Skocz do zawartości

Projekty Roku Astronomii (2009) – EGZOPLANETY (planety pozasłoneczne)


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Rok 2009 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Astronomii. Na całym świecie wiele organizacji , stowarzyszeń i grup amatorskich przy wsparciu ośrodków naukowych postara się przybliżyć astronomię szerokim rzeszom zwykłych ludzi. Chciałbym pod opieką astro-forum.org włączyć się w te działania z ciekawym i ambitnym pomysłem.

 

Projekt nie jest banalny. „Złapać” inny świat nie jest prosto dysponując „garażowym” sprzętem. Niemniej jest to możliwe. Aby zwiększyć szanse sukcesu, proponuję coś w rodzaju road map do naszego celu.

 

1. W grupie siła.

 

Przedstawiam publicznie mój plan działania. Zapraszam wszystkich chętnych do włączenia się w projekt. Oceńcie czy macie ochotę się w to włączyć. Czy waszym zdaniem ma to sens i zainteresujemy w ten sposób nowe rzesze ludzi tym co „wisi” im nad głową. Jeżeli się zdecydujecie, ustalimy na łamach naszego forum kto widzi się w jakiej roli i gdzie zechciałby się włączyć w nasze prace. Zoptymalizujemy nasze zamierzenia, jeżeli tworząc pierwotny szkic, który tu czytacie, pomijam coś ważnego, lub zabieram się za to od złej strony.

 

2. Garść niezbędnej wiedzy.

 

Na łamach astro-forum.org opublikujemy kilka manuali taktujących o tym jak się do tego zabrać. Będą to nasze własne opracowania, jeżeli przyłączą sie do naszego projektu ludzie posiadający wiedzę na poziomie pozwalającym przekazywać ją innym, opracowania na bazie dostępnych w zasobach uczelni i internetu dokumentów, lub tłumaczenia najciekawszych i najwartościowszych z nich, jeżeli dołączą do nas ludzie z poziomem językowym pozwalającym na dobry przekład.

 

3. Trening i doświadczenie.

 

Na łamach astro-forum.org zostaną opublikowane listy odkrytych juz obcych układów planetarnych, które w okresie przyszłego roku będą w dogodnym położeniu do podglądania i rejestracji fotometrycznych. Będą zawierać wszelkie informacje niezbędne początkującemu do łowów. Nawzajem pomagając sobie, postaramy się upolować tranzyty obcych planet. Przy okazji zbierając materiały które mogą mieć wartość naukową.

 

4. Poszukiwania

 

Wspierając się sprzętem i wiedzą postaramy się rozpocząć sensowny , metodyczny monitoring dobrze rokujących gwiazd. Może uda się namówić kilka osób z automatycznymi obserwatoriami do włączenia się w projekt, co znacznie podniesie szanse na sukces.

 

5. Akcja informacyjna

 

Niezależnie od sukcesu lub jego braku w poszukiwaniu nowego („naszego”) układu planetarnego, zebrane doświadczenie, przygotowane materiały i wyniki postaramy się przedstawić za pomocą organizacji mających do tego zaplecze (np. CAMK, patronat w internecie itd.) szerszej publiczności. Uczniom, studentom, każdemu chętnemu. Widzę to jako taki starter-pack z wiedzy i doświadczenia, który mógłby być pierwszym źródłem wiedzy niezbędnym do rozpoczęcia przygody z nowymi światami dla każdego chętnego.

 

6. Konkursy

 

Na wszystkich wcześniejszych etapach, postaram się zapewnić zachęcające do udziału w projekcie konkursy z nagrodami. Nie wiem na co będzie stać mnie, lub co zaoferuje sponsor, jeżeli uda nam się jakiegoś pozyskać. Ale widzę to tak, że za wartościowy wkład będziemy nagradzać. Za dobre tłumaczenie, za opracowanie, za dobrze udokumentowany tranzyt extrasolarny niosący ze sobą wartość naukową, za odkrycie, za sukces w akcji informacyjnej. Sami zdecydujecie gdzie przydała by się akcja z nagrodami, sami zagłosujecie kto na nagrodę zasłużył. Może będzie to zwykły filtr fotometryczny, może cały ich zestaw, może wartościowe wydawnictwo. Nie wiem, to zależy od rozwoju sytuacji. Jak włączy się w to hojny sponsor, to fanty mogą być naprawdę cenne.

 

Zapraszam i proszę o dyskusję, gdzie jak i co chcieli byście dodać do tego, co zmienić, co rozszerzyć, a może z czego zrezygnować, jeżeli uważacie, że jest bez sensu.

 

Pozdrawiam.

 

Ps.

 

Zastanawiałem się, co mogło by być bodźcem, który mógłby skusić przeciętnego młodego człowieka do zainteresowania się niebem nad głową. Nie mam zasobów i zaplecza pozwalającego nakręcić pełen rozmachu kinowy film o przygodach dzielnych astronautów ratujących Stany Zjednoczone Ameryki przed kometą skierowaną na Nowy Jork przez złych terrorystów. Co gorsza, nie mam też zasobów aby stworzyć mały pseudo-dokumentalny film o tym jak grupka bystrych nastolatków na przykład z Lublina, ratuje Stany Zjednoczone Ameryki wyszukując amatorskim sprzętem planetoidę na kolizyjnej orbicie na tyle wcześniej, by Bruce Willis zdążył ją wysadzić wysłany przez NASA. Fakt, dotarł bym do wielu, ale zainteresował bym z tych wielu na poważnie może kilkadziesiąt osób. Reszta myślała by o kosmosie tylko do premiery FIFA 2010. Ale jest pewna niesamowita idea która jest w moim zasięgu i którą te kilkadziesiąt osób mogę zarazić na poważnie. To ideą są inne światy. Światy krążące wokół gwiazd niedaleko od nas. Dziewicze, czyste, pełne zasobów, czekające na eksploracje i obudzenie w masach ducha pionierów. Tego samego który pchał ludzi na łupinkach w poszukiwaniu nowych kontynentów raptem 500 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Rok 2009 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Astronomii. Na całym świecie wiele organizacji , stowarzyszeń i grup amatorskich przy wsparciu ośrodków naukowych postara się przybliżyć astronomię szerokim rzeszom zwykłych ludzi. Chciałbym pod opieką astro-forum.org włączyć się w te działania z ciekawym i ambitnym pomysłem.

 

Projekt nie jest banalny. ?Złapać? inny świat nie jest prosto dysponując ?garażowym? sprzętem. Niemniej jest to możliwe. Aby zwiększyć szanse sukcesu, proponuję coś w rodzaju road map do naszego celu.

....

Dziewicze, czyste, pełne zasobów, czekające na eksploracje i obudzenie w masach ducha pionierów. Tego samego który pchał ludzi na łupinkach w poszukiwaniu nowych kontynentów raptem 500 lat temu.

 

Dobry towar! :banan: Bardzo mnie sie podoba!

 

No teraz koniec żartów:

 

http://brucegary.net/book_EOA/x.htm

http://www.transitsearch.org/

http://www.aavso.org/observing/programs/cc...sitsearch.shtml

 

Pewnie zainteresowani zmiennymi znajda te linki w 3 minuty... ale do rzeczy:

 

* przejrzalem ksiazke w pierwszym linku i wyglada na dosc dobry elemenatrz do obserwacji pozaslonecznych ukladow. Co do merytorycznych spraw to trzebaby sie tam bardziej wgryzc w tekst.

* zabawa w "odkrywanie na nowo" (procz satysfakcji obserwatorow) nie bedzie sie wpisywala nijak w MRA2009 jesli popularyzacja zejdzie nam na drugi plan

* jesli bedzie sie ten plan rozwijac to ja moge opowiedziec w CAMKu o amatorskich obserwacjach planet pozasłonecznych m.in. o Waszych wyczynach

 

Na poczatek proponuje wymyslec haslo akcji, moje: "Planeta dla każdego"

 

Kamil

 

PS. Road-map = plan

Edytowane przez ZLOKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Na poczatek proponuje wymyslec haslo akcji, moje: "Planeta dla każdego"

 

Pomysl Hansa, ktoremu jak najbardziej kibicuje, zaczal dojrzewac. Za okolo dwie godziny rozpocznie sie tranzyt planety XO-2b http://exoplanet.eu/planet.php?p1=XO-2&p2=b.

 

Cel testowy - spuchnięta XO-2b

 

camera_sm.jpg

 

Pierwszym naszym celem jest planeta XO-2b, która została odkryta w danych z obserwacji teleskopu XO. Ten teleskop, ustawiony na wulkanie Haleakalā na Hawajach, złożony jest z dwóch profesjonalnych obiektywów fotograficznych każdy o średnicy 20 cm. Do tej pory zespół, w ramach projektu XO, ogłosił znalezienie trzech planet XO-1b, XO-2b i XO-3b. Aby odkryć XO-2b "podwójny teleskop" zebrał ponad 3000 zdjęć dla każdej z kilku tysięcy gwiazd widocznych w wybranym obszarze nieba (oczywiście użyteczne dane były tylko dla gwiazd nie prześwietlonych i niezbyt słabych tj. do V ~ 12 magnitudo). Zespół XO na te zadanie potrzebował przeszło trzy lata i kolejny rok aby odszukać gwiazdy zmieniającej w charakterystyczny sposób swój blask. Na rysunku poniżej możecie zobaczyć co znaleźli w swoich danych Burke i inni (2007):

 

fg2_online.jpeg

 

Rys1. Tranzyt planety XO-2b obserwowany przez teleskop XO.

 

Dla wyjaśnienia dodam, że rysunek (Fig.2 z pracy Burke i inni, 2007) przedstawia zmiany blasku (krzywą blasku) gwiazdy XO-2. Punkty zostały uporządkowane na tym rysunku tak aby współgrały z okresem z jakim odkryta planeta obiega gwiazdę. Inaczej mówiąc punkty zostały sfazowane z okresem obiegu planety wokół gwiazdy. W jego dolnej części pokazana jest cała krzywa blasku, a w górnym panelu wycinek, w którym widać zakrycie gwiazdy przez planetę (czyli tranzyt planety przed tarczą gwiazdy). Animacja (kliknij aby ją powiększyć!) widoczna poniżej przedstawia sposób powstawania takiej krzywej blasku.

 

OSNanimkurzloop.gif

 

Rys 2. Krzywa blasku (kliknij aby powiększyć animację!) tranzytu planety wokół gwiazdy HD209458, obserwowanej 26 czerwca 2000 przy pomocy teleskopu 0.9 m w Sierra Nevada (IAA, Granada) przez Deeg'a i Garrido. Copyrights: Hans-Jörg Deeg.

 

Planeta przechodzi przed tarczą planety przez około 2 godziny i 50 minut, a kolejne zakrycia następują co mniej więcej 2 dni i 15 godzin. Z wyliczeń wykonanych we wspomnianej powyżej pracy okazało się, że planeta ma masę około 0.6 masy Jowisza, ale promień bliski promieniowi Jowisza (dla porównania: masa Jowisza to około 317 mas Ziemi a promień Jowisza to około 70 000 km, 10 500 promieni Ziemi). Te fakty oznaczają, że planeta znajduje się bardzo blisko macierzystej gwiazdy XO-2, dlatego jest nagrzana przez jej promieniowanie do temperatury około 900 stopni Celcjusza (~1200 K) i jest niesamowicie "spuchnięta".

 

Najbliższe zakrycie będzie miało miejsce 19 stycznia 2009, wieczorem tj. około 21:25 czasu polskiego. Trzymajcie kciuki za pogodę i sprzęt!

 

Przy okazji zapraszam do bloga "Planeta dla każdego", w ktorym bede staral sie okraszac dzialania Hansa w jakis glebszy kontekst.

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nagrody w konkursach mogę przeznaczyć 20 egz pism Sky&Telescope i Astronomy Now . Ale .... z organizatorem konkursu musimy ustalić sposób wysyłek nagród . ja nie mam możliwości z każdym pismem astro stać godzinę w kolejce na poczcie . Mogę cały zestaw wysłać kurierem a dalej ktoś to musi przyjąć i podjąć się dystrybucji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy pierwsze wyniki :)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=25193

 

Testy rejestracji tranzytu zostały wykonane na wspomnianej XO-2

 

xo_2andPGC21839.jpg

 

To jest znacznie prostsze niż się wydaje czytając opracowania i podreczniki dostępne w sieci. Mając całkiem podstawowy sprzęt (tu zwykły duzy EDek, EQ6 i postawowy Atik 314L)

 

1.jpg

 

Mozna złapać obcą planete!

 

5.JPG

 

:)

 

Tu nie ma żadnej magii, ani niesamowitych wymagań. Dasz rade, mozesz to zrobić!

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem się zastanawiac i gmerać w wynikach innych łowców tranzytów i wyszło mi, ze wymagania sprzętowe tak naprawdę nie są zaporowe. Potrzebujesz teleskopu który siegnie do powiedzmy 10-12 magnitudo. ED80, Newton 6" lub nawet zwykły refraktor achromatyczny bedzie w stanie to zrobić. Oczywiscie z tak małym sprzętem nie siegniesz do wszystkich obiektów bedacych w zasiegu wiekszych rurek. Natknąłem się nawet na tranzyt zrobiony jakimś tycim APO 70mm (choć trzeba sobie powiedzieć jasno, ze przytłaczająca wiekszosc rejestracji jest z katadioptryków klasy 10-12" lub wiekszych). Kolejną sprawą bedzie montaz zdolny uprowadzić krótkie klatki (czasy jakie wchodzą w grę są oczywiscie zalezne od jasnosci samego obiektu, czułosci sensora i parametrów teleskopu jakim dysponujesz, ale z tego co widzę zakres 20-120sek jest najczęściej w obiegu, a najdłuzsze klatki fotometryczne na jakie natrafiłem miały po 180sek.) Prowadzenie nie musi byc perfekcyjne, Gregorio z Portugalii majacy na koncie wiele zarejestrowanych tranzytów w ogóle nie uzywa guidingu. Wygląda wiec na to, że dla tych najmniejszych teleskopów da rade na EQ5/CG5 bez wiekszego napinania się (choć posiadanie GOTO na pewno ułatwi zadanie). Ostatnim elementem niezbednym do zabawy jest sensor. Są pewne problemy z sensorami kolorowymi w fotometrii, ale nie sa to problemy wykluczajace tego typu kamery. To przeszkoda, ale nie dyskwalifikator. (Ciekawe czy dało by się to zrobić lustrzanką :rolleyes: hihi, trza bedzie sprawdzić, mozemy miec niezły opad kopary jak sie da :) ) Najtansze czułe sensory BW (np. ATIKi) sa dostepne już po kilkaset dolców. Z drugiej reki, cały ten setup, może się okazac do uzbierania za 1K $ lub nawet mniej. Obserwatorium też of course nie jest konieczne, ale na pewno znacznie poprawia komfort i szanse na bezstresowe złapanie takiego tranzytu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiem twierdzić, że lustrzanka nie jest żadną przeszkodą. Dlaczego? Problem lustrzanki wynika z maski bayera, a owa maska wpływa na dokładność pomiarów, a raczej - na ich zgodność z bezwzględnymi wartościami. Średnio to się nadaje do pracy nad fotometrią gwiazd.

 

Zauważcie jednak, że przy amatorskiej rejestracji tranzytów nie chodzi nam o dokładny pomiar jasności gwiazdy w sensie wartości. Chodzi nam o zmienność jasności w jednostce czasu. A to dwie różne sprawy. O ile nie będziemy pewnie w stanie ustalić dokładnej jasności, to powinno się dać nam za to ustalić czas i zobaczyć sam tranzyt planety (ugięcie krzywej).

 

Trzeba zrobić test. Ja na razie obstawiam, że jest to wykonalne. Zakładam, że materiał RAW nie "wywołujemy" do koloru, tylko zdejmujemy z niego "maskę", czyli konwersja z CFA do obrazu mono. Wtedy kolorowa kamera zachowuję się jak mono (oczywiście o zmniejszonej sprawności).

 

Jak zrobić mono z CFA? Na pewno jest taka możliwość w IRIS. W maximie nie widziałem.

 

A tak na marginesie, to zauważ, że większość (wszystkie?) systemy wykrywania egzoplanet metodą fotometryczną (tranzyty) opierają się na obiektywach fotograficznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobić mono z CFA? Na pewno jest taka możliwość w IRIS. W maximie nie widziałem.

 

http://astrosurf.com/buil/iris/tutorial5/doc17_us.htm

 

Jak sie da rozdzielic kolory to juz wszystko proste ;D

 

Sa 4 obrazy: 2 zielone, 1 niebieski i 1 czerwony. Polaczyc da sie bez problemu: mono = ((zielony1+zielony2)/2+niebieski+czerwony. Jakby sie znalo krzywe przepuszczalnosci poszczegolnych filtrow, moznaby robic jakies sztuki magiczne ze skalowaniem kolorow...

 

Jesli CImg (http://cimg.sourceforge.net/) obsluguje RAWy, o ktorych mowisz, to moge napisac soft, ktory sklada do obrazu czarno-bialego (mono).

 

Co wiecej jesli CImg obsluguje ten format danych to nie powinno byc problemu z rozdzieleniem kolorow.

 

Tyle ze masz rozdzielczosc efektywna 2x2 pixeli.

 

Kamil

 

CImg ma taka funkcje :D

 

CImg< T > & BayertoRGB (const unsigned int interpolation_type=3)

Convert a Bayer-coded image to a (R,G,B) color image (in-place)

Edytowane przez ZLOKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też robić przez same zielone piksele (ekstrahując z CFA tylko zielony kanał). Raz, że pikseli G jest najwięcej, a dwa, że transmisja zielonego filtru jest najbardziej zbliżona do fotometrycznego V.

 

Wypadałoby tylko trochę rozostrzać obraz na matrycy, żeby mieć pewność, że gwiazda rozleje się na zielonych pikselach, a nie np. tylko na 1 pikselu niebieskim ;).

 

Po takim potraktowaniu sprawy mamy w efekcie kamerę mono z filtrem "prawie V" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też robić przez same zielone piksele (ekstrahując z CFA tylko zielony kanał). Raz, że pikseli G jest najwięcej, a dwa, że transmisja zielonego filtru jest najbardziej zbliżona do fotometrycznego V.

 

Wypadałoby tylko trochę rozostrzać obraz na matrycy, żeby mieć pewność, że gwiazda rozleje się na zielonych pikselach, a nie np. tylko na 1 pikselu niebieskim ;).

 

Po takim potraktowaniu sprawy mamy w efekcie kamerę mono z filtrem "prawie V" ;)

 

Co wiecej... mozna zobaczyc czy da sie wykalibrowac poszczegolne filtry do jakichs standardowych filtrow fotometrycznych.

 

Moze nie uda sie policzyc transformacji do BVRI, ale jest jeszcze kilka innych systemow fotometryczny (np. astronomowie modelujacy gwiazdy lubia system Strömgren'a).

 

Jak ktos ma jakas fotke izolowanych gwiazd zrobiona w RAW to prosze o kontakt na PW. Musze miec nad czym sie pochylic.

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astrosurf.com/buil/iris/tutorial5/doc17_us.htm

Jesli CImg (http://cimg.sourceforge.net/) obsluguje RAWy, o ktorych mowisz, to moge napisac soft, ktory sklada do obrazu czarno-bialego (mono).

 

Niestety CImg na razie nie obsluguje RAW. We wrzesniu 2008 pojawila sie informacja na forum CImg, ze przygotowywana jest biblioteka do obslugi RAW (https://sourceforge.net/forum/forum.php?thread_id=2260624&forum_id=334630). Napisalem na tym forum, ze potrzebowalbym jej juz teraz.

 

Dla oslody pokazuje efekt rozlozenia JPEGa na RGB celem pokazania, ze sa realne mozliwosci dalszej zabawy z formatem RAW:

 

rgb_CImgfun.jpg

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dziś jest kolejne niezłe okno tranzytowe. Mamy też sporą dziurę w chmurwach na d większym obszarem Polski. Zapraszam do wątku gdzie znajdziecie kilka wskazówek oraz detale okna tranzytowego HD68988

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=25284

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety CImg na razie nie obsluguje RAW. We wrzesniu 2008 pojawila sie informacja na forum CImg, ze przygotowywana jest biblioteka do obslugi RAW (https://sourceforge.net/forum/forum.php?thread_id=2260624&forum_id=334630). Napisalem na tym forum, ze potrzebowalbym jej juz teraz.

 

Dla oslody pokazuje efekt rozlozenia JPEGa na RGB celem pokazania, ze sa realne mozliwosci dalszej zabawy z formatem RAW:

 

rgb_CImgfun.jpg

 

Kamil

 

Pogrzebalem tu i owdzie, i wyglada to z dcraw tak:

 

dcraw -o 0 -W -4 crw_0001.crw | pnmtofits > crw_0001.fits

 

Opcje oznaczaja (i co ja przez nie rozumiem):

 

0 Raw color (unique to each camera)

 

Czytam jak jest na CCD

 

-W Use a fixed white level, ignoring the image histogram.

 

Nie uzywamy balansu bieli.

 

-4 Write 16-bit linear samples (fixed white level, no gamma).

 

Miescimy (rozszerzamy/zmniejszamy) sie z zakresem tonalnym w 16-bitach.

 

pnmtofits to komenda pakietu Netpbm:

 

http://netpbm.sourceforge.net/doc/pamtofits.html

 

"Netpbm has always done that, since it first understood the FITS format in 1989, so it is something of a de facto standard."

 

W dcraw nie jestem wstanie sie teraz doczytac gdzie tak naprawde zapisywana jest informacja do formatu PAM - jak interpretowane sa trzy kolory. W specyfikacji tego formatu pisza tak (http://netpbm.sourceforge.net/doc/pam.html):

 

"This format does not define the meaning of the data at any particular point in the array. It could be red, green, and blue light intensities such that the array represents a visual image, or it could be the same red, green, and blue components plus a transparency component, or it could contain annual rainfalls for places on the surface of the Earth. Any process that uses the PAM format must further define the format to specify the meanings of the data."

 

Czyli jednym slowem jest to cos w rodzaju FITSa, gdy RAW jest wywolany bez ingerencji.

 

Format FITSa to niestety jest tablica X:Y:3 gdzie w trzech czesciach zapisane sa kolory. Powiedzmy ze niezle jak na poczatek.

 

Jak bedzie wiecej postepow to dam znac.

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, że nie kibicuje tej dyskusji...

 

Co do DSLRów zupełnie nie widzę żadnego problemu z CFA itd. Zresztą nie ma potrzeby wchodzić w CFA w Irisie. Najprościej jest otworzyc RAWa w Maximie i zapisać jako TIFF lub FITS. Można wogóle zrobić fotkę Maximem i on zapisze od razu do FITSa ( który tym samym staje się RAWem - obraz idzie do FITSa prosto z matrycy Canona )

Można też rozdzielic potem FITSa w IRISie do poszczególnych kolorów przez CFA ( już to tłumaczyłem nie raz przy okazji swoich fotek "a'la Ha-alpha " z Canona ) i zestackować potem poszczególne kolory razem lub tylko same zielone ( ja stackowałem tylko czerwone do fotek "a'la Ha" ). Działa to bez poblemu - oczywiście rozdzielczość będzie wtedy 2x mniejsza....

 

i to też zamierzam czynić :)

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jestem pod OGROMNYM wrażeniem tego co robicie.

Zafascynowaliście mnie tymi obserwacjami. Kto by pomyślał że coś takiego jest osiągalne dla amatorów.

 

Do końca lutego zaopatrzę się w celestronowego 80ED. Siedzieć to to będzie na CG5-GT.

Hans, coś czuję że niedługo zacznę Cię trochę męczyć :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jestem pod OGROMNYM wrażeniem tego co robicie.

Zafascynowaliście mnie tymi obserwacjami. Kto by pomyślał że coś takiego jest osiągalne dla amatorów.

 

Do końca lutego zaopatrzę się w celestronowego 80ED. Siedzieć to to będzie na CG5-GT.

Hans, coś czuję że niedługo zacznę Cię trochę męczyć :szczerbaty:

 

Dzis kolejna mozliwosc obserwacji tranzytu XO2b:

 

2454864.43 2009 2 1 22 19 2454864.49 2009 2 1 23 43 2454864.55 2009 2 2 1 8

 

http://brucegary.net/AXA/XO2/xo2.htm

 

Natomiast 3 lutego CoRoTExo1b:

 

2454835.42 2009 1 3 21 58 2454835.47 2009 1 3 23 10 2454835.52 2009 1 4 0 21

 

Wiecej: http://var2.astro.cz/ETD/etd.php?STARNAME=...o1&PLANET=b

http://brucegary.net/AXA/COROT1/corot1.htm

Do tej drugiej trzeba sobie samemu przygotowac mapke.

 

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć

 

Na łamach astro-forum.org pojawiła się kolejna część manuala pomocnika dla łowców tranzytów:

 

cz. I -

 

http://astro-forum.org/Forum/Exoplanets-wa...net-t25284.html

 

cz. II -

 

http://astro-forum.org/Forum/Exoplanets-wa...-II-t25810.html

 

Mamy tez kolejne podejscie do tranzytu. Tym razem gilese 463 -

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=333674

 

16.JPG

 

Jednak tym razem obiekt znacznie trudniejszy i nie mam pewności czy wyniki ukazują fizyczne zarejestrowanie zjawiska.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Sporo sie dzieje ;)

 

Mamy kolejną złapaną planetkę. tym razem to XO-3b

 

xo_3b_2_3.JPG

 

To duzy, piekielny świat. Jest duzo masywniejszy od Jowisza (ok 13,02 Mj) i prawie dwukrotnie od niego wiekszy (1,95Rj). Odkryta niecałe 10 miesięcy temu w ramach projektu XO.

 

To bardzo egzotyczny świat. Szczególnie zadziwiająca jest orbita tego giganta. Niezwykle ekscentryczna i ciasna

 

616px-Pochylona_orbita.svg.png

źródło: wikipedia

 

Planetka obiega, z zawrotną predkoscią, co 3,2 doby niewidoczną gołym okiem, odległą o ponad 260 parseków gwiazde w gwiazdozbiorze Żyrafy.

 

To naprawdę duża mamuska, jej masa jest tak wielka, ze jeszcze troche i sama zapłonęła by jako czerwony karzeł, choć jej rozmiary są "zaledwie" dwukrotnie większe od Jowisza.

 

 

Zapraszam do relacji on-line na forum z rejestracji zjawiska ;)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=25831

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolejny tranzyt zarejestrowany. Tym razem padło na TrES-3b :)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...&pid=341434

 

Piekny, pełny przebieg. Chyba nabieram wprawy ;)

 

TRES2.JPG

 

TRES.JPG

 

Tym razem może sie okazać , ze szykujemy wam ciekawy news w tle. Niech tylko Filip przekopie swój materiał :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Na łamach astro-forum pojawił się manual traktujkacy o tym jak przygotowac i jak wysyłac nasze dane fotometryczne z tranzytów do Amateur Exoplanet Archive (AXA) aby posłuzyły innym amatorom i zawodowcom.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=26749

 

W razie pytań prosze zadawać je bezposrednio w podlinkowanym wątku.

 

090421_11_WM2_v9425.png

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy kolejne egzoplanety!

 

Tym razem jednej nocy udało sie niezaleznie zarejestrować tranzyt HAT-P 3 z dwóch stanowisk. :)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=26770

 

HAT-P 3 ma idealnie kołową orbite, co jest nieczęste. Okres orbity to mniej więcej 2,8 dnia. Planeta obiega gwiazdę w odległości 0,039 AU czyli praktycznie dokładnie 10x blizej niż Merkury nasze Słońce (0,39AU). No i najwazniejsza różnica. Ten swiat jest za mały by nazywac go gorącym Jowiszem. Ma ledwie nieco ponad pół masy Jowisza (190 Mz). Na upartego mozna by ją nazywac Gorącym Saturnem.

 

HAT_P3b_jesion.png

 

hatp_3_hans.JPG

 

Zapraszam do wspólnej zabawy. No i... może czas pomyśłeć jak łapać własną! ;)

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Mozliwe, ze jeszcze jeden udany tranzyt tej nocy został zarejestrowany. Ale tu musimy poczekać na obróbke danych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna tym razem supermasywna egzoplaneta zarejestrowana

:)

Ok. 160 parseków od nas, wokół gwiazdy nieco wiekszej od naszego Słoca (typ widmowy F5V) krąży supermasywna planeta WASP-14 b. Ten świat to może nie kolos (1,2 średnicy Jowisza) ale jest od naszego lokalnego giganta, Jowisza, prawie 8x masywniejszy! :blink: Świat ten obiega swą gwiazdę po orbicie o wysokiej ekscentryczności

 

WASP_14b.JPG

 

Na tą chwile najbardziej popularnym wyjaśnieniem tego stanu jest jakaś kolizja w przeszłosci tego układu która wepchnęła ten supermasywny świat na obecną orbitę.

 

Tym razem złapany świat zostawia bardzo delikatny ślad. Zmiana jasnosci gwiazdy w trakcie tranzytu jest na poziomie 0.010 mag

 

WASP_14b_raw_plot.JPG

 

WASP_14b_raw_plot_instrumental_.JPG

 

Wiecej detali na wątku astro-forum w dziale egzoplanety:

 

http://astro-forum.org/Forum/WASP-14-b-Sup...eta-t26789.html

 

Zapraszam także do odwiedzania stron projektu Planeta dla każdego

http://planetadlakazdego.blogspot.com/

 

gdzie można śledzić naszą inicjatywe w ramach MRA 2009

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.