Skocz do zawartości

2009 rok prawdziwa gratka dla obserwatorów...


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

Po latach "chudych" w roku 2009 będzie okazja nadrobić straty.

Ostatnie lata nie obfitowały w zakrycia jasnych gwiazd przez planetoidy. Wielu obserwatorów narzekało, że nie jest w stanie rejestrować zakryć gwiazd poniżej 11 mag. . Rok 2009, a w szczególności okres między końcówką października a grudniem, będzie okresem żniw dla obserwatorów zakryć z teleskopami o mniejszej aperturze. Będzie też jedna niesamowita obserwacja na którą trzeb będzie rozważyć organizacje ekspedycji!

Pełen spis zakryć na rok 2009 przedstawię w osobnym wątku. Natomiast zjawiska jakie przedstawię poniżej to będzie kwintesencja roku astronomii w zakryciach.

 

No to zaczynamy...

 

29 października asteroida Nanna:

 

2009_Oct_29_1203__Nanna.gif nana2009.jpg

 

14 listopada asteroida Paulina:

 

2009_Nov_14_278__Paulina.gif paulina2009.jpg

 

21 listopada asteroida Barbara:

 

2009_Nov_21_234__Barbara.gif barbara2009.jpg

 

24 listopada asteroida Concordia:

 

2009_Nov_24_58__Concordia.gif concordia2009.jpg

 

CDN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i na koniec "hicior", obserwacja na którą w swojej głowie już planuję ekspedycję!

 

29 grudnia asteroida Luisia:

 

2009_Dec_29_599__Luisa.gif luisiana2009.jpg

 

 

I na koniec małe wyjaśnienia do wszystkich.

Oczywiście w opisywanym okresie będzie więcej obserwacji astroidalnych. Przedstawiam te, które zachodzą z bardzo jasnymi gwiazdami i będą obserwowalne z Polski. Pamiętać należy, że pasy tu wyrysowane oparte są na pobieżnych elementach orbit oraz modelach kształtu i rotacji poszczególnych planetoid!

W wielu przypadkach może okazać się, że pasy będą biegły przez sam środek Polski, takie mam np. podejrzenia wobec Very czy Nemesis.

Niech ten wątek będzie sygnałem, że pora się szykować na ucztę i zachętą dla tych, którzy chcą zdobyć pierwsze szlify i mieć nadany kod EAON po, mam nadzieję, dobrze wykonanej pierwszej (i znów mam nadzieję, że pozytywnej) obserwacji!

 

Powodzenia i czekajmy!

 

Paweł Maksym

 

PS

Wszystkich zainteresowanych obserwacjami zakryć gwiazd przez asteroidy odsyłam tu

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.