Jump to content

Święto zmarłych


PiotrZ
 Share

Recommended Posts

To jest ten dzień kiedy opłakujemy swoich bliskich . Ja z moim bratem (Robinson) odwiedziliśmy naszego zmarłego ojca , naszą siostrę Basię i moją pierwszą żonkę Lidkę która umarła 11 lat temu .

 

Basia była matką Cichego .

Link to comment
Share on other sites

Ja chcę wspomnieć profesora Bobrusa z uczelni białostockiej(Wydział Prawa). Zmarł 7 lat temu. Wspaniały człowiek, który trraktował studenta nie jak farbę na ścianie, ale jako partnera do rozmowy. Zawsze jak go wspominam mówię, że zmarł nie ten człowiek co trzeba.

Mam nadzieję, że zreinkarnuje się kiedyś i ciągle będzie taki sam...

Link to comment
Share on other sites

Przez to nasze codzienne zagonienie człowiek zapomina o sprawach najważniejszych. Między innymi o pamięci o naszych bliskich, o tym kim byli, o ich śmierci i wreszcie o tym, że los każdego z nas skończy się tak samo i nie ma od tego ucieczki.

Ja na cmentarz nie pójdę, bo nigdy w święto zmarłych nie chodzę. Bywam u bliskich zazwyczaj latem i prawie zawsze sam. Inaczej nie potrafię i nie chcę.

Link to comment
Share on other sites

flame.gifflame.gifflame.gifflame.gif

....... dzień, w którym od 4 lat chce być sam, próbując nawiązać więź z najbliższymi, którzy odeszli....

 

"Nie pomogą próżne żale...

Ból swój niebu trza polecić,

A samemu wciąż wytrwale

Trzeba naprzód iść... i świecić!"

Asnyk Adam

Link to comment
Share on other sites

Dzień zadumy i wspomnień o naszych najbliższych. Duchowa łączność ze zmarłymi i wzruszenie. Często właśnie wtedy przypominamy sobie obrazy z dawnych lat, rodzinne spotkania, z osobami których już nie ma.

Najbardziej jednak zapada w pamięci obraz łun rozświetlających niebo, specyficzna woń zapalonych zniczy, duchowa łączność wszystkich i jakaś tajemnicza aura i siła która spowija wszystko dookoła.

Święto, które w Polsce obchodzi się inaczej, niż gdzieś poza granicą naszego kraju, z odpowiednią temu świętu - powagą i wzruszeniem.

Link to comment
Share on other sites

Mam wielki szacunek dla bliskich którzy odeszli, jednak traktuję ich odejście jako częściową nieobecność. Mój ojciec zawsze powtarzał że człowiek żyje dokąd żyje pamięć o nim, dlatego staram się nie ubolewać nad ich odejściem, ale szanować to co przekazali, stworzyli, co było dla nich ważne, w jakiś sposób dla mnie żyją dalej. Odwiedzam groby bliskich, i rozmawiam z nimi, relacjonuję zdarzenia w moim życiu, tak jakbym przyszedł do kogoś w odwiedziny. Wielu bliskich których nie ma wśród nas miało głęboki, bardzo głęboki wpływ na bieg mojego życia i sposób myślenia.

Ciągle mam nadzieję że się jeszcze kiedyś spotkamy...

Link to comment
Share on other sites

Jak powiedziałem tak zrobiłem. Na cmentarzu nie byłem. Wyjechałem z żoną na weekend. Może to takie Carpe diem właśnie na te dni? Nie wiem. Dużo rozmawialiśmy o naszych bliskich, tych co odeszli i o żyjących. Myślę, że mimo tego, że na cmentarzu nie byłęm oddałem im swój szacunek.

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj na jednym z poznańskich cmentarzy widziałem ciekawy nagrobek. Był na nim gwiazdozbiór i napis Ursa Major.

 

Z całym szacunkiem, czy wiadomo kogo to mogiła ? Dlaczego taki ornament ?

Chciałbym zobaczyć taki nagrobek, nie widziałem takiego nigdy, nawet nie wiem jak sobie go wyobrazić. To dosyć niezwykłe zjawisko, chyba nie tylko jak chodzi o nasz kraj

Link to comment
Share on other sites

Z góry dzięki za fotkę.

 

Teraz naszło mnie pytanie, dlaczego taki motyw znalazł się na nagrobku. Czyżby refleksja nad ogromem wszechświata, kruchością życia ??? ... nad nieznanym po drugiej stronie ?

 

Jak myślicie ?

Link to comment
Share on other sites

Mysle ze osoba lezaca w tym grobie byla milosnikiem astronomii,tak najprosciej mozna to wytlumaczyc.Ale i najbardziej prawdopodobne jest to wytlumaczenie,a teraz inni widzac cos tak wspanialego zaczynaja sie zastanawiac tak jak ty Rage.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.