Jump to content

Proszę o konkretne ZA lub PRZECIW


grzesiek_ts
 Share

Recommended Posts

Witam.

 

Mój pierwszy post. Na wstępie chciałem pogratulować wszystkim astromaniakom ich hobby z którego, aby czerpać przyjemność trzeba sporo chęci, wiedzy, umiejętności i zaangażowania w ich rozwijanie. Znaczy to tyle,że nie jest to zwykłe zabijanie czasu, ale pewna fascynacja.

 

Jestem już dużym chłopcem, ale z marzeniami z dzieciństwa. Zawsze to ilekroć spoglądałem w niebo ogarniały mnie szeregi pytań bez odpowiedzi. Coś jak niedoścignione doznania które nie są w zasięgu ręki. Nastały długie jesienne wieczory - sprawię sobie teleskop.

 

Podam dwa typy sprzętu który spełnia moje podstawowe warunki:

-nie jest to zabawka z allegro

-musi w nim choć odrobina profesjonalizmu

-musi się mieścić w kwocie jaką na ten cel przeznaczam

 

Sprzęt wolałbym nowy, z gwarancją, lecz jeśli już się zdecyduję na konkretny model i nadarzy się okazja kupna używanego, możliwe że skorzystam.

 

Ostatnie dwie noce przesiedziałem śledząc podobne fora tematyczne. Opinie, recenzje, porównania. Co można czym dojrzeć, a co jest poza zasięgiem. Plusy, minusy i mnóstwo tekstu, które przez kilkanaście godzin wypełniał mi umysł.

 

Pieniążków nie chcę wyrzucać w błoto.

 

Proszę nie pytać: co chce obserwować (nie wiem, nie obserwowałem jeszcze niczego), jakie mam warunki przechowywania lub przewozu sprzętu (raczej nieograniczone).

Tylko suche subiektywne oceny. Co WY byście wybrali na miejscu laika.

 

Do rzeczy:

Meade - ETX 70 AT / 80 AT-TC

 

lub

 

Sky-Watcher SKP15075 / SKP1501 PEQ3-2

 

Pierwszy - mały, poręczny, mobilny, posiada elektroniczne funkcje - a to lubię, ułatwia wiele początkującemu, ma szereg zastosowań np.obserwacje w terenie

 

Drugi - sporej wielkości,wygląda niczym prawdziwy porządny teleskop,chwalony w wielu opiniach,sadzę że wymagający, więcej pracy przy przemieszczaniu go, ale naprawdę robi na mnie wrażenie

 

Wiem, że to dwa różne typy sprzętu.

Ale pomińmy ten fakt. Proszę wskazać który oraz jaki model (podałem po 2 rodzaje-czym one się właściwie różnią?)

 

 

 

Liczę na wyrozumiałość i szczere chęci.

 

Pozdrawiam z Gorzowa Wlkp.

grzegorz

Link to comment
Share on other sites

Ja na Twoim miejscu wybrałbym Sky-Watchera 150/750. Dlaczego? Ano dlatego, że ma dwa razy większą aperturę (średnicę obiektywu/lustra głównego). To bezpośrednio prowadzi do jego większych możliwości obserwacyjnych. Prosto mówiąc zobaczysz nim więcej. Jest to już "kawałek rury". Pozwoli on na obserwację Księżyca, planet i wielu obiektów głębokiego nieba (galaktyki, gromady gwiazd, mgławice). Ponadto:

Montaż typu EQ 3-2 nie jest może super do astrofotografii, ale gdybyś kiedyś chciał sie z tym zmierzyć, po dokupieniu napędów pozwoli postawić pierwsze kroki w astrofotografii. Mamy tutaj na forum Marcina, który na takim montażu robił na prawdę świetne fotki.

 

Meade ETX to mały sprzęt. Średnica obiektywu 70mm to dokładnie (i tylko) o 2 cm więcej od lornetki 10x50. To jest fajny i mobilny sprzęt, ale pozostawi według mnie uczucie niedosytu. System GoTo jest fajny, bo sam namierza obiekty. Ale wyobraź sobie, że największą radością w astronomii amatorskiej jest właśnie samodzielne wyszukiwanie tej masy obiektów. Wyszukując obiekty na podstawie mapy własnymi siłami uczysz się nieba. Poznajesz swoje własne ścieżki wśród gwiazd. Potem możesz śmiało powiedzieć, że znasz drogę do wielu ciekawych obiektów. Odnajdujesz je ot tak, i cieszysz się. Nie znaczy to, że jest do kitu. W pewnych warunkach i do pewnego rodzaju obserwacji jest jak znalazł. Jednak moim zdaniem jako pierwszy łącznik z astronomią wypadnie słabo :(

 

pozdrawiam.

 

Są takie dwie zasady:

1. Apertura przede wszystkim. Im większe lustro/obiektyw tym dalej sięgniesz.

2. Najlepszy teleskop to ten, którego używasz jak najczęściej.

3. ... i nic nie zastąpi prawdziwie ciemnego nieba

 

;)

powodzenia w wyborze

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Wybrałem:

SK15075PEQ3-2 z Barlow 2x i filtrem księżycowym.

 

Już czekam na przesyłkę.

 

Gratuluję.

Ale według mnie troszkę za szybko i na gorąco podjąłeś tę decyzję. Wystarczył Ci jeden post ;)

Na szczęście z dwóch przedstawionych przez Ciebie kandydatów wybrałeś tego lepszego.

pozdrawiam i życzę mocnych pierwszych wrażeń.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.