Skocz do zawartości

Tania fotometria czyli ...... nie wyrzucajcie Canonów


Yah

Rekomendowane odpowiedzi

A kamerki takie jak The ImagingSource np. w wersji mono ? Są pomiędzy webkamerkami a w pełni profesjonalnymi CCD z chłodzeniem i ogromną matrycą.

 

Na pierwszy rzut oka ciekawa alternatywa :) Będę musiał się temu bliżej przyjrzeć :) Dzięki za info!

 

Hans: na potwierdzenie Twoich powyższych słów:

obiektyw ogniskowa 125mm, ISO 800, ekspozycja 20 sekund, montaż ustawiony na prawdę pi razy drzwi, bez dryfów i innych tam takich, silniczkiem była moja dłoń (obracałem tylko w RA), autoguiderem było moje oko via ED80 na rozogniskowanej capelli - zdjęcie nie obrabiane, jedynie konwersja z RAWa do JPG:

 

capellaj.jpg

 

Jakby to dobrze ustawić to i tą 1 minutę powinno ładnie pociągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Hans: na potwierdzenie Twoich powyższych słów:

(...)

 

Chwila, coś bez sensu.

 

Co niby potwierdziłeś? Jakość prowadzenia EQ3? Nie, kręciłeś łapką. Może po kolei.

 

1. "zdjęcie nie obrabiane, jedynie konwersja z RAWa do JPG:"

 

Chcesz mi powiedzieć, że twoje 400d ma rozdzielczość 800x533 pix? Wstaw tu prosze wykropowany fragment z okolic środka zdjęcia BEZ żadnych resize po drodze. Do forum , nie via imageshack. Z prowadzacego samodzielnie montażu. Będziemy mieli o czym gadać.

 

2. Rozdzielczość masz w tym zestawie na poziomie ok. 9.5 sek na pixel (206,265 x 5.7 / 125) na edku będziesz miał niecałe 2 sekundy. To co tu jest pojechaniem na 1 pixel, na edku bedziesz miał na 5...

 

Niestety nijak nie potwierdziłeś moich słów.

 

 

Marbej, teoretyzujesz wyciągając zbyt daleko idące wnioski. Nie tędy droga. Wsadz na chwile silnik do tego swojego EQ5 odpal z EDziem na pokładzie i zobacz ile ciągniesz bez guide nie tracąc klatek.

 

Riklaunim, nie rozpatruj 8bitowych kamerek do fotometrii! To strzał w stope.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Riklaunim, nie rozpatruj 8bitowych kamerek do fotometrii! To strzał w stope.

Na szczegółach się nie znam, ale można dostać relatywnie dużą rozdzielczość, a tanie (w tym samym przedziale cenowym) 16-bitowe (np. "Meade" Deep Sky Imager Pro) dają znacznie mniejszą rozdzielczość (510 x 492).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kręcimy sie w kółko.

 

To zdjęcie zrobione z ręcznego prowadzenia. Swiadczy jedynie o tym, że w ciągu 20 sek. expozycji gwiazda popłynęła ci na prawie pół minuty kątowej.

 

bez tytułu.JPG

 

Oznacza to, że przy tej samej dokładności prowadzenia na ogniskowej EDka miałbyś pojechanie na ponad 10 pixeli, a przy złym scenariuszu na ponad 15 pixeli. Biorąc pod uwagę nie do końca liniową matryce canona i rozmiar apertury pomiaru jaki musiał byś użyć, jakość takiego pomiaru wydaje się być nieużyteczna. Tu nie ma co spekulować.

 

Nie słuchacie mnie.

 

Marbej

 

Wsadz na chwile silnik do tego swojego EQ5 odpal z EDziem na pokładzie i zobacz ile ciągniesz bez guide nie tracąc klatek. (...) Będziemy mieli o czym gadać.

 

Riklaunim

nie rozpatruj 8bitowych kamerek do fotometrii! To strzał w stope.

 

Ale to już wasze decyzje i efekty.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To może tak łopatologicznie, żeby każdy zrozumiał :)

 

Skoro przy byle jakim ustawieniu montażu i ręcznym prowadzeniu przez 20 sekund dokładność jest taka jak pokazana wyżej to o ile ta dokładność będzie lepsze jeśli: ustawi się dobrze montaż i prowadzić będzie silnik.

 

Innymi słowy: widząc tylko wschodni horyzont, mimo wszystko są spore szanse ustawić montaż tak, aby przy 20 sekundach i ogniskowej 600mm zdjęcie nie było pojechane, lub pojechane w stopniu jeszcze nadającym się do fotometrii. I tyle, nic więcej :) Reszta to już testy z właściwym setupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na efekt końcowy wpływa nie tylko ustawienie na polarną , PE montażu i ogniskowa optyki, ale też rozmiar pixela sensora jaki podepniesz. Wszystko razem do kupy określi ci maxymalny czas na jakim klatki maja wartość fotometryczną.

 

Mając określony zakres akceptowalnych czasów szybko określisz zasięg gwiazdowy przy którym twój sensor łapie sensowną ilość zliczeń.

 

Będzie dobrze, po prostu testnij.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie dobrze, po prostu testnij.

 

:)

 

Kupię napęd (i tak już się z kupnem tego noszę jakiś czas) i zrobię testy. Na razie na Canonie, a na kamerkę będę musiał uzbierać. Wpadnie jakaś www do zrobienia to od razu kasa będzie ;)

 

Mam jednak kolejne pytania :)

 

1. Wszystko ładnie jak mam dane np. z jednej nocy. Mam darki, flaty, biasy, lighty. Wrzucam np. do MuniWin i mam wynik :) Ale co z danymi z paru sesji (różne darki, flaty itd.) albo np. co tydzień fotografuję jakąś mirę? Jak to potem poskładać do kupy mając zdjęcia z przeciągu powiedzmy 8 miesięcy?

 

2. Czy ktoś używał AIP4WIN? Zastanawiam się nad wyborem docelowego softu do fotometrii. Najlepszy byłby taki, którym mógłbym wyznaczyć moment minimum/maksimum, dane zapisać np. do CSV (JD, jasność), a może i od razu przygotować ładny wykres. AIP4WIN ma bardzo fajną książkę :) Z resztą książkę już mam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

1. Wszystko ładnie jak mam dane np. z jednej nocy. Mam darki, flaty, biasy, lighty. Wrzucam np. do MuniWin i mam wynik smile.gif Ale co z danymi z paru sesji (różne darki, flaty itd.) albo np. co tydzień fotografuję jakąś mirę? Jak to potem poskładać do kupy mając zdjęcia z przeciągu powiedzmy 8 miesięcy?

(...)

 

Fotki obrabiasz per sesja (per noc) czy to munipackiem czy irisem czy maximem czy innym softem. Tu masz dowolność, jak ci wygodniej. Ważne aby rozumieć co się otrzymuje i opanować konfigurację. Ważne jest aby twój soft pozwalał generować dane w formacie akceptowalnym dla projektu w którym uczestniczysz i pozwalał na takie manewry jak air mass correction czy grupowanie (tak na boku, prawie wszyscy uznają aavso extended format) . Potem pliki wynikowe składasz do jednego (czasem potrzebny prosty reformat) i importujesz do np. AVE software, tam masz możliwość zabawy na materiale z wielu nocy.

 

Pamiętaj jednak, że to już troche wyższa szkołą jazdy ze względu na nieidentyczność warunków w kolejne noce. Łatwo o nadinterpretację, bądź błędną interpretację danych. Osobiście doradzam pierwsze walki na jednonocnych sesjach.

 

AVE software znajdziesz tu: http://www.astrogea.org/soft/ave/aveint.htm

 

To jedna z dróg. Chętnie natomiast sam poznam na czym pracują inni.

 

Tylko pytanie, bo coś mi umyka. Kto oczekuje danych z kilku miesięcy jako jedna submisja? AAVSO? Ja czasami składam takie krowy przy zgłaszaniu odkrytych zmiennych do VSX, ale nie zetknąłem się jeszcze z innym projektem który oczekuje tego typu danych.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie, bo coś mi umyka. Kto oczekuje danych z kilku miesięcy jako jedna submisja? AAVSO? Ja czasami składam takie krowy przy zgłaszaniu odkrytych zmiennych do VSX, ale nie zetknąłem się jeszcze z innym projektem który oczekuje tego typu danych.

 

Nikt chyba nie czeka na takiego submita :). Ot po prostu mam np. obserwację jakiejś LPV za okres paru miesięcy i teraz chciałbym sobie wykreślić krzywą zmian jasności za ten okres :)

No, ale dzięki, już coś się bardziej rozjaśniło.

 

PS: gdybym wiedział czego szukać to bym sobie poszukał w sieci, ale nie wiem za czym patrzeć stąd pytanie: znając ogniskową mojego sprzętu, znając PE mojego montażu, na jakie parametry kamery powinienem patrzeć, z jakich wzorów korzystać żeby móc sobie policzyć różne rzeczy jak np. zasięg, i te inne rzeczy o których piszesz wyżej?

 

Aaaaa i jeszcze jedno pytanie jakim softem masowo przekonwertuję RAWy do FITsów. Trochę mną trzepie jak mam to robić pojedynczo.

Edytowane przez marbej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

znając ogniskową mojego sprzętu, znając PE mojego montażu, na jakie parametry kamery powinienem patrzeć, z jakich wzorów korzystać żeby móc sobie policzyć różne rzeczy jak np. zasięg, i te inne rzeczy o których piszesz wyżej?

 

Aaaaa i jeszcze jedno pytanie jakim softem masowo przekonwertuję RAWy do FITsów. Trochę mną trzepie jak mam to robić pojedynczo.

 

 

Np. Irisem, Maximem, różnie , co tam wygodniej.

 

Wzorki:

 

pole widzenia (FOV) [arc min] = 3438 x rozmiar matrycy [mm] / ogniskową [mm]

rozdzielczość [arc sec/pixel] = 206,265 x rozmiar pixla [um] / ogniskową [mm]

 

Z zasięgiem tylko nie jest tak chopsiup. Tu za wiele czynników wpływa, efektywność kwantowa, gain, etc, etc.

 

Możesz sie bawić w googlowanie po takich hasłach jak CCD magnitudo range czy CCD sensitivity ale nie sądze byś odkopał gdzieś kalkulator typu taka kamera, taki teleskop daj mi zasięg. To ci w praniu wyjdzie. I tak nie wyliczysz sobie warunków danej nocy ;)

 

Poczytaj sobie jeszcze to:

 

http://www.celestia.pl/Fotometria

 

A na co zwracać uwagę przy dobieraniu CCD do fotometrii? A sam ciekawym co ci ludzie odpowiedzą :) To temat rzeka.

 

Testnij, to pogadamy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista tych co nie działają w starych postach + powiązane:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=23161

http://www.as.up.krakow.pl/ac/StarsCCDPL.txt

http://www.as.up.krakow.pl/ephem/

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=24681

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=23571

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się komuś przyda:

 

 

FITS Liberator v.2.0

 

Description: A free plugin for Photoshop Elements and Photoshop that allows it to import FITS files. This plugin was developed jointly by ESA, ESO and NASA it allows you to import telescope FITS files in to various versions of Photoshop and Photoshop Elements. The plugin has a good range of features to help you get the best out of your images and is highly recommended.

 

Cost: Free

 

FITS Liberator website: http://www.spacetelescope.org/projects/fits_liberator/

 

Available from: http://www.spacetelescope.org/projects/fits_liberator/download_v2.html

Edytowane przez marbej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nada się do balkonowej fotometrii z centrum Poznania?

 

ATIK 16 IC:

 


  •  
  • CCD Sony ICX-424AL
  • Horizontal Resolution 659 pixels
  • Vertical Resolution 494 pixels
  • Pixel Size 7.4 µM x 7.4 µM
  • ADC 16 bit
     

 

http://www.atik-cameras.com/html/atik_16ic.html

 

No jakby nie było w zaokrągleniu tylko 1600 zł :) + ewentualny VAT :)

Pole widzenia, jeśli dobrze policzyłem, to dla mojego ED80 (ogniskowa 600mm) wynosi: 0,46 x 0,55 stopnia, czyli takie coś ala Księżyc na niebie.

 

PS: dziś kupiłem napęd na obie osie ;)

Edytowane przez marbej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, teraz dopiero zauważyłem, że ta kamera jest z grupy beginner/guide cameras. No, ale kolejna półka to już trochę inna kasa.

Muszę ją porównać z DSI Pro II mono.

 

Hans, a Ty u siebie jakie masz pole widzenia, przez swojego Atika i ED120?

 

Kurde po co pytam? :) Jesli dobrze pamiętam to masz ATiK 16 HR, a więc pole miałbyś nieco większe a mianowicie 0,65 x 0,52 stopnia

 

Przy obliczeniach korzystałem ze wzoru z książki "The Handbook of Astronomical Image Processing"

FOV = 57,3 * (bok chipa w mm / ogniskowa teleskopu w mm) 

Edytowane przez marbej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Cholerne chmury...

 

Montaż ustawiony na chybił trafił, tak pi razy drzwi.

Crop z RAWa i zapisany jako JPG: ISO 1600, 15 sekund, ED80, Canon 400d:

 

a141109.jpg

 

Jakby tak trochę popracować na ustawieniem montażu, to może nawet i na te 30 sekund byłaby szansa :)

 

Czekam na lepszą pogodę któregoś wieczora i biorę się za ustawienie montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testnij, to pogadamy.

 

Po wstępnych testach wygląda to tak (najjaśniejsza gwiazda to Mintaka, delta ORI, SW 80ED, ekspozycja 30 sekund, 800 ISO, Canon 400d - konwersja z RAWa to TIFFa i potem crop). Celowo wybrałem tą gwiazdę bo jej deklinacja to prawie 0 stopni, a więc wszelkie błędy w ustawieniu montażu, wyjdą od razu. W miarę wzrostu deklinacji ślady gwiazd są jeszcze dokładniejsze, a z tego co widzę to zdjęcia będę robić 20 sekund, a nie 30 :) więc to też na plus jeśli chodzi o ślady gwiazd:

 

oriontest.jpg

 

Chyba da radę :)

 

Kolejne pogodne nocy pokażą jak jest z ustawieniem montażu, ale powinno być OK. Niestety nie mam możliwości ustawić raz trójnóg na amen, tylko za każdym razem cały sprzęt, a więc trójnóg, montaż, telep muszę wywalać na balkon.

 

Jak fociłem w Orionie to nie mogłem oprzeć się pokusie i tak wygląda M42 z centrum Poznania (SW 80 ED, ekspozycja 15 sekund, 1600 ISO, pojedyncza klatka, bez obróbki, jedynie tak jak powyższe zdjęcie):

m421600.jpg

Edytowane przez marbej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Kolejne pogodne nocy pokażą jak jest z ustawieniem montażu, ale powinno być OK. Niestety nie mam możliwości ustawić raz trójnóg na amen, tylko za każdym razem cały sprzęt, a więc trójnóg, montaż, telep muszę wywalać na balkon.

(...)

 

 

Wykombinuj sobie jakiś sposób oznaczania pozycji montażu na balkonie, tak abyś np. miał na stałe określony wysuw każdej nogi, orientację tripoda w/g kierunków, stałą pozycję czepnięcia głowicy itd. To powinno przyśpieszyć każdorazowe ustawianie setupu i skrócić czas jaki potrzebujesz od momentu startu do pierwszej klatki sesji fotometrycznej.

 

Klatki nie wyglądają źle. Staraj się nie ustawiać ostrości perfekcyjnie nim nie przesiądziesz się na CCD B/W. Pamiętaj, że masz w canonie maske Bayera. Ostatnio w dziale egzoplanet podlinkowałem materiały z rejestracji egzo metodą pomiaru prędkości radialnych. Tam jest opisane, o co w tej metodzie biega. (choć cały czas dręczy mnie cytowany tam wzór na zależność mag err od czasu naświetlania)

 

Pozdrawiam.

 

PS. Nie nastawiaj się na konkretny czas klatek. Nie tędy droga. Czas expozycji dobieraj pod obiekt mierzony danej nocy. Dobieraj go tak, abyś miał na nim 1/2 - 2/3 zliczeń z zakresu twojego aparatu (przy CCD już nie bedzie to az tak istotne, tam bedziesz musiał tylko wyczaić górny i dolny próg po którym zaczynasz mieć wysokie mag err - wspominałem o tym wcześniej).

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykombinuj sobie jakiś sposób oznaczania pozycji montażu na balkonie

 

Z tym nie będzie źle bo jedna noga dochodzi całkiem do ściany pod oknem, a druga do ściany od balkonu, tak, że dalej się już trójnogu nie da obrócić :)

Jedno, dwa zdjęcia na wprowadzenie ewentualnej korekty i powinno być gites :) Nie wiem tylko jak dokładnie mam ostawioną oś na polarną, bo jej nie widzę, ale wyjdzie z czasem w praniu. Kilka kolejnych pogodnych nocy pokaże jak jest. Montażu nie ściągam z trójnogu. O ile tylko przez to wnoszenie na balkon i wynoszenie z niego nic się nie będzie rozregulowywać to powinno być całkiem OK. Czas pokaże :)

 

Dobieraj go tak, abyś miał na nim 1/2 - 2/3 zliczeń z zakresu twojego aparatu

 

No właśnie, jak wybadać ten zakres? Jest na to jakiś wzór, czy inaczej się to robi? O co chodzi z tym zakresem zliczeń?

Edytowane przez marbej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nic nie licze. Robie to na czuja. Strzelasz z czasem X i patrzysz ile zliczeń ma twój cel. Jak ma za mało, podkręcasz czas, jak za dużo , skracasz. Proste jak banan. Po kilku nocach praktyki bedziesz ustawiał czas tak, że nawet jedna korekta nie będzie potrzebna. ;)

 

A o co to ten zakres? Ano... wiesz co, ja to już kurde raz podlinkowałem. - http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=25256 ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelasz z czasem X i patrzysz ile zliczeń ma twój cel. Jak ma za mało, podkręcasz czas, jak za dużo , skracasz. Proste jak banan.

 

Marcin please! Gdzie patrzę ile zliczeń miał mój cel? W sofcie jakimś, czy jak? Jak określić tą liczbę zliczeń jaką wykonał aparat na danym czasie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to odczytasz z softu. Da się tą wartość odczytać wieloma sposobami, każdy soft troche inaczej to robi. Szukaj w helpach za takimi hasłami jak ADU / pixel value itp. Na sto procent da się to wyciągnąć np. darmowym Irisem i SalsaJ. Ja wyciągam to za pomocą Maxima.

 

Info o SalsaJ znajdziesz np. na celestii.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.