Skocz do zawartości

102mm F-7 ED 110mm F-7 ED


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

zawsze zastanawiałem się czemu "edek" o średnicy 100mm jest tylko f/9

przecież 80ED i 120ED to f/7,5

poszperawszy trochę w necie znalazłem ofertę chińskiej fabryki, która zdaje się robi optykę dla bardzo wielu marek (Sky-Watcher, Celestron, Orion, chyba nawet i WO)

 

http://www.united-optics.com/products/Tele...02mm_F-7_ED.htm

http://www.united-optics.com/products/Tele...10mm_F-7_ED.htm

oba teleskopy są dostępne już tam od dość dawna,(102ED F/7 -dostępny od 2007-5-30, 110ED od 2008-5-20 http://www.united-optics.com/products/News.htm ) jednak w ofercie największych producentów ciągle ich niema, czemu?

chociaż nie, jest przecież Meade z serii 5000 lecz już o światłosile F6 i czytając, one jakoś nie cieszą się uznaniem

ale czemu niema czegoś pośredniego pomiędzy 80 a 120ED o podobnej światłosile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oba teleskopy są dostępne już tam od dość dawna,(102ED F/7 -dostępny od 2007-5-30, 110ED od 2008-5-20 http://www.united-optics.com/products/News.htm ) jednak w ofercie największych producentów ciągle ich niema, czemu?

 

Chyba się mylisz, Jacku. "Orion Premium 102/714 ED APO" - jest w ofercie znanej krakowskiej firmy ze sprzętem astronomicznym już od 16.05.2008. :rolleyes:

W cenie ... dość przystępnej.

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się mylisz, Jacku. "Orion Premium 102/714 ED APO" - jest w ofercie znanej krakowskiej firmy ze sprzętem astronomicznym już od 16.05.2008. :rolleyes:

W cenie ... dość przystępnej.

 

Jutomi - ale przywołany przez Ciebie ORION nie ma obiektywu ze szkła FPL53. Jak wywnioskowałem z kontekstu brakuje lunetki 100 f7,5 z takim szkiełkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutomi - ale przywołany przez Ciebie ORION nie ma obiektywu ze szkła FPL53. Jak wywnioskowałem z kontekstu brakuje lunetki 100 f7,5 z takim szkiełkiem.

 

W tytule wątku i linkach Sumasa widzę wyraźnie 102 F-7 ED (i ani słowa w specyfikacji o rodzaju szkła oprócz "ED") i to jest chyba dokładnie ten sam teleskop markowany potem przez różnych producentów...

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chociaż nie, jest przecież Meade z serii 5000 lecz już o światłosile F6 i czytając, one jakoś nie cieszą się uznaniem

 

Miałem okazję przyjrzeć się tej OTA w Poznaniu.

 

Zaletą są wymiary - po wsunięciu odrośnika robi się z tego maleństwo.

Wady niestety... waga - jak na swoje wymiary i w porównaniu do dłuższego S-W ED80 jest strasznie ciężki, metalowy tubus robi swoje. Ciekawe jak to się ma do szybkości wychłodzenia tuby?

 

No i cena... 2k PLN za samą gołą OTA nie zachęca do zakupu.

 

Optycznie nie mam pojęcia. Zerknąłem przez nią tylko w dzień na moment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie to zawsze zastanawiało bo to jest akurat teleskop który by mi się podobał. Ale jest tyle innych rzeczy na świecie których nie rozumiem, że szybko dałem sobie z tym spokój :szczerbaty:

Także zwróciłem uwagę na Oriona 102/714mm ED "APO" (to APO to chyba trochę na wyrost?) bo akurat był w "promocji".

Jest jeszcze obiecujący FLUOROSTOAR 110 TRIPLET F/7.

BTW, czy ktoś mógłby sprawdzić czy wart jest swojej ceny?

 

PS. Co do United Optics to jest powszechne domniemanie, ale czy są jakieś dowody? Niektórzy sprzedawcy korzystają chyba także z tajwańczyków (Guan Sheng Optical).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze obiecujący FLUOROSTOAR 110 TRIPLET F/7.

BTW, czy ktoś mógłby sprawdzić czy wart jest swojej ceny?

 

Z tego co słyszałem, optycznie jest naprawdę bardzo dobry, lepszy niż jego starsza wersja ze szkłami TECa f/6.5. Szkoda, że nie jest tochę jaśniejszy ale myślę, że w tej klasie cenowej to najlepsze co można dostać. TMB 115 jest już spoooro droższe. Można jeszcze wziąć pod uwagę nowego FLT 98, też podobno bardzo dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MEADE 5000 ED to tryplet. Sama cela musi ważyć, to i resztę wypada zrobić jakoś wyważoną, lekkie nie będzie.

 

Ceny w Anglii tego sprzęciku:

- ED APO 80 mm - 450 Ł

- ED APO 127 mm - 1100 Ł.

 

Fajnie by było to mieć, mieć na czym posadzić i luknąć, POZA ANGLIĄ LUKNĄĆ, rzecz jasna!

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta setka, wg mnie przez to, że nie jest FPL53, ma dosyć mierne oceny. Na CN jest recenzja. Jak znajdę, to dam link. Na pewno nie jest to jakość korekcji znana choćby z 80ED. No i masz odpowiedź, dlaczego ich nie widać, mimo że są obecne na rynku od dosyć dawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się mylisz, Jacku. "Orion Premium 102/714 ED APO" - jest w ofercie znanej krakowskiej firmy ze sprzętem astronomicznym już od 16.05.2008. :rolleyes:

W cenie ... dość przystępnej.

 

Dokładnie tak. Po za tym refraktorki jak SV102ED, AT102ED i jeszcze kilka innych w przedziale cenowym ok 1000USD (Orionowy również)są zrobione z tego samego szkła, od tego samego producenta. Nie jest to FPL-53 ani FPL-51. Jest to szkło o podobnych parametrach jak FPL-51 tylko tańsze, bodajże H-FK61 . Różnią się tylko powłokami i mechaniką wykonania.

 

(na podstawie info z CN)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.