Skocz do zawartości

Zakrycie Plejad - 13.XI.2008


Lejcyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Już za nie cały miesiąc czeka nas kolejne wspaniałe zjawisko zakryciowe sponsorowane przez firmę 'La Luna' oraz 'Subaru' ;) . Dnia 13 listopada Księżyc prawie w całej swej okazałości leniwie 'pokryje' ;) 7 sióstr.

 

Ostatnie takie przejście mogliśmy ogladać 20 września tego roku. Poraz kolejny większośc mieszkańców mogła delektować się tym widokiem :) .

 

Tak to wyglądalo ;) :

plejadyke3.jpg

(Fot. by Lejcyn)

 

Mam nadzieję że spodoba się Wam wynik mojej..., hmm..., troszkę pracochłonnej pracy jaką jest tabelka z efemerydami dla 29 miast:

 

efemerydybr6.jpg

Czas podany w tabeli to czas UT

 

Wiadomo że efemerydy nie są liczone bezpośrednio dla Waszych domów..., dlatego warto było by, aby każdy z Was kto czuje się na siłach sam wyliczył dla siebie efemerydkę ;) . Służę pomocą - jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy :) .

Mamy jeszcze sporo czasu..., dlatego każdy z Nas powinien się już powoli zacząc przygotowywać...

 

Mam nadzieję -wiem, nadzieja matką głupich- że podczas obserwacji nie spełnia sie przykazania Murphy'ego i każdy będzie miał piękną i pogodną noc. Chyba że w tym czasie ktoś kupi sobie nowy teleskop :D .

 

Mam nadzieję -tak, już drugą ;) - że wątek będzie się sukcesywnie rozwijał...

 

Chciałbym aby w tym wątku wypowiedzieli się także bardziej doświadczeni koledzy zakryciowcy...

 

Pozdrawiam serdecznie

Mariusz Lejcyn Malinowski

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja liczę, że tym razem w Łodzi się uda.

W tym roku krucho z obserwacjami Księżycowymi.

Dla wszystkich chętnych obserwacyjnie przypominam o nowych zasadach wysyłki wyników!!!

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Pawełku, gdzie się za to bierzemy? Z Pomorskiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dla najjaśniejszych gwiazd posiadających nazwę zwyczajową, we Wrocławiu będzie to szło mniej więcej tak (z dokładnością do 5 minut) :

19:20 Electra (3.7)

19:40 Celaeno (5.4), Electra (3.7)

19:50 Celaeno (5.4), Electra (3.7), Merope (4.1)

20:05 Electra (3.7), Maia (3.9), Merope (4.1)

20:15 Maia (3.9), Merope (4.1), Alcyone (2.8)

21:05 Alcyone (2.8), Pleione (5.1)

21:20 Atlas (3.6), Pleione (5.1)

Niestety widzę coraz wiecej chmur...

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla najjaśniejszych gwiazd posiadających nazwę zwyczajową, we Wrocławiu będzie to szło mniej więcej tak (z dokładnością do 5 minut) :

19:20 Electra (3.7)

19:40 Celaeno (5.4), Electra (3.7)

19:50 Celaeno (5.4), Electra (3.7), Merope (4.1)

20:05 Electra (3.7), Maia (3.9), Merope (4.1)

20:15 Maia (3.9), Merope (4.1), Alcyone (2.8)

21:05 Alcyone (2.8), Pleione (5.1)

21:20 Atlas (3.6), Pleione (5.1)

Niestety widzę coraz wiecej chmur...

 

Wroclaw przeciez jest podany w tabeli z efemerydami...

 

W Kolobrzegu w tej chwili szanse 50/50. Zakrycie Plejad przez Ksiezyc lub zakrycie Ksiezyca przez chmurwy.

 

Pozdrawiam

Lej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod szczecinem w Stepnicy pogodę mam ładną...przed 2 godzinami wystawilem teleskop, ale nie mam cos przekonania do tego zjawiaska, mam teleskop od 2 mies (synta 8), prosze napisac jake są wrazenia z obserwacji tego zakrycia, chyba ok 22.30 plejady zaczną "wychodzic" z za ksiezyca, czy jest to efektowne zjawisko?, jaki efekt jest podczas obserwacji teleskopem, przeciez księżyc razi troszeczkę...prosze mi wyjasnic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co się tak gorączkujesz?

takie zjawisko jest dosyć rzadkie, wiec może wybacz, że każdy się woli lampić przez teleskop, niż odpowiadać na Twoje pytania

na wrażenia poczekaj aż się skończy

a jak Cie razi Ksieżyc to albo wymień okular na najkrótszy jaki masz, albo załóż szary filtr, albo chociaż zakryj dekiel i odsłoń tylko ten mały (wielkości dekla szukacza)

bo prześwietlisz oko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co się tak gorączkujesz?

takie zjawisko jest dosyć rzadkie, wiec może wybacz, że każdy się woli lampić przez teleskop, niż odpowiadać na Twoje pytania

na wrażenia poczekaj aż się skończy

a jak Cie razi Ksieżyc to albo wymień okular na najkrótszy jaki masz, albo załóż szary filtr, albo chociaż zakryj dekiel i odsłoń tylko ten mały (wielkości dekla szukacza)

bo prześwietlisz oko

 

hehe sorki...chcialem zeby ktos mi w skrocie mniej wiecej powiedzial jakie wrazenia niesie za soba takie zjawisko zakryciowe, dla mnie to zupelna nowosc...z razacym ksiezycem to tak tylko przyklad dalem...widzisz nie pomyslalem ze wiekszosc poprostu w tym momencie to obserwuje, niestety pod szczecine juz chmury, szkoda bo teleskop schlodzony, wszystko czekalo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam było :) Zobaczyłem 3 ostatnie zakrycia i 2 pierwsze odkrycia. Niestety warunki mocno zniechęcały do dalszego obserwowania, gdyż widać było naprawdę słabiutko przez warstwę chmur... Powstająca przy tym "flara" od Księżyca dodatkowo mocno utrudnia sprawę.

No ale pirwsze zakrycie zaliczone :) Mi się bardziej odkrycia po stronie ciemnej Księżyca spodobały :)

Pozdrawiam, i dziękuję za przypomnienie, bez Was bym przegapił całkowicie to zjawisko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe sorki...chcialem zeby ktos mi w skrocie mniej wiecej powiedzial jakie wrazenia niesie za soba takie zjawisko zakryciowe, dla mnie to zupelna nowosc...z razacym ksiezycem to tak tylko przyklad dalem...widzisz nie pomyslalem ze wiekszosc poprostu w tym momencie to obserwuje, niestety pod szczecine juz chmury, szkoda bo teleskop schlodzony, wszystko czekalo....

 

Większość ma najprawdopodobniej zachmurzone niebo i dlatego nic nie pisze, bo siedzi przed telewizorami ;), a nie przy teleskopach.

 

A co do samego zjawiska. Przejście Księżyca na tle Plejad to piękne zjawisko, ale przy mniejszej fazie. Szczególnie wtedy, gdy dobrze widoczne jest światło popielate (ciemna część Księżyca). Przy małej fazie dysponując średniej wielkości teleskopem można zaobserwować kilkadziesiąt zakryć gwiazd.

 

Natomiast dzisiaj nawet te jaśniejsze gwiazdy będą (były) słabo widoczne, szczególnie przy zakryciach.

 

W Jarosławiu zachmurzenie :(

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ma najprawdopodobniej zachmurzone niebo i dlatego nic nie pisze, bo siedzi przed telewizorami ;) , a nie przy teleskopach.

 

A co do samego zjawiska. Przejście Księżyca na tle Plejad to piękne zjawisko, ale przy mniejszej fazie. Szczególnie wtedy, gdy dobrze widoczne jest światło popielate (ciemna część Księżyca). Przy małej fazie dysponując średniej wielkości teleskopem można zaobserwować kilkadziesiąt zakryć gwiazd.

 

Natomiast dzisiaj nawet te jaśniejsze gwiazdy będą (były) słabo widoczne, szczególnie przy zakryciach.

 

W Jarosławiu zachmurzenie :(

 

dziekuje , wreszcie ktos cos napisal...tak wlasnie myslalem ze przy dzisiejszej jasnosci ksiezyca, efekt tych zakryc bedzie mniej spektakularny, ale mimo wszystko warto to zobaczyc, dzieki jeszcze raz i pozdrawaim ze Stepnicy, niebo znow rozpogodzone pieknie widac ksiezyc,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod szczecinem w Stepnicy pogodę mam ładną...przed 2 godzinami wystawilem teleskop, ale nie mam cos przekonania do tego zjawiaska, mam teleskop od 2 mies (synta 8), prosze napisac jake są wrazenia z obserwacji tego zakrycia, chyba ok 22.30 plejady zaczną "wychodzic" z za ksiezyca, czy jest to efektowne zjawisko?, jaki efekt jest podczas obserwacji teleskopem, przeciez księżyc razi troszeczkę...prosze mi wyjasnic

i 13 minut później:

 

nikt nic nie napisze....to dlaczego tak bardzo czekaliscie na to zjawisko, nikt nie uargumentuje i nie zacheci w jakis szczegolny sposob poczatkujacego...zatem dziekuje

Witam,

 

wśród obserwatorów zjawisk zakryciowych na świecie jest takie powiedzenie:

 

"...Co to jest zakrycie ? - pyta twój (niestety już były) przyjaciel, zadawszy to pytanie obserwującemu unikalne zjawisko przez teleskop dokładnie w momencie zjawiska, a kiedy obserwator odwrócił głowę w stronę pytającego, zjawisko akurat nastąpiło..."

 

Przygotowanie (wyszkolenie obserwatorów zjawisk zakryciowych w SOPiZ trwało kiedyś kilka tygodni, doświadczenie zdobywało się przez kilka miesięcy. Obserwator musi być cierpliwy - i to znacznie dłużej, niż 13 minut...

Trudno oczekiwać od obserwatorów, którzy akurat od kilku godzin obserwują to zakrycie Plejad przez Księżyc, że teraz będą siedzieć przy komputerze i czytać wszystkie posty. Brak koncentracji podczas rejestracji momentu - to obserwacja "spalona". A obecne zjawisko jest wyjątkowo trudne, ze względu na fazę Księżyca.

O tym zjawisku na Forum były informacje od kilku tygodni; jak je obserwować - polecam

"Poradnik Obserwatora Pozycji i Zakryć" wydany kilkanaście lat temu przez PTMA, albo inną literaturę dotyczącą obserwacji takich zjawisk.

 

Przy okazji dodam, że w Warszawie była w tym czasie "znośna" pogoda - dobrze widoczny Księżyc, choć dookoła niego była jaśniejsza obwódka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

było cudownie

zapakowałem się ze sprzętem

dojechałem na Wał

a tam mgła jak u Kinga

Toruń i okolice (pojechałem po parę km za blaszkę w możliwych kierunkach) tonie w SYFIE

:angry:

 

No niestety, o 18 miałem jeszcze nadzieje, że coś z tego będzie, a przed 20 mgła ograniczała widoczność już tylko do kilkudziesięciu metrów :angry: Teraz już nie ma śladu po mgle - jest za to pełne zachmurzenie :szczerbaty:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.