Skocz do zawartości

Jak uchronić Forum przed bełkotem


zayzik

Rekomendowane odpowiedzi

Darku, niestety prawdopodobnie tylko "wstrzemiężliwość w wypowiadaniu się" niektórych osób, może doprowadzić do zamierzonego celu tzn. pewnego odpowiedniego poziomu wypowiedzi, merytoryczności i kultury słownej.

Jednak prawdopodobnie chodzi tu też o chęć nawiązania znajomości i chęci przynależenia do grupy o tych samych zainteresowaniach - jak to już ktoś wcześniej ładnie scharakteryzował.

Chęć zdobycia jak największej ilości punktów i ma się rozumieć nagrody w postaci TYTUŁU, podświadomego dążenia do zamanifestowania swojej obecności.

Ale wg mnie potrzeba wymiany zdań, (takiej zwykłej rozmowy) jest rodzajem psychoterapii, w dobrym tego słowa znaczeniu.

Takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o poziom merytoryczny, to moim zdaniem pojawiający się na Forum bełkot (fe, ale brzydkie słowo) ma swoją przyczynę w tym, że trudno jest nawiązać nowicjuszowi kontakt w formie dyskusji ze starym (stażem) wyjadaczem. Stąd próbuje on znaleźć wspólne wątki w tematach lżejszych i rozciągać takie wątki jak najdłużej. W ten sposób czują się chociaż trochę częścią "elity".

Ja również jestem początkujący w tej dziedzinie i w pełni rozumiem podświadomą chęć innych początkujących do ZAISTNIENIA.

 

Co do kultury wypowiedzi, no cóż... chyba powinna obowiązywać każdego bez względu na zaangażowanie w Astro teoretyczne czy sprzętowe.

To tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Cieszę się że ten temat został poruszony bo też widzę że bełkot narasta i aby zapobiwc po części proponuje zrezygnować z tytułów i liczby postów.

Takie rozwiązanie powinno "generatorów postów" powstrzymać o pisania byle czego.

Apeluje też tu do ludzi młodych którzy zaczynają swoja przygodę z astrononią aby się zapoznali z postami archiwalnymi zanim postawią pytanie na które jest już 1000 odpowiedzi.

Nie ma sensu pisać tego co już było wielokrotnie napisane!

Młodzi adepci - nie zrozumcie mnie źle ale musimy dbać o nasze podwórko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moje trzy grosze:

 

Grosz pierwszy: Samemu Pilnować sie w tym co sie pisze! Czy będzie zrozumiałe wprost, czy za dwa posty będzie znowu trzeba coś tłumaczyć!!!

 

Grosz drugi: Odpowiadać na pytania nie pastwiąc sie nad nimi, że są źle sformułowane! Czyli starać się zrozumieć intencje bełkotu niedoświadczonego pytającego!!!

 

Grosz trzeci: EDUKACJA! proponuje w dziale dla początkujących zrobić dyskusje o podstawowych pojęciach w optyce: powiększenie, rozdzelczoość, pole widzenia, winietowanie, obstrukcja, warstwy antyreflekcyjne, czyszczenie optyki, teleskop w mieście itp gdzie każdy taki post zaczynałby się od pożądnej definicji ale dla zjadacza chleba

 

A na pierwszej srronie skrót do spisu tych postów (jak sie da oczywiście)

 

Myślę, że takie posty mogą przylepić do siebie troche bełkotu i go zneutralizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moje trzy grosze:

 

Grosz trzeci: EDUKACJA! proponuje w dziale dla początkujących zrobić dyskusje o podstawowych pojęciach w optyce: powiększenie, rozdzelczoość, pole widzenia, winietowanie, obstrukcja, warstwy antyreflekcyjne, czyszczenie optyki, teleskop w mieście itp gdzie każdy taki post zaczynałby się od pożądnej definicji ale dla zjadacza chleba

 

No to niech początkujacy zajrzą na:

http://www.camk.edu.pl/~olech/lornetki/jak...akto/index.html

 

Tam jest wiekszosc tego, co jest potrzebne, zeby poczuc sie troche bardziej

zaawansowanym :)

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rangi juz wylaczylem kilka dni temu. Wyglada na to, ze w jakis sposob to juz zadzialalo. Dla poczatkujacych jest dzial "dla poczatkujacych" i tam powinni kierowac swoje nawet najbanalniejsze pytania. Po to on powstal, ale widze, ze prawie zupelnie nie dziala jak powienien. Dlatego zastanawiam sie, czy nie pilnowac bardziej tej zasady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste:

Więcej moderatorów z uprawnienia do stawiania minusów postom. Jeśli post zbierze 3 minusy (od różnych moderatorów) to do Kwarantanny.

 

Taaa znów moderatorzy, znów usuwanie postów. Skąd my to już znamy. I znów będą awantury i powstanie kolejne nowe forum gdzie przejdzie część ludzi. I w ten oto sposób może dojść do tego, że każdy będzie miał swoje własne forum gdzie będzie moderatorem i bogiem. Już to przerabialiśmy kilka razy. :? :? :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie miałem od 24 godzin dostępu do komputera i cały czas gryzło mnie sumienie czy nie przeholowałem. :?

Jeśli ktoś poczuł się urażony tytułem wątku – to przepraszam.

:Kwiatek:

Tworzymy w olbrzymiej większości grupę ludzi o podobnych zainteresowaniach i marzeniach. Każdy z nas jest inny ma inny charakter, inne wychowanie, poglądy i sposób ich wyrażania. Z reguły jesteśmy dla siebie tolerancyjni i tak powinno pozostać. :przytulas:

Każdy ma prawo do własnych poglądów i ich wypowiadania oczywiście w taki sposób aby nikogo nie obrazić.

 

Nie chodziło mi używając słowa bełkot o pytania nowicjuszy.

 

Miałem na myśli „mowę trawę, ble ble itd...” pisane tylko po to aby zobaczyć swoją odpowiedź na Forum. Czasami jakiś wątek w większości stanowią takie posty i to wcale nie w „Wolnych tematach” czy „Humorze”.

 

Nie ma głupich pytań – bywają tylko głupie, złośliwe (czasem nawet sadystycznie) odpowiedzi. :evil:

To że ktoś się o coś pyta nawet najbardziej oczywistą rzecz (bo nie chciało mu się szukać w starych postach) nie znaczy że trzeba mu to od razu wytykać.

Ci którzy odpowiedź mają w ułamku sekundy (stare wygi) niech powstrzymają się godzinkę lub dwie przed popisywaniem się swoją wiedzą (a ta też kiedyś była zerowa).

Dajmy szansę odpowiedzi innemu nowicjuszowi który już to wie i będzie miał satysfakcję że mógł komuś pomóc – myślę że każdy kiedyś to przerabiał. :smoke:

A tak na marginesie wcale nie jest tak łatwo znaleźć rozwiązanie jakiegoś konkretnego problemu i przekopać się przez olbrzymią liczbę postów z których połowa jest nie na temat.

 

Astronomia jest Królową Nauk i jest jak najbardziej nauką ścisłą i nie powinniśmy o tym zapominać.

Oczywiście nie jesteśmy na Średniowiecznym Uniwersytecie i jakiś komentarz (mądry, dowcipny lub inny) albo chwilowe odejście od tematu nikomu nie zaszkodzi ale bez przesady. :?

 

Pamiętajmy o słowach które są na górze każdej strony Forum :

 

„WITAMY NA FORUM MIŁOSNIKÓW ASTRONOMII. Miejsce to skupia ludzi połączonych wspólną pasją patrzenia w bezkres nocnego nieba. Nie zwlekaj i natychmiast dołącz do naszej wspólnej społeczności. To miejsce czeka na każdego, kto podobnie jak my, kocha astronomię i amatorskie techniki jej podglądania. Nie musisz już dalej szukać, tu pozostaniesz razem ze swoimi przyjaciółmi - to twój drugi dom...”

 

Pozdrawiam wszystkich

:Wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje zatem apel do ludzi dobrej woli aby swoje nie merytoryczne i zbędne posty wyedytowali i zostawili np trzy kropki i to będzie sygnał dla administratora że post trzeba usunąć i odśmiecić wątek bez zabawy w jakieś tam kwarantanny bijące potem rekordy oglądalności :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge spokojnie usunąć swoje zbędne śmieci dla przykładu i czytelność wątkow tylko na tym zyska i nic nie straci a wielu osobom spadnie kamień z serca po skasowaniu moich czasem trochę ostrych szpileczek :lol::lol::lol:

Jak każdy posprząta po sobie to forum odżyje odśmiecone że hej, bez zbędnego balastu bełkotów, ochów i achów :wink:

Mam czyścić dla przykładu jako osoba z największym bagażem postów???

Za mna po odgórnym przykładzie zapewne pójdą inni z inicjatywą sprzątania po sobie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, nikt nie pojdzie twoim sladem, bo nikt nie ma checi i czasu, zeby teraz przekopywac sie przez archiwum i wywalac posty. Forum to platforma komunikacyjna, a w komunikacji miedzyludzkiej zawsze sa lepsze chwile i gorsze chwile. To buduje archiwum i zarazem historie - jako masy i jako jednostki. Forum to ludzie i ono odzwierciedla to, jacy jestesmy. Taki poczatkujacy czlowiek, za 2 lata przeczyta sobie swoja historie, swoj pamietnik i od razu mu sie humor poprawi. Nic nie bedziemy wyrzucac. Dbajmy tylko o to, zeby na przyszlosc starac sie nie smiecic. Edukujmy mlodszych wiedza i wiekiem, ale pamietajmy, ze nie jestesmy nauczycielami/rodzicami, aby dzieci wychowywac. Mozemy dawac wskazowki, podpowiadac, ale przede wszystkim z zasady my tu jestesmy rowni wiekiem, majatkiem, uczciwoscia itp. I z takiego zalozenia proponuje wychodzic.

 

Dzien w ktorym zacznie sie usuwac posty wg jakiegos klucza (dowolnego) bedzie moim ostatnim dniem na tym forum. Nie po to dalem sobie "leb urwac" na starym forum, zeby teraz robic te same bledy. O NIE!

 

Niech kazdy ma swiadomosc, ze tak jak w zyciu - cos napisze, chlapnie i to zostanie na pokolenia. Pamietajmy, ze przez to, jak piszemy i co piszemy - inni nas oceniaja, wyrabiaja sobie zdanie. Pamietajmy tez, ze pierwsze wrazenie w kontakcie z ludzmi jest decydujace.

 

Tak jak napisalem, forum to ludzie i kontakty miedzy nimi. Tacy jestesmy i tak tez bedzie ono wygladac. Kazda proba poprawiania "rzeczywistosci" prowadzi w ciemna uliczke. TO UTOPIA NA MIARE LENINOWSKICH TEORII. Swiat jest taki jaki jest, bierzmy z niego co najlepsze, a na czarne strony nie tracmy energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeczywiście

 

Tak się zastanawiam, że człowiek jest w stanie wystukać coś, co ręką nigdy by nie napisał... :D

 

sam się na takie numery łapie zupełnie niewiem dlaczego

 

ps. Janusz a miało cie niebyć.... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do opinii optujących za tym by nie tworzyć w sopsób sztuczny żadnych hierarchi i cieszę się, że już w tym kierunku kroki zostały zrobione. Samo życie będzie nas i tak weryfikowało i tak nas ustawi w swoim rankingu jak sobie sami zasłużymy m.in. poprzez treści postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.