Jump to content

Lornetka w okolicach 300zl


Szczepi
 Share

Recommended Posts

Witam.

Zdaję sobie sprawę że podobnych tematów powtarza się pewnie na tym forum mnóstwo i pewnie część starych wyjadaczy forumowych rzuci zaraz na mnie klątwę ale trudno.

Szukam lornetki jak już napisałem w okolicach 300 zloty. Powiedzmy 400 MAX

Lornetkę chcę używać do astro obserwacji. Nie potrzebuje sprzętu wygodnego w przenoszeniu, czy do ewentualnych wycieczek. Posiadam już małą i zgrabną lornetkę do celów bardziej terenowych. Teraz myślę o czymś stanowczo większym. Mam teleskop SW 114/1000 ( przyszłościowo na pewno będzie jakiś 250-300mm) ale swoje waży wiec wygodniej będzie mi wziąć do plecaka lornetkę i statyw fotograficzny np. za miasto.

 

Widziałem na allegro jakiegoś potwora bressera 20-36X100. Czy to się w ogóle do czegoś nadaje czy kolejny allegrowy wynalazek? Skupić się raczej na nikonach lub innych wypasionych markach?

I najważniejsze czy jest w ogóle sens inwestować w tak duża lornetę zamiast teleskopów.

 

Tak naprawdę jestem ciekaw co taka lornetka pozwoli mi zobaczyć. Jakieś konkretne kształty mgławic lub galaktyk czy faktycznie tylko większe mgiełki :)

 

pozdrawiam

Szczepi

Link to comment
Share on other sites

W dobrą lornetkę Xx100 w cenie 300-400PLN nie wierzę. W tej cenie to Celestron 15x70 może mógłby się okazać dobrym wyborem ze względu na stosunek jakość/cena. Dużo jest o niej na forum, więc nie będę się rozpisywał. Nt. co do tego co można zobaczyć to możesz spróbować w programach astronomicznych zrobić symulację, wpisujesz parametry lornetki, i po wybraniu obiektu program Ci pokazuje jakie pole w całym polu widzenia będzie zajmował wybrany obiekt, obliczy Ci też zasięg. Ja korzystam z Kstars np.

Edited by atomekd
Link to comment
Share on other sites

Strasznie jestem ciekaw o co chodzi z tym linkiem? :ha:

SkyMaster 15x70 ma sprawność optyczną zaledwie 72%.

 

Jak będzie pogoda, to wybiorę się porównać w praktyce Nikona EX 10x50 i SM 15x70. Ostatnio usilnie porównywałem Nikona z Zeissami :D.

 

Czyli wyjdzie na podobny zasięg - może ostatecznie fajniej jest mieć pow 15x.przy takim samym zasięgu? Kwestia gustu?

Edited by atomekd
Link to comment
Share on other sites

Cześć !

 

Nie będę radził , ale powiem Ci jak jest u mnie ... Mój ulubiony tandem na obserwacje to Dobson 10" i lorneta 25x100 od Celestrona na żurawiu . Gdy już oko trochę zmęczone , albo kiepsko z seeingiem i nie zadowalają mnie obrazy , robię sobie przerywnik , prostuję kręgosłup i skanuję niebo + moje ulubione obiekty . Gdy leci samolot , ISS czy inny obiekt - też sobie pooglądam . To napewno wiesz , zaletą lornetki jest duże pole widzenia . W tym celestronie nie jest to rewelacja , ale 2,5 stopnia to już jest coś w stosunku do pól w teleskopie a poza tym patrzenie dwuoczne to inna jakość .

 

Co można zobaczyć przez większą lornetkę ? Napewno nie zobaczysz struktury galaktyki czy mgławicy , nie rozdzielą Ci się gwiazdy w gromadzie kulistej , ale przy b. ciemnym niebie M31 wygląda fantastycznie , podobnie M42 , Plejady i szereg innych pięknych gromadek otwartych . Oczywiście o Księżycu nie wspominam , ale nawet Saturn pięknie się prezentuje , jeśli nie ogląda się go w pełnym blasku , ale np. niedługo po zachodzie Słońca. Pełne rozdzielenie kuleczki od pierścieni , ostry rysunek ...

 

Więc jeśli jakaś większa lornetka , to obowiązkowo statyw lub żuraw , ja preferuję to drugie - lepsze możliwości zmiany pozycji , oglądanie blisko zenitu itp itd.

 

Skoro planujesz jakiś teleskop 250-300 i będziesz miał duuuże wydatki z uzupełnianiem sprzętu / okulary , filtry itp / - w/g mnie niema sensu kupować " wypasionej " lornetki . Ta moja też nie jest z najwyższej półki , raczej z średniej , ale daje przyzwoite obrazy . Za 400 zł można już kupić coś sensownego z obiektywami do 70mm a możesz uzbroić się w cierpliwość , uzbierać jeszcze i podnieść pułap na 80mm lub nawet 100.

 

Na temat tego bressera 20-36x100 nic nie mam do powiedzenia oprócz tego , że zoomowe lornetki raczej są odradzane a sam zakup na allegro to ryzyko.

 

Pozdrawiam !

 

PS. A jednak radziłem trochę , he,he !

Link to comment
Share on other sites

No i właśnie o to mi chodziło. Trochę dobrych rad jak dla człowieka. Wszystko rozumiem bez fachowej literatury :)

 

Co do zakupu teleskopu to napewno nie predko. Muszę najpierw przekonać moja ładniejszą połówkę :) Znaleźć jakąś "super promocje mega obniżkę" hehehehe

 

Dlatego tez myśle o lornetce ( bo łatwiej w szafie schować jakby coś ;)

Dozbierać mogę jeśli faktycznie warto. Z tym że pytanie ile? bo za tysiaka to raczej wolałbym nie kupować

Link to comment
Share on other sites

Guest NigntDay
No i właśnie o to mi chodziło. Trochę dobrych rad jak dla człowieka. Wszystko rozumiem bez fachowej literatury :)

 

Co do zakupu teleskopu to napewno nie predko. Muszę najpierw przekonać moja ładniejszą połówkę :) Znaleźć jakąś "super promocje mega obniżkę" hehehehe

 

Dlatego tez myśle o lornetce ( bo łatwiej w szafie schować jakby coś ;)

Dozbierać mogę jeśli faktycznie warto. Z tym że pytanie ile? bo za tysiaka to raczej wolałbym nie kupować

No to teraz masz dwie miłości,zamiast chować je na przemian w szafie zapoznaj je z sobą B) Pzdr

Link to comment
Share on other sites

A jakieś lornetki w okolicach 60-70mm ?

Widziałem na tej stronce z testami np. Delta Opticala w podobnej cenie. Widzę że nie ma wypełnienia azotem a poza tym jak z jakością?

Wolałbym mieć pewność ze kupiłem coś na dłużej, bo raczej nie chciał bym zmieniać lornetki już wcale, a na bank w przeciągu najbliższych 2-3 lat.

Jestem napalony na zakup bo mam kasę akurat ale wtopić to tez mała przyjemnośc wiec pewnie zadam jeszcze kilka glupich pytań zanim podejmę decyzje:)

No chyba że ten Nikon jest faktycznie superwynalazkiem.

Link to comment
Share on other sites

... a może coś takiego z Teleskope Serwice : triplet TS 20x80 http://www.telescope-service.com/binocular...binos.html#2080

 

Kosztuje 199 euro , w Pradze 4700 kc i stamtąd inne jej ujęcia :

 

http://www.celestron.cz/phpscripts/obrazky...mp;kodzb=826906

 

Ja osobiście nie pchałbym się w relatywnie drogie marki z obiektywami 50 mm . W Lidlu swego czasu kupiłem - jako prezent - meade- bresser 10x50 i porównywałem obrazy z moją 9x63 Vixena , która nie jest tania . Poza lepszym odwzorowaniem bieli nie widziałem w vixenowskiej żadnych istotnych różnic na plus ! Owszem , były różnice , ale w zastosowanych materiałach na obudowę , muszle oczne ...

 

Ale to mój pogląd i traktuj to jako głos w dyskusji ...

Link to comment
Share on other sites

Muszę zająć pozycję przeciwną do tej Zbigniewaw.

 

Ja tam widzę różnicę pomiędzy drogim sprzętem a wynalazkami z Lidla. Action VII i Action EX różnią się jakością optyki w sposób dla mnie oczywisty. Miałem okazję spokojnie i dokładnie porównać obie lornetki, kiedy leżały obok siebie na jednym stoisku w sklepie "nie dla idiotów". EX ma przede wszystkim większe pole widzenia (choć zgodzę się z tymi, którzy argumentują, iż na obrzeżach nie jest to pole najwyższej jakości).

 

Szczepi, napisz dokładniej jaką małą lornetkę już posiadasz. Miałem w życiu różne lornetki i mimo wszystko nie kupiłbym dziś taniej 70tki ani 60tki. Moim zdaniem najlepsze "ekonomiczne" lornetki przeglądowe jakie można dziś kupić w Polsce to seria DO Titanium ("najlepsze" proszę czytać jako "wynik trudnego kompromisu" pomiędzy: wagą, jakością optyki, wykonaniem, poręcznością, ceną etc.; nie jako angielskie "state of the art").

 

Pozdrawiam

Edited by Pepin Krootki
Link to comment
Share on other sites

Nikon Action Ex i DO Titanium to sprzęt podobnej klasy.

 

W takim wypadku skłoniłbym się do nikona bo cykam fotki aparatem tej firmy i jakoś blisko sercu:)

Z DO mam celownik optyczny na broń i jakoś nie mogę powiedzieć żebym piał z zachwytu.

 

Póki co widzę ze wiekszość skłoniła by się ku Nikonowi Action EX 10X50. Pewnie na tym skończę jeśli nikt nie doradzi nic innego.

Link to comment
Share on other sites

z pewnością Pentax PCF WP II 10x50 to ciekawa opcja szczególnie za tą cenę:

http://www.lornetki.pl/karta_produktu.php?idProdukt=105

 

jednak warto przyjrzeć się bardziej kompleksowym porównaniem Nikona i Pentaxa tego samego autora - Eda Zarenskiego (edz)- przygotowanym 4 lata później niż opinia zacytowana przez jimixa:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1770

czytamy w nim między innymi:

"Pentax PCF WP 10x50 - 10x49, 5.0-deg, er=13mm, IPD=57-74, cf 20ft, fmc/fmc

It has the smallest fov at 5.0-deg. But is has one of the sharpest outer fovs of any binocular. It has a limited adjustability to the push/pull eyecups, but is otherwise very well built. It has very little reduction of aperture or internal vignette. The Pentax losses most of its points for poor resolution and narrow fov. Other than that it performs pretty well. "

"Nikon Action Ex 10x50 - 10x48, 6.1-deg, er=13mm, IPD=56-73, cf=20ft, fmc/fc

The Nikon AE is sound mechanically and has some of the best ergonomics. Normal resolution is below average, but boosted resolution is one of the best. The aperture shows only minor reduction. Coatings do not rank as the best, but internal vignette is well controlled and illumination is good. There are no internal reflections. Limiting magnitude always scores well. Outer field sharpness falls off at 60% out, but holds on fair out to 80%. Eye relief is not ample at 13mm, but there is no chance of hitting the well recessed eye lens with your eyeglasses. Eye cups are widely adjustable and IPD covers a wide range. Diopter is very easy to adjust. Overall, the Nikon AE scores the highest of the 10x50s, but not by much over the Pentax. Each does some things slightly better than the other."

 

A tu porównania na optyczne.pl:

http://www.optyczne.pl/10.3-Test_lornetkek...ie._Wyniki.html

 

Podsumowując masz 3 porównywalne opcje: Nikon Action Ex, DO Titanium i Pentax PCF. Ja preferuję Nikona ponieważ stawiam na mały astygmatyzm - jak już ktoś zauważył "w zastosowaniach astro lornetkom o małym astygmatyzmie można wybaczyć wiele".

Edited by skymacho2
Link to comment
Share on other sites

 

A ja zrobiłem właśnie tak - spojrzałem na ten ranking sprawdziłem dostępność i ceny i wybrałem Nikona Action EX. Jeżeli chodzi o to jak użytkuje się ją w praktyce, to przyznam, że jak się do niej człowiek przyzwyczai (wielkość pokręteł, muszle oczne), to jest bardzo poręczna i wygodna.

Link to comment
Share on other sites

Wiec z tego miejsca chciałem serdecznie podziękować wszystkim, którym temat nie wydał się głupi i pomogli. Myślę ze zakończy się na Nikonie z tym ze lekko przekroczył mój (nawet maksymalny) limit przeznaczonej gotówki. Najwyżej nie kupię go teraz tylko za miesiąc. Akurat przy planowanym użytkowaniu kilkuletnim jeden miesiąc mnie nie zbawi.

pozdrawiam i życzę wszystkim zawsze dobrej pogody w nocy i udanych obserwacji :)

Szczepi

Link to comment
Share on other sites

Od siebie chciałem jedynie dodać że EX Nikona ma dwie wkurzające wady:

1. Plastikowe zatyczki ochraniacze na przednie okulary są tak rozwiązane że podczas ściągania ich niemal zawsze ocieram plastikiem o szkło i pozostaje konkretny ślad. Trzeba ciągle o tym pamiętać żeby nie ściągać odruchowo tylko w sposób "specjalny" i oczywiście każdego znajomego przeszkalać :angry:

2. Pamiętać również należy że to Nikon Polska i jeśli przypadkiem miałbyś coś do czynienia z serwisem nikona w naszym cudownym kraju to zapomnij, mają Cię kompletnie w du... Tak przynajmniej postąpiono ze mną. Telefony, telefony, telefony i nikt nawet nie raczy odebrać a na maile zero odzewu. Kupiłeś głupku nikosia to teraz się męcz. Można oczywiście wysłać w ślepo i czekać na łaskę czy niełaskę ale czy tego właśnie chcemy ?

 

pozdra

Link to comment
Share on other sites

2. Pamiętać również należy że to Nikon Polska i jeśli przypadkiem miałbyś coś do czynienia z serwisem nikona w naszym cudownym kraju to zapomnij, mają Cię kompletnie w du...

 

Z tym sie zgodzę bo wysyłałem do nich aparat i faktycznie próbowali mnie olać. Ale rozmowa telefoniczna z argumentem skargi mailowej do odpowiednich instytucji załatwiła mi ekspres:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.