Skocz do zawartości

Okularki do uniwersala!!!


Thrasher

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem posiadaczem teleskopu firmy uniwersal 90/900 , teleskop jest jaki jest wiec chcialem troszke w nim pozmieniac.

Wedlug moich obliczen przy okularach 9mm uzyskam powiekszenie rzedu 100x a przy 6mm 150x. Czy wedlug was beda to okulary optymalne do mojego teleskopu. Inna sprawa jakiej firmy okulary bede mogl zamontowac na orginalna szyjke(nie znam srednicy).... no i jakie(pasujace) polecacie. Myslalem o okularkach plossl-a lub kellnera. Moj teleskop ma ze 4 lata mozliwe ze terazniejsze uniwersaly roznia sie budowa....

ostatnio dosnalem olsnienia i moje "dawne hobby" wrocilo do lask....wiec pomozcie "nowicjuszowi"....

Pozdrawiam Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filipie , jeżeli masz U 4- letnie to mogą tam być w okulary i wyciąg niestandardowe czyli w oprawie 32 mm . Sprawdź to . Przy tej średnicy lustra nie kombinuj z powiększeniem więcej niż 100 X . Zależy co chcesz zobaczyć , na planetach możesz dać trochę większy power ale pilnuj diafragmy . Czasem trzeba ją przesłonić choćby tekturową zastawką z wyciętym otworem . Wtedy obraz się poprawia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, przy odrobinie cierpliwości coś jeszcze przez swój teleskop zobaczysz.

1.max teoretyczne pow. dla lustra 90 mm to 180x( przy założeniu że lustro jest idealnie wykonane i masz doskonały seeing - klika dni w roku)

więc jest to nierealne zobaczysz większy obraz ale na jakości nie zyskasz- zapomnij o tym

2.tak jak pisał Piotr najlepiej do planet i Księżyca te 100x (w bardzo dobrych warunkach może 125x)

3.jeśli masz wyciąg 32mm to możesz używać wszystkich okularów 1,25' czyli 31,75mm przesunięcie okularu w wyciągu o ~0,125mm nie robi wielkiej różnicy

4.jeśli na 3 odp "tak" to proponuję: 32mm Soligora do DS (~1,6st. pola widzenia używam jestem bardzo zadowolony), najprawdopodobniej masz od Uniwersała okular pow. ok50x jest to dobry Pllosl z ruskiego mikroskopu o ogn. 17-18 mm no i do planet ten 9 mm o którym piszesz.

Więcej na początek nie potrzeba

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz wyciąg o średnicy 1,25" i złączkę okularową 32mm to możesz jej wewnętrzną powierzchnię celem zmniejszenia średnicy wykleić jedną warstwą folii samoprzylepnej, ale koniecznie bez zakładki lub kupić nową złączkę o wymiarze 31,75mm, złączka "U" ma podobne wymiary bo nieudolnie skopiowano ją chyba z naszego, firmowego rozwiązania :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srednice wyciagu podam wam w piatek....bo narazie jestem w akademiku. Czy taki okularek plossla RADYKALNIE poprawi u mnie jakosc itp. JEstem ciekaw czy warto dac te 100 zl.

 

ale pilnuj diafragmy . Czasem trzeba ją przesłonić choćby tekturową zastawką z wyciętym otworem . Wtedy obraz się poprawia .

sorka za glupie pytanko...ale co to dokladnie znaczy??????? :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z ta diafragma ???? odpowie ktos ?? Inna sprawa ze lustro chyba jest ok nie wiem jak sprawdzic jego jakos ale powiem wrazenia z obserwacji. Mieszkam w miescie gdzie light pollution jest duze.... na Jowiszu widze pasy (3 moze 4), na Saturnie widac pierscienie ale bez szczegolow tak samo widac ksiezyce jowisza.... przy wyostrzaniu obrazu mam efekt dwoch planet nachodzacych na siebie jak juz najda to jest oki i nie wiem czy to normalne zjawisko. I jeszcze jedno pytanko jak ustawic to lusterko co odbija swiatlo do obiektywu...jak sprawdzic czy ono jest dobrze ustawione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diafragma czyli zmniejszenie apretury (średnicy) obiektywu. Jeżeli dekielek zamykający wylot tubusa nie ma diafragmy to możemy ją zrobić sami wycinając np. z kartonu diekielek z mniejszym kółkiem w środku (dla lunet i newtonów) i zakładjac na wylot tubusa. Diafragma powoduje, że sprzęt jest mniej wrażliwy na seeing, staje się mniej światłosilny (co wpływa na aberację chromatyczną). Z drugiej jednak strony ma to wpływ na zasięg teleskopu. To tak na szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trasher, czt wyciąg w Twoim U wygląda tak?

 

teleskop3mini.jpg

 

Jesli tak to kiła mogiła. Te okulary mają 15mm srednicy i nie nadaja sie do niczego. Jesli chcesz polepszenia obrazu musialbys kupic nowy wyciąg i nowe okulary.

 

Poza tym lustrko wtorne to nie lusterko a pryzmat z lornetki i raczej ciezko go jakos ustawic. :( Może lepiej będzie odkladac na nowy teleskop?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki wyciag mialem hmmm z 7 lat lemu....po czym moja pasja na astro minela....teleskop odlozylem do tego doszlo ze jeden gosc kopmletnie mi wszystko zwalil w telku(by byl zlota raczka i lubil we wszystkim grzebac). Po tym fakcie oddalem teleskop do uniwersala i za doplata wymienili mi na nowy(z innym wyciagiem,taki z dwoma pokretlami). Teraz jak wiecie...znow widze przed oczami tylko niebo:) :) :) .....

czy moj "problem" z ostroscia opisany wyzej to normalna sprawa ?

z gory dziekuje wam za wszystkie odpowiedzi, naprawde jestescvie pomocni. Jak bede tylko w domciu to pomajstruje z ta Diafragma...jakies sugestie co do wielkosci otworu?? czy mam sam poprostu probowac :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem kiedyś U 90mm i nie powiem żebym miał o nim dobre zdanie. Ale jesli nie możesz go zamienić na lepszy model, spróbuj kilku zmian, o których pisał Małek. Koniecznie zmień wyciąg okularowy, lusterko wtórne i kup plossle. Może coś pomoże? W kwestii liftingu udaj się do Janusza, który ma w tym zakresie duże doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.