Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Pavlo

U Vulpeculae - moja ulubiona cefeida

Recommended Posts

Guest Pavlo

Opowiem wam dzisiaj o mojej ulubionej cefeidzie - U Vulpeculae. Obserwacje tej gwiazdki polecił mi ponad rok temu p. Stanisław Świerczyński i od tamtego czasu uzbierało mi się już 33 oceny. Staram się oceniać U Vul podczas każdej sesji obserwacyjnej.

 

Najpierw trochę teorii. U Vul jest cefeidą, czyli gwiazdą zmienną pulsującą. Według danych z General Catalogue of Variable Stars (GCVS) amplituda zmian jasności wynosi 6.7 mag - 7.5 mag, a okres 7.99 doby. Pulsacja jest spowodowana tym, że siły grawitacyjne nie równoważą ciśnienia gazów, z których składa się gwiazda. Kiedy promień jest większy od takiego, przy którym te siły równoważą się, grawitacja jest silniejsza i powoduje kurczenie się gwiazdy. Przy małym promieniu ciśnienie jest silniejsze, przez co cefeida rozszerza się. Z powodu zmian objętości i ciśnienia zmienia się temperatura, więc też jasność i typ widmowy. Wykres jasności od czasu jest podobny do sinusoidy, ale wzrost jasności następuje szybciej niż jej spadek. (za: wikipedia.pl)

 

U Vul jest położona bardzo korzystnie na niebie, przez większą część roku świeci wysoko na pograniczu Łabędzia i Strzały (czyli w Lisku). By ją odnaleźć, skierujmy najpierw lornetkę na Albireo (beta Cygni). Następnie zjeżdżamy w dół i szukamy "Wieszaka", charakterystycznego układu gwiazdek poniżej Albireo. Spójrzcie na rysunek:

 

post-15373-1224635468_thumb.jpg

 

Nasza bohaterka znajduje się w lewym boku charakterystycznej odwróconej strzałki na lewo od "Wieszaka". Bardzo łatwo zidentyfikować ten układ nawet w niewielkiej lornetce. Lornetka jest zresztą najlepsza do obserwacji tej zmiennej, gdyż ma spore pole widzenia, a U Vul cały czas jest w jej zasięgu. Poniżej mapka z zaznaczonymi gwiazdkami porównania, których używam do swoich obserwacji:

 

post-15373-1224636248_thumb.jpg

 

No i na koniec najważniejsza sprawa - krzywa jasności. Na poniższym załączniku widzimy piękną krzywą fazową, utworzoną na podstawie obserwacji (z ostatnich 3 lat) znajdujących się w bazie p. Stanisława Świerczyńskiego. Widać, że faktyczny zakres zmian jasności jest nieco większy, niż podaje GCVS.

 

post-15373-1224636844_thumb.png

 

 

Bardzo polecam obserwacje U Vul. Są naprawdę nietrudne, wystarczy kilka razy spróbować. Może się spodoba? :icon_biggrin:

 

Pozdrówka,

 

Paweł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naprawdę warto ta gwiazdę obserwować, choćby dla przećwiczenia ocen jasności. Jest to tym łatwiejsze, że wszystkie gwiazdy porównania znajdują się w polu widzenia niewielkiej lornetki. Moja ulubioną cefeidą jest z kolei X Cyg :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Również przyłączam się do kampanii obserwacyjne tej ciekawej cefeidy. Każdej pogodnej nocy obserwuję U Vul przez lornetkę,łatwo ją można oceniać z innymi gwiazdami porównania w jej okolicy.Na dzień dzisiejszy dokonałem jak na razie 37 ocen i dalej monitoruje tą gwiazdkę. Zachęcam wszystkich do obserwacji U Vul :D Krzywa jasności z SOGZ-PTMA.

 

Poniższy wykres pokazuje średnią w przedziale 0.80d

Mapka:  AAVSO

 

59419ab77d54f_UVul.PNG.63a1d96399c9647480998ae4ef44a876.PNG

 

59419ac499f1e_UVULMAPA.thumb.png.e13eccdc5506b0977f77547514cfccab.png

Edited by dja.obserwator

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Zachęcam obserwowanie tej ciekawej cefeidy U Vul. 

Jej typ widmowy wynosi G2 czyli jej średnia temperatura wynosi 5800 kelvinów,tak jak nasze słońce posiada taką temperaturę.

U VUL.png

Edited by dja.obserwator
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.