Skocz do zawartości

Wybór bina do astro...


kublon

Rekomendowane odpowiedzi

.... Na Rozetę jak ktoś tu radził to bym się jednak nie rzucał -to raczej trudny obiekt...

Z Rozetą sprawa jest dość dziwna. Szczerze mówiąc, gdy doradzałem Dementorinowi, miałem na myśli raczej NGC 2244 w jej centrum i zastosowałem "skrót myślowy". Jednak patrząc z miejskiego balkonu na NGC 2244 przez moje wieksze lornetki nie widziałem mgławicy, natomiast przez Swift Audubon ED 8.5x44 widziałem wokół gromady dość wyrażną mgiełkę. Nie nałeży więc poddawać się - może przez Nikona też będzie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Zakopanem o piątek Waga będzie dokładnie nad Południem. W Lutowiskach będzie pewnie podobnie. Jak poznam że to kometa przez tego Nikona? Coś jak M42?

Raczej coś w stylu M13, tylko bardziej rozmazane. Ogólnie kulka półprzezroczystej mlecznej waty, może z jaśniejszym środkiem, może trochę rozciągnięta [zaczątek warkocza, choć mało jeszcze prawdopodobne]. Komety to b. zmienne obiekty. Koniecznie przygotuj sobie mapkę z położeniem komety na tle gwiazd, bo na ślepo nie trafisz -żadnych szans. Zwłaszcza,że ten rejon jest pozbawiony b. jasnych gwiazd, a będzie chyba świecił Księżyc. Spróbuj na początek odnaleźć jasna gwiazdę Spica [KŁOS] w gwiazdozbiorze Virgo [Panna]. Potem wg. mapki po słabszych gwiazdach jedziesz do obiektu. Oprócz mapki szczegółowej [tej z kometą] weź sobie ogólną mapę nieba z gwiazdozbiorami, może być nawet szkolny atlas geograficzny, mapkę z ostatniego numeru Wiedzy i Życia [o ile Panna się teraz załapie, bo ta mapka jest na godz. 24.00 pierwszego dnia miesiąca i a nuż Panna jeszcze pod horyzontem], cokolwiek, byle byś rozpoznał gwiazdozbiory.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

atlas Rogera W. Sinnotta "Sky & Telescope's Pocket Sky Atlas" to optymalne rozwiązanie "pod lornetkę" 50mm:

http://www.empik.com/sky-telescope-s-pocke...portu,2129379,p

czytelny, poręczny, zasięg 7.6 mag.

Tanią alternatywą może być atlas Hlada ""Atlas Nieba 2000.0", który można dostać na allegro za ok. 20 zł. Poręczny, z załączonymi katalogami ale zasięg tylko - o ile dobrze pamiętam - 6.5 mag.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam oba te atlasy:

-Pocket Sky Atlas -znakomity po prostu, także do obserwacji teleskopowych. Znakomicie zindeksowany, bez problemu można po ciemku odszukać właściwa mapkę z obiektem. Sprawdzone parę tygodni temu stojąc z lornetką do pół łydki w śniegu w porywach wiatru pod schroniskiem na Luboniu Wielkim. Mały format [łatwo zabrać nawet do plecaka] jest zarówno zaletą , jak i wadą, bo gwiazdozbiory mieszczą się w zasadzie pojedynczo, co trochę utrudnia wstępną orientację,zwłaszcza przy kiepskiej znajomości niektórych obszarów nieba z pamięci. Przydałyby się ze 2 szkicowe mapki obejmujące całe półkule nieba. Ale to drobnostka.

-Atlas Nieba 2000 ["czeski"]- to był mój pierwszy... Bardzo fajny, niestety wg. mnie NIE NADAJE SIĘ jako atlas obserwacyjny. Powód: zasięg gwiazdowy 6.25 mag [sześć i jedna czwarta magnitudo, a nie sześć i pół]. Daje tak niewiele gwiazd w tle,że praktycznie nie ma jak wycelować lornetką w obiekty położone dalej niż tuż tuż od najjaśniejszych gwiazd. ja na dzien dobry musiałem przejść do druku mapek z HNSKY, zanim nie dorwałem ksera atlasu Dobrzyckich [stare wydanie z l. 50-tych] oraz mapek z "Niebo na weekend" P. Rudzia, teraz wydawanego przez Pascal. Oba te źródła map są już wystarczające pod lornetkę, a od biedy także do obserwacji teleskopowych mniejszym sprzętem, choć tu są problemy w ciemniejszych rejonach nieba. A zasięg mają zaledwie po 6.5 mag. Mimo to różnica w gęstości gwiazd w porównaniu z czeskim atlasikiem ogromna. Mapy u Dobrzyckich to były płachty formatu ponad A3, zafoliowane ksero w tym formacie jest całkiem niezłe, bo nasze niebo mieści się na 4 2-stronnych arkuszach,a można złożone na pół przenosić bez problemu.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Nie zwlokłem się z łóżka na kometę dziś nad ranem, teraz trzeba będzie zaczekać, aż się Księżyc wyniesie z okolic Panny. Dla Dementorina: Spica/Kłos w Pannie na mapkach z lutowej Wiedzy i Życia jest widoczna nad horyzontem, więc możesz użyć do wstępnej orientacji na niebie, a potem wydruk mapki z podejściem do komety-tę musisz zdobyć lub wygenerować oddzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz czego potrzebujesz:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPSES...96892#msg196892

 

tu zasady oznaczania gwiazd:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Oznaczenie_Bayera

 

tu nazwy gwiazdozbiorów - polskie i łacińskie - oraz skróty dopełniaczy nazw łacińskich:

http://gwiazdozbiory.eulersoft.com.pl/Tabela.html

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inaczej mówiąc w nadchodzącym tygodniu musisz przeczesywać niebo pomiędzy alfą Wagi ( Zubenelgenubi ) , a alfą Panny ( Spica ) . Na początku tygodnia bliżej tej pierwszej, a pod koniec bliżej tej drugiej.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też przepraszam adminów za offtop, ale nie ma jak podpiąć załącznika na priva, wiec macham tutaj, maleńki jest. Tu masz mapkę z położeniami komety od 6II o 4-tej rano, co 1 dzień. Kolejne pozycje są zaznaczone małymi kółkami, trzeba się wpatrzeć, by nie pomylić z gwiazdami na mapce. Linia pozycji komety ciągnie się w prawą stronę równolegle tuż nad tą ukośną kreskowana linią, oznaczająca ekliptykę. Ok. 16 II kometa minie gwiazdę Spica [Kłos] w Pannie [Virgo], ale Księżyc będzie jeszcze w tym samym rejonie nieba. Tym niemniej można próbować. Ja przegapiłem sobotnią okazję, spróbuję zobaczyć kometę po 20 II.

Pozdrawiam i udanych ferii [?]

-J.

P.S. Po powrocie zalecam opanowanie mapek z programów planetaryjnych. Ta moja jest z HNSKY, tylko przerobiona na cz.-b.

N3Lulin.jpg

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Czy lornetka BPC 15X50 SOTEM nada się do obserwacji nocnego nieba? I ile (orientacyjnie) taka lornetka jest warta? Nie chciałbym przepłacić. ALbo Soligor Magnum 12-60 X 70 - ile maks za używaną i czy w ogóle się nadaje?

A może coś takiego: http://www.allegro.pl/item548604848_lornet...a_korekcja.html? - warto kupować, czy może lepiej dołożyć i za 250-300 zł kupić na przykład Nikona? Albo Berkuta BPC 10x50 za 180 zł?

Edytowane przez moro1410
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzam nawet dokładnie tej lornetki Sotem , ale 15x50 nie brałbym, bo za duże powiększenie w stosunku do apertury no i ciężko będzie jej używać do astro bez statywu. Ta 70-tka z kolei byłaby O.K. gdyby nie bezużyteczny i psujący niektóre parametry zoom. Za duza na obserwacje bez statywu. Co do Bressera -sam zaczynałem od tej marki, ale ta Cobra podobnie jak wiele innych tanich modeli tej firmy dziedziczy zdaje się kiepską sprawność optyczną -b. niska transmisja światła, prawdopodobnie kiepskie powłoki. Bez sprawdzenia nie powiem, ale chyba to był ten model z powłokami koloru złotawo-rubinowego. Takich unikaj , podobnie jak krwisto czerwonych czy rubinowych, zawsze wyraźnie widocznych -niezależnie, pod jakim kątem patrzysz na szkła oglądając lornetkę.

Generalnie Nikon 10x50 będzie lepszym wyborem, ten Berkut - trudno powiedzieć. Rosjanie robili kiedyś dobre sprzęty, teraz wypuszczają także tanią masówkę na wzór najtańszych chińskich modeli, jakość zbliżona czyli kiepska. Jeśli nie ma tych rubinowych szkieł, a budżet masz naprawdę ograniczony, może być. Pamietaj jednak,ze zakup taniej lornetki na allegro to ryzyko, bo nie sprawdzisz stanu egzemplarza i np. możesz zostać z lornetą rozkolimowaną, która będzie dawać podwójne obrazy. Nikona też raczej kupuj w sklepie [choćby internetowym], a nie na allegro, bo jak sprawdzisz, czy to Nikon a nie "nikon", jeśli nie masz rozeznania. Problem stanu technicznego danego egzemplarza -jak wyżej. W sklepie zawsze możesz zwrócić niepełnowartościowy towar.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. Rzeczywiście szukam czegoś taniego, maksymalnie 300 zł. Astronomią interesuję się od dawna, ale jak dotychczas zupełnie ignorowałem samodzielne obserwacje nieba, choć teleskop marzy mi się niemal od dzieciństwa.

Nie chcę jednak zaczynać astroobserwacji od teleskopu, nie wiem czy mnie to wciągnie, a jednocześnie nie chciałbym kupować jakiegoś bubla - dlatego zdecydowałem się na lornetkę lub niewielką lunetę. Pewnie byłoby mnie stać w tej chwili na wydanie 500 zł na lornetkę, ale jeśli pomyślę, ze za 300 zł więcej mógłbym mieć Syntę na Dobsonie, to taki pomysł staje się bezsensowny.

A więc szukam czegoś taniego (do 300 zł), coś, co nie będzie szmelcem, ale pozwoli zobaczyć więcej niż gołym okiem, będzie wstępem do poważniejszych obserwacji.

Co byłoby zatem najlepszym wyborem (lornetka do 300 zł)?

Edytowane przez moro1410
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka klasy 10x50 nada się nie tylko do astro. Kupując taką warto stawiać na solidność wykonania, nie tylko optyczną ale i optyczną, więc obstawiałbym tego Nikona. Chodzi o to,ze tanie lornety kiepsko znoszą wielkorotny transport w hardcorowych warunkach. Ja swojego Fomei-a noszę od conajmniej 4 lat w plecaku w góry no i już wyraźnie się rozkolimował, czeka mnie chyba kupno następcy.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek twierdzi, że Nikon Action VII to klasa Minolty Classic:

http://www.optyczne.pl/10.3-Test_lornetkek...ie._Wyniki.html

tu dyskusja na temat Nikona Action VII:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=22&t=2147

a tu raport z CN, w którym będąc zdecydowanie najtańszą lornetką nie ma wcale najgorszych wyników:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1770

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... potrzebuję lornetki tak na wypady w góry i ogólnie turystycznie...

W górach liczy się ciężar i poręczność.

Ja doradzałbym drastyczne zejście w dół z aperturą.

Mam pewne doświadczenie z następującą:

http://www.skapiec.pl/site/cat/48/comp/177452

Do krajobrazów, ptaków itp wystarczy, a jest mała, lekka i wygląda solidnie.

No chyba, że w tych górach będziesz głównie zajmował się obserwacjami nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.