Skocz do zawartości

Piękne spotkanie Księżyca z Wenus


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

1.12.2008 - poniedziałek

 

Już tylko miesiąc dzieli nas od zapewne najefektowniejszego zjawiska astronomicznego tej zimy. 1 grudnia 2008 roku Księżyc zakryje planetę Wenus. Jednocześnie przed zakryciem będzie widoczne piękne zbliżenie trzech najjaśniejszych obiektów wieczornego nieba, czyli Księżyca, Wenus i Jowisza.

 

post-2346-1225571151_thumb.jpg post-2346-1225571448_thumb.jpg

 

Wszystkie trzy ciała niebieskie będą znajdowały się w gwiazdozbiorze Strzelca. Księżyc będzie miał fazę 13% i jasność -9 mag. Wenus będzie widoczna jako obiekt o jasności -4,1 mag., średnicy 17" oraz fazie 69%. Jowisz będzie nieco słabszy, gdyż będzie miał jasność -2,0 mag. i średnicę 34". Doskonale będzie widoczna różnica jasności powierzchniowych dwóch ostatnich ciał. W momencie zakrycia Wenus (i przed zjawiskiem) planety będą w odległości 2° od siebie.

 

Niestety w momencie zakrycia Księżyc i Wenus będą na wysokości zaledwie 6,5° nad horyzontem (w centralnej Polsce), zaś Jowisz 1,5° wyżej. Będzie to utrudniało obserwację, gdyż wcześniej trzeba będzie poszukać odpowiedniego miejsca, z którego ciała niebieskie będą dobrze widoczne, ale z drugiej strony może jej nadać uroku, gdyż będzie można wykonać piękne fotografie z widocznym horyzontem i trzema pięknymi ciałami niebieskimi.

 

W momencie zakrycia Słońce będzie już głęboko pod horyzontem i zakrycie będzie przebiegało na ciemnym niebie (centralna Polska - Słońce 15° pod horyzontem).

 

Biorąc pod uwagę niewielką wysokość ciał niebieskich warunki widoczności na terenie kraju będą zróżnicowane. Najlepsze będą na płd-zach. Polski (zakrycie ok. 9° nad horyzontem), zaś najsłabsze w płn-wsch. części kraju (zakrycie ok. 4° nad horyzontem). W płd-zach., zachodniej oraz południowej części kraju możliwe będzie zaobserwowanie odkrycia Wenus, ale zjawisko będzie przebiegało zaledwie 1-2° nad horyzontem.

 

Zakrycie tarczy Wenus będzie trwało około 50 sekund.

 

post-2346-1225571643_thumb.jpg post-2346-1225571737_thumb.jpg

 

Miasto - moment zakrycia (cse) - wysokość Księżyca

 

Białystok - 17:20:50 / 4°

Bydgoszcz - 17:13:34 / 7°

Gdańsk - 17:12:13 / 5°

Katowice - 17:19:43 / 8°

Kraków - 17:21:37 / 8°

Lublin - 17:23:34 / 5°

Łódź - 17:17:50 / 7°

Poznań - 17:13:03 / 8°

Przemyśl - 17:26:50 / 6°

Szczecin - 17:08:18 / 8°

Warszawa - 17:19:21 / 6°

Wrocław - 17:15:18 / 8°

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Właśnie wczoraj myślałem o tym zjawisku, patrząc na zach-płd niebo

ok 40 minut po zachodzie Słońca.

Szkoda, że Mars nie będzie w opozycji np. obok Jowisza :blink:

 

Też wieczorami patrzę na tę zbliżającą się parę. Wenus z dnia na dzień coraz piękniejsza. Jeszcze trzy tygodnie :) Oby tylko dopisała pogoda. Niestety listopad i grudzień to najbardziej pochmurne miesiące w roku. Ale to tylko statystyki :rolleyes:

 

Niestety Wenus nigdy nie spotka się z Marsem podczas opozycji tego ostatniego. Ale czy spotkanie Wenus, Jowisza, oraz naszego satelity połączone z zakryciem Gwiazdy Wieczornej przez Księżyc to mało? To zapewne najładniejsze zjawisko zakryciowe obecnych lat. (pomijam zaćmienia)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to debilne pytanie ale dlaczego nigdy nie spotka się mars, wenus i jowisz???

 

Mars z Wenus i Jowiszem może się spotkać, ale nie może spotkać się Mars podczas opozycji z Wenus.

 

Mars podczas opozycji jest po przeciwnej stronie nieba niż Słońce. Widziałeś kiedyś Wenus 180 stopni od Słońca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to debilne pytanie ale dlaczego nigdy nie spotka się mars, wenus i jowisz???

 

Robert napisał, że podczas Wenus nie spotka się z Marsem podczas jego opozycji.

Dlaczego? Ano dlatego, że planeta która jest w opozycji jest oddalona od Słońca o 180 stopni (dokładnie naprzeciwko), natomiast Wenus, która jest planetą wewnętrzną, oddala się na ziemskim nieboskłonie od Słońca maksymalnie o 48 stopni (oddalenie planety od Słońca na niebie nazywamy elongacją).

 

Gdy Mars nie jest w opozycji, oczywiście może dojść do jego spotkania z Wenus (pod warunkiem że jego elongacja bedzie mniejsza niż 48 stopni i Wenus znajdzie się w pobliżu..)

 

PS. Oho, Robert już mnie uprzedził :)

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Na piękny triplet musimy jeszcze troszkę poczekać, więc na razie pozostaje podziwiać wcale nie "brzydszy" duet.

 

post-8089-1227369126_thumb.jpg

Parka nad Kielcami zaraz po zachodzie słońca,

 

post-8089-1227368860_thumb.jpg

i chwilkę później.

 

POZDRAWIAM

 

 

PS

Sony DSC-H1 + statyw + dużo strachu po "włamaniu" na dach wieżowca.

post-8089-1227368851_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś pojawiło się wreszcie trochę nieba i można już tuż po zachodzie Słońca podziwiać to piękne zjawisko zbliżenia Wenus i Jowisza, dwie "latarnie" w odległości coś ok. 3°

niestety nie zdążyłem dojechać do domu przed zachodem Wenus, żeby zdążyć zrobić chociaż jakąś fotkę, ale wrażenie niesamowite nawet w centrum wawy było je widać

oj trzeba wozić sprzęt ze sobą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mała wizytówka z dzisiejszego randez-vous:

 

wen_i_jow_28_11_08.jpg

ok. 16:50 czasu zimowego

 

Pozdrawiam

Rafał

 

Faktycznie nieżle było widać chociaż u mnie akurat jest to pora gdy sąsiedzi dorzucają węgiel do piecy :szczerbaty: i robi się horror.Gratuluje ukończenia teleskopu.Trochę póżno zaskoczyłem :Boink: .O ile jutro i pojutrze będzie pogoda to wyjdę chyba na nasyp kolejowy .Jest to względnie dobre miejsce górujące nad okolicą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem w podobnej sytuacji co sumas. Wyszedłem wieczorem z pracy i zobaczyłem piękną parę :) Idąc na stację co pewien czas oglądałem się do tyłu, aby jeszcze raz zobaczyć ten piękny widok. Przejrzystość była bardzo dobra, niebo niemal bezchmurne, Wenus i Jowisz lśniły. Gdy dojechałem do domu Wenus chowała się za oddalony komin i nie zdążyłem zrobić zdjęć.

 

Niestety w poniedziałek ponownie będę w pracy. Tak, czy inaczej jeżeli dopisze pogoda zakrycie muszę zobaczyć. Nie będzie siły, która utrzyma mnie w pomieszczeniu. Na pewno zabiorę aparat i lornetkę, a prawdopodobnie także ED-ka 80.

 

Liczę na ciekawe opisy tego zjawiska. Zjawiska, które zdarza się tak rzadko, a które jest tak efektowne. Mam nadzieję, że zostaną zebrane w tym wątku. Przyznam, że chciałbym je zebrać i opracować, aby było co wspominać przez następne lata ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pojawiła się ładna pogoda, więc korzystając z tego oraz z wolnego piątkowego popołudnia postanowiłem wybrać się na peryferia miasta, żeby pofocić piękną parę - Wenus i Jowisza. Od dawna mam fajną miejscówkę, nie tak daleko od mojego domu, z świetnym widokiem na zachód. Tam też się dzisiaj pojawiłem tuż przed zachodem Słońca. A oto moja krótka relacja:

 

15:56

Pojawiam się na moim stanowisku. Chwilę wpatruję się w niebo i jest! Wenus bardzo łatwo zauważyć. Szukam Jowisza - jeden odcinek w lewo i dwa do góry... Też jest, ale słabo go jeszcze widać.

 

 

16:08

Para planet jest już łatwo dostrzegalna na niebie.

 

 

16:24

Wenus i Jowisz pięknie się prezentują przy zorzy wieczornej. Nadchodzą powoli chmurki.

 

 

16:28-16:31

Chmurki coraz bliżej, ale planety nadal się pięknie prezentują przy zachodzie Słońca.

 

 

16:58

Sporo chmurek, ale na szczęście nie tworzą zwartej warstwy. Ale co to? Jakieś rozmycie światła planet? Ooo, wokół Wenus widzę wieniec! Słabiutki otacza też Jowisza!

 

więcej o tym w innym poście: klik

 

17:11

Już noc, planety wyróżniają się swoją jasnością.

 

 

17:44

Ostatni rzut oka na planety. Są już nisko nad horyzontem.

 

 

 

Obserwacje zakończyły się pełnym sukcesem! Mimo pojawienia się chmurek, nie było większych problemów. Warto było patrzeć na planety dziś bo nie wiadomo jaka będzie jeszcze pogoda.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zakrycia pozostało 30 godzin. Niestety prognozy pogody nie są zbyt optymistyczne. Ma być ciepło, ale na ogół pochmurno, a miejscami wietrznie i deszczowo :( Od zachodu będzie zbliżał się niż z układem frontów. Ja wciąż liczę na udaną obserwację, tym bardziej, że największe szanse na niezłą pogodę są na południu i południowym-wschodzie Polski. Ale ponieważ ostatnio prognozy sprawdzają się niezbyt często, a niż może być bardzo aktywny, to sytuacja może zmieniać się z godziny na godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w przeciągu dwóch godzin ze słonecznej pogody, potrafił zrobić się na niebie dywan grubych chmur. Dzisiaj też Słońca nie widać, a to co mówią w prognozach nie zapowiada się zbyt ciekawie :(. Mimo wszystko mam cichą nadzieję na dziurkę w chmurach...

 

Pozdrowienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Przemyślu sukces. Obserwowałem przez ponad godzinę zbliżanie się Księżyca do Wenus i następnie sam moment zakrycia. Trochę w ekstremalnych warunkach, ale o tym napiszę w środę, gdy zamieszczę pełną relację. Było warto :)

 

 

post-2346-1228161387_thumb.jpg post-2346-1228161446_thumb.jpg post-2346-1228162244_thumb.jpg

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrocław- osiedle Nowy Dwór zgłasza chmurwy w godzinach zakrycia :( :(. Ale piękne zdjęcia, Robercie.

 

Mam nadzieję, że Naczelna Wyższa Izba da mi pożyć długo, to doczekam się następnego takiego zjawiska... Tylko musi być co? Pogoda! :)

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie też miałem śmieszny przypadek,kończąc szkołę o godz.16.50 uświadomiłem sobie że ja jeszcze mam przed sobą piękne zjawisko dziś;D,w pospiechu zapakowałem w plecak lornetke,mape nieba i dziennik poleciałem za bloki gdzie widok jest tylko na południowy horyzont.Było to takie pierwsze moje zakrycie w życiu i gdy zobaczyłem od razu mi staneło w gardle,wąski sierp a do tego 2 piękne planety:D.

Z tego co zaobserwowałem:

zaczełem od godz.17.10 zakrycie nastapiło o 17:20 no i gdy się księzyc chował pod horyzont nastąpiło to o godz.17:50,w tym przeszkadzały mi chmury.(mieszkam na mazurach dokładnie Ostróda.Niebo miałem czyste,obserwowałem lornetką ale parametry nie wiem jakie one dokładne ma,bo to pożyczona jest,zapisałem w jakiej fazie jest księżyc a także odległośc od horyzontu podana w stopniach,naliczyłem 10 stopni od horyzontu,a Jowisz miał 13 stopni.

Do tego mały szkic.

Podsumowując,czekam na takie kolejne zakrycie za 32 lata:D(jeśli człowiek dożyje)...

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę jeszcze to zdjęcie, bo ma swój klimat. Niestety ręka drgnęła. Szkoda, że nie miałem statywu. Ale gdy rano wyjeżdżałem do pracy do Przemyśla szanse na udaną obserwację były bardzo małe. Prawdę mówiąc, gdy o 16:00 wychodziłem z pracy myślałem, że nic nie zobaczę. Tymczasem 20 minut później całkowicie zmieniłem zdanie :)

 

post-2346-1228162652_thumb.jpg

 

Wcześniej była reklamówka dla hotelu Gromada w Przemyślu, a teraz dla miejscowego Tesco ;)

 

post-2346-1228162927_thumb.jpg

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Wrocławiu raczej słabo, jak napisał kolega kilka postów wyżej. Generalnie chmury z przerwami. Jak zatrzymałem samochód pod pocztą miałem nadzieję, że zobaczę całość zakrycia.

Ale później same wątpliwości - zaczęło się zakrycie, czy to chmury przesłaniają Wenus?

Ogólnie - chmury :-(

Szkoda, bo na następnym będę już na niby emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.