Skocz do zawartości

Walka z Light Pollution


ryszardo

Rekomendowane odpowiedzi

Gregohr,

 

 

 

Co prawda zadałeś to pytanie kilka miesięcy temu, ale dopiero teraz je dostrzegłem :rolleyes:

 

Tak, przedmioty oświetlone przez Wenus w odpowiednich warunkach mogą rzucać cienie. Szczęściem są jeszcze nawet w Polsce takie miejsca, gdzie można tego doświadczyć... Ja widziałem to zjawisko jak na razie tylko raz z Beskidu Niskiego, z słyszałem również o podobnej obserwacji z Tatr.

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

Tak w bardzo ciemnych miejscach i przy dobrze przyzwyczajonych oczach do ciemności.

Ja widziałem swój cień od Wenus podczas zlotu w Bieszczadach w 2004 roku. ;)

Zresztą też widać było jak jarząca po oczach Wenus psuje widoczność graniczną w jej okolicach ;):szczerbaty:

Piękne......może w tym roku podczas zlotu da się to zauważyć?

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w bardzo ciemnych miejscach i przy dobrze przyzwyczajonych oczach do ciemności.

Ja widziałem swój cień od Wenus podczas zlotu w Bieszczadach w 2004 roku. ;)

Zresztą też widać było jak jarząca po oczach Wenus psuje widoczność graniczną w jej okolicach ;):szczerbaty:

Piękne......może w tym roku podczas zlotu da się to zauważyć?

 

Życzę jeszcze dostrzeżenia własnego cienia od Jowisza i od Centrum Galaktyki. Ja swoje od tych obu obiektów już widziałem :szczerbaty:

Cień od Wenus widywałem w Burzynie pod Tuchowem często, zanim jeszcze zaczęli na masową skalę sodówy wszędzie zakładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

 

Obecna sytuacja ekonomiczna zmusza wiele regionów w Wielkiej Brytanii do szukania oszczędności. Jednym z pomysłów jest wyłanczanie świateł ulicznych w nocy :brawo: . Region Powys w Walli zaczął to stosować i szacowane oszczędności miały sięgnąć 225000 funtów. Wiele innych regionów też zaczęło stosować tę metodę oszczędzania.

 

Jednak opinii publicznej się to nie podobało. Tysiące skarg i zażaleń wpływają do lokalnych władz. A bo to starsi boją się wyjść na zewnątrz w czasie nocy, a to ktoś się potknął i złamał rękę, drogowcy ostrzegają przed niebezpieczeństwami jazdy po ciemku i wolniejszej reakcji kierowców itp itd

 

Jak widać pomysły które dla astronomów są wspaniałą nowiną, dla zwykłego społeczeństwa nie oznacza powodów do zadowoleń. miejmy jednak nadzieje, że chęć zaoszczędzenia pieniędzy będzie większa (trzymajmy kciuki) i rządzący zaczną stosowac metody zadowalajace dwie strony - częściowe wyłanczenie, a może lampy na fotokomórkę zdałyby egzamin

 

Cały artykuł pod linkiem:

 

http://www.walesonline.co.uk/news/wales-ne...91466-23169210/

 

pozdrawiam

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Mój post powyżej pokazał, że istnieją miejsca gdzie ludzie oszczędzając energię nieświadomie pomagaja nam (astroamatorom) redukując LP. Dzisiaj jednak straciłem wszelką wiarę w sensowność jakiejkolwiek walki z LP gdy przeczytałem ten oto krótki tekst w porannej gazecie:

 

spaghetti.JPG

 

W skrócie - zarząd miasta Birmingam chce tak mocno oświetlić jedno z największych skrzyżowań w UK by było ono widoczne z kosmosu i stało sie znakiem rozpoznawczym miasta.

 

Ręce opadają, głupota ludzka nie zna granic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pier...

 

Jestem ciekaw tylko po co ma to być widoczne z kosmosu? Żeby astronauci na ISS mogli ją zobaczyć? Czy może, żeby była to boja nawigacyjna dla kosmitów :blink::Boink:

 

Aa... bo to oni chcą też być sławni jak Wielki Mur Chiński.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pier...

 

Jestem ciekaw tylko po co ma to być widoczne z kosmosu? Żeby astronauci na ISS mogli ją zobaczyć? Czy może, żeby była to boja nawigacyjna dla kosmitów :blink:

 

Aa... bo to oni chcą też być sławni jak Wielki Mur Chiński- jedyny obiekt, który jest widoczny z kosmosu w całości (ale w dzień).

Mniejsza z tym po co. Ważne że będzie zaj...ście wyglądało!

Eh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, taka jest prawda.

 

W dzisiejszych czasach ludzie nie dbają o to, ile prądu zużyją i jakie będą koszty. Ważne, żeby wyglądało to cool i futurystycznie. A wydaje mi się, że co niektórzy politycy naoglądali się za dużo filmów S-F...

 

EDIT:

Przeczytałem artykuł, który zamieścił Perkuła jak również komentarze. Muszę stwierdzić, że ludzie podeszli do tego jak do głupoty, bo po prostu tekst był IMO źle napisany.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego to ludzie nie zrobią, żeby zaistnieć i ich zapamietano ...

Mam nadzieję, że pomysłodawca tego oświetlenia bedzie płacił rachunki za prąd z własnej kieszenii :Loveit::szczerbaty:

Dopóty politycy będą się panoszyć i wymyślać niestworzone rzeczy, dopóki będą to robić za pieniądze cudze (podatników) !

Jeśli by ponosili odpowiedzialność finansową za swoje "pomysły", to byłaby szansa na rzeczywistą ekologię i ochronę środowiska, bo by może zaczęli myśleć i podejmować rozsądne decyzje .......... ???

 

A ja na przekór kupiłem sobie na allegro za 5 zł (w Castoramie po 15,90) żarówki energooszczędne Philipsa i tym samym zmniejszyłem sobie zużycie prądu z 9x40W na 9x8W

Taki mój gest na Dzień Ziemi i przy okazji oszczędność w domowym budżecie :D

 

MK

 

PS.

"Poprawiając świat zacznijmy od siebie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja na przekór kupiłem sobie na allegro za 5 zł (w Castoramie po 15,90) żarówki energooszczędne Philipsa i tym samym zmniejszyłem sobie zużycie prądu z 9x40W na 9x8W

Taki mój gest na Dzień Ziemi i przy okazji oszczędność w domowym budżecie :D

 

Ja wymieniłam 90% źródeł światła w moim domu i biurze na oświetlenie LED (reszta to energooszczędne swietlówki) i tym samym znacząco obniżyłam rachunki za prąd, niestety najpierw trochę się wykosztowałam na te LEDy ;)

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle, ze swiatla LED'ow nie wytniesz filtrami anty-LP (oczywiscie co ma jakiekolwiek znaczenie, jesli swieca one tez "na zewnatrz")

 

Na zewnątrz świecą LEDy w kasetonie reklamowym. Są to diody RGB i świecą wszystkimi kolorami tęczy zmieniającymi się płynnie w pętli czasowej. Reszta oświetlenie LEDowego zarówno białego jak i kolorowego znajduje się wewnątrz pomieszczeń.

 

Docelowo kiedy będę budować własny dom, zamierzam również oświetlić ogród jak i elewację, jednakże do takich celów stosuję odpowiednie oprawy, które nie pozwalają na wyciek stożka światła w górę i na boki. Nawet luminacja elewacji, jeśli jest skierowana w górę (tzw. miecze świetlne), to zastosowanie ich limituje konstrukcja tej części dachu, która niejako wystaje poza elewację i skutecznie blokuje świecenie wiązki światła w niebo. Wiązki takie dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów soczewek są bardzo skupione, jak w kolimatorze i bardzo łatwo jest regulować zasięg ich świecenia, stosując odpowiednie ciemne i matowe przesłony.

 

Jako projektant mam możliwość wpływania na wybór i kształt oświetlenia nieruchomości moich klientów, co nagminnie czynię :szczerbaty: "wciskając" klientom oprawy oświetleniowe przyjazne dla nas astroamatorów, oczywiście argumenty jakich używam, to głównie aspekty oszczędnościowo energetyczne oraz świadomośc klienta, że ma wpływ na ekologiczne postępowanie. Nie raz zdarza się, że sąsiedzi zachwyceni luminacją ogrodu mojego projektu u sąsiada, stają się potem moimi klientami. Świadomie stają się bardziej proekologiczni (czym sie chwalą i są z tego dumni), nieświadomie zaś zmniejszają zanieczyszczenie światłem w swojej okolicy :) .

...ale o tym sza... to taki nasz astroamatorski spisek... :Boink:

 

Może to i kropla w morzu naszych potrzeb, jednakże od czegoś należy zacząć, a najlepiej świecić przykładem ;)

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori a czy używasz w swoich projektach zasilania z baterii słonecznych? Wiem, że Polska to nie Hiszpania a do oświelenia ogródka czy też elewacji potrzeba pewnej ilości Watów .

My projektanci odpowiedzialni za rozwiązania tego na co tak od wielu lat czekamy , takie systemy coraz częściej stosujemy a raczej zaczynamy to robić szerzej, chociażby do urządzeń pomiarów ruchu, różnego rodzaju sygnałów drogowych umieszczanych na znakach, znaków aktywnych (LED) ale jest to najczęściej spowodowane tym, że nie ma skąd podciagnąć kabla... no i trudno o zaufanie do baterii kiedy zima u nas jaka jest.

Całe szczęście, że nie da się tym zasilić latarni ulicznych, bo to by dopiero było.

 

 

Jednakże...

Astronomie. Pamiętaj! Bateria słoneczna: "TWÓJ WRÓG". Nie będzie tłumaczenia, że ekologia. Sztucznego Światła będzie w nocy tyle, że Księżyc będzie miał światło pomarańczowe a nie popielate :D

 

Pozdrawiam

 

P.S. Pomyślałem sobie: " A jak by tu oświetlić Puszczę Kampinoską albo Giewont LEDami zasilanymi bateriami słonecznymi tak, żeby byłe widoczne z kosmosu...." A co My gorsi od tych z Birmingam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Pomyślałem sobie: " A jak by tu oświetlić Puszczę Kampinoską albo Giewont LEDami zasilanymi bateriami słonecznymi tak, żeby byłe widoczne z kosmosu...." A co My gorsi od tych z Birmingam :D

to mi przypomina niedawną historię z "wyższych sfer" (niestety nie wiem o co chodziło bo dotarły do mnie tylko echa przemielone przez brukowce) ale jeden z wątków był taki że prezydent się śmiał ze Słowacji że jak leciał tamtędy samolotem to w dole było ciemno - znaczy się prymitywny, biedny i godny pożałowania kraj, nie to co dumnie rozświetlona Polska!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden z wątków był taki że prezydent się śmiał ze Słowacji że jak leciał tamtędy samolotem to w dole było ciemno - znaczy się prymitywny, biedny i godny pożałowania kraj, nie to co dumnie rozświetlona Polska!

... raczej dumnie :Boink: rozświetlone niebo nad Polską :angry:

A może prezydent nie wie, co to oprawy typu "downlight" :terefere:

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Jakiś czas temu opisałem moje działania "osiedlowe" dotyczace ograniczenia emisji światła ulicznego. Cóż, nie dostałem na razie żadnej odpowiezi. Ale...w zeszłym tygodniu, piję kawę na moim "astrotarasie" cóż widzę? - podjeżdża specjalistyczny wóz z drabiną, elektrycy wymieniają oprawy - jakieś takie jakby głębsze, coś tam majstrują...

No to idę i pytam, co to? - aaa..no... tego...tam..zakładamy takie oprawy i słabsze oswietlenie, bo tu jest podobno OBSERWATORIUM!

Czy to działa?

Działa! - ulica jest oświetlona lepiej, chociaż światło nie razi, a niebo jest wyraźnie ciemniejsze!

Wogóle jakoś tak przyjemniej się zrobiło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to "działanie społeczne" jak sądzę.

Zebrałem po prostu podpisy wielu życzliwych osób mieszkających w pobliżu, a w pismie skoncentrowałem się na: oszczędności energii, estetyce podmiejskiego osiedla, komforcie zycia w otoczeniu przyrody i na końcu (!) okolicznościami MRA, no i moimi skromnymi oczekiwaniami.

Chyba znajdę jakieś fotki jak to wyglądało "przed" i zrobię aktualne.

 

P.S.

Bardzo wazne: najpierw w rozmowie z właściwym urzędnikiem zorientowałem się, czy wogóle jest sens coś robić...

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to "działanie społeczne" jak sądzę.

Zebrałem po prostu podpisy wielu życzliwych osób mieszkających w pobliżu, a w pismie skoncentrowałem się na: oszczędności energii, estetyce podmiejskiego osiedla, komforcie zycia w otoczeniu przyrody i na końcu (!) okolicznościami MRA, no i moimi skromnymi oczekiwaniami.

Chyba znajdę jakieś fotki jak to wyglądało "przed" i zrobię aktualne.

 

P.S.

Bardzo wazne: najpierw w rozmowie z właściwym urzędnikiem zorientowałem się, czy wogóle jest sens coś robić...

 

Hmm...wcześniej przyznam nie interesowałam się tym wątkiem, ale dzisiaj sobie tu zajrzałam i niezwykle mnie on zainteresował.

U mnie też dość kiepsko jest z ciemnym niebem.

Naprawdę fajnie by było, aby te oświetlenie zostało nieco zredukowane.

Na dodatek przypomniało mi się, że w jednym z gimnazjów u mnie w mieście, jest także koło astronomiczne, gdzie młodzież wraz z nauczycielem obserwuje nocne niebo. To mi dało do myślenia, że może i u mnie dałoby się coś zrobić z LP, ale najpierw

trzeba by było porozmawiać z kimś z gminy jakie są w ogóle na to szanse. :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na osiedlu mojego szwagra też ktoś walczył z LP. A lampy uliczne ma wyjątkowo paskudne. Oprawy są w kształcie kuli. W nocy nieznany sprawca staranował samochodem jedną lampę, ale akurat tę, w której była automatyka. Już od tygodnia cała ulica tonie w mroku... . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.