Skocz do zawartości

Tania fotometria czyli ...... nie wyrzucajcie Canonów


Yah

Rekomendowane odpowiedzi

Nie odważył bym sie na takie stwierdzenie. Przy Canonie dochodzi pare problemów oczywistych (Maska Bayera , szumy , 12 bit, nierówny dark) ale i takie juz nieco mniej oczywiste jak np. jaki ta cholerna maryca np. z 300D ma gain przy iso 100 a jaki przy iso 800...

 

Moim zdaniem (ja żaden spec) można nieźle poszaleć canonem pod kątem całkiem dokładnego określania czasu np. minimów lub tranzytów (o ile sa w zasięgu mozliwości canona) a to dużo. To strefa, gdzie obserwator wizualny polegnie w pojedynku z np. setką (choćby i słabych) klatek przemielonych w sofcie fotometrycznym. Jednak jak się zabierzemy za określanie głebokości tego przykładowego minimum, to canon moze sie okazać bardzo problematyczny. Od tak prozaicznego problemu jak np. gdzie tej cholerze wsadzić odpowiedni filtr, poprzez jazdy z konwersją RAWów, aż po problemy wynikające z maski bayera...

 

No i jest jeszcze taki bardzo przyziemny aspekt. Mając normalne CCD odpalasz maszynerie na godzine przed tranzytem i idziesz spać. Kamera jest pod pełną kontrolą softu, czy wręcz skryptu jaki mu zadałeś. Wszystko można. Z Canonem ten numer raczej nie przejdzie. Automatyzowanie pracy z aparatem w porównaniu z CCD astro... wiesz "o co kamon".

 

Wiec ja bym raczej nie dzielił na: które da rade, a które nie, tylko do czego się nada , a do czego nie za bardzo lub wcale.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

No normalnie cudowny wątek :)

 

To wszystko pięknie, ładnie wygląda jak się ma mechanizm zegarowy w montażu.

Niestety nie posiadam takowego. Nie mam nawet jak z mojego balkonu ustawić montaż na polarną - po prostu widok mam na wschód. Do tego balkon stoi w Poznaniu :) Wiem, że i bez tego można poprawnie montaż ustawić, ale tracić za każdym razem tyle czasu na ustawienie go to trochę nie tędy droga.

Dlatego mam pytanie: skoro fotometria aperturowa, to czy nie dałoby się takiej robić z wykorzystaniem zdjęć zrobionych nieruchomym aparatem?

Wiem, będą niewielkie łuki ze śladów gwiazd, ale przecież to nie powinno niczemu przeszkadzać.

 

Moim ratunkiem byłoby chyba coś w stylu ETX 80 z GoTo :) i do tego kamera monochromatyczna np. DSI + zielony filtr (ewentualnie Canon 400d)

 

Co o tym wszystkim myślicie? Może macie jakieś inne propozycje dla mnie i osób w podobnym do mojego położeniu, a chcących się podjąć fotometrii zmiennych? Interesowałoby mnie raczej wyliczanie wielkości gwiazdowych niż tylko okresów min/max, choć jak się nie da to i to drugie będzie OK :)

 

Na tą chwilę do wykorzystania mam:

1. Canon EOS 400d

2. Obiektyw Soligor 18-135mm oraz KITowy z tego Canona

3. refraktor Sky Watcher 80ED

4. montaż Vixen Porta, a na nim newton Vixen R130Sf

5. montaż Sky Watcher EQ5 na trójnogu (w tej chwili stoi na nim Soligor MT-800 nie przerobiony do astrofoto)

6. no i jeszcze komputer rzecz jasna, zarówno stacjonarny jak i laptop

 

PS: męczę się strasznie z IRISem, ale jeszcze mam trochę sił na walkę z nim w pojedynkę. Czuję jednak jak słabnę, dlatego pewnie za jakiś czas popytam Was o niego ;) Warto w ogóle interesować się MuniWinem? Jest to zabawka, czy raczej coś na miarę IRISa?

 

--

Pozdrawiam,

Marcin

Edytowane przez marbej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

To wszystko pięknie, ładnie wygląda jak się ma mechanizm zegarowy w montażu.

Niestety nie posiadam takowego. Nie mam nawet jak z mojego balkonu ustawić montaż na polarną - po prostu widok mam na wschód. Do tego balkon stoi w Poznaniu smile.gif Wiem, że i bez tego można poprawnie montaż ustawić, ale tracić za każdym razem tyle czasu na ustawienie go to trochę nie tędy droga.

Dlatego mam pytanie: skoro fotometria aperturowa, to czy nie dałoby się takiej robić z wykorzystaniem zdjęć zrobionych nieruchomym aparatem?

Wiem, będą niewielkie łuki ze śladów gwiazd, ale przecież to nie powinno niczemu przeszkadzać.

(...)

 

1. No jednak będzie troche przeszkadzać. Zmusi cię do stosowania bardzo dużych apertur pomiaru, a to w połączeniu z maską bayera Canona skończy się bardzo dużym magerr pomiaru. To nie eliminuje tej drogi, ale jest konkretnym ograniczeniem.

 

2. Canony nie są dokońca liniowe. Tak Tak, wiem że Canon twierdzi, że są. Ale jak zaczynasz grzebać przy rawach w fotometrii to okazuje się, ze jednak nie za bardzo. Więc gwiazdka na 3 pixele zmierzona na aperturze 10pix pokaze ci inny znacząco wynik niz ta pojechana i rozciągnięta na 6 pixeli zmierzona na aperturze 10pix. (Nie pytaj mnie prosze o techniczne aspekty z czego to wynika przy matrycach lustrzanek, w praktyce tak jest, a ja nie widze na tą chwile jak można by to przeskoczyć) A to już troche stawia sensowność takiej walki pod znakiem zapytania. Jezeli bedziesz to robił na Canonie. Z DSI będzie łatwiej, bo i liniowa i bez maski bayera - Tylko jedna mała uwaga. DSI to kolorowa kamerka. Opcje z monochromatyczną matrycą pojawiają siędopiero w serii DSI PRO, DSI II i dalej

 

3. Teoretycznie możesz tak bawić się w pomiary najjaśniejszych gwiazd, bo znacznie zmniejszysz opisywane wyżej problemy zmniejszeniem długości klatek. Ale... ;) Ale tu bedzie inny problem* :

 

(...)

Moim ratunkiem byłoby chyba coś w stylu ETX 80 z GoTo smile.gif i do tego kamera monochromatyczna np. DSI + zielony filtr (ewentualnie Canon 400d)

Co o tym wszystkim myślicie? Może macie jakieś inne propozycje dla mnie i osób w podobnym do mojego położeniu, a chcących się podjąć fotometrii zmiennych? Interesowałoby mnie raczej wyliczanie wielkości gwiazdowych niż tylko okresów min/max, choć jak się nie da to i to drugie będzie OK smile.gif

(...)

 

Rozdzielczość tego zestawu. Popatrz do tgo wątku:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=26634 (post #16)

 

Musisz zdawać sobie sprawę, że takie problemy cię spotkają.

 

Z mojej praktyki zalecam ten układ:

 

3. refraktor Sky Watcher 80ED

5. montaż Sky Watcher EQ5 na trójnogu

i do tego kamera monochromatyczna np. DSI

 

Opanować ustawianie na polarną bez Polarnej i jazda. Zdziwisz się jak wiele osiągniesz i jakiej jakości materiałem będziesz dysponował.

 

(...)

Warto w ogóle interesować się MuniWinem? Jest to zabawka, czy raczej coś na miarę IRISa?

(...)

 

Moim zdaniem w porównaniu z MuniWinem to Iris jest zabawką :) Na forum znajdziesz podlinkowane tutoriale do Munipacka. np. tutaj:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=25810

 

Pozdrawiam.

 

 

* Powtórzę się z opinią którą napisałem kilka postów wyżej

 

Moim zdaniem (ja żaden spec) można nieźle poszaleć canonem pod kątem całkiem dokładnego określania czasu np. minimów lub tranzytów (o ile sa w zasięgu mozliwości canona) a to dużo. To strefa, gdzie obserwator wizualny polegnie w pojedynku z np. setką (choćby i słabych) klatek przemielonych w sofcie fotometrycznym. Jednak jak się zabierzemy za określanie głebokości tego przykładowego minimum, to canon moze sie okazać bardzo problematyczny. Od tak prozaicznego problemu jak np. gdzie tej cholerze wsadzić odpowiedni filtr, poprzez jazdy z konwersją RAWów, aż po problemy wynikające z maski bayera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Hans, ogromne dzięki za opinię! Jak zawsze niezawodny jesteś!

 

Kurde, a miało się jakieś dwa lata temu zacząć i skończyć ta czymś przenośnym ;) a się okazuje, że od przenośnego to się dopiero zaczęło (Vixen R130Sf + Porta) i końca nie widać.

 

No ok. Może być EQ5 - problem jednak w tym, że o ile balkon mam długi to już nie tak szeroki. I tu się pojawia problem. Załóżmy, że ustawiłem montaż na polarną. Kiedy teleskop mam zamocowany w pozycji "na zachód" i rurę skieruję na wschód to jest on wyżej niż przeciwwagi. Nad sobą mam kolejny balkon więc strasznie wąskie pole widzenia :(

Kiedy teleskop mam zamocowany w pozycji "na wschód" to co prawda teleskop jest niżej niż przeciwwagi i już widzę od tych 25 do jakichś 45 stopni nad horyzontem, ale... teoretycznie, bo wtedy okular wbija mi się w ścianę pod oknem :( Jak mówiłem mam długi balkon, ale już nie tak szeroki - a wystarczyłoby z 15 cm szerszy...

Dlatego kiedy wizualnie obserwuję moim Soligorem MT-800 to montaż mam tak ustawiony jakby północ była na zachodzie. Wtedy MT-800 jest niżej niż przeciwwagi, w ścianę pod oknem mi się wbija (jakieś 5cm luzu :D) i mam nie najgorsze powierzchniowo pole nieba do obserwacji. I tak źle i tak nie dobrze.

Coś takiego jak Porta ale montaż taki jak ETX'y mają i pewnie dałoby radę :) W każdy bądź razie rozstaw nóg żeby nie był większy niż w Porcie. Dlatego myślę o czymś takim jak LINK Niekoniecznie od razu akurat o tym, bo jak słyszę metalowa obudowa, plastikowe zębatki, a na tym 5kg sprzętu, to nie bardzo jestem przekonany :)

 

Dlatego myślę, że jeśli chodzi o mój balkon to sprawdziłby się taki zestaw:

1. trójnóg: o rozstawie i wysokości coś ala Porta Viksena

2. montaż coś takiego jak mają ETX'y z GoTo

3. SkyWatcher 80ED

4. DSI Pro Monochromatyczna(!)

 

Ten montaż EM-12 z GoTo ma udźwig do 5kg. 80ED + duży szukacz + przejściówka do aparatu + Canon 400d z dodatkowym gripem i dwoma akumulatorami daje razem 4,4kg - tak prawie na styk. Można wywalić gripa z akumulatorami i dać zasilanie z kabla :) Wtedy waga zestawu niecałe 4,1kg. Już lepiej :D

Zamienić Canona na DSI Pro i jest coś koło 3,8kg :D Już całkiem dobrze.

 

Zatem, aby za dużo nie kombinować i nie przekombinować, zostawiam 80ED i Canona z obiektywem Sigma 18-135mm. Mogę dokupić DSI lub coś w podobnej cenie i coś ala prezentowany powyżej montaż EM-12. Wychodzi na to, że sprzęt mam - nie mam go tylko na co posadzić, aby to się sprawowało na moim balkonie o wymiarach 91cm x 215cm. Wysokość balustrady 115cm. Balkon skierowany lekko na południe od wschodu - mógłbym rzecz, że prawie na wschód.

 

Moje okno obserwacyjne wygląda mniej więcej tak:

oknoobserwacyjne.jpg

 

A zatem czy znacie może jakiś trójnóg ala Vixen Porta, na którym mógłbym posadzić montaż widłowy taki jak ma np. Meade ETX 80, a na nim albo aparat z obiektywem lub ED80, lub kamerę CCD z obiektywem lub ED80.

Kurczę na razie znajduję tylko to: LINK

 

 

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, sugestie itp.

 

PS: fajnie by było w zimie siedzieć w pokoju i z niego sterować telepem ;)

 

--

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A musisz stawiać to na trójnogu?

 

Masz mały balkon. Dochodzi barierka i pewnie szykany od balkonu nad tobą. Pomyśl nad kawałkiem ręcznie zrobionego słupa pod zmotoryzowaną głowice EQ, który postawisz przy barierce i może jakoś usztywnisz barierką balkonu. Na tych małych GOTO się nie znam, nie pomogę. Ale musisz zdawać sobie sprawę, że dokładność ich prowadzenia może nie być zadowalająca. Poczekaj na opinie innych. Ja tu nie mam doświadczenia. Tu potrzebujesz konkretnej odpowiedzi jakie dokładnosci prowadzenia są w możliwościach tego typu rozwiązań. Potem tylko banalna przeliczanka na rozmiar pixela twojego CCD , przy ogniskowej twojej optyki i bedziesz miał baze do wybierania sprzętu. (rozdzielczość vs precyzja prowadzenia bez gudie vs akceptowalne apertury pomiaru vs czasy naświetleń dla konkretnych jasności aby uzbierać sensowną ilość zliczeń do fotometrii i wszystko jasne. Aaaaa. Włacha. dla pełnej jasnosci, cały czas pisząc CCD mam na mysli 16bit. CCD.)

 

Jakby co pomogę w uruchomieniu/przeliczeniu/oszacowaniu tego wszystkiego. Brzmi to skomplikowanie, a jest proste jak banan.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

No nie muszę stawiać na trójnogu, jednak usytuowanie polarnej względem mojego balkonu wymusza ustawienie montażu paralaktycznego tak, a nie inaczej.

Słup myślę, że chyba niewiele da. Muszę o prostu na sucho pokręcić rurą na balkonie i zobaczyć jakby to było, w co by rura patrzyła i jakie miała pole manewru.

 

Co do ETX'a. Na stronie M. Kałużnego http://www.astrofotografia.pl/sprzet/etx/index.htm jest recenzja tej rury z GoTo oraz przykładowe zdjęcia wykonane za jej pomocą :) Nie wygląda to źle :)

 

A jeśli mogę prosić o te wzory wszelakie to chętnie z nich skorzystam :)

 

--

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słup myślę, że chyba niewiele da.

 

Może nie tyle słup co montaż paralaktyczny na nim.

 

Byłem teraz 24-25 październik na seminarium w Białkowie (http://variable-stars.net/sem2009/)i po rozmowie z tamtejszym specem od CCD, wiem, że obrazy gwiazd nie muszą być punktowe :) Mowa oczywiście o pomiarach aperturowych. Przecież w tej metodzie liczymy ilość zaświetlonych pikseli na podanym obszarze :) Sęk tylko w tym, że im dłuższe ślady tym mniej wolnego miejsca na pomiar :/

 

A co do tych wzorów Marcinie to jak najbardziej chętnie skorzystam i jeszcze chętniej czegoś nowego się od Ciebie nauczę :)

 

--

Pozdrawiam,

Marcin

Edytowane przez marbej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łooo kurcze, Hans!

 

Z tego co wróble ćwierkają to masz ponoć na koncie 3 nowe zmienne i 2 kandydatki!!! Gratulacje!!! :)

A mógłbyś coś więcej napisać o swoim sprzęcie, miejscu obserwacji i sposobie obserwacji? Też balkon?

 

Kurna, szkoda, że nie wiedziałem, żeś taki odkrywca - nie popuściłbym Tobie i na seminarium w Białkowie musiałbyś się stawić!

Nic straconego - na wiosnę szykuje się kolejne - caluśki weekend o tematyce zmiennych :) Zapraszam, bo warto!

 

Już Cie wpisałem na listę wykładowców !:P Temat: może o tym poszukiwaniu nowych zmiennych i dokonaniach, co?

 

--

Pozdrawiam,

Marcin

Edytowane przez marbej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Któryś satelita NASA co miał obserwować asteroidę czy podobny obiekt po misji wykorzystano do wyszukiwania planet, bo miał nieostry teleskop i obraz gwiazdy był rozmyty na większej powierzchni matrycy, przez co tranzyty były lepiej widoczne bo żaden "piksel" matrycy nie był za mocno naświetlony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

wiem, że obrazy gwiazd nie muszą być punktowe smile.gif Mowa oczywiście o pomiarach aperturowych. Przecież w tej metodzie liczymy ilość zaświetlonych pikseli na podanym obszarze smile.gif Sęk tylko w tym, że im dłuższe ślady tym mniej wolnego miejsca na pomiar :/

(...)

Mniej więcej tak. Ale...

 

1. Jak masz podziabdziane gwiazdki to rośnie magerr, co oznacza, że rosną kłopoty na słabych obiektach i obiektach o małej amplitudzie (e.g. exotranzyty).

2. Rosnie apertura której musisz użyć co oznacza, że rośnie ryzyko niezmieszcenia sie z pomiarem w tłoku.

3. Maleje rozdzielczość, bo nie możesz użyć z powodu pkt. 2. długich ogniskowych, a to oznacza, że rośnie ryzyko niezmieszcenia sie z pomiarem w tłoku.

4. Wujowo wyglądają fotki z pojechanymi gwiazdami ;)

 

(...)

A mógłbyś coś więcej napisać o swoim sprzęcie, miejscu obserwacji i sposobie obserwacji? Też balkon?

 

Wszystko jest na forum. :)

 

Czym i gdzie:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=21370

 

Jak i co:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=23724

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=25284

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=25810

 

(...)

Już Cie wpisałem na listę wykładowców !tongue.gif Temat: może o tym poszukiwaniu nowych zmiennych i dokonaniach, co?

(...)

 

Co to? Pod czyim patronatem? Dla kogo? Jakie oczekiwania?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Wujowo wyglądają fotki z pojechanymi gwiazdami ;)

 

Zgadzam się, ale ja mogę zdziałać na tym balkonie? Niewiele...

 

Czym i gdzie:

Jak i co:

 

Gratuluję obserwatorium i sprzętu :)

 

 

Co to? Pod czyim patronatem? Dla kogo? Jakie oczekiwania?

 

Z tą listą wykładowców to oczywiście żartowałem Marcinie :) Niemniej jednak seminarium na wiosnę będzie :) Pod niczyim patronatem, czy wezwaniem, itp :) Ot grupa osób z Polski (amatorów) obserwująca zmienne spotkała się z inna grupą z Polski (zawodowcami z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego) obserwującą też zmienne. Wykłady, nocne obserwacje CCD, wspólne opracowywanie obserwacji, ot takie tam ;) Szczegóły techniczne jak do tego spotkania doszło to już może na priv jakbyś chciał. Co nieco możesz się dowiedzieć z samej strony seminarium, np. zapoznać się z tematami wykładów jakie były: http://variable-stars.net/sem2009/

 

Dlatego widząc co robisz, jak robisz i czym robisz oraz skąd robisz :) pomyślałem, że warto by było abyś i Ty się znalazł na wiosennym seminarium.

No chyba, że Cię zmienne nic, a nic nie obchodzą :)

 

Zrobiło się trochę czystego nieba, lecę więc trochę pomęczyć portą Edka i Canona ;)

 

--

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiło się trochę czystego nieba, lecę więc trochę pomęczyć portą Edka i Canona ;)

 

No kurcze Hans, miałeś rację :) Gdyby tak 80ED położyć na czymś z mechanizmem zegarowym to byłoby całkiem całkiem :)

 

Skończyłem przed chwilą zabawy z 80ED i aparatem i się zdziwiłem: Księżyc w fazie 82%, prawie centrum Poznania, a i tak zasięg tym zestawem przynajmniej do 10,40 mag :D Ehh, żeby tak mieć więcej nieba nad sobą...

 

betper.jpg

 

Jak widać gwiazdki nie są za bardzo pojechane. Biorąc takie warunki jak: deklinacja pomiędzy +15 a +50 stopni, jasność nie słabsza jak 10.0 mag to mam w moim oknie obserwacyjnym do dyspozycji 108 zmiennych w tym 7 z projektu GZZ :) Mało nie mało. Lepsze to niż nic :)

 

Muszę jeszcze nauczyć się obrabiać te zdjęcia :)

 

--

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

A jeśli mogę prosić o te wzory wszelakie to chętnie z nich skorzystam smile.gif

(...)

 

Dobrze było by znać końcowe pole przy dobieraniu sprzętu, aby nie strzelić sobie w stope setupem który da prostokącik pare minut kątowych na pare minut kątowych (problem z gwiazdą referencyją, problem z odszukaniem obiektu bez sensownego GOTO:

 

pole widzenia (FOV) [arc min] = 3438 x rozmiar matrycy [mm] / ogniskową [mm]

 

i rozdzielczość jaką osiągniesz (a dlaczego to ważne to było wyżej + mozliwośc oszacowania pojechania gwiazdek znając mniej więcej PE montażu):

 

rozdzielczość [arc sec/pixel] = 206,265 x rozmiar pixla [um] / ogniskową [mm]

 

Mogę ci też wygooglować wzory ( bo ni cholery nie pamiętam) na czasy jakie będziesz musiał stosować w kamerce o gainie X dla obiektu o jasności Y przy światłosile Z itd itd. Ale to troche bez sensu na sucho. To ci wyjdzie w praniu. Po jakimś czasie bedziesz dobierał czasy ekspozycji zupełnie odruchowo i wstrzeliwał się z ilością zliczeń na obiekcie w 1/2 - 2/3 zakresu kamery. Nawet CCD dla astro potrafią nie być do końca liniowe w skrajnych zakresach (a seria DSI nie jest bynajniej z górnej półki jakościowej). To nie jest żaden problem gdy zdajesz sobie z tego sprawe. Dla Atika staram się nie schodzić poniżej 5K i powyżej 60K zliczeń. Swoją już po kilku sesjach wyczujesz sam i określisz granice gdzie zaczyna być coś nie halo. (dla tranzytów exo gdzie wojna jest na kilku milimag zmiany zaczyna to być istotne i odczuwalne)

 

Zgadzam się, ale ja mogę zdziałać na tym balkonie? Niewiele...

 

Heh. Mi też mówili "Nie da sie zarejestrować tranzytu egzoplanety na EQ6 z chinską pitururką 120mm apertury z podmiejskiego nieba, jakąś atikową pipką. Tam są zmiany na pojedynczych milimag". Nasłuchałem (naczytałem) sie od amerykańców i innych o wielkich betoniarkach niezbędnych do tego typu rejestracji, wypasionych Sbigach, jakichś egzotycznych filtrach, ogromnej wiedzy niezbędnej do złapania wyników. Cuda wianki dzikie węże :) ... a przy pierwszej próbie "zrobiło sie" niejako od strzału. Bez nawet połowy zrozumienia mechanizmów całego procesu które mam dziś. Nie daj sobie wmówić , że możesz niewiele. Z kawałkiem kamery i odrobiną zakumania można osiągnąć granice niedostępne dla oka, lornetki i notatnika... i tyle w temacie. Z podejściem "ale co ja moge" jesteś na słabszej pozycji, nie tędy droga.

 

(...)

Z tą listą wykładowców to oczywiście żartowałem Marcinie smile.gif (...)

 

Nie rozumiem trochę. W jednym poście info, że wciągasz mnie na liste wykładowców seminarium (?!). Pytam o co chodzi i czego potrzebujecie/oczekujecie. Odpowiadasz, że żartujesz, a chwile dalej, że nie seminarium tylko spotkanie grupy amatorów z personelem IA UW obserwującymi zmienne. Sprawdzam podany link o co chodzi, link nie działa. Kto jest organizatorem? Bo z głównej strony ( http://variable-stars.net/ ) nie jest to do końca jasne. Mówisz w imieniu Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego czy Polskiego Towarzystwa Obserwatorów Gwiazd Zmiennych?

 

No chyba, że Cię zmienne nic, a nic nie obchodzą smile.gif

(...)

 

 

Ale ossochodzi?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dziękuję bardzo za wzory :)

 

Mogę ci też wygooglować wzory ( bo ni cholery nie pamiętam) na czasy jakie będziesz musiał stosować w kamerce o gainie X dla obiektu o jasności Y przy światłosile Z itd itd.

 

Chętnie skorzystam :)

 

 

Heh. Mi też mówili "Nie da sie zarejestrować tranzytu egzoplanety na EQ6 z chinską pitururką 120mm apertury z podmiejskiego nieba, jakąś atikową pipką. Tam są zmiany na pojedynczych milimag". Nasłuchałem (naczytałem) sie od amerykańców i innych o wielkich betoniarkach niezbędnych do tego typu rejestracji, wypasionych Sbigach, jakichś egzotycznych filtrach, ogromnej wiedzy niezbędnej do złapania wyników. Cuda wianki dzikie węże :) ... a przy pierwszej próbie "zrobiło sie" niejako od strzału.

 

Brzmi zachęcjąco :)

 

 

Nie rozumiem trochę. W jednym poście info, że wciągasz mnie na liste wykładowców seminarium

 

PTOGZ we współpracy z IA UW zorganizowało seminarium dla amatorów zajmujących się obserwacjami gwiazd zmiennych. Skoro masz tak duże doświadczenie pomyślałem, że byłoby fajnie gdybyś miał ochotę pojawić np. na najbliższym (wiosennym) seminarium i poopowiadać o tranzytach, obserwacjach zmiennych, poszukiwaniach zmiennych :)

Ot tyle :) Strona działa seminarium działa. Może flash Ci nie wszedł, choć nie wiem dlaczego nie miałby Ci wejść - chyba jedynie dlatego, że tak masz skonfigurowaną swoją przeglądarkę. Strona działa na bank bez zarzutu w IE, FF, Operze, Safari. Podam może linka do głównej strony z pominięciem flasha, podaje linka skopiowanego bezpośrednio z przeglądarki po wejściu na tą stronę:

http://variable-stars.net/sem2009/main.php

 

Wielka prośba jeszcze: nie wiem czy masz możliwość edytowania swoich postów na tym forum (ja nie mam) ale zaraz w poście #1 nie działają podane tam linki :(

Chodzi o wątek: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=23724

 

 

--

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pole widzenia (FOV) [arc min] = 3438 x rozmiar matrycy [mm] / ogniskową [mm]

i rozdzielczość jaką osiągniesz (a dlaczego to ważne to było wyżej + mozliwośc oszacowania pojechania gwiazdek znając mniej więcej PE montażu):

 

Rozumiem, że ogniskowa to ogniskowa np. mojego 80ED. A co z rozmiarem matrycy? To jej jej przekątna? Czy też może po prostu wszystkie są kwadratowe i to jest długo boku?

 

rozdzielczość [arc sec/pixel] = 206,265 x rozmiar pixla [um] / ogniskową [mm]

 

Rozmiar pixla wezmę ze specyfikacji kamery, a ogniskowa to chyba ogniskowa np. ED80.

 

Czy ja to dobrze pojąłem Marcinie?

 

A tak na marginesie za jakimi kamerkami najlepiej się rozglądać? Meade DSI. Powiedzmy Atik, ale co jeszcze? Wiem, że powinny być monochromatyczne + dokupić będę miał chyba zielony filtr V, najlepiej bodajże firmy Schuler, tak?

 

 

A wracając jeszcze do sedna tematu czyli Canona. Powiedzcie skoro póki co używam Canona, to jak go ustawić? Zostawić na robienie zdjęć kolorowych, czy ustawić na czarno-białe? ISO 1600, 800, 400? A może 100? Pewny jestem na razie jednego: zapisujemy do formatu RAW :) Chciałbym jednak i inne rzeczy poznać. Doradźcie proszę.

Edytowane przez marbej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mimo wczorajszego Księżyca postanowiłem poczynić pierwsze próby. Coś nie do końca mi pasuje :(

Użyłem następujące sprzętu itd:

1. ED80

2. Canon EOS 400

3. ISO 1600

4. ekspozycje po 1 sekndzie

5. soft MuniWin

 

Na cel wziąłem gam PEG. Nie do końca mi się podobają wartości V-C na wykresie z MuniWin:

 

gampeg20091105.jpg

 

Czy MuniWin trzeba jakoś skalibrować? Przecież gam Peg nie osiąga takich magnitudo! :) O pomyłce co do obiektu nie może być mowy.

A poza tym co to, MuniWin nie uwzględnia biasów?! :)

 

Przygotowałem sobie najpierw masterdarka, potem masterflata. Następnie dodałem do MuniWina moje lighty i pojechałem krok po kroku jak to jest w tutorialu pokazane. Wykres jaki wyszedł widzicie powyżej. Mam wrażenie, że jednak coś źle zrobiłem gdzieś po drodze. I wartości V-C mi się nie podobają jak również amplituda zmian jasności.

 

Ktoś coś zasugeruje? Proszę :)

 

--

Pozdrawiam,

Marcin

Edytowane przez marbej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu znajdziesz opcje do ustawień plotu:

 

Tools>Preferencies>Plotting

 

A sama skala jest tu relatywna (V-C).

 

Pozdrawiam.

 

 

A. o biasy jeszcze pytałeś.

 

Tu:

Correction > Bias Frame.

 

A ładnie opisane jest w helpie muniego :

 

Help > appendices > Advanced calibration scheme

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Bardzo dziękuję za podpowiedzi.

 

Tu znajdziesz opcje do ustawień plotu:

Tools>Preferencies>Plotting

 

Szkoda, że nie zabrałem do pracy plików :( No nic pokombinuję w domu.

Jedyne co tam widzę, czym mógłbym pomieszać to "Default aperture" oraz "Output Format"

No bo przecież nie lokalizacja obserwatorium ;)

 

A. o biasy jeszcze pytałeś.

Help > appendices > Advanced calibration scheme

 

O dzięki! Teraz już mam w Corrections i Tools menu odnoście biasów :)

 

Skoro mowa o biasach to mam takie pytanko: robiąc biasy (niebo po zachodzie słońca) jakie parametry zdjęcia dać? Z darkami sprawa prosta. A biasy? Eksperymentalnie, co by ładnie winietowanie się ukazało? Gdzieś (nie mogę tego miejsca ponownie odnaleźć) mi się czytało, że można też obraz rozogniskować robiąc biasy.

 

 

PS: Hans, a co z tymi niedziałającymi linkami z Twojego postu powyżej?

 

--

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nie mam jak tego osobiście sprawdzić stąd moje pytanie - może ktoś ma w tym doświadczenie, lub mógłby takie zdjęcia zrobić i pokazać.

 

Przy ekspozycjach 20-30 sek, ISO 1600, ED80 (a więc ogniskowa 600mm), Canon 400d oraz nie do końca precyzyjnym ostawieniu montażu jak bardzo będą pojechane gwiazdy?

Może dla takiej ogniskowej i takim czasie gwiazdy będą jeszcze punktowe? Deklinacja gwiazd pomiędzy 10-50 stopni.

Jakby nie było w mniej lub bardziej precyzyjny sposób teleskop jednak będzie podążać za gwiazdami!

Dla nieruchomego powyższego zestawu, czas ten wynosi 0,76 sekundy dla gwiazd o deklinacji 10 stopni. Im wyżej tym czas się bardziej wydłuża i tak dla 50 stopni wynosi: 1,17 sekundy :)

 

Dla obiektywu 135 mm dla deklinacji 10 stopni = 3,38 sek, a dla deklinacji 50 stopni aż 5,18 sek.! :)

Obiektywem tym (135mm) w trzeci dzień po pełni (bardzo jasne niebo), przy ekspozycji 20 sekund, prowadzenie ręczne mikroruchami miałem zasięg koło 8.0 mag!

Zaniżając warunki czyli gwiazdy do 7,5 mag, pomiędzy deklinacja 15-45, amplituda zmian jasności >= 0.1 mag to wychodzi mi do obseracji aż 242 gwiazdy zmienne :D. Jest więc co poobserwować!

 

W obliczeniach koszytałem ze wzoru: T = 450 / F * cos DEK, gdzie T- wyliczany czas, F ogniskowa teleskopu(obiektywu), DEK deklinacja fotografowanego obiektu.

 

Może kurcze, wystarczy mi dokupić do mojego EQ5 napęd w osi RA, montaż ustawić jak najdokładniej, ale jednak nie do końca precyzyjnie i jazda! :)

 

Albo: ED80 + webcamera i to jako autoguider. Na ED80 Canon z obiektywem 13 mm :) Kurde, zaczynam jakieś tam światełko w tunelu widzieć :D

 

PS: docelowo to mam zamiar do ED80 podpiąć jakąś kamerę CCD + zielony filtr - o ile dla tego ED80 ustawienie montażu w miarę dokładnie, ale jednak nie precyzyjnie i czasach ekspozycji 20-30 sek. da zadowalające obrazy gwiazd :)

 

--

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Skoro mowa o biasach to mam takie pytanko: robiąc biasy (niebo po zachodzie słońca) jakie parametry zdjęcia dać? (...)

 

Eeee... zachód Słónca i biasy? Coś nie kumam... Chyba chodzi ci jednak o flaty.

 

Tu dla pełnej jasności:

 

http://www.celestia.pl/Bias_Frame

http://www.celestia.pl/Flat_Frame

http://www.celestia.pl/Dark_Frame

 

No i może na wszelki wypadek jeszcze to:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=25256

 

Pozdrawiam.

 

Ps. linki ponaprawiam w wolnej chwili, troche urwanie jajec mam ostanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee... zachód Słónca i biasy? Coś nie kumam... Chyba chodzi ci jednak o flaty.

 

Tfu, jasne, że o flaty chodzi :D Dzięki za korektę!

 

Biasy to w moim przypadku dekiel na przód, ISO 1600 i czas 1/4000sek :) Nie mam zerowego czasu niestety ;)

 

Dzięki za linki!

 

--

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Przy ekspozycjach 20-30 sek, ...ogniskowa 600mm, ...oraz nie do końca precyzyjnym ostawieniu montażu jak bardzo będą pojechane gwiazdy?

 

EQ3-2 z napędem daje radę zrobić punktowo przy ogniskowej 1300mm i 30sek. Co prawda więcej jak połowa zdjęć jest do wyrzucenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakieś wypasione to EQ3-2. ;) Z mojego na 500mm wywalałem co drugą klatke przy czasach 300 sek. Z tym, że przy takich zadaniach jakie wchodzą tu w gre czasy będą znacznie mniejsze, więc paniki nie ma , bedzie dobrze.

 

Ło w morde jeża :) No to muszę kupić silniki i jakiś akumulator, bo na bateriach to chyba długo nie pociągnie ;)

Sprzęt wystawiony, więc lecę obadać jeszcze te ustawienia MuniWina :) Dziś na cel znów gam Peg oraz jak się wstrzelę to AG Psc

 

Narwik: byłem ostatnio na ul. Karpiej - całkiem niezłą miejscówkę masz na gwiazdki :)

 

Dziękuję Wam wszystkim jeszcze raz za cenne rady i uwagi! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.