Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze teleskopu


Bartek24

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

jak widać od jakiegoś czasu już używam forum do znalezienia odpowiedniego sprzętu do oglądania nieba

i na poczatku miałem zamair kupić coś na szybko za 200 zł np. 70/900 jednak doszedlem do wniosku ze jednak lepiej dołozyć 200 zł i kupić

sky-watcher 130/900 EQ2

 

i teraz po przemyśleniach uważam ze jednak to również może nie spełnić moich oczekiwań

 

dlatego chciałem znaleźć jakiś dobry teleskop który by był w miare proporcjonalny do CENA / JAKOŚĆ

 

ściślej mówiąc zależy mi na obserwacji DS'ow nie jako czarno-białe mgielki

ale żeby to bardziej przypominało galaktyki takie z prawdziwego zdarzenia

 

ostatnio dużą popularnością cieszy się teleskop synta 8' na montażu dobsona

 

i dlatego zastanawiam się nad kupnem tego teleskopu

 

 

Mam teraz pytanie do tych co mieli okazje obserwować niebo przez ten teleskop

 

czy jest szansa aby zaobserwować przez taki teleskop jakiekolwiek kolory na podstawowych największych galaktykach które są w zasięgu tego teleskopu ?

 

Na celesti napisali ze tak naprawde obserwacje amatora astronoma różnią się od profesionalnych teleskopów

jednak zauważylem stronę ze zdjeciami na których pokazane jest ze syntą 8' można dostrzec wyraźne kolory bez naświetlania

 

http://www.astro-okulare.de/Bilder.htm

 

np.

image012.jpg

M51

8?, F/5 Newton fokal auf EQ-6 Skyscan.

 

lub

 

image013.jpg

M57, der Ringnebel in der Leier.

 

8?, F/5 Newton fokal auf Regulus-Montierung.

 

czy jest szansa by gołym okiem dostrzec barwe tych kolorów przy użyciu teleskopu newtona o srednicy 8' czy może będą podobnej rozdzielczości jednak bez kolorów (jak to sie ma do planet ukł. słonecznego a DS'ow)

 

Jeśli chodzi o obserwacje to zależy mi na obserwacji bardziej DS' aczkolwiek układ słoneczny rownież będe obserwoał gdyż jak już wspomniałem będzie eto mój 1 teleskop

Lokalizacja - szczecin znacznie oświetlone miasto ale chciałem zaznaczyć ze planuje zabierać ten teleskop samochodem (tico) w trase bo obserwacje w obecnym lokum będą nieco kłopotliwe

i tutaj pytanie ile może ważyć taka synta 8' oraz czy nie bedzie problemu z zapakowaniem jej do malego samochodu tico i przeniesienie jej kilkadziesiąt metrów w wybrane miejsce

 

 

planuje zakupić używany teleskop bo nie sądzę żebym znalazł nowy teleskop 8 calowy do 1000 zl

pewnie ktoś powie dozbieraj troche i kup sobie 10' synte

jednak trzeba zauważyć ze cena jest 2 x droższa czy aby na pewno widoki obserwowane przez 10' teleskop będą dawały 2 krotnie lepszą satysfakcje ?

 

 

 

Jeżeli polecacie inne teleskopy to również proszę o linki do nich

 

 

Pozdrawiam astromaniaków:)

Edytowane przez Bartek i jego Ola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest szansa aby zaobserwować przez taki teleskop jakiekolwiek kolory na podstawowych największych galaktykach które są w zasięgu tego teleskopu ?

 

Nie.

 

Nie wiem, czy 16" w Polsce pokazałby kolor. Może na Połoninie Wetlińskiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest szansa by gołym okiem dostrzec barwe tych kolorów przy użyciu teleskopu newtona o srednicy 8' czy może będą podobnej rozdzielczości jednak bez kolorów (jak to sie ma do planet ukł. słonecznego a DS'ow)

W DSach zapomnij o kolorach. Zreszta zobacz na podpis zdjecia m51 - naswietlanie 7 razy po 5 minut. Twoje oko bedzie musialo sie zadowolic naswietlaniem przez ok 1/25 sekundy. Obiekty to beda szare mgielki. Wkleje zdjecia tych obiektow co Ty, ale tak jak je zobaczysz synta pod ciemnym niebem:

img2005070402_M51A.jpg

m57_dr.gif

 

Co do synty i tico zrob tak: zloz tylna kanape i zmierz odleglosc od konca bagaznika, do poczatku pierwszego siedzenia. Jak bedzie 120 cm to sie zmiesci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisał mi ktoś tak:

 

Witam

Oczywiście, że tak, teleskop ten zbiera wystarczającą ilośc światła aby dostrzec te galaktyki. Jeśli chodzi o "kolorki" to sprawa sie komplikuje , bo za pomocą zwykłych okularów jest to niemożliwe, trzeba dokupić różnego rodzaju filrty (tu masz linka - http://deltaoptical.pl/shopping/?id=167&am...54622018ac638fe. Jeśłi dokupisz te filtry i jakiś dobry okular, bo te w standardzie nie są rewelacyjne to bez problemu zobaczysz to co chcesz.

 

wiec może wystarczy poprostu dokupic lepsze filtry

 

2 pytanie:

 

co z fotografią dlaczego pod teleskopy na montażu dobsona nie jest zalecana żadna fotografia ?

 

tylko na montażu paralitycznym da sie robić zdjęcia

 

 

czy gdy przystawię dobrą cyfrówkę do obiektywu i będę naświetlał jakieś 60 sekund

jest szansa na jakieś kolory ?

Edytowane przez Bartek i jego Ola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenowo synta 10" jest 2 razy drozsza od 8" ale powierzchnie zwierciadla ma tylko 1.5 raza wieksza. Zeby teleskop byl dokladnie 2 razy wiekszy od 8" musialby miec 28cm srednicy.

Wg mnie nie ma sensu przechodzic z 20cm na 25cm, dopiero przejscie na 30cm jest sensowne ale to juz inne pieniadze wiec masz racje, synta 8" to teleskop dla ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec może wystarczy poprostu dokupic lepsze filtry

Nie, nie wystarczy.

 

Jesli masz wolne 50 tys to kup to http://www.obsessiontelescopes.com/telescopes/25/index.html tam gdzieniegdzie bedziesz mial lekki kolorek.

 

paralitycznym

Jakim? :D

 

czy gdy przystawię dobrą cyfrówkę do obiektywu i będę naświetlał jakieś 60 sekund

jest szansa na jakieś kolory ?

To o wiele bardziej skomplikowane niz Ci sie wydaje.

Przystawiajac aparat do obiektywu nic nie osiagniesz. W obiektywie obiekty bardzo szybko sie przemieszczaja (ruch obrotowy ziemi). Jesli chcesz robic zdjecia to musisz miec dobry montaz, teleskop prowadzacy, teleskop robiacy zdjecia, laptopa, napedy do teleskopu, rozne drogie filtry, akumlatory, sterowniki, okablowanie i pewnie mnostwo rzeczy o ktorych nie wiem (bo nie zajmuje sie astrofoto).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne filtry nie dadzą koloru na mgławicach przy obserwacjach wizualnych!!!!

Chyba, że tej osobie chodziło o fotografię... albo kolorowe filtry :D Wkręcasz filtr czerwony i masz jednolicie czerwoną mgławicę, czerwone gwiazdki, czerowny Księżyc :lol:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co z fotografią dlaczego pod teleskopy na montażu dobsona nie jest zalecana żadna fotografia ?

 

tylko na montażu paralitycznym da sie robić zdjęcia

 

czy gdy przystawię dobrą cyfrówkę do obiektywu i będę naświetlał jakieś 60 sekund

jest szansa na jakieś kolory ?

Do montażu paralaktycznego (bo paralityczne to chyba tylko Uniwersał robił;) ) można bez problemu dokupić napędy, które umożliwią stosowanie długich czasów naświetlania, ew. można je precyzyjnie prowadzić ręcznie. W przypadku montażu Dobsona jest to praktycznie niemożliwe, nie ma szans, żebyś był w stanie utrzymać przez 60s obiekt w tym samym miejscu w polu widzenia.

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak na montarzu paralaktycznym teleskop będzie drgał ...

 

bo w sumie mysle sobie ze gdy juz wydaje 1000 zl na teleskop to najlepiej taki który pomoże mi w astro fotografii

 

czy moglby mi ktos wiec doradzić jakis teleskop który byłby dobry do astrofotografii a dawał podobne efekty wizualne jak synta 8' dobson ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak na montarzu paralaktycznym teleskop będzie drgał ...

 

bo w sumie mysle sobie ze gdy juz wydaje 1000 zl na teleskop to najlepiej taki który pomoże mi w astro fotografii

 

czy moglby mi ktos wiec doradzić jakis teleskop który byłby dobry do astrofotografii a dawał podobne efekty wizualne jak synta 8' dobson ?

Nawet za 10000 PLN nie kupiłbyś teleskopu i osprzętu, który spełniłby te wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy moglby mi ktos wiec doradzić jakis teleskop który byłby dobry do astrofotografii a dawał podobne efekty wizualne jak synta 8' dobson ?

dobsony mają wyjatkowo dobry stosunek mozliwosci do ceny wlasnie dlatego ze nie trzeba drogiego montazu.

a jezeli chcesz astrofoto to niestety tylko polowe z budzetu mozesz przeznaczyc na teleskop a druga na montaz. wiec musisz sie zdecydowac co jest dla ciebie wazniejsze...

aha, a niektórzy stawiają dobsona na platformie paralaktycznej i wtedy da sie conieco pofocić. ale to też nie za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy moglby mi ktos wiec doradzić jakis teleskop który byłby dobry do astrofotografii a dawał podobne efekty wizualne jak synta 8' dobson ?

Najtanszy zestaw jaki moge sobie wyobrazis spelniajacy te kryteria to:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=284

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2724

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/572

 

I oprocz tego jeszcze kilka tys. na laptop, lustrzanke i inne akcesoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak na montarzu paralaktycznym teleskop będzie drgał ...

czy moglby mi ktos wiec doradzić jakis teleskop który byłby dobry do astrofotografii a dawał podobne efekty wizualne jak synta 8' dobson ?

 

Myślę że powinieneś rozgraniczyć te 2 sprawy. Czyli mieć 8 calową syntę do wizuala żeby dawała obrazy .... jak 8 calowa Synta i drugi sprzęt dedykowany do astrofoto [jaki - zobacz czym ludzie fotografują niebo na naszym forum]. Doprecyzuj co chcesz fotografować. Wtedy ktoś kto siedzi w astrofoto sensownie ci pomoże. Kolorów w mgławicach na pewno nie zobaczysz. Swoją syntą podziwiam niebo w szaro-czarnych barwach, więc 8' na DSach niewiele więcej da. Za to gwiazdy będą kolorowe. Planety też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A któż to tak miesza Ci w głowie z tymi kolorkami , filtrami i lepszymi okularami ? Nie pomoże nawet najlepszy i najdroższy na świecie okular i filtr . Filtry mgławicowe - nie wdając się w szczegóły - przyciemniają tło , gwiazdki na nim , by sama mgławiczka była lepiej widoczna . Ale to - przynajmniej z moich doświadczeń - jest w zasadzie kosmetyka , w dodatku do sensownego użycia przy aperturze min. 200 - 250 mm . Nic nie zastąpi naprawdę ciemnego nieba i jak największej apertury . Ale o kolorkach zapomnij , już to napisano !

 

Na galaktyki niema filtrów ; gdy założysz filtr mgławicowy , galaktyka Ci pociemnieje tak jak tło .

 

Nie bardzo się zgadzam , że Synta 10" jest 2x droższa od 8" . Np. w Suprze w Pradze 8" kosztuje 6260 kc a 10" 9000kc - w dodatku lustra pyrexowe . Podobne relacje cenowe są w Delta Optical . A wszędzie jest tendencja spadkowa w związku z nowymi modelami Flex tube itp . Oczywiście wybór zależy od zainteresowanego ; stan kasy , możliwości transportowe i inne okoliczności ... Ten ponad 50-cio procentowy wzrost powierzchni zbiorczej światła jednak coś znaczy , chociaż nie jest to tak znaczący skok . Oczywiście , jeśli są możliwości , każdemu doradzałbym lustro 350 czy nawet 400 mm . To już jest inna piosenka !

 

Na montażu Dobsona można robić fotki z krótkimi ekspozycjami , ale to pozostawiam bardziej kompetentnym ...

 

PS. W międzyczasie napłynęła cała seria postów , nie widziałem tego ...

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za wszystkie wypowiedzi

mam jeszcze jedno pytanie czy synta 8' to jeden z tych teleskopów ktore można rozbudowywać bardzo dobrze (tak jak komputer) kupujac oddzielnie wsyztkie podzespoly zeby osiągnąć dużo lepsze obrazy

 

i czy takie inwestowanie ma sens

bo ten co mam upatrzony to 1,5 roczny teleskop

wlasciciel napisał mi tak

Tylko rozłozyć i patrzeć.W zestawie są 2 okulary, i sporo przez nie zobaczysz, chodzi tylko o to , ze nie są one super jakości i z czasem trzeba by kupić lepsze.

czy oznacza ze z biegiem czasu się psują te 2 okulary czy poprostu wedle moich chęci bede musial dokupic lepsze podzespoly aby zaspokoić wizuala ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za wszystkie wypowiedzi

mam jeszcze jedno pytanie czy synta 8' to jeden z tych teleskopów ktore można rozbudowywać bardzo dobrze (tak jak komputer) kupujac oddzielnie wsyztkie podzespoly zeby osiągnąć dużo lepsze obrazy

 

i czy takie inwestowanie ma sens

bo ten co mam upatrzony to 1,5 roczny teleskop

wlasciciel napisał mi tak

 

czy oznacza ze z biegiem czasu się psują te 2 okulary czy poprostu wedle moich chęci bede musial dokupic lepsze podzespoly aby zaspokoić wizuala ?

 

Głównym "upgrade'm" Twojego przyszłego teleskopu będzie własnie zakup kilku okularów, pewnie także i filtrów.

Okulary oczywiście się nie psują, ale w miarę jedzenia rośnie apetyt. Bedziesz pewnie potrzebował okularów droższych, co za tym idzie oferujacych szersze pole widzenia, dobrą transmisję światła, odwzorowanie kolorów (planety i Księżyc), a także korekcję wad własnych. Bo z czasem zaczniesz zauważać wady tanich okularów (niedostateczną punktowość gwiazd, rozmazanie gwiazd poza środkiem pola widzenia, wewnętrzne odblaski, zbyt małe pole itp.). Jak każdemu z nas potrzeba Ci będzie pewnie kilku okularów. Jednego planetarnego, czyli oferującego duże, w miarę rozsądku, powiększenie i przy tym dobrą ostrośc obrazu, aby dostrzec detale na planetach (pasy na Jowiszu, czapę polarną na Marsie itp). Kolejny pewnie przyda się do szerokich zastosowań w obiektach głębokiego kosmosu (DS), czyli coś ze średnim powiększeniem, z szerszym polem widzenia do podglądania mgławic, galaktyk. Oraz też chyba przyda się jakiś okular o małym powiększeniu i dużym polu widzenia, aby objąć jak największy kawał nieba i podziwiać rozległe mgławice, szersze gromady otwarte, wybrane części gwiazdozbiorów.

Być może pomyślisz też o filtrach. Jeden na przykład do Księżyca - jakiś polaryzacyjny - żeby Księżyc nie oślepiał (bo wali po oczach mocno). Może jakiś UHC albo UHC-S się przyda, aby uwydatnić struktury mgławic.

Pozostałe części teleskopu nie muszą być modernizowane, poza lustrem, które po kilku latach może ulec utlenieniu (warstwa aluminium zmatowieje). Wtedy trzeba je oddać do ponownego napylenia. Obecnie bez problemu można znaleźć osoby i firmy się tym zajmujące. Koszty nie będą wysokie.

Jednak "nie bój żaby". W większości przypadków szybciej kupujemy inny teleskop, zmieniamy swoje "profile sprzętowe" zanim nastąpi taka degradacja lustra.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanie czy synta 8' to jeden z tych teleskopów ktore można rozbudowywać bardzo dobrze (tak jak komputer) kupujac oddzielnie wsyztkie podzespoly zeby osiągnąć dużo lepsze obrazy

Tak sie nie da. Upgrade'owac teleskop mozna, ale nie tak jak komputer. Pomysl o wymianie procesora, pamieci, plyty gl. i karty grafiki jak o wymianie teleskopu. Okulary i filtry to cos jak wymiana myszki, klawiatury, monitora lub zalozenie cichszego chlodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy nie zauwazyliscie ze na waszych syntach strasznie ciezkos ie poruszac w obserowwaniu planet gdyz one zbyt szybko uciekają 15 stopni na godzine :o

nie wydaje sie wam ze ja poczatkujacy amator bede mogl miec problemy z namierzeniem tym teleskopem mars, jowisz, saturn ?

 

wlasciciel powiedzial ze przerobil nieco teleskop bo jak mówił "jest trochę duży i jak były tulejki to ciezko było ustawić płynnie na cel"

 

Dorobiłem łożyskowanie azymutalne i horyzontalne, teraz łatwo i płynnie chodzi. Oryginalnie były tylko teflonowe podkładni, które utrudniały ruchy.

- dodałem regulowane stopki pod dobsona jakies 10cmm wysokie

- łożysta przy tubusie i na podstawie - są na fotkach

 

183.jpg

434.jpg

728.jpg

887.jpg

 

 

co sadzicie o takiej przeróbce ? pomocna czy nie bardzo

Edytowane przez Bartek i jego Ola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy nie zauwazyliscie ze na waszych syntach strasznie ciezkos ie poruszac w obserowwaniu planet gdyz one zbyt szybko uciekają 15 stopni na godzine :o

nie wydaje sie wam ze ja poczatkujacy amator bede mogl miec problemy z namierzeniem tym teleskopem mars, jowisz, saturn ?

 

[...]

 

co sadzicie o takiej przeróbce ? pomocna czy nie bardzo

 

Zauważyliśmy ;) Ja sam nie miałe problemu z namierzaniem planet. Dobrze ustawiony szukacz robi swoje... A że uciekają - niestety uciekają, ale wystarczy dwie, trzy sesje obserwacyjne aby w pełni nauczyć się radzić sobie z tym problemem. Jak planeta ucieka, to po prostu lekko popchnąc teleskop za nią i jest o.k. To na prawdę nie jest skomplikowane ani trudne.

 

Ułatwiłyby Ci tą sprawę przeróbki w pokazanej Syncie. Łożyskowanie ma na celu płynniejsze przesuwanie teleskopu. Widać, że tutaj ktos się postarał. Z pewnościa zdecydowanie łatwiej by Ci cyło poruszać teleskopem i przesuwać go delikatnymi ruchami równo z planetą.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tyle: idź na jakies spotkanie grupy obserwacyjnej i przekonaj sie na własne oczy, bo czuje że w powietrzu wisi ogromne rozczarowanie tym bardziej że wogóle nie znasz się na rzeczy...

 

Pozdrawiam

Dobrze że ktoś to wreszcie powiedział otwarcie. Bo obawiam się że dobra wola i gorliwości doradców idą tu na marne, ze względu na bariery językowo-pojęciowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wydaje mi sie ze sie rozczaruje

wiem mniej wiecej co zobacze przez taki teleskop gdyz duzo czytam o tym i juz o kolorach zapomnialem galaktyki to beda male mgielki a planety wielkosci 1 groszówek

i wiem ze pewnie przez kilka pierwszych obserwacji nie bede potrafil nic namierzyć poza ksieżycem ale własnei oto chodzi chce powoli dochodzić do wszystkiego

zamierzam dokupić trocghe literatury i nic na szybko poprostu uczyc sie powoli gdy tylko będzie do tego pogoda

Edytowane przez Bartek i jego Ola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalem Ci plusa za pozytywne podejscie do tematu - oby kazdy poczatkujacy tak do tego tematu podchodzil. Co do literatury to polecam "Niebo na weekend" i "Niebo noca"

 

A swoja droga: zmierzyles miejsce w Tico? Wiesz czy Synta sie zmiesci? Potrzebujesz 120cm zeby upchac ta rure.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.