Skocz do zawartości

U Vulpeculae - moja ulubiona cefeida


Gość Pavlo

Rekomendowane odpowiedzi

Opowiem wam dzisiaj o mojej ulubionej cefeidzie - U Vulpeculae. Obserwacje tej gwiazdki polecił mi ponad rok temu p. Stanisław Świerczyński i od tamtego czasu uzbierało mi się już 33 oceny. Staram się oceniać U Vul podczas każdej sesji obserwacyjnej.

 

Najpierw trochę teorii. U Vul jest cefeidą, czyli gwiazdą zmienną pulsującą. Według danych z General Catalogue of Variable Stars (GCVS) amplituda zmian jasności wynosi 6.7 mag - 7.5 mag, a okres 7.99 doby. Pulsacja jest spowodowana tym, że siły grawitacyjne nie równoważą ciśnienia gazów, z których składa się gwiazda. Kiedy promień jest większy od takiego, przy którym te siły równoważą się, grawitacja jest silniejsza i powoduje kurczenie się gwiazdy. Przy małym promieniu ciśnienie jest silniejsze, przez co cefeida rozszerza się. Z powodu zmian objętości i ciśnienia zmienia się temperatura, więc też jasność i typ widmowy. Wykres jasności od czasu jest podobny do sinusoidy, ale wzrost jasności następuje szybciej niż jej spadek. (za: wikipedia.pl)

 

U Vul jest położona bardzo korzystnie na niebie, przez większą część roku świeci wysoko na pograniczu Łabędzia i Strzały (czyli w Lisku). By ją odnaleźć, skierujmy najpierw lornetkę na Albireo (beta Cygni). Następnie zjeżdżamy w dół i szukamy "Wieszaka", charakterystycznego układu gwiazdek poniżej Albireo. Spójrzcie na rysunek:

 

post-15373-1224635468_thumb.jpg

 

Nasza bohaterka znajduje się w lewym boku charakterystycznej odwróconej strzałki na lewo od "Wieszaka". Bardzo łatwo zidentyfikować ten układ nawet w niewielkiej lornetce. Lornetka jest zresztą najlepsza do obserwacji tej zmiennej, gdyż ma spore pole widzenia, a U Vul cały czas jest w jej zasięgu. Poniżej mapka z zaznaczonymi gwiazdkami porównania, których używam do swoich obserwacji:

 

post-15373-1224636248_thumb.jpg

 

No i na koniec najważniejsza sprawa - krzywa jasności. Na poniższym załączniku widzimy piękną krzywą fazową, utworzoną na podstawie obserwacji (z ostatnich 3 lat) znajdujących się w bazie p. Stanisława Świerczyńskiego. Widać, że faktyczny zakres zmian jasności jest nieco większy, niż podaje GCVS.

 

post-15373-1224636844_thumb.png

 

 

Bardzo polecam obserwacje U Vul. Są naprawdę nietrudne, wystarczy kilka razy spróbować. Może się spodoba? :icon_biggrin:

 

Pozdrówka,

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 8 lat później...

Również przyłączam się do kampanii obserwacyjne tej ciekawej cefeidy. Każdej pogodnej nocy obserwuję U Vul przez lornetkę,łatwo ją można oceniać z innymi gwiazdami porównania w jej okolicy.Na dzień dzisiejszy dokonałem jak na razie 37 ocen i dalej monitoruje tą gwiazdkę. Zachęcam wszystkich do obserwacji U Vul :D Krzywa jasności z SOGZ-PTMA.

 

Poniższy wykres pokazuje średnią w przedziale 0.80d

Mapka:  AAVSO

 

59419ab77d54f_UVul.PNG.63a1d96399c9647480998ae4ef44a876.PNG

 

59419ac499f1e_UVULMAPA.thumb.png.e13eccdc5506b0977f77547514cfccab.png

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.