Skocz do zawartości

Leonidy 2009


Brahi

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. My już po obserwacjach. Chmury pozwoliły tylko na krótkie obserwacje, ale zawsze coś. Udało nam się z Bodim zaobserwować przepięknego Bolida który przeszył ciało Oriona pozostawiając przez grubo ponad minutę ślad na jego ciele.

 

 

Oto fotka. Godzina 1:24

IMG_2065_.jpg

 

A to nasza reakcja :D

IMG_2063.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey.

Ja zawsze tutaj sprawdzam pogode...lecz roznow sie nie zapowiada:/

 

http://new.meteo.pl/index_um.php

 

Witam wszystkich!

Jeśli chodzi o zachmurzenie dzisiejszej nocy nie mam dobrych wiadomości. Nad Polskę nasunął się system frontów atmosferycznych, które praktycznie w całym kraju(poza południową częścią kraju) przynoszą opady deszczu.

Prognozy numeryczne mają 2 różne koncepcje dot. zachmurzenia nocą. Wszystkie modele zgodnie przewidują o 00UTC zanik opaów nad Pomorzem Zachodnim i tam powinny pojawiać się lokalne rozpogodzenia. W drugiej części nocy system frontów ma się odsuwać na południowy wschód, tym samym rozpogodzi się na północnym-zachodzie. Model UM(dostępny na stronach ICM) widzi tam jedynie rozpogodzenia, model ALADIN(dostepny w intranecie IMGW) widzi również bezchmurne niebo.

W skrócie, teraz lokalne rozpogodzenia są w Małoplsce i na Podkapraciu(ale to lokalne), w pierwszej części nocy ma być pochmurno i deszczowo, w drugiej w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim(głównie północna część), lokalnie kujawsko-pomorskim i pomorskim ma być pogodnie, a miejscami nawet bezchmurnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie, teraz lokalne rozpogodzenia są w Małoplsce i na Podkapraciu(ale to lokalne), w pierwszej części nocy ma być pochmurno i deszczowo, w drugiej w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim(głównie północna część), lokalnie kujawsko-pomorskim i pomorskim ma być pogodnie, a miejscami nawet bezchmurnie.

 

zgadzam się u mnie w okolicach Krosna na Podkarpaciu są niewielkie przejaśnienia od strony zachodniej, od godziny 17 nieco się poprawiło.

mam nadzieje, że lepiej będzie to wyglądać w późniejszych godzinach.

natomiast co do innych rejonów po przeanalizowaniu dużej ilości różnych stron poświęconych tematyce pogody, stwierdzam, że zachmurzenie będzie dość spore.. największe szanse sa dla obserwatorów z południowego wschodu: podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie, lubelskie..

 

nie mniej jednak życzę pogodnego nieba!

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. My już po obserwacjach. Chmury pozwoliły tylko na krótkie obserwacje, ale zawsze coś. Udało nam się z Bodim zaobserwować przepięknego Bolida który przeszył ciało Oriona pozostawiając przez grubo ponad minutę ślad na jego ciele.

 

 

Oto fotka. Godzina 1:24

post-10371-125842183396_thumb.jpg

 

A to nasza reakcja :D

post-10371-125842186693_thumb.jpg

Witam,

jakim sprzętem było robione to zdjęcie: aparat, obiektyw, jeśli to możliwe to ustawienia :) ? Z góry dziękuje za informacje. W okolicach Wrocławia niestety dzisiaj pełne zachmurzenie :(

 

Pozdrawiam

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jakim sprzętem było robione to zdjęcie: aparat, obiektyw, jeśli to możliwe to ustawienia :) ? Z góry dziękuje za informacje. W okolicach Wrocławia niestety dzisiaj pełne zachmurzenie :(

 

Pozdrawiam

Sebastian

 

 

Canon 350D, ogniskowa 17mm, ISO 200, czas 30 sek (tak faktycznie to wielkiego farta miałem, że udało się go złapać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy iso 200 stosowałeś w jakimś konkretnym celu? ja zawsze jadę na 800, by wszystkie słabe meteory złapać, ale jak sobie pomyślałem, że małe meteory i tak ładnie nie wychodzą, a przy niższym iso jasne meteory lepiej powinny wyjść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio aparat coś mi szwankuje i szczerze to tak naprawdę chciałem coś sprawdzić, dokładnie jakie szumy będą przy tym ISO i przy naświetleniu przez okolo 1 min klatki przy temperaturze jaka była. Po pół minuty taka niespodzianka się pojawiła i z wrażenia zwolniłem spust migawki :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio aparat coś mi szwankuje i szczerze to tak naprawdę chciałem coś sprawdzić, dokładnie jakie szumy będą przy tym ISO i przy naświetleniu przez okolo 1 min klatki przy temperaturze jaka była. Po pół minuty taka niespodzianka się pojawiła i z wrażenia zwolniłem spust migawki :P

hehe

 

no to ja w takim razie dzisiaj ustawiam iso 400 i 30 sek by być po środku.

pogoda jak narazie dopisuje u mnie, ale nie chcę zapeszać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W OTW cały czas leje jak scebra :(

chyba ide się upić na smutno :burza:

Z.

 

Wykresy na żywo: http://www.pkim.org/?q=pl/node/1268

 

oraz http://www.amro-net.jp/meteor-results/11_leo/2009leo.html

 

leo2009overview.png

 

draw.png

 

Kamil

 

PS. W Warszawie siąpi, dziura z rozpogodzeniami podąża dość szybko ale wszystko zależy od tego jak mocny jest wyż na kontynencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ! Pik jak widać a u mnie w Koninie znów leje !

mam nadzieję że KG1 i KG2 mają już czyste niebo i coś focą bo ja przeżywam załamkę. :szczerbaty:

Idę walnąć Jasia wędrowniczka dla "zdrowotności" bo nic mi nie pozostaje :rolleyes:

 

Andrzej

leo_act2009.gif

e.JPG

Edytowane przez sp3uca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnie wróciłem z obserwacji i szczerze to trochę jestem zawiedziony. tylko 2 leonidy (długie i jasne), 7 sporadyków. Fakt, w czasie maximum radiant u mnie był na lini horyzontu, ale miałem nadzieję, że maximum trochę dłużej potrwa. Pogoda tez nie pomogła. Próbowałem łapać meteory w przechodzących dziurach w chmurach, ale na foto tylko jeden sporadyk się załapał:

met.JPG

 

po 0100 dałem sobie spokój bo dziury w chmurach coraz mniejsze były a i Leonidy nie chciały się w nich pokazywać :)

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji z Kudłaczy. Było nas 3 osoby plus 3 inne które mniej zacięcie podeszły do sprawy.. Ogólne wrażenia? Marne... Nie chodzi już o pogodę która ok 22.45/55 wybłagała nam 30 stopniową dziurę ale nic w niej nie ujrzałem poza kilkoma gwiazdkami mimo że był to czas maksimum.. Ale już ok 1:00/2:00 niebo było momentami w 90% czyste tylko że no właśnie! Sam strumień leonidów okazał się bardzo mało efektowny.. przez 3 godziny obserwacji naliczyliśmy łącznie około 7/8 zjawisk w tym jedno szacowane na -0,5 mag. Słabo.. bardzo słabo.. Aparatu nawet nie wyciągałem chociaż leżał w aucie zwarty i gotowy.. mimo przejaśnień nie było sensu.... więcej podziwialiśmy Oriona i Plejady niż Leonidy.. nie za bardzo sprawdziły się prognozy, i albo zjawiska były na tyle słabe że nie były dostrzegalne już przez lekkie cirrusy albo było ich bardzo mało. Mimo to wytrwaliśmy na stanowiskach w nadziei na coś więcej prawie do 3:00 chyba jako jedyni z tej części Polski :rolleyes:

Edytowane przez mArP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.