącznie z rankingami (możliwość sortowania, filtrowania, etc.), także pokazywanie "ostatnio plusowanych".

- moderatorzy będą mieli możliwość wystawiania na forum wątków, które polecają "plusom" - coś takiego jest na Wykop.pl - powinno się sprawdzić u nas.

- możliwość subskrypcji newslettera - a konkretnie zestawienia np. listy najlepszych treści z danych działów tematycznych (konfigurowalne, zależnie od preferencji).

 

To powinno jeszcze bardziej rozruszać promocję wartościowego zaangażowania osób w forum. Same osoby też będę wyróżniane na kilka sposobów, ale to nie czas, żeby o tym rozmawiać.

 

Zdjęcia, szkice, grafiki - oceniane będą odrębnie, bo to treść stricte galeryjna. Choć oczywiście, jeżeli ktoś pod zdjęciem wywali 4 strony opisy, albo essje... to nie widzę przeciwwskazań, żeby zarekomendować cały post, nie tylko zdjęcie. Ale to chyba logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serce się kraje, jak widzę, kiedy taki wątek dostaje zaledwie parę plusików. Reszta wchodzi i olewa. Powinniśmy odruchowo oznaczać plusami taką pracę na rzecz nas wszystkich.

 

Nie, to nie jest olewanie. Chodzi o to, że rzadko sięga się wstecz do "historycznych" postów. Zresztą widzę, że Ori już wyjaśniła co i jak. Pewnie z czasem więcej wartościowych wątków zostanie zauważonych i docenionych :) Szczególnie te które nie tracą na aktualności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie jest olewanie. Chodzi o to, że rzadko sięga się wstecz do "historycznych" postów. Zresztą widzę, że Ori już wyjaśniła co i jak. Pewnie z czasem więcej wartościowych wątków zostanie zauważonych i docenionych :) Szczególnie te które nie tracą na aktualności.

Robert, ja mam wgląd w coś więcej, niż widać na forum. Niestety jest tak, że niewiele osób jednak bierze udział w promowaniu wartościowego contentu. Tak naprawdę, jest to tylko stała grupa osób, którym na tym zależy.

 

Tego pewnie nie zmienię, choćbym nie wiem, jak się starał.

 

Nie ma co się skupiać na negatywnych aspektach, a cieszyć się z tego, co pozytywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie masz rację, Ori! Najlepszą metodą na "zweryfikowanie" starych ale wartościowych wątków jest dopisanie nowego posta - tym samym pojawia się on na górze a reszta już dzieje się sama.

 

Tak. Z małym ostrzeżeniem, zeby post wyrzucający na wierzch wątek też był w miarę sensowny i coś wnosił do tematu. Myślę, że dopuki Adam nie uruchomii innych narzędzi, ten sposób będzie najlepszy.

 

Pozdrawiam serdecznie

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę przyznać że działa to lepiej niż wydawało mi się na początku. zwłaszcza "plusy". oby tylko coś z nich wynikało (to znaczy żeby te posty były naprawdę gdzieś promowane).

do niedawna nawet myślałem że ukrywanie postów bez możliwości ich obejrzenia na życzenie jest faktycznie uzasadnione, tak jak to Adamie tłumaczyłeś (czyli że zniechęca trolle). ale to co stało się ostatnio w wątku o zaćmieniu niestety udowadnia że możliwość oglądania ukrytych postów jest konieczna. bez tego wystarczy kilku kumpli i można kogoś zniknąć z forum i nikt się o tym nie dowie. czym różni się to od dotychczasowej moderacji? ano tym, że dawniej w razie konfliktu winny był zły admin. a teraz winna jest "społeczność" czyli nikt. umywanie rąk - to nawet wygodne...

możliwość podglądania wyrzuconych postów byłaby mechanizmem kontroli, której teraz brakuje.

żeby nie wylać dziecka z kąpielą taka funkcja powinna miec pewne ograniczenia, na przykład że można w ten sposób odkryć tylko jeden post dziennie albo można odkryć dopiero po tygodniu (liczymy na to że emocje opadną...) albo cokolwiek co uda się wymyśleć, ale bez tego ten system jest po prostu kulawy i podatny na przekręty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

może jeszcze napiszę o takiej zasadzie, bo może nie wszyscy o niej wiedzą:

 

że jeżeli pierwszy post jakiegoś wątku zostanie ukryty (zbanowany) przez użytkowników forum, wtedy cały topic jest usuwany,

 

więc nie warto pisać postów w takim wątku, wystarczy stosowny komentarz przy "minusie"

w przyszłości takie usuwanie niechcianych wątków będzie działać z automatu, na razie musimy to robić ręcznie,

stąd czasem pewna zwłoka w usunięciu takiego niechcianego tematu

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

ludzie mówią że jakieś straszne rzeczy się działy na forum, jakieś banowanie, adminowanie i inne okropieństwa - czy to znaczy że "moderacja społeczna" się nie sprawdza i czy w związku z tym będzie jakiś oficjalny komunikat rzecznika czy coś w tym rodzaju? ;)

takie rzeczy chyba miały być załatwiane w sposób "transparentny"...

no chyba że to były auto-bany karmiczne? ktoś coś wie? :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie mówią że jakieś straszne rzeczy się działy na forum, jakieś banowanie, adminowanie i inne okropieństwa - czy to znaczy że "moderacja społeczna" się nie sprawdza i czy w związku z tym będzie jakiś oficjalny komunikat rzecznika czy coś w tym rodzaju? ;)

takie rzeczy chyba miały być załatwiane w sposób "transparentny"...

no chyba że to były auto-bany karmiczne? ktoś coś wie? :huh:

 

Stary, skąd Ty jesteś? Z kosmosu?

Jak kiedyś rozbił się na Ziemi statek kosmiczny, to zaraz przyjechali ludzie w czarnych garniturach i wojsko. I wszystko posprzątali, a teren zalali betonem, zasypali ziemią , zasadzili trawę i postawili tam plac zabaw. Miejscowi się cieszyli i nic już nie wspominali. A potem:

Jaki statek? Takiej sprawy nie było! Ona istnieje tylko w głowach ludzi, którzy mają obsesję na punkcie UFO :lol:

 

P.S: Przepraszam, że tak niemerytorycznie, że tak metaforycznie. Taki mam dzień... Jakby komuś nie odpowiadało, to proszę o usunięcie :lol:

 

 

 

(satyryk zakichany się znalazł)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.