Skocz do zawartości

Budowa mojego własnego newtona;)


mattman12

Rekomendowane odpowiedzi

No to pierwsze koty za płoty :banan: Szlifowałem jakieś 1,5 godziny a juz kocham ten dźwięk. To jest niesamowicie wciągające zajęcie. A jeżeli chodzi o to co wyszlifowałem to osiągnąłem to co chciałem mieć. Co prawda na środku matrycy jest jeszcze wgłębienie ale ono nikomu nie bedzie przeszkadzać, bo jest to strona która bedzie leżała na stoliku do szlifowania;P Teraz chyba czeka mnie wyrównywanie tej drugiej strony chociaż nie wiem czy jest to konieczne. Sytuacja wygląda mniej więcej tak:

lustro_przekr_j.jpg

skala pionowa mocno przesadzona :Boink: chodzi mi o to zeby uwidocznić problem

i pytanko: ruszać to czy dać sobie spokój i szlifować juz zwierciadło na tym??

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale miałem zajawke przez kilka ostatnich godzin!! W ciągu godzin wyszlifowałem spory dołek. Pokusiłem się nawet o pierwsze zmierzenie ROC. Wychodzi coś około 3,2m czyli ogniskowa ok. 1,6m czyli to co planuje B) ale przede mną jeszcze długa droga...

eReSix dzięki wielkie za rady!!

pozdrawiam i dobrej nocki;P

mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam za sobą 11 godzin szlifowania. Jestem troche zmeczony i na dodatek chory...(ale oczywiście nie od szlifowania :Boink: ) Przestrzeliłem troche ogniskową i musze zwierciadło spłycić o jakieś 0,2mm... Wieczorkiem zapodam kilka zdjęć lustra.

 

pozdrawiam:)

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę, radziłbym Ci sie uspokoic, niepotrzebnie tracisz cenne szkło. Jestes troche zbyt porywczy, mnie to straciło, nie chciałbym żebyś i Ty musiał kilkakrotnie się "wracać".

 

Napisz może jakim proszkiem obecnie szlifujesz.

 

Pozdrawiam

Rafał

Edytowane przez eReSix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś nie przestrzelił to nie musiałbyś spłycać brzegów, a to zmniejsza grubość krążka. Teraz już nic zrobisz, nie przejmuj się, ale nastepnym razem lepiej jest robic wszystko wolniej, pamietaj ze lustra nie skonczysz w tydzień ;)

 

Pozdrawiam

Rafał

Edytowane przez eReSix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś nie przestrzelił to nie musiałbyś spłycać brzegów, a to zmniejsza grubość krążka. Teraz już nic zrobisz, nie przejmuj się, ale nastepnym razem lepiej jest robic wszystko wolniej, pamietaj ze lustra nie skonczysz w tydzień ;)

 

Pozdrawiam

Rafał

 

Właściwie to już nie musze go spłycać. Powinienem wyszlifować 1,7mm na środku a mam 1,6mm chyba. Szlifowałem chwile TOMem ale nie spowodowało to zmniejszenia grubości blanku. Chyba sobie zrobie dzisiaj urlop od szlifowania bo mam 37* i niezbyt mi to dobrze robi :huh: Pomylić sie o 0,3mm to deczko za dużo...

a to fotka:

blank_szlifowanie.jpg

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde mam mały problem... Jak mierzę ROC latarką i kartką papieru to mi strasznie dziwnie wychodzi- 2,5m ROC czyli ogniskowa 1,25m. Nie wiem czy dobrze wzór przekształciłem ale policzyłem jaką powinienem mieć ogniskową ze wzoru e=r^2/2R. Wyszł mi ogniskowa 2,25 a pomiar wyżej to 1,25m... nie bardzo wiem jak to mam rozumieć. Czy to mój błąd w pomiarze ROC czy błąd w przekształceniu wzoru, czy jedno i drugie :Boink: .

 

PS. Jakby sie komuś chciało liczyć to aktualna głębokość krzywizny to 1,6mm a średnica lustra to 240mm

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłeś dobrze, jednak pierwszeństwo ma to, co zbadałeś doświadczalnie. Jeśli test latarką daje promień krzywizny 2,5m, to widocznie tak jest. Możliwe, że po prostu niedokładnie zmierzyłeś głębokość szlifu. Czego używałeś w tym celu, szczelinomierza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłeś dobrze, jednak pierwszeństwo ma to, co zbadałeś doświadczalnie. Jeśli test latarką daje promień krzywizny 2,5m, to widocznie tak jest. Możliwe, że po prostu niedokładnie zmierzyłeś głębokość szlifu. Czego używałeś w tym celu, szczelinomierza?

 

jasne... szczelinomierz i metalowa linijka... a na pomiar może mieć wpływ to że latarke mam z diod LED i jest ich 5 w latarce??

 

EDIT. powtórzyłem jeszcze kilkakrotnie pomiar i wyszlo mi jeszcze mniej niz poprzednio- nie 1,6mm tylko cos miedzy 1,55 a 1,5mm

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastnawiające. W tej chwili nic nie przychodzi mi do głowy. Spróbuj zmierzyć ROC jeszcze raz, postaraj się, żeby lustro było zwilżone na całej swojej powierzchni. Spróbuj tez dla jakiegos innego źródła światła. Możliwe ze jesli oddalisz jeszcze bardziej latarkę z kartką od lustra, to obraz będzie się przez chwilę pogarszał a pozniej znow się porawi, to będzie znaczyło że kształt lustra jest daleki od wycinka sfery i musisz popracować z leciutkim naciskiem z godzinę, żeby zwierciadło przybrało dokładniejszy kształt. Może ktoś inny wpadnie dlaczego jest taka różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastnawiające. W tej chwili nic nie przychodzi mi do głowy. Spróbuj zmierzyć ROC jeszcze raz, postaraj się, żeby lustro było zwilżone na całej swojej powierzchni. Spróbuj tez dla jakiegos innego źródła światła. Możliwe ze jesli oddalisz jeszcze bardziej latarkę z kartką od lustra, to obraz będzie się przez chwilę pogarszał a pozniej znow się porawi, to będzie znaczyło że kształt lustra jest daleki od wycinka sfery i musisz popracować z leciutkim naciskiem z godzinę, żeby zwierciadło przybrało dokładniejszy kształt. Może ktoś inny wpadnie dlaczego jest taka różnica.

 

Ruch COC pomoże zrobić z tego lustra sfere?? Jeżeli chodzi o samą wyszlifowaną powierzchnię to jest dziwna troche. Sam środek jest gładki(oczywiście jak na wyszlifowany grubym proszkiem), mniej więcej w połowie promienia jest pierścień bardziej chropowaty a brzegi są takie sam jak środek. Może faktycznie lustro ma niesferyczny kształt... zobacze po godzinie szlifowania, a tymczasem idę jeszcze raz zrobić test ROC.

 

pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już wszystko wiem... denko od słoika jest bardziej sferyczne od mojego lustra <_< Na środku jest wyryta dziura o brzegi są odwrócone na maksa... to chyba przez szlifowanie TOMem... kilkanaście minut poskrobie MOTem i powinno być ok.

 

pozdrawiam i idę szlifować bo sie na siebie wkurzylem...

Mateusz

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, mówiłem Ci ;) Z doświadczenia wiem, że winna może być wypukła matryca, gdybyś ją lepiej spłaszczył to problemu by nie było ;) No cóż, spróbuj teraz jak najdelikatniej 'machać' zwierciadłem, zmieniaj co 10 minut TOM i MOT. I nie spiesz się.

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, mówiłem Ci ;) Z doświadczenia wiem, że winna może być wypukła matryca, gdybyś ją lepiej spłaszczył to problemu by nie było ;) No cóż, spróbuj teraz jak najdelikatniej 'machać' zwierciadłem, zmieniaj co 10 minut TOM i MOT. I nie spiesz się.

 

Pozdrawiam

Rafał

 

Zmieniać TOM I MOT ale ruch COC prawda?? Bo jakbym jechał na takim zwykłym pogłębiającym ruchu to jeszcze więcej bym ze środka szkła wybrał...

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim COC, ale mnie także pomagał ruch "W". Jeśli COC nie będzie skutkował, spróbuj tylko ruch "W" zgodnie z poradnikiem Pana Janusza Wilanda. Szczerze Ci radzę, żebyś już dzisiaj odpoczął i na spokojnie przemyślał co musisz zrobic.

 

Pozdrawiam

Rafał

 

PS: Jeśli będziesz już blisko pożadanego kształtu, mając odpowiednie wgłębienie możesz przejść na kolejny proszek, którym dopasujesz jeszcze lepiej matrycę i lustro. Ostateczne dopasowanie powinno się odbyć proszkiem #220.

Edytowane przez eReSix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie usnąłbym gdybym nie naprawił tego co spieprzyłem. Po dwóch godzinach pracy lustro zrobiło się jednolite na całej powierzchni i na 95% zrobiło się sferyczne.

Pomiar ROC i sukces! promień to jakieś 4m czyli ogniskowa 2m. I tak za dużo ale to wszystko jest do zrobienia ale nie dzisiaj już :szczerbaty: . Ze zmierzeniem ROC miałem pewien kłopot więc zmieniłem trochę technike. Zamiast poruszania się ze zwierciadłem, zrobiłem ruchome źródło światła i kartke papieru. Mały wózeczek+ taboret i wygodnie można poruszać się wzdłuż osi optycznej B) . No i jestem zadowolony z siebie po prostu. Trochę jeszcze trzeba zwierciadło pogłębić i wio kolejnym proszkiem ale jak już pisałem nie dzisiaj ani jutro...

 

pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pogłęb już proszkiem o mniejszej gradacji, naprawdę. Najgrubszy proszek potrafi głęboko uszkodzic strukturę szkła, a jeśli zrobisz to kolejnym proszkiem to szlifowanie zajmie Ci po prostu mniej czasu (a dokładnie usuwanie wżerów).

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pogłęb już proszkiem o mniejszej gradacji, naprawdę. Najgrubszy proszek potrafi głęboko uszkodzic strukturę szkła, a jeśli zrobisz to kolejnym proszkiem to szlifowanie zajmie Ci po prostu mniej czasu (a dokładnie usuwanie wżerów).

 

Pozdrawiam

Rafał

 

Skoro uważasz, że tak będzie lepiej to tak zrobię;) Warto korzystać z rad bardziej doświadczonych. Będe miał do zeszlifowania na środku prawie 1mm więcej ale to nic. Może faktycznie lepiej jest to zrobić drobniejszym proszkiem.

 

pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1mm to trochę dużo, myślałem, że jest tego mniej. W takim razie 0,7mm wyszlifuj jeszcze grubym, a potem przejdź na niższą gradację. Po pierwsze mogłoby Ci nie wystarczyć proszku a po drugie zamachałbyś się na śmierć ;)

 

Pozdrawiam i dobranoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1mm to trochę dużo, myślałem, że jest tego mniej. W takim razie 0,7mm wyszlifuj jeszcze grubym, a potem przejdź na niższą gradację. Po pierwsze mogłoby Ci nie wystarczyć proszku a po drugie zamachałbyś się na śmierć ;)

 

Pozdrawiam i dobranoc

 

No to czeka mnie jeszcze kilka godzin machania proszkiem F80. Musze tylko pomyslec jak to zrobić, żeby równomiernie go pogłębić a nie tylko sam środek.

 

pozdrawiam i do jutra

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno dzisiaj napisze ;) Tym proszkiem nigdy nie zrobisz idealnej sfery, skorygujesz niewielkie odstepstwa nastepnym proszkiem, nie martw sie. Skoncz wtedy, jeśli ROC będzie taki, jaki zaplanowałeś. Trudno jest każdemu początkującemu uzyskać ogniskową dokładnie taką, jaką sobie zaplanował, możesz być pewien że będzie nieco różniła się od tej, jaką chcesz mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.