Skocz do zawartości

Obserwacje aktywności Słońca


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Z wspolczynnikiem k nie bedzie prosze drogiego towarzystwa zadnego problemu.

Toc to mamy do dyspozycji zasoby internetowe dzieki ktorym mozemy porownac ,,to co widzial obserwator"/,,to jak bylo naprawde" i juz wspolczynnik k mamy.

 

 

Czy aby na pewno? O ile się orientuję, to liczba Wolfa podawana przez serwis spaceweather.com jest ponoć o 30% wyższa od tzw. international sunspot number. Więc liczba liczbie nierówna...

 

Ale rzeczywiście - możemy jakąś 'kalibrację' dokonać, np w stosunku do spaceweather.com. Tylko jak dokładnie, żeby każdy obserwator dostał swoje k? A może lepiej, żeby ktoś, kto by zbierał dane, przydzielał ową liczbę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę zadać podstawowe pytanie?

 

Co zrobicie dalej z danymi, które ewentualnie zbierzecie?

Pytam, bo kiedyś przez ponad 6 lat obserwowałem Słońce regularnie a dane były wysyłane bodaj do Belgii. Potem przestano je zbierać i uwzględniać w publikacjach.

 

Pozdr

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę zadać podstawowe pytanie?

 

Co zrobicie dalej z danymi, które ewentualnie zbierzecie?

 

Pawle, nie obraź się, ale na to pytanie częściowo próbował ZbyT odpowiedzieć kilka postów powyżej. Nie widzę zatem do końca sensu zadawania tego pytania - szczególnie, że w dotychczasowej rozmowie nie uczestniczyłeś. Pozwolę sobie zatem postawić Tobie minusik i poproszę innych, aby Twój i ten mój post został zignorowany w dalszych rozmowach na temat całego projektu. Jeśli chcesz, załóż oddzielny wątek o sensie obserwacji Słońca i przedstaw nam tam swoje zdanie - jestem pewien, że wielu innych userów z chęcią wymieni się z Tobą swoimi opiniami.

 

Tym pytaniem możesz poza tym wkroczyć w sferę pomiędzy astronomią amatorską a 'pół-amatorską'.

 

Pozwolę sobie jednak odpowiedzieć na Twoje pytanie - czemu nie? Czy to coś złego? Taka akcja pozwoli choćby na zorientowanie większej ilości amatorów na nasze Słoneczko oraz zdobycie wiedzy większej na temat tego, co się dzieje aktualnie i w dłuższej skali na naszej Dziennej Gwieździe. Ponadto, taki program pozwoli początkującym amatorom na zdobycie pewnego doświadczenia oraz wymianę wiedzy z innymi obserwatorami. To pierwsze, co z tymi danymi da się zrobić. Drugie - to z całą pewnością zostaną na forum i posłużą innym jako choćby inspiracja. Trzecie - są jakieś propozycje?

 

To tylko takie pierwsze lepsze przykłady z brzegu - sam czubek góry lodowej. Inne przykłady podano powyżej.

 

 

A czy Ty Pawle obserwowałeś tylko dlatego, że dane były 'gdzieś' wysyłane i dalej obrabiane, czy też i dla własnej, amatorskiej przyjemności i chęci poznawczej? Mam nadzieję, że nie tylko to pierwsze.

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie zrozumiałeś...

Pytałem z czystej ciekawości. Bo sam zachęcam obecnie młodzież do rozpoczęcia obserwacji Słonecznych. Miałem nadzieję, że ktoś z Was dokopał się do jakiejś organizacji bo sam uważam, że zaniedbanie badania liczby Wolfa było by grzechem zaniechania, choćby ze względu na to, że takie dane są niezbędne do porównań parametrów aktywności z danymi historycznymi. Liczyłem, że rozeznaliście temat i pod tym kątem, szczególnie po pytaniu ZbyT'a.

Pytam, bo mnie zawsze mierzwi by dane nie leżały w szufladzie.

Odebrałeś to jako "atak" jak mniemam a nie potrzebnie, Ci którzy byli na zlocie i słyszeli naszą dyskusję wiedzą, że wśród projektów obserwacyjnych na pierwszym miejscu jako najprostszy i dający ważny wynik wymieniłem obserwacje aktywności Słońca! Dobrze opracowana baza takowych jest, choćby dla badaczy zajmujących się korelacją zmian aktywności ze zmianami obserwowanego promienia Słońca (co bada się zakryciami :D ), niezbędna.

Czemu mnie zaatakowałeś, bo tak mogę odebrać Twój post, nie wiem. Internet i słowo pisane nie przekazuje emocji dlatego uznam to za nie byłe i nie dam Ci minusa za atak personalny oraz zaczepkę w postaci ostatniego zdania.

Do dyskusji już się też nie będę włączał bo widzę, że "nowi" są nie mile widziani...?

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle! Mam nadzieję zatem, że się pomyliłem! :) Przyjmij zatem moje szczere przeprosiny!

Czasem zwyczajnie trudno szybko rozszyfrować, co ktoś rozumiał przez napisanie jednego pytania - czy jest to atak, prowokacja czy też dobra rada?

 

I wręcz przeciwnie - im więcej 'nowych' - tym lepiej! :)

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle! Mam nadzieję zatem, że się pomyliłem! :) Przyjmij zatem moje szczere przeprosiny!

Czasem zwyczajnie trudno szybko rozszyfrować, co ktoś rozumiał przez napisanie jednego pytania - czy jest to atak, prowokacja czy też dobra rada?

 

I wręcz przeciwnie - im więcej 'nowych' - tym lepiej! :)

 

Pozdrawiam serdecznie

 

No i buzi...

To wiecie czy ktoś to zbiera?

 

A w ogóle to zachęcam wszystkich którzy będą obserwować Słońce do podjęcia próby wyrysowania analemmy Słonecznej!

Przy codziennych obserwacjach z tego samego miejsca jest to proste. A jak się ma aparat foto to już w ogóle banał!

Wystarczy, że prócz plam Słonecznych zarejestrujemy np. na rysunku lub fotografii gdzie jest Słońce ot np. raz w tygodniu, np. zawsze w środę ok. tej samej godziny. Możemy taką obserwacją uzyskać o taki piękny obrazek: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm..._in_the_sky.jpg

 

Zachęcam bo przy okazji można się czegoś nauczyć !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ogóle to zachęcam wszystkich którzy będą obserwować Słońce do podjęcia próby wyrysowania analemmy Słonecznej!

Przy codziennych obserwacjach z tego samego miejsca jest to proste. A jak się ma aparat foto to już w ogóle banał!

Zachęcam bo przy okazji można się czegoś nauczyć !!!

 

Przy okazji, zobaczcie tę animację "słonecznej ósemki" ;) - http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap071204.html

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jeden glos osnosnie k.

Nie wiem czy ja juz tak mam czy to studia na fizyce wypaczyly mi poglad na swiat ale wg mnie ustalanie tego wspolczynnika z kilku obserwacji jakimi bedziemy dysponowac mija sie z celem.

Sam prowadze obserwacje Slonca z 3 roznych miejsc o roznych porach dnia, przy uzyciu 2 teleskopow i w roznych warunkach.

Przy probie wyznaczenia k dla siebie dostane taki rozrzut statystyczny, ze az glowa boli.

 

Moze po prostu tak zupelnie amatorsko sobie to darujemy i bedziemy pisac co kto widzil, z jakim sprzetem i przy jakich warunkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jeden glos osnosnie k.

(...)

Sam prowadze obserwacje Slonca z 3 roznych miejsc o roznych porach dnia, przy uzyciu 2 teleskopow i w roznych warunkach.

Przy probie wyznaczenia k dla siebie dostane taki rozrzut statystyczny, ze az glowa boli.

celem naszym nie jest wyznaczenie dla każdego współczynnika k. Ten współczynnik ma za zadanie jedynie zebranie razem i porównanie naszych wyników. Celem jest obserwacja Słońca

 

myślę, ze nie ma powodu porównywać naszych wyników z obserwacjami satelitarnymi. Jako obserwacje odniesienia możemy przyjąć obserwacje kogoś z nas, kto ma już jakieś doświadczenie i dysponuje dobrym teleskopem oraz warunkami

 

osoby uczestniczące w naszym przedsięwzięciu powinny zdecydować jakim sposobem będą obserwować. Nie można raz obserwować dużym Newtonem, a następnego dnia małą lunetką i umieszczać wyniki w jednym arkuszu. Inne wyniki (a tym samym wsp. k) będą już przy zmianie z projekcji na obserwacje bezpośrednio przez okular (z filtrem rzecz jasna). Dlatego jeśli ktoś zmieni sposób obserwacji powinien to zgłosić i wyznaczyć nowy współczynnik. Do wyznaczenia k potrzebne będzie przynajmniej 30 obserwacji pokrywających się z obserwacjami odniesienia, a to realnie oznacza kilka miesięcy. Myślę, ze po pewnym czasie można będzie to ponownie zweryfikować

 

imho jeśli dobrze opracujemy arkusz obserwacji to współczynnik k będziemy mogli zweryfikować nawet po kilku latach dlatego w tym momencie szkoda się tym przejmować

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przepraszam, że nie odpisywałem w tym wątku ostatnio.

Też uważam, że możemy zignorować k i ewentualnie dodać to po jakimś czasie.

 

Zatem dla podsumowania - co byłoby liczone? Czy ktoś może zrobić jakieś dobre i zgrabne podsumowanie?

 

Jaki by był format pisania odpowiedzi? Proponowałbym oddzielny wątek, gdzie każdy obserwator podawałby raz na miesiąc wyniki swoich obserwacji. W jednym poście podałby wartości dzienne, jak i średnią z miesiąca. Resztą zajął by się ktoś odpowiedzialny za zbiórkę i przetwarzanie danych. :)

 

Prócz tego można rzeczywiście dodać dodatkowe atrakcje ;), o których Paweł wspomniał - czyli zaznaczanie pozycji Słońca przy obserwacji o tej samej godzinie. To byłoby naprawdę interesujące!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

TOS nie wymarło, przeciwnie ma się bardzo dobrze. Zapraszam wszystkich twardzieli, którzy lubią wyzwania i długi dystans. Na tym właśnie polegają obserwacje Słońca w TOS.

Wszystko ujednolicone, wyniki miesięczne już 10 dnia po zakończeniu miesiąca. Własne programy do opracowywania obserwacji, obliczania parametrów aktywności

To wcale nie przeszkadza, aby na tym forum na bieżąco przedstawiać swoje wyniki, wymieniać uwagi i doświadczenia.

ZAPRASZAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
TOS nie wymarło, przeciwnie ma się bardzo dobrze. Zapraszam wszystkich twardzieli, którzy lubią wyzwania i długi dystans. Na tym właśnie polegają obserwacje Słońca w TOS.

Wszystko ujednolicone, wyniki miesięczne już 10 dnia po zakończeniu miesiąca. Własne programy do opracowywania obserwacji, obliczania parametrów aktywności

To wcale nie przeszkadza, aby na tym forum na bieżąco przedstawiać swoje wyniki, wymieniać uwagi i doświadczenia.

Świetnie, że dołączył do forum "pierwszy" w TOS-ie :banan:

Listopad nas nie rozpieszczał z pogodą, a poniżej zrzut ekranu programu "Arkusz" z moimi listopadowymi obserwacjami.

2008_11.jpg

 

Pozdrawiam:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.