Skocz do zawartości

Luneta czy lornetka ??


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Mały refraktor czy lornetka bedą stosowane w zasadzie tylko do DS i "rzucania okiem" na planety. Lornetka BPC26x70, którą posiadam jest aperturowo w zasadzie podwójnym małym teleskopem o dużym polu widzenia i niemałej (niestety) aberr. chromatycznej. Ale kolor przy obiektach DS nie jest specjalnie uciążliwy. Natomiast przewaga widzenia "stereo" i duże pole widzenia nad małym refraktorem jest bardzo duża. Power jest stały i to jest główna cecha różniąca "na minus" lornetkę od refraktora-ale nie do końca. Pamiętać należy, że w małym refraktorze powiekszenia stosowane w praktyce to 30-50X, piszą o tym nawet użytkownicy zaawansowanych techniczne małych lunet apochromatycznych (np. Leica Televid). Powerowanie dalej to już zawracanie kijem Wisły. Można ale efekty mizerne. Tak więc osobiście optuję za lornetką 20-30X i odpowiednio 60-70mm szkłami. Jeżeli jednak ktoś się upiera nad małym refraktorkiem, to należy z dala omijać supermarkety z ich ofertą plastikowych niby-lunet.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Andrzeju, nie do końca z Tobą się zgodzę. Mam rekraktorek fi 63 mm (f13.3) i nie zamieniłbym go na żadną lornetkę o porównywalnej średnicy (no, może jedynie na "waldkowego" Fujinona). Powiększenie w granicach 120 to co prawda max, ale uwierz, że naprawdę widoki planet są niezłe. Z okularem 22 mm pole - 1.7 st - bajka, przy 120 - 32 min kąt - cały Księżyc w polu widzenia.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu wszystkich odpowiedzi wiem już ,że nie opłaca się kupować małego refraktora też byłem tego zdania . Ale najbardziej mnie skusiła porada Jnusza_P " żeby kupić na początek 7/50 "będzie dobra na początek ,nauczę się najwpierw orjętacji po niebie .A na wakacjach zastanowię się nad ETX 90 RE myslę , że jest to porządny sprzent jak na swoją cene .I to co mówi Malek mnie zadowala -myślę ,że najwpierw zaczynać od małych sprzętów .Tym bardziej ,że musze mieć  mobilny teleskop ,bo na wartośiowsze obserwację bede musiał podróżować ( z centrum Siemianowi Śl. nic nie zobaczy poza pięknym Kiężycem :) :)),a na wsi to....................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrku, 7X50 lub lepiej nieco 10x50 to wybór najczęściej dokonywany i sprzęt niezastapiony do orientacji na niebie.

P.s.

MichałW.-czy to jest może mały telementor CZJ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem Telementora Michała W. w Jeziorach i obraz Saturna mnie baaaardzo mile zaskoczył, podobał mi sie bardziej niż w TAL 100RS ze standardowymi okularami, ktory mozliwe ze sie jeszcze dobrze nie wystudził.

Niemniej aberracja chrom. na bardzo przyzwoitym poziomie wg. mnie.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzisiaj miałem zamiar zamówic przez internet lornetke w himpolu 20/60 .No i pisze tak"dostępność : brak. I nie wim co teraz robić ,czy czekać ?? Nie wim ile kosztuje lornetka z astrokraka 20/66 czyjet duża różnica cenowa po między nimi .

 

AHa .Tak z innej beczki może mi ktoś podać link do stronki z żórawiem astronomicznym .Szukałem ale nie umiałem znaleść . :(

 

Pozdrawim wszystkich . :)

 

Piotrek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj Piotrze, że jeśli decydujesz się na zkup lornety 20x to skazujesz się jednocześnie na zakup porządnego (czytaj nie fotograficznego) statywu lornetkowego. Cena więc rośnie o kolejne co najmiej 3-stówki.

 

Ale za 700 PLN masz zestaw naprawde niezły na początek.

 

Pogadaj z Markusem_II. Po ostatnich wsólnych obserwacjach szczęka mu opadła jak przekonał się o możliwościach lornetki i bogactwie jake go czeka na niebie.

 

Chociaż dla porównania miał tylko BPC 10x50, Everesta 12x60 i Kronosa 26x70 . Tak więc nie było 20x60.

 

Porównał sobie też M13 w lornetkach i TAL'e 100 RS oraz obrazy Jowisza i Saturna (słynny temat pasów i odzielenia pierścienia w 26x70), ale to już inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hhhhhhhmmmmmm...........

 

Bede myślał wiem ,że lornetk pokarze mi wiele ja juz sie o tym przekonałem . Mi się wydaje ,że 380 zł za żuraw to bardzo dużo jak na mnie . .ALe bez statywu nie dam rady przy takim powiększeniu . :(:)

 

Pozdrawim Piotrek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, poczytaj sobie wszystkie posty na temat lornetki BPC 20x60 oraz w szczególności na temat żurawia

http://astronomia.net.pl/cgi/yabb/YaBB.pl?...966222;start=30

bez tego ani rusz i musisz przeznaczyc na to cztery i pół stówki :)

Ja, gdybym miał kasę, kupiłbym pewnie 26x70 plus jeszcze jakąś 10x50.

Ale 20x60 też mnie zadowoli, bo musi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.