Skocz do zawartości

Karta obserwacji


Yah

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki.

 

Ja swoje obserwacje gwiazd zmiennych notuję tak:

 

G UT JD PA PB Wzór Wynik Uwagi

 

Po kolei - gwiazda, UT, JD, gwiazda porównania A (jasność), gwiazda porównania B (jasność), wzór (np. a3v7b), wynik (jasność zmiennej), uwagi - mapa, sprzęt, warunki, etc. Oczywiście par gwiazd porównania może być więcej.

 

 

Pozdrówka,

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jestem strasznym leniwcem. Moje notatki nie są za bardzo usystematyzowane: na górze nowej kartki "dziennika obserwacyjnego" data, miejsce, w którym obserwuję, pogoda. Następnie krecha pozioma a pod nią gwiazda, gwiazdy porównania, ocena oraz data i godzina w zwykłym, cywilnym formacie. Pod datą piszę ewentualne uwagi. Potem kolejna krecha i od nowa. :)

 

Notatki z kilku, czasami kilkunastu obserwacji, w przypływie zapału, hurtem wklepuję do DOGZa. Dzięki temu nie muszę zawracać sobie głowy konwersją daty na JD co, przyznam bez bicia, niespecjalnie mi wychodzi.

Brak mi tylko jakoś motywacji, żeby przesłać dane do SSW i wklepać do bazy PTOGZ. Od dawna obiecuję sobie, że "już jutro a najpóźniej w weekend" jednak nic z tych obietnic nie wynika. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też kiedyś robiłem obserwacje "do szuflady". Ale wreszcie zmobilizowałem się i wysłałem co miałem do SSW. Ależ potem była frajda, gdy odpaliłem generator krzywych jasności na www.sogz-ptma.astronomia.pl i zobaczyłem zielone kropki (swoje ocenki) pięknie idące za trendem Chi Cyg czy T Cep. Do dziś mi to sprawia przyjemność - widzę swój wkład na wykresach.

Teraz działam już rutynowo - sesja obserwacyjna, wklepanie ocenek do DOGZa, kopiuj-wklej i wysyłam ocenki ( w formacie SSW) do Staszka i na stronę PTOGZ.

Muszę się jeszcze kiedyś zmobilizować i wysłać kilkaset ocenek do AAVSO. Jestem członkiem tej organizacji, a nie znalazłem dotąd czasu by im cokolwiek podesłać...

 

Pozdrówka,

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

Ja swoje obserwacje gwiazd zmiennych notuję tak:

 

G UT JD PA PB Wzór Wynik Uwagi

 

Po kolei - gwiazda, UT, JD, gwiazda porównania A (jasność), gwiazda porównania B (jasność), wzór (np. a3v7b), wynik (jasność zmiennej), uwagi - mapa, sprzęt, warunki, etc. Oczywiście par gwiazd porównania może być więcej.

 

 

Pozdrówka,

 

Paweł

 

To w moim arkuszu jest mniej więcej to samo. W rubryce Var. zapisuje to co Ty we wzór, tylko we wzorze zapisuję od razu jasność gwiazd porównania. Zapis GMAT stosuję dlatego, że jak już mam dość komputera to JD ustalam z tabeli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też kiedyś robiłem obserwacje "do szuflady". Ale wreszcie zmobilizowałem się i wysłałem co miałem do SSW. Ależ potem była frajda, gdy odpaliłem generator krzywych jasności na www.sogz-ptma.astronomia.pl i zobaczyłem zielone kropki (swoje ocenki) pięknie idące za trendem Chi Cyg czy T Cep. Do dziś mi to sprawia przyjemność - widzę swój wkład na wykresach.

Teraz działam już rutynowo - sesja obserwacyjna, wklepanie ocenek do DOGZa, kopiuj-wklej i wysyłam ocenki ( w formacie SSW) do Staszka i na stronę PTOGZ.

Muszę się jeszcze kiedyś zmobilizować i wysłać kilkaset ocenek do AAVSO. Jestem członkiem tej organizacji, a nie znalazłem dotąd czasu by im cokolwiek podesłać...

 

Pozdrówka,

 

Paweł

Witam,

 

Czy moglbys mi podpowiedziec co oznacza DOGZ do ktorego wklepujesz i skad mozna wziasc opis formatu SSW?

 

Pozdrawiam,

B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda, nie jestem Yahem ale pozwolę sobie odpowiedzieć. ;)

DOGZ to Dziennik Obserwatora Gwiazd Zmiennych, program służący do zapisywania obserwacji GZ, którego autorem jest Damian Kiełbasa. Plik instalacyjny znajdziesz na Mirze (DOGZ, link w przedostatnim poście). DOGZ również zapisuje dane w formacie bazy SSW (czyli p. Stanisława Świerczyńskiego, który prowadzi największą bazę amatorskich obserwacji gwiazd zmiennych w Polsce). Dane przesyłane do SSW powinny być zapisane następująco:

nazwa obserwowanej gwiazdy, data juliańska, jasność, trzyliterowy identyfikator obserwatora, ewentualny komentarz, np.:

X Oph 2453883.5256 7.0 JWP :

W komentarzu można oznaczyć obserwację niepewną (dwukropek ':'), bardzo niepewną (dwa dwukropki '::'), obserwacje w okolicach pełni (M).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, programik DOGZ jest świetny. Właśnie tam wklepuję wszystkie swoje ocenki i tam je archiwizuję. A ponieważ automatycznie przelicza datę/godzinę na zapis juliański, jako wynik dostaje się gotową ocenę w formacie SSW, do wysłania. Szczerze polecam! Oczywiście prowadzę też normalny, zeszytowy dziennik obserwacyjny i zachowuję "brudnopisy" z ocenami zapisanymi na żywo w terenie.

 

Pozdrówka,

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Wstawiłem swoje obserwacje do DOGZ i program zaszczekał mi, że zły format daty JD.

Proponuje wstawic przecinek czyli nie

2453883.5256

tylko

2453883,5256

czy to jest OK?

Nie znam tego programu ale moze to miec zwiazek z ustawieniami lokalnymi na komputerze (w angielskim XP jest to Start->Settings->Control Panel->Regional and language options). Moze to byc opcja czy w liczbie uzywany jest przecinek czy kropka dla wartosci dziesietnych, ale jak podkreslam nie znam programu.

 

B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzaj takiej karty był kiedyś używany do wysyłania raportów w formie pisemnej do AAVSO. Ale to było dawno temu. Na bazie takiego wzoru z AAVSO ja notowałem obserwacje w zeszytach z tabelkami pieczołowicie wyrysowanymi. Chyba z kilkanaście mam takich zeszytów.

 

A obecnie to jednak kartka papieru, mapy albo AAVSO Atlas i luźno notuję. Potem dokładnie wklepuję raport na stronie AAVSO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.