Skocz do zawartości

Pierwsze koty za płoty :)


Marcoos

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka pierwszych fotek wykonanych nikonem D40 podłączonym do SW150/750 na eq3. Takie pierwsze mizerne próby ale zawsze to coś. Co by nie mowic wciągająca zabawa :)

 

47c80ee2ec570220m.jpg 8d03201464747adcm.jpg 8cf17c795c25078cm.jpg

 

Niestety moje umiejetności są raczkujące a i warunki atmosferyczne w ciągu ostatnich dni były fatalne, nocami straszna mgła, a i Księżyc nie ułatwiał życia, niebo strasznie zaświetlone. Ledwo dostrzec mogłem herkulesa.

Edytowane przez Marcoos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie skromniutkie to fakt :( Fotki robione w ognisku głownym i stackowane w DSS po około 6-8 klatek + dark. Niestety czasy po 10s ISO 1600 , jak na początek, bo na razie próbuje dojść do porozumienia z napędem a zresztą niebo było zbyt zaświetlone. Jak opanuje napęd tak że gwiazdki będą w miarę punktowe przy czasach >20s to może uda się coś więcej uchwycić. Na razie nie robiłem RAW-ów gdyż nie wiem jaki program je obsłuży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze wykorzystujesz go bardzo dobrze. Tak trzymaj.

 

Jak ustawiasz na biegun patrzysz w "dziurę" na lunetkę? I próbujesz tak ustawić aby było widać tam gwiazdę polarną?

 

Dorób jeszcze flata dokładniej ustaw na biegun dorób więcej klatek i będzie jazda! :D

Edytowane przez pepelito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna fotka tym razem M31 a raczej jej jądro :) i M32 a przynajmniej tak sądze

 

5bb917e15152e5d4m.jpg

4x15s ISO1600

 

Niestety fotka po zestackowaniu prawie biała, to przez mgłę na dworze która znakomicie potęgowała LP nad miastem. M31 praktycznie nie widziałem w szukaczu dopiero po obejrzeniu próbnej fotki stwierdziłem że to nie plama na soczewce :) Cos tam jednak pokombinowałem i co nieco widać.

 

Jak ustawiasz na biegun patrzysz w "dziurę" na lunetkę? I próbujesz tak ustawić aby było widać tam gwiazdę polarną?

Na razie teleskop na biegun ustawiam metodą "na jana" :) używjąc do tego teleskopu ustawionego równolegle do osi RA.

Edytowane przez Marcoos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo ta M31,wygląda jak kometa z długim ogonem :blink: ISO 1600 za mocne wystarczy ISO 800 i więcej klatek naświetlaj i przynajmniej na dłuższe czasy :rolleyes:

 

Haha dokładnie to samo pomyślałem jak zrobiłem te fotki :) Próbowałem robić na dłuższych czasach ale póki co tylko jedna na kilka-kilkanaście fotek wychodzi mi nie poruszona przy czasie ponad 20s. Na razie jestem na etapie rozgryzania jak ustawić montaż żeby prowadził równo przy każdej ekspozycji. Może to kwestia właściwego wyważenia lub oporów w samej głowicy montażu <_< . Będę dalej próbował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha dokładnie to samo pomyślałem jak zrobiłem te fotki :) Próbowałem robić na dłuższych czasach ale póki co tylko jedna na kilka-kilkanaście fotek wychodzi mi nie poruszona przy czasie ponad 20s. Na razie jestem na etapie rozgryzania jak ustawić montaż żeby prowadził równo przy każdej ekspozycji. Może to kwestia właściwego wyważenia lub oporów w samej głowicy montażu <_< . Będę dalej próbował.

Witaj

 

 

Obie te czynności, zarówno ustawienie na biegun, jak i wyważenie montażu mają wpływ na fotografię. Dlatego też proponuję, abyś podczas ustawiania montażu do kolejnej sesji, zastosował się rad zawartych w tym poradniku http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...l=metoda+dryftu , powinno pomóc. Jednakowoż chcąc fotografować nieboskłon i uzyskiwać szczegółowe obrazy czasy, naświetlania muszą byś znacznie dłuższe, a to wymaga zainwestowania w automatyczne prowadzenie montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę, na pewno gdy tylko pogoda dopisze powalcze z metodą dryfu :D Tylko czy czy złe ustawienie monta na biegun było by widoczne juz przy ekspozycji rzędu 10-15s? Zdaje sobie sprawę że troche słaby mont do astrofoto jak na ogniskową 750 i każde niedociągnięcie w ustawieniu i wyważeniu będzie bardziej widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.