Skocz do zawartości

Wybór bina do astro...


kublon

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie chodziło mi tą część:

 

do 20 roku życia 7 mm

do 30 roku życia 6,5 mm

do 40 roku życia 6 mm

do 50 roku życia 5 mm

od 60 roku życia 4 mm

(Chodzi o źrenicę wyjściową)

 

Mamy lornetki Nikona z serii EX:

 

7x50 - źrenica wyjściowa - 7,1 mm

10x50 - źrenica wyjściowa - 5 mm

12x50 - źrenica wyjściowa - 4,2 mm

16x50 - źrenica wyjściowa - 3,1

(według danych producenta)

 

Czyli starszej osobie (+60 lat) nie będzie się dobrze korzystało z lornetki ze źrenicą wyjściową 7mm, za to bardzo dobrze wykorzysta model 16x50 :)

 

 

Jeśli zaliczasz się do pierwszej grupy(do 20 lat) to bardzo polecam lornetkę o parametrach 7x50. Sam takową posiadam, doskonale sprawdza się pod ciemnym niebem no i obraz się mniej "trzęsię" niż w wypadku 10x50.

Porównywałem lornetki o trzech różnych parametrach - 7x50, 10x50 i 12x50. Najbardziej odpowiadała mi 7x50. Lornetka przeglądowa ma byc przeglądową, a od dużych powerów mamy teleskop B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do 20 roku życia 7 mm

do 30 roku życia 6,5 mm

do 40 roku życia 6 mm

do 50 roku życia 5 mm

od 60 roku życia 4 mm

(Chodzi o źrenicę wyjściową)

 

To nie do końca tak jest, pominąłeś bardzo ważne stwierdzenie - ta tabelka to wynik badań statystycznych... Średnica źrenicy oka ludzkiego jest indywidualną sprawą. Ja mam w tym momencie 23 lata, a moja źrenica rozszerza się na więcej niż 7 mm. Dwa miesiące temu brat zrobił mi takie zdjęcie:

 

840_21_01_09_11_06_47.jpg

 

Zdjęcie było wykonane w pokoju, w którym panował półmrok (2 minuty przed wykonaniem zdjęcia przebywłem w zwykłym oświetlonym pokoju). Z moich pomiarów wynika, że średnica źrenicy mojego oka podczas wykonywania tego zdjęcia wynosiła 7.0-7.2 mm. Myślę, że w odpowiednich warunkach może się ona jeszcze nieznacznie rozszerzyć (może do 7.5-8.0 mm).

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że sprzęt z duża źrenica wyjściową sprawdzi się tylko i wyłącznie pod ciemnym niebem...

 

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o Nikonie Action EX 7x50 CF i oto jeden z komentarzy.

Rozczarowałem się troszkę jeżeli chodzi o własności optycznie..w dzień OK jasny,czysty obraz , obserwacja do 100m. bez broblemu.W nocy mogło by być lepiej , spodziewałem się się lepszego światła jak na 7x50.

 

Czy możecie mi podesłać jakąś sprawdzoną 7x50? Do 800zł albo jakąś inną fajną o większej średnicy wlotowej na przykład. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja Piotrek, zapomniałem dodać, że są to dane statystyczne. Nie mogę już poprawić - po trochę dłuższym czasie nie można edytować swoich postów.

 

Dla mnie Nikon Action EX 7x50 to sprawdzona lornetka, ale jak tam już chcesz :) Jest jeszcze Soligor Night Vision ( http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath..._7x50mm_Soligor ). Nie wiem jak się sprawuje, nie miałem jej w rękach chociaż to właśnie ją zamierzałem początkowo zakupić. Wiem, że Skymacho2 ma taką tylko że 10x50 - może coś więcej Ci o niej powie.

 

EDIT - poprawiłem link.

Edytowane przez Master
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o Soligorze ANV napisałem w topiku "Kolekcje lornetek". W astro Nikon AEx przebija Soligora ANV głównie ze względu na mniejszy astygmatyzm. Ja jeszcze raz pokreślę: nocni myśliwi kupują lornetki ze średnićą wyjściową 7mm, a astronomowie 5mm. A wśród tych ostatnich raport lornetkowego guru Eda Zarenskiego pokazuje, że Nikon AEx jest najlepszy ... a za nim Pentax PCF:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1770

jeśli idzie o sprzęt średniej klasy.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia popularnych i sprawdzonych marek (Nikon), proponowany przez Mastera Soligor to totalny folklor. Nie pakowałbym się w coś takiego.

 

W cenie do 800 zł. na pewno warto zainwestować w lornetkę Delta Optical Titanium 8x56.

 

Lornetka to ma być sprzęt uniwersalny, dlatego tak cenione są 10x50. Wiele osób sięga po lornetkę wtedy kiedy nie ma czasu ani ochoty na rozstawianie teleskopu. Zwykle w takich momentach warunki nie są idealne (np. miasto, brak idealnego seeingu czy czarnego nieba). 10x50 będzie wtedy o wiele użyteczniejsza niż 7x50. Sam kiedyś broniłem lornetek 7x50 jak niepodległości, ale z czasem znajduję coraz więcej zrozumienia dla argumentów zwolenników uniwersalności 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega dał mi spojrzeć przez 20x80 i było widać fajny kształt M82 czy tam M81. Z resztą obok była okrągła plamka (galaktyka), razem wyglądają fajowo. A czy przez takiego NIkona o którym ciągle nudzę będzie widać wydłużony kształt galaktyki czy w ogóle nic nie zobaczę? I jeszcze jedno ile księżyców zobaczę przez tego Nikona? 4 czy 3?

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dokupiłem też sobie leserek 5mW. Nie wiem czy dobry czy słaby ale był w promocji. :D

 

Też mam zielony laser 5mW :) Przydaje się na takie "lajtowe" obserwacje ze znajomymi lornetką. Możesz też łatwo gwiazdozbiorów kogoś nauczyc :) Generalnie skończyło się dzięki niemu: "Ej, widzisz tą jasną gwiazdę tuż nad drzewem? To "idź" trochę do góry i w prawo, tam trafisz na inną jasną gwiazdę i właśnie w 1/3 drogi między nimi, bliżej tej obok drzewa, zobaczysz taką mgiełkę" itp."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem co widać jak tylko chmury się rozejdą. :D

No to trochę poczekamy :deszcz: .

Ale jak się rozjaśni, łap szybko wieczorem Plejady i Hiady w Byku, Wielką Mgławicę w Orionie, potem Rozetę i Choinkę w Jednorożcu, dwie gromsdy otwarte w Bliżniętach, Żłóbek w Raku itd.

Prywatny upominek spróbuję Ci wysłać na PW (jak się zmieści).

Życzę Tobie i nam wszystkim

:astro:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie tylko na nią czekam. Dokupiłem też sobie leserek 5mW. Nie wiem czy dobry czy słaby ale był w promocji. :D

Gratuluję zakupu, mam nadzieję,że o jakimś podręcznym atlasie nieba pomyślałeś. Lornetkowe minimum to taki z zasięgiem gwiazdowym 6.5-7.0 mag, choć warto kupić coś dokładniejszego pod przyszły teleskop. Na Rozetę jak ktoś tu radził to bym się jednak nie rzucał -to raczej trudny obiekt, pod ekstra ciemne niebo. Ja go nawet nie próbowałem jeszcze zobaczyć. Tak czy siak, wskazane gromady gwiazd, mgławica M42 i inne obiekty stoją przed Tobą otworem, jak pogoda się poprawi. Także kometa Lulin jest obecnie na niebie i spróbuj na nią zapolować, ale trzeba zrywać się rano. Tego typu ruchomy cel wymaga wydrukowania mapki z programu planetaryjnego, lub ściągnięcia jakiejś gotowej z internetu, pokazującej położenie komety względem gwiazd w kolejnych dniach.

Udanych obserwacji! W razie problemów pisz, początki zawsze bywają pod górkę

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widać jakieś komety? :o A jak to wygląda? :rolleyes: Nigdy nie marzyłem o kometach... myślałem że takie obiekty tylko przez Syntę 12"! :blink: Podajcie proszę jakieś mapki z tą kometą. W poniedziałek jadę na 5 dni w Bieszczady więc jak będzie pogoda to bym wypróbował lornetkę i przejrzał niebo... może dostrzegę tą kometę! :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.