Skocz do zawartości

12mm LV vs. 12.5mm X-CEL


DaVe

Rekomendowane odpowiedzi

Czy przemnożyłeś wynik czasu tranzytu Kastora przez cosinus jego deklinacji?

 

Tak, sprawdziłem to w arkuszu kalkul. otrzymanym od ELCapitano i wychodzi to samo.

 

Aby pole deklarowane przez producenta było = 50 st. ogniskowa rzeczywista musiała by być ok. 10 mm. Tak Ja to widzę.

 

Powiem tyle że z Lustrem 1205 mm, w tym okularze pole na niebie wynosi 25,5' łuku. Mierzone od gwiazdy do gwiazdy. Sami z tego wyliczcie pole samego okularu, jeśli się pomyliłem w obliczeniach.

 

McArti oglądamy twoje zdjęcia. Tyle, że odczycie koloru jest u każdego inne, no i u Mnie te warstwy wyglądają minimalnie inaczej.

Według Ciebie jest tam kolor różowy, według Mnie kolor fioletowy w odcieniu różowawym. Ty widzisz tam obraz biały, Ja uważam że to błękitny. Na NPZ-25 są ciemno fioletowe, a patrząc z boku też robią się pomarańczowe.

 

Według Mnie to te powłoki wcale nie muszą być takie złe, bo wkońcu obraz jest dość jasny na DS-ach. A odblaski są albo od źle wyczernionego wnętrza albo któraś soczewka ma taki kształt że to powoduje. W Rubinarze-1000 to chyba jest przyczyną "duchów".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Binocooler, aby zmierzyć power z danym okularem i tym samym jego ogniskową musisz zmierzyć dokładnie rozmiar źrenicy wyjściowej bo inaczej nie poznamy prawdziwej ogniskowej okularów ani prawdziwego ich pola widzenia :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem. Te domowe metody jednak nie są łatwe. Wyszło Mi kilka wyników, ale jedno jest pewne, że ogniskowa nie jest mniejsza niż 10 mm.

Bardzo dokładnie tego Mi się nie udało zmierzyć. Miałem kilka prób, wszystkie dały ogniskową minimalnie powyżej 10 mm.

Przy ogniskowej 10mm pole już będzie wynosić ok. 50 st. i to by było bardziej realne niż 54.

 

Dokładny pomiar to już tylko sam Janusz albo El_Capitano mogliby zrobić. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Czyli można chyba przyjąć za realną ogniskowa około 10,1mm i pole widzenia prawie 50*, jak widzisz diabeł zwykle siedzi w szczegółach :roll:

 

Ps. Wykonaj serię powiedzmy 20 pomiarów źrenicy i wynik uśrednij, będzie wtedy o wiele dokładniejszy :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.