Skocz do zawartości

alergia skórna i czyszczenie optyki


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

moi drodzy, od lat cierpię na alergię, mniejsza o szczegoly (to nie forum medyczne)...problem jest tego typu, że od czasu do czasu pojawiają sie u mnie na skorze, w okolicach brwi i nosa, zmiany (jak to w alergii), ktore potem sie wysuszają i najprosciej mowiac zluszczają, na szczescie wystepuje to w okolicach brwi, wiec tego nie widac...ale ...no wlasnie po kazdych obserwacjach, niestety moje okulary wygladają fatalnie, nie dosc ze znajdują sie na nich drobinki naskorka, to na dodatek ten naskorek natluszcza mi szkla, bo przeciez sie leczę uzywając roznych kremow i masci...zalamac sie nieraz mozna, dzis kurier przywiozl mi okular lvw 22, wiec postanowilem porownac sobie pod wlączoną lampką wygląd optyki tego okularu z wygladem szkiel we wczesniej nabytym przeze mnie lvw 13...i troche sie zdenerwowalem...lvw 13 ma jakąś mgielkę, ledwo widoczną dopiero pod silnym sztucznym światlem, natomiast nowy lvw 22 - jak łza! doradźcie czym doczyszczac optykę skutecznie i bezpiecznie, biorąc pod uwagę moją przypadłość...przy ktorej musze robic to poprostu częściej, dotychczas czyscilem delikatnie okulary tym:

 

 

http://deltaoptical.pl/plyn-baader-optical-wonder,d569.html

http://deltaoptical.pl/baader-optical-wond...ofaza,d605.html

http://deltaoptical.pl/pedzelek-lens-pen,d456.html

 

ale to sie chyba w ogole nie nadaje

 

jeszcze raz proszę o jakies wskazowki

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mówisz że sie nie nadaje to co podlinkowałeś?? Do czyszczenia LG i LW poleca się właśnie płyn Baadera i mikrofazę więc myślę, że do okularów też sie nada. Ale dobrze by było jakby wypowiedział się ktoś kto okulary już czyścił.

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie...powinienny sie nadawac, ale ta sciereczka jest jakas podejrzana zostawia na okularach smugi, na dodatek te smugi wygladają jakby byly troche tlustawe...moze ja jestem przewrazliwiony ale na moje oko ten zestaw nie spelnia oczekiwan...okulary na pierwszy rzut wygladaja ok!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sczerze polecam ci ten pędzelek. Osoby czesto bywajace na forum pamietaja moj watek jaka to afere zrobilem bo nie wiedzialem czym optyki czyscic, az nawet dostalem ostrzezenie za spam :D

Próbowałem różnymi szmatkami, spirytusem, po wszystkim zostawały smugi, nawet najmniejsze, aż wkońcu kupiłem ten pędzelek i od tamtego czasu zły sen prysnoł B)

Żadnych smug po nim nie ma. Usuwa i smugi i wszelkie tłuste plamy. Nie wyobrażam sobie czyszczenia optyki bez niego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson, jeśli masz mikrofazę i czyścisz tłuste plamy, to mikrofaza przy każdym czyszczeniu wchłania tłuszcz, mikrofaza musi być czysta i odtłuszczona. Polecam dobry sposób na czystą mikrofazę - http://astro-forum.org/Forum/Jak-wyprac-mi...aze-t22220.html

Szare mydło jest hypoalergiczne, więc dla Ciebie jak znalazł, zero ciężkiej "chemii" ;)

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toba ja od pewnego czasu tez nim czyszce...zgadza sie to jest niezly wynalazek ale w pewnym momencie przestalem, poniewaz na jakims forum wyczytalem ze porysowal komus szkla w okularach, no wiesz ludzie chyba glupot nie pisza (tak mi sie przynajmniej wydaje)...ale skoro mowisz ze to naprawde bezpieczne, to chyba przeprosze mojego lenspena,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak czyściła tamta osoba. Dobrze jest przed czyszczeniem lens penem tym pędzelkiem troche przetrzeć okular żeby śmieci usunąć i tą końcówke do usuwania plam w powietrzu lekko przetrzepać ( uderzając delikatnie palcem w obudowe). Czyszczeniem szmatką też nigdy nie wiesz czy ci jakaś drobina nie wpadnie, więc nie ma się 100% pewności co do bezpieczeństwa. Najlepiej czyścić jak najrzadziej i bardzo ostrożnie.

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy moglby mi ktos napisac, czy wymagane jest otwarcie tych dekielkow z okularow po przyjsciu do cieplego domu z zewnatrz...? bo kilka razy zostawilem okulary zamkniete, wiadomo jak to w nocy, czlowiek spiacy...

 

to zależy ;)

 

jak optyka nie jest zaparowana/zaszroniona (gdy jest mróz), to najlepiej zapakować hermetycznie PRZED wniesieniem do ciepłego i wilgotnego zazwyczaj pomieszczenia (na przykład w worek na śmieci). Jak optyka spływa łzami to już nic nie poradzisz, trzeba pozostawić te zawilgocone powierzchnie odkryte by szybko się ogrzały i by wilgoć odparowała. Ewentualnie jak masz dostęp do suszarki podczas obserwacji, to przed zwinięciem sprzętu wszystko dosuszyć i dopiero zapakować

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
to prawda dosc dobrze czysci ten pedzelek, ale ja sie troche boje, ze porysuje...dzis nawet po tej szmatce i plynie poprawilem pedzelkiem i bylo prawie ok...

 

czy ten pędzelek nadaje się też do obiektywów foto (szkło, powłoki MC, kitowe obiektywy bazujace na polimerach ;( ? )

 

własnie zastanawiałem czym czyścic Maka - zastosowałem pędzelek z foto ale bez zadnych płynów - efekt nie był porażający - zobaczymy (jak zakupię cleanpena) jak to się sprawuje.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ten pędzelek nadaje się też do obiektywów foto (szkło, powłoki MC, kitowe obiektywy bazujace na polimerach ;( ? )

 

własnie zastanawiałem czym czyścic Maka - zastosowałem pędzelek z foto ale bez zadnych płynów - efekt nie był porażający - zobaczymy (jak zakupię cleanpena) jak to się sprawuje.

 

P.

 

 

Codziło mi oczywiście o cleanpena...pędzelek czyści dobrze,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.