Skocz do zawartości

Fotografia sublotnicza


hanysiak

Rekomendowane odpowiedzi

Może niektórzy pamietają,prezentowane przeze mnie,jakoś w 2005 r. zdjęcie okolic Fromborka z "lotu ptaka".Był to nieżyjący już(katastrofa lotnicza,a właściwie powikłania po niej) aparat Canon PS A60,podczepiony pod latawiec pociągowy o powierzchni 6m2.

 

Dzisiaj chiałbym pokazać,niestety nienajlepszej jakości zdjęcia,bo wyextrachowane z klipu wideo,nagranego starą kamerą VHS,podczepioną pod ten sam latawiec.

 

W czasie lotu niezbędna jest asyta,a więc pomagał mi bratanek:)

 

Lot miał na celu sprawdzanie pracy i przydatności stateczników, w które wyposażony był stelaż,mocowanie kamery. Kolejne zdjęcia przedstawiają okolicę widzianą znad miejsca startu, z róznych wysokości maksymalnie do ok. 40m.

 

 

A więc, zaraz po starcie kamera "skanująca" okolicę natknęła się na porzucony worek na latawiec:)

 

2.jpg

 

przy nastepnym okrążeniu nasza sonda sfotografowała to samo miejsce, ale już z dużo wiekszej wysokości..

 

8.jpg

 

Następnie, zwrot kamer pokładowych o 180 stopni i w polu widzenia pojawiły się 2 ufoludki, czyli ja z moim bratankiem:)

 

17.jpg

 

Następnym, celem badań była droga północ-południe, prowadząca prosto do Fromborka

 

4.jpg

 

Tutaj widać zarysy katedry fromborskiej i Wieżę Radziejowskiego.Na ostatnim planie Zalew Wiślany.

 

7.jpg

 

Oraz widok w stronę Braniewa

 

9.jpg

 

Ogródki działkowe,widok w kierunku północno - wschodnim

 

5.jpg

 

Widok na południowy - wschód. Świeżo obsiane pole przypomina skocznie narciarską,ale tylko z tej perspektywy.

 

15.jpg

 

I ciekawostka:

Drzewo na pierwszym planie, stoi w samym środku domniemanego,wtórnego, uderzeniowego krateru meteorytowego.

 

14.jpg

 

Jeszcze jeden widok na tę okolicę.Jesli wyobrazimy sobie,że wierzchołek wspomnianego drzewa wskazuje na krawędź lasu,gdzie graniczy on z polem,to w tym miejscu znajduje się główny domniemany uderzeniowy krater meteorytowy.Badania wykazały w tamtym miejscu podwyższoną wartość tła, pyłu meteorytowego.

 

12.jpg

 

Widok na starą żwirownię pośród pól.Dla mnie jest to coś niesamowitego,ponieważ bawiłem się tam w dzieciństwie:) Widać także Zalew Wiślany,z ograniczającą go Mierzeja Wiślaną.

 

11.jpg

 

Sekwencja lądowania,latawiec jest niestabilny,a kamera obraca się przypadkowo.Tutaj szczęśliwie lasek w którym mieści sie fromborskie obserwatorium astronomiczne-widok na południe.Wysokość maleje z każdą sekundą:)

 

18.jpg

 

Do kontaktu z ziemią coraz bliżej..

 

20.jpg

 

20 klatek/sek. 2 klatki przed udeżeniem w ziemię daje 2/20 sekundy a raczej 1/10 część sekundy przed kontaktem....do tego czasu wszystkie urządzenia pokładowe działają.. signal lost...

 

21.jpg

 

We have touch down...

 

22.jpg

 

signal appears...

 

Zwrot kamer i oczom ukazuje sie iście marsjański krajobraz, spadochron jeszcze nie opadł całkiem..

 

23.jpg

24.jpg

25.jpg

26.jpg

 

Dziś ta okolica jest już pokryta zmarzliną i wszelką aparaturę zapuszczającą sie w tamte rejony czekają srogie warunki:)

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam podobne materiały (filmiki) robione z pokładu mojego modelu motoszybowca kamerką FCO2.

Po południu moze zapodam linka.

 

Pozdr. Artur

 

Link do filmiku (lot na wysokosci okolo 50 m)

http://www.megaupload.com/pl/?d=UN3BF9G0

 

Filmik mocno skompresowany, oryginał ma ponad 100 Mb.

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetne zdjęcia i filmy,

o a przy okazji, od jakiegoś czasu można kupić zdalnie sterowane modele helikopterów,

ceny różne od 230 do 1200 zł

 

ale lata to wprost niesamowicie:

tu ten sam film do ściągnięcia: http://www.action.pl/sieci/esky/BeltCP.rar

 

aż się prosi żeby do tych zabawek podczepić albo aparat albo kamerę, nie wiem tylko jak z nośnością,

próbował się już ktoś bawić tymi modelami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetne zdjęcia i filmy,

o a przy okazji, od jakiegoś czasu można kupić zdalnie sterowane modele helikopterów,

ceny różne od 230 do 1200 zł

 

ale lata to wprost niesamowicie:

tu ten sam film do ściągnięcia: http://www.action.pl/sieci/esky/BeltCP.rar

 

aż się prosi żeby do tych zabawek podczepić albo aparat albo kamerę, nie wiem tylko jak z nośnością,

próbował się już ktoś bawić tymi modelami?

 

Technika latania smigłowcem jest co tu duzo mówic cholernie trudna, co do podczepiania kamer ja osobiscie stosuje dedykowną kamerkę do modeli (i nie tylko) FCO2. Waga cos kolo 35 gram z zasilaniem z kartą 2 gb okolo 1 godziny filmu w rozdzielczisci 640 x 480. Można tez robic zdjecia w 1280 x 1024 wyzwalaniem z aparatury lub czasowo.

http://www.flycamone.com/

Bawie sie motoszybowcami z napedem elekrtycznym:-)

 

Pozdr. Artur

 

P.S. Zeby nie było ze latanie szybowcami to pestka, wez kieruj czyms takim z odleglosi okolo 70 m

gdzie ponad dwumetrowy szybowiec wygląda jak piksel (mała plamka na tle chmurki):

IMG_1417.jpg

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcą mi się otwierac te filmiki:(

 

Jesli pobrałes je z MegaUpload i zapisales na dyski powinny miec rozszezenie .avi to standartowy kodek wystarczy. Moze nie masz akurat zainstalowanego w systemie ? Jak nie to pobierz http://ftp.freenet.de/pub/filepilot/window...klcodec365f.exe

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fiorina01, a nie lepszym rozwiązaniem w takim przypadku byłoby np. video on-line?

za pomocą jakiejś kamerki bezprzewodowej, np. http://www.erakomputera.com.pl/index.php?a...&iProdId=70 ta waży np. 20g i zasięg do ok. 100m

 

Niektórzy modelarze stosują cos takiego. Ja jednak uzywam kamerki jako dodatek uatrakcyjniajacy loty. Ot taki zapis. Obrazy przesylane na zywo w moim przypadku na nic by sie nie zdało bo i tak juz trzeba miec podzielna uwaga, przy samym sterowaniu. Model inaczej reaguje na stery lecąc na pilota a inaczej oddalajc sie od niego jakbym mial sie jeszcze posługiwać dodatkowym ekranem z pokladu szybowca to nie wiem jak by sie to skonczylo. W dodatku 100 m to niestety bardzo malo przy zasiegu apartury ponad 1 km. Lata sie max na 250- 300 m. Po za tym dodatkowy sprzet jak monitor odbiornik itp. Dodatkowe koszta.

 

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zdążyłem zorientować modele RC bywają na silniki spalinowe lub elektryczne.

Jaki jest orientacyjny czas lotu tych elektrycznych na w pełni naładowanych akumulatorkach? Czy to są czasy rzędu minut, czy może więcej?

 

Silniki elekrtyczne zasilane ogniwami LI-PO w moim przypadku to okolo 10 min. ciaglej pracy silnika.

W przypadku motoszybowca to masz cayly dzien latania :-) Zobaczysz na filmie ze 2 metrowy szybowiec potrzebuje doslownie kilkunastu sekund aby wyjsc na pulap 100 m , potem lot slizgowy, kilka , kilanascie minut, jak zlapiesz komin to mozesz latac tyle ile pozwoli Ci zasilanie aparatury okolo 2,5 godz.

 

Przykladowo 20 min lotu smigowca doskonale wystarcza na 20 kraks to taki kawal modearzy, tak jak w sprzecie astro nie zawsze powiekszenie jest wazne, dla mnie 2-5 minutowy lot szybowcem to potem 24 godziny odreagowywania. Posobnie jak pierwszy lot samolotem. Nigdy mi nie zabrakło prądu, ale po kilku ekstremalnych lotach czlowiek musi odpoczac. Tak nawiasem mowić to co uprawiam to loty rekreacyne :-)

 

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne to jest!

Sam zamierzam sprawić sobie jakiś latający model ale póki co mam sporo innych wydatków, więc jeszcze trochę pewnie poczekam.

Co do tego typu fotografii to podepnę się z filmikiem, w którym zamiast latawca/spadochronu czy modelu użyto balon. Wzniósł się na 97000 stóp :). Niesamowite zdjęcia!

Chciałbym kiedyś mieć możliwość uczestniczenia w podobnym "projekcie" ;)

Pewnie niektórzy już widzieli:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez devart87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazda szanujaca sie aparatura ma dodatkowe gniazdo na kabelek dla instuktora/symulator. Najlepiej sie lata na symulatorze podlączonym wlasnie do aparatuty :-) Osobiscie polecam własnie ten program FMS z dodatkwa biblioteką modeli. Niestety kabelek nie jest tani, cos koło 100 zł, ale sprawdza sie doskonale

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat Maćku , długo czekałem aż to zrobisz , ale w końcu jest :rolleyes: .

 

Ponieważ w dzieciństwie zajmowałem się modelarstwem to również w tej dziedzinie co wy mam zamiar spróbować swoich sił , a zwłaszcza z modelami rakiet i kamerami bezprzewodowymi , przy pewnych poprawkach zasięg może wynieść nawet 3 km :blink: , no ale na początek 100m mi wystarczy.

 

Filmowanie startu i lądowania na spadochronie cdn.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tu: http://n.ethz.ch/~mmoeller/fms/index_e.html jest darmowy i b.fajny symulator modeli RC. Polatać może każdy, najlepiej z gamepadem. Polecam!

 

Czy w adresie nie ma błędu?

Przeglądarka wyświetla mi błąd z komunikatem: "Firefox nie może odnaleźć serwera n.ethz.ch."

edit: Już mi się otwiera. Pewnie serwer miał słabszą chwilę

 

Od dawna myślałem o "fotografii sublotniczej" stosowanej do celów naukowych. Od jakiegoś czasu stosują tę metodę (z latawcem) polscy archeolodzy (m. in. była stosowana przez nich w Peru, w Afryce). Ja myślałem o zastosowaniach do geomorfologii. Zdjęcia lotnicze są niestety dosyć drogie i nie zawsze uda się wychwycić to co nas interesuje. A tu można wszystko sobie zaplanować. Kąt padania promieni słonecznych, porę roku itp.

PS. Temat bardzo ciekawy i mam nadzieję, że będzie się rozwijał. Szczególnie w aspektach sprzętowo-technicznych.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych

kilka bardzo fajnych panoram 360 stopni wykonanych z latawca

http://lookdigital.pl/index.php?view=KAP_Panoramas_360

dla mnie piękne zdjęcie 'Szrenica - Karkonosze'

oraz

http://lookdigital.pl/index.php?view=galle...ategory=PanoArt

 

warto poszperać pod hasłem "kite aerial photography" w gooooglach.

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś jakiś program do prezentowania takich panoram..?Póki co szukam w necie.

Wiem, że PTGui to potrafi ale sam jeszcze takiej panoramy w nim nie składałem.

Masz tu trochę przykładów różnych panoram złożonych za jego pomocą, są też te 360° o które Ci chodzi.

http://www.ptgui.com/gallery/

być może jest gdzieś jakiś darmowy odpowiednik...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.