Skocz do zawartości

proszę o profesjonalną odpowiedź


antonitafernandez

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od tygodnia przegladam przerozne fora w poszukiwaniu odpowiedzi ..... Planuje kupno teleskopu. Z astronomia nie mam wiele doczynienia, teleskop ma byc prezentem dla mojego lubego. Na forach jest mnostwo pytajacych i odpowiadajacych, niestety 80 % poszukujacych koncentruje sie na niskiej cenie. Osobiscie chcialabym wydac w granicach 1500zl.Interesuje mnie teleskop do obserwacji naziemnej, nieba, planet, księżyca jak i fotografowanie. Bardzo prosze o podpowiedz, a najlepiej konkretne nazwy modeli.

Z gory dziekuje i pozdrawiam,

Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje podstawowych informacji takich jak: miejsce do prowadzenia obserwacji, czy mobilność sprzętu jest ważna, doświadczenie Twojego lubego w obserwacjach też jest ważne. Wymagania co do obiektów które przez teleskop mają być oglądane są dość duże. Focenie, cele naziemnie... dość dużo tego jest. Osobiście polecałbym zestaw teleskop i lornetkę. Nie wszystkie teleskopy doskonale spisują sie zarówno do obserwacji naziemnych i tych obiektów które normalnie teleskopami się ogląda.

Także podaj dokładniejsze informacje to będziemy więcej widzieć i coś wtedy poradzimy;P

 

Mateusz

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W tej cenie najlepsze bedzie to :

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...eq3-2,d818.html

 

Jest to dobry sprzęt, i napewno dużo nim zobaczy :0 Napewno Księżyć i planety:))

 

Pozdrawiam

 

Affura :blink: rozumiem, że jesteś już ekspertem w kwestii doradzania ludziom teleskopów... i patrzyłes co najmniej przez kilka ich typów... i bez dopytania o specyfikę użytkowania pytającej z góry polecasz akurat ten teleskop... :blink::rolleyes::angry:

Gratuluję bezstresowego i nieodpowiedzialnego podejścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W tej cenie najlepsze bedzie to :

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...eq3-2,d818.html

 

Jest to dobry sprzęt, i napewno dużo nim zobaczy :0 Napewno Księżyć i planety:))

 

Pozdrawiam

Pokierowałeś się wyłącznie podaną ceną, a nic nie wiesz o tym skąd i w jakich warunkach będą prowadzone obserwacje.

 

Zatem pytanie do Kasi:

- podaj miejsce obserwacji: miasto, wieś, balkon, ogródek, "gdzieś na polu pod lasem"

- czy Twój luby i w jaki sposób będzie to wszystko tachał (samochód, czy parę paczek w ręce i nosimy na miejsce obserwacji)

- jeżeli astrofotografia to czy: (aparatem: małpka, lustrzanka - czy kamerka dedykowana; co wiąże się z posiadaniem laptopa), jeżeli astrofoto to muszą być montaż+napędy

 

to takie na szybko pytania - ale jak odpowiesz to ruszymy dalej z tematem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej byś coś doradził niż sie czepiać. Najlepiej umyć ręce.

 

Oczywiście, ze doradzę najpierw Kasia, musi podać dane o których napisali koledzy wyżej(KrzysztofZ i Mattman12). jak widzisz nikt nigdy nie poleca teleskopu zanim nie dopyta o warunki brzegowe.

Ty zaś wciskasz na siłę komuś teleskop, nie wiedząc czego tak na prawdę oczekuje nabywca. Żenada i brak profesjonalizmu. Proszę napisz DLACZEGO uważasz, że Kasia i jej przyjaciel będą akurat najbardziej zadowoleni z teleskopu, który poleciłeś? (i to na podstawie jej pierwszego postu)

 

Ori

 

Ps: Pisz do mnie w wersji żeńskoosobowej, tak jak się należy.

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie wygląda teraz ten wątek, szczególnie cytaty. Cytaty całego postu! Nie wiem, po co.

A swoją drogą - ciekawe, czy założycielka wątku jeszcze się pojawi.

 

Oooo! Ciekawe odkrycie! Już wiem, jak można obejrzeć posty ukryte przez Społeczność!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Dziwnie wygląda teraz ten wątek, szczególnie cytaty. Cytaty całego postu! Nie wiem, po co.

A swoją drogą - ciekawe, czy założycielka wątku jeszcze się pojawi.

 

Oooo! Ciekawe odkrycie! Już wiem, jak można obejrzeć posty ukryte przez Społeczność!

 

 

Witam jestem początkująca i co nie co znam sie na astronomii, ale nie potrawie sobie wybrac dobrego teleskopu.Mam na oku teleskop Opticon 76F900EQ. Szukam raczej teleskopu typu refrektor max. 300zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem początkująca i co nie co znam sie na astronomii, ale nie potrawie sobie wybrac dobrego teleskopu.Mam na oku teleskop Opticon 76F900EQ. Szukam raczej teleskopu typu refrektor max. 300zł.

 

Niewiele można na ten temat powiedzieć... Nie chciałbym Cię zniechęcać do kupna teleskopu ale kupowanie na allegro teleskopów typu opticon czy innych 76/900 czy 76/700 to wg mnie strata pieniędzy. Zapewne większość ludzi na tym forum się ze mną zgodzi. Jeżeli miałbym do wykorzystania max 300zł to poszukałbym na początek lornetki.

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Justa, na pewno ten Opticon nie ma sensu. Skoro ze względów finansowych musi to być coś małego, to na pewno nie na montażu paralaktycznym [EQ]. Jakiś nieduży refraktor na montażu azymutalnym [AZ] albo lornetka. Tylko konkretny wybór zależy od tego, gdzie i co zamierzasz obserwować. To b. ważne, więc podaj szczegóły. W przypadku lornetki 10x50 lub podobnej budżet 300zł może być wystarczający, ale oczywiście lepiej dodać jeszcze ze 100zł. Natomiast w przypadku refraktora to samo, tylko bardziej, bo im więcej gotówki, tym większa średnica i lepszy montaż. Optymalnie byłoby zacząć od czegoś w stylu 80/900 lub 90/900 na AZ3, ale tu już trzeba wydać ok. 600-700zł. Poniżej 500zł to już tylko refraktorki 70mm, ale to już ostateczność. Kupowanie lunetek 60mm mija się wg. mnie z celem, podobnie zakup małego newtona 76mm.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Justa , do 300 zł zmieściłabyś się z czymś takim http://www.celestron.cz/phpscripts/obrazky...mp;kodzb=841204

Jest to refraktorek 80/400 . Problem w tym , że montaż jest - niestety - paralaktyczny no i całość do postawienia na stole ... Nie namawiam Cię do kupna , ale poprostu żebyś wiedziała że i coś takiego Sky Watcher proponuje - a nie widzę tego produktu w DO czy Astrokraku ...

 

/ te 3 okienka , które można powiększyć , ilustrują możliwości foto tym sprzętem /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Akurat Mam tego Maka. Jest to bardzo dobry teleskop. Daje ostre obraz pozbawione wad nawet na plosslach z zestawu. Jakkolwiek nie pasuje mi on do założeń.

1. do obserwacji naziemnych się nie nadaje bo: ma duzą ogniskową i małe pole widzenia a także montaż paralaktyczny, który się do obserwacji naziemnych nie nadaje( a w kazdym razie skutecznie je utrudni)

2. Do fotografi też się nie nadaje(poza planetami i księżycem) bo: ma dużą ogniskową i małe pole widzenia- co za tym idzie nie obejmnie dużego obszaru nieba/ziemi(nie wiem co będzie fotografowane), ma też małą światłosiłę i to tez nie pozwoli nad obre foty DS( te, które by złapał w polu) . Pozatym EQ3 chyba nie będzie dobre do astrofoto( nie fotografuje ale wiem, że nie jest na tyle stabilny)

 

Na podstawie tych informacji stawiam na refraktor. Tylko to się nadaje jednocześnie do foto, obserwacji naziemnych i astronomicznych. Ale to niestety nie za 1500. trzeba 2 montaże mieć( paralaktyk i azymutalny) i to bardzo dobrej jakości a także dobry refraktor a te niestety sa drogie( szczególnie dobre, apochromatyczne) napewno braknie 1500 :unsure:

Oglądałem przez ED 100 i mnie zachwycił. Obraz z tego refraktora jest niesamowity. Patrzyłem też przez achromat 100/500 i też mnie powalał widok gromad otwartych, gwiazd podwójnych i niekrórych mgławic, aczkolwiek z Jowiszem przez 100/500 achro już rózowo nie było(raczej niebiesko :D )

 

Inna opcja to lornetka plus teleskop. jak nie masz lornetki to jest świetna propozycja. Ja lornetki czesto użwyam do różnych celów. Przyda się przy orientacji na niebie. Pozatym zawsze ją weźmiesz ze sobą i to jest to. Co do teleskopu spróbuj się z kimś umówic i popatrzyć przez różne teleskopy. jak tak zrobiłem i wybrałem Maka 127 na EQ3-2. Oczywiście zalezy to od bardzo wielu czynników ale jak zobaczysz sprzęt w akcji i porozmawiasz na żywo z kims doświadczonym to się przekonasz

 

O foto zapomnij ze względu na fundusze. Nie znam się na tym ale widze ile kosztuje choćby HEQ5:)

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Justa

ty podalas 300zl. Za te pieniadze de facto nic nie kupisz. Napewno nie lepszego od tego co masz. Chyba ze wezmiesz ta 80/400. To jest chyba jedyny sensowny sprzet w tej cenie. Nic innego sie nie wymysli niestety. Gwiazdy podwojne czy gromady otwarte to akurat tym poogladasz. Widzialem to na zlocie w kaletach na AZ3. gromadki otwarte typu chichoty, plejady sie niezle prezentuja. Z planetami gorzej. Aberracja niestety bedzie ale i tak ten sprzet bedzie duzo lepszy od newtona 76. Sam ogladalem Jowisza przez Optisana 50/600. 1 okular dawal powera 30 i bylo 2 pasy chmor widac- nic pozatym, ale obraz byl oki. Nastepny okular dawal powera 100 i teleskop nic juz nie pokazywal oprocz rozmazanego obrazu.

 

Ale uwaga, za ta cena sprzetu do 300 (80/400) jest bez montazu.

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Justa

ty podalas 300zl. Za te pieniadze de facto nic nie kupisz. Napewno nie lepszego od tego co masz. Chyba ze wezmiesz ta 80/400. To jest chyba jedyny sensowny sprzet w tej cenie. Nic innego sie nie wymysli niestety. Gwiazdy podwojne czy gromady otwarte to akurat tym poogladasz. Widzialem to na zlocie w kaletach na AZ3. gromadki otwarte typu chichoty, plejady sie niezle prezentuja. Z planetami gorzej. Aberracja niestety bedzie ale i tak ten sprzet bedzie duzo lepszy od newtona 76. Sam ogladalem Jowisza przez Optisana 50/600. 1 okular dawal powera 30 i bylo 2 pasy chmor widac- nic pozatym, ale obraz byl oki. Nastepny okular dawal powera 100 i teleskop nic juz nie pokazywal oprocz rozmazanego obrazu.

 

Ale uwaga, za ta cena sprzetu do 300 (80/400) jest bez montazu.

 

pozdrawiam

Piotrek

 

a co sądzicie o tej lornetce http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath...rropryzmatyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego Bressera Jagd 8x56 to warto sprawdzić, czy był testowany na www.optyczne .pl Największą wadą sporej liczby lornet Bressera była b. kiepska transmisja [dotyczyło to m. in. modelu Saturn 15x60, który miałem]. Ale nie dotyczyło to wszystkich lornet tej marki. Ten model ma w sumie sporą aperturę, 56mm. Chociaż tu lepsze byłoby 11x56 ze względu na korzystniejsza źrenicę wyjściową. Wzmiankę o tym masz z resztą na podlinkowanej stronie.

O RANY! Jest test na optyczne.pl i sprawność transmisji światła na poziomie 40% -porażka!!! To tak, jakby założyć sobie jeszcze okulary przeciwsłoneczne w nocy.

Jak chcesz kupić tanią lornetkę do astro, kup coś przyzwoitego klasy 10x50. Jak dołożysz trochę to np. Delta Optical Silver 10x50 za niecałe 400zł będzie jakimś rozwiązaniem. Możliwosci jest z resztą więcej.

 

WAŻNE: napisz wreszcie, gdzie i jak chcesz obserwować, czy miasto [centrum/przedmieścia], czy wieś, czy masz możliwość transportu własnej osoby i sprzętu gdzieś z dala od świateł. Ogólnie czy mało/dużo świateł w okolicy, skąd możesz swoje obserwacje często prowadzić. To ma DECYDUJĄCE znaczenie przy wyborze sprzętu. Np. lornetka jako starter dla młodego astronoma jest ogólnie zalecana, ale np. w mieście w centrum bez możliwości wyjazdu pod ciemne niebo wcale nie musi być optymalnym rozwiązaniem [ale na peryferiach gdzie czasem Droge Mleczną widać się już sprawi w miarę]. W takich okolicznościach jakiś mały refraktor ale minimalnej sensownej wielkości byłby lepszym wyborem, tylko w 300zł istotnie trudno się zmieścić. Przykłady podawałem

Pozdrawiam

-J.

P.S. Ale jako mały sensowny refraktorek wykluczam 80/400 -to jest sprzęt o b. ograniczonych możliwościach i specyficznych zastosowaniach. No i bez montażu to na nic się nie przyda. Na statyw foto w tym kontekście [gdyby komu przyszedł do głowy] spuszczam zasłonę miłosierdzia... Refraktor 80/900 na AZ3 to już inna bajka, zwłaszcza w mieście.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Justa, to sporo wnosi do tematu.

Po kolei:

1) Lornetka -nie masz w zasadzie przeszkód do jej użycia. Jeśli chwilowo nie masz pieniędzy na teleskop z prawdziwego zdarzenia, a nie pili Cię do obserwacji planet [na których mały teleskop i tak niewiele pokaże], kupuj lornetke 10x50 lub 12x60 oraz mały atlas nieba, alternatywnie drukuj mapki z programu planetaryjnego [z darmowych: Hello Nothern Sky, Cartes du Ciel, Stellarium itp.]. Do zobaczenia w bezksiężycowe noce sporo gromad otwartych, kilka ładnych gromad kulistych, zaledwie parę galaktyk [ale taka M31 jest wyjątkowo spektakularna w lornetce]. Poza tym od czasu do czasu trafi się lornetkowa kometa [coś się już szykuje na luty]. W zasięgu lornetki 50mm są też 4 księżyce Jowisza, poza tym moznasobie zerknac na niektóre koniunkcje Księżyca i planet, albo nawet na wybrane planety -na Merkurym czy Wenus i tak nie dostrzeżesz przez teleskop żadnych szczegółów, poza fazą tarczy, a warunki zwykle nie sprzyjają ich teleskopowym obserwacjom. Lornetką możesz tez odszukać jako "gwiazdę" na niebie Urana, a także najaśniejsze planetoidy/planety karłowate [Westa, Ceres itp.].

2) Teleskop -masz warunki na większy sprzęt, ale nie masz kasy. Poza tym teleskop to zwykle otwarta inwestycja, coś tam się zawsze dokupuje, jakiś okular itp. Możesz albo poczekać, albo kupić jako przejściowy np. refraktor 80/900 na AZ3, tak jak proponowałem wcześniej. Krótkiego 80/400 nie polecam, bo w wersji na AZ3 jest tylko 50 zł tańszy, a możliwości w niektórych zastosowaniach sporo gorsze, w dodatku w większym stopniu wymaga dodatkowych akcesoriów by wykorzystać w 100%. Jako absolutny krzyk rozpaczy może być jeszcze 70/500 na AZ3. Jest to cos posredniego miedzy lornetką a małym teleskopem, za to tańsze.

Dla porządku dodam,że w Twoim zasięgu cenowym są jeszcze Newtony 114/900 na EQ2 [wersji na EQ1 unikaj jak ognia]. Kosztują tyle lub mniej niż ten refraktor 80mm na AZ i są to już przyzwoite, choć małe teleskopy. Ale ja bym Ci radził dołożyć do tego refraktora raczej. Bo ten mały Newton wraz z paralaktykiem będziesz musiała sprzedać, jak przesiądziesz się na większy sprzęt i do niczego się już nie przyda [dodatkowy mebel w pokoju]. Mały refraktor zaś z powodzeniem może zostać, jako b. wygodny i szybki w obsłudze pomocniczy sprzęt od niektórych obserwacji [podobnie z resztą jak lornetka]. Nie wymaga chłodzenia czy kolimacji jak Newton, odpada rozstawianie i noszenie ciężkiego paralaktyka.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Jeśli teraz kupisz lornetkę, zacznij odkładać także na teleskop. Ale wtedy celuj w coś większego, np. 6cali [6"] Synte na Dobsonie. Nowa kosztuje niecałe 700zł, a to już jest całkiem duży teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zastanów się nad tym, czy w przyszłości nie zainwestować w cos większego, skoro masz podwórko oddalone od sztucznego światła.

W ten sposób możesz teraz zakupić lornetkę, a zakup teleskopu odłożyć na później, gdy już zaznajomisz się z niebem i ogólnie z tematem.

 

Niewątpliwą zaletą lornetki będzie to, że nawet gdy astronomia Ci się znudzi, lornetkę zabierzesz wszędzie, i wnosząc ja na punkty widokowe (różnych wierz czy gór) nie będziesz musiała wrzucać 2 zł do tych kiepskich „lunet” które pozwalają na obserwacje przez (chyba) 10 minut. Lornetka zawsze zostanie, i zawsze się przyda ze względu na małe gabaryty.

 

Natomiast jeżeli naprawdę jesteś pewna zakupu teleskopu i bardzo tego chcesz, to też radziłbym poczekać i dołożyć np. do Newtona o lustrze minimum 114mm.

 

Czytałem tutaj zwrot, że jeżeli kupisz właśnie ten teleskop, a potem będziesz chciała kupić większy, to w pokoju będziesz miała zbędny mebel.

PAMIĘTAJ że po przez zainteresowania to Ty masz się rozwijać (w czym pomoże Ci dany sprzęt), a nie sprzęt. To co zrobisz z danym teleskopem (czy jakimkolwiek urządzeniem optycznym) zależy TYLKO od Ciebie (to czy będzie zbierał kurz, czy będzie używany i dostarczał Ci radości, gdy tylko będzie ku temu okazja, i niezależnie od tego jak dobry i wielki to będzie sprzęt, jest on nic nie wart, jeśli użytkownikowi nie przyniesie radości.

 

Dlatego rozważ zakup lornetki - choćby proponowanej wcześniej DO Silver 10x50 lub (jeśli są gdzieś jeszcze dostępne) Celestron SkyMaster 12x60 (cena nie powinna przekroczyć 320zł), lornetki firmy Yukon dostępne w sklepie www.deltaoptical. też mieszczą się poniżej 300zł, niestety nie wiem jak z ich jakością i dawanym przez nie obrazem. W każdym bądź razie na stronie optyczne.pl nie potrafiłem znaleźć

 

Pozdrawiam

Edytowane przez !chim!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja dziś nabyłem Refraktor 80/400 f/5 niestety niebo mam jakie mam. Na dodatek nie ma dovetaila i musiałem dokupić osobno i przeróbki bedą :rolleyes: Opisze go, jak tylko bede miał okazję wypróbować. Osobny wątek jest dotyczacy tego własnie teleskopu. Opowiem o nim, jak go sprawdzę. Ja go kupiłem jako Ultra Travellera( i tam jest osobny wątek o takim temacie). Tutaj jest plus kupienia tego sprzętu. Zawsze go mozna zostawić na wypady. A newtona 114 się raczej nie zostawi. Nawet po kupnie większego taka 80/400 zawsze się przyda. Niestety dziś jej nie wypróbuje więc nic nie powiem ale jak tylko będe mógł. Oczywiście u mnie jest supportem Maka 127 więc to też ina bajka. Max powier jaki chce mieć to 60. Wiadomo Justa takim to planet i księżyca nie poogląda. Podnadto ta wersja nie ma ani katówki ani okularu więc to jest 250 za sama tuba ale podobno w czechach za niewiele ponad 300 mozna to kupić z 2 kellnerami, barlowem katówką i stołowym EQ1.

 

Ja proponuje takie rozwiązanie: pojechać do kogoś, kto ma mały sprzęt i zobaczyć co to potrafi. Na tej podstawie najlepiej kupić. Ja napisze opinię(mocno subiektywną pewnie, ale napiszę) o tym achromaciku 80/400 więc co nieco moze przybliże sprawę. Tyle że ja mam SWANa i chce lantana dokupic a to też kosztuje.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę, co ludzie piszą, w tym ostatni post Leech10. Dlatego ja z uporem maniaka doradzam [oczywiście poza wyborem lornetki jak alternatywą] refraktor 80/900 na AZ3. To jest gotowy zestaw obserwacyjny z praktycznym montażem [który może też służyć do innych celów, nie tylko pod tę lunetkę], zaś ew. upgrade sprowadza się najwyżej do zakupu 1-2 tanich okularów. Na ultra-traveller się nie nada , ale Justa tego nie potrzebuje. Potrzebuje natomiast małego, taniego sprzętu, z którego da się wycisnąć maksimum przy małej aperturze. W 80/400 musiałaby sporo zainwestować, by to było osiagalne, a możliwe do uzyskania efekty np. na planetach jednak będą gorsze, bo to nie jest konstrukcja do tych celów. A jeśli ma obserwować same DS-y, to lornetka bardziej się sprawdzi niż teleskop o tak małej aperturze. Tymczasem typowo planetarny refraktor 80/900 oprócz planet czy Ksieżyca nadaje się do DS w takim samym stopniu jak ten 80/400 czy lornetka, za wyjątkiem pola widzenia -ale w tym zakresie, jaki da się osiagnąć z okularem 25 czy 32mm nie stanowi to problemu. Więc jako sprzęt "do wszystkiego" będzie po prostu lepszy, bo zdecydowanie bardziej wszechstronny...

Osobiście zalecałbym jednak lornetkę na początek, bo łatwiej opanować nią podstawy obserwacji, niż małym teleskopem, który pokazuje prawie to samo, tylko trudniej wyszukiwać obiekty. Dla kogoś, kto ma dostęp do ciemnego nieba, a na duży teleskop nie może sobie pozwolić od razu, poświecenie roku na poznanie nieba lornetką to dobry pomysł. Motywacja do odkładania środków na teleskop będzie wzrastać, a przez rok ładną sumkę można uzbierać. To samo przy pomocy małego teleskopu będzie walką, a i tak konkluzja będzie "potrzebuję czegoś większego".

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.