Skocz do zawartości

Ogniwa słoneczne


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem wczoraj na giełdzie komputerowej w Krakowie i widziałem m.in. jak nasi sąsiedzi z za wschodniej granicy sprzedawali ogniwa słoneczne (po 7 pln) w takich małych taflach wielkości ok 10 X 10 cm lub całe duże płaty formatu ok A3 .

 

Zastanawiałem się nad zastosowaniem takich ogniw do sterowania wiatrakiem chłodzącym wnętrze mojej "budy" . Jak myślicie czy jest sens bawic się w coś takiego ? Koszty nie są za wielkie o ile dobrze pamietam jedno ogniwo to prąd ok 1V i 0,55A ale nie pamiętam dokładnie czy takie były te parametry ale napewno zblizone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż przy napromieniowaniu słonecznym równym 1000W/m2 i sprawności powiedzmy 5% takie ogniwo 10cm x 10cm daje 0,5W

 

a ponieważ P=U*I oraz U = 1V mamy zatem I =  0,5A

 

dla ścisłości podam, że napromieniowanie 1000W/m2 to maksimum co daje słoneczko przy super pogodzie i w momencie gdy promieniuje prostopadle na takie ogniwo, a 5% sprawności to szczyt techniczny z lat 60-tych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie ok, ale czy naprawdę uważasz że to co jest po 7 zł to coś więcej niż szczyt techniki lat sześćdziesiątych i opisane osiągnięcia to coś jak maksymalne osiągi teleskopu osiągalne sporadycznie. A jak się planuje użytkowanie jakiegokolwiek ustrosjstwa to chyba warto się zastanowić nad przeciętnymi możliwosciami coby kasy nie utopić a potem mięsem nie rzucać. A tak na marginesie to chyba pewniejsze źródło prądu "alternatywnego" dał by jakiś wiatr ;Dak

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam czapeczkę z wiatraczkiem w daszku zasilaną takim ogniwem (mniejszych rozmiarów). Musi słoneczko na prawdę świecić na ogniwo, żeby się kręcił.

Musiałbyś jakiś układ nadążny za słoneczkiem zrobić.

Pozdrowionka

 

A 7 złociszy nie dużo, można kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to jest 7 złotych za technikę lat '60 ?? to i tak dużo... ogniwa słoneczne to nie kadilaki - nie drożeją z wiekiem (tym bardziej, że takie ogniwa mają typowo okres działania do 25 lat ;), a potem no cóż - są przeterminowane)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.