Skocz do zawartości

lvw 8


Robert Gudański

Rekomendowane odpowiedzi

witam, chcialem zapytac, czy zakup lvw 8 ma sens w przypadku synty 8, chodzi mi o duze powiekszenia,

 

chodziloby mi glownie o obiekty typu ds...

 

no wiesz, to rzecz względna zawsze się znajdzie jakiś DeeS, który za żadne skarby się nie zmieści nawet w bardzo szerokoątnym okularze (patrz Ethos).Tobie chodzi o mgławice planetarne, te DSy? Gdzieś czytałam, że z krótkich, to LV sa lepsze niż LVW... ale niech napisze tu ktoś kto oblukał i ma doswiadczenie praktyczne z LVW o podobnej długości.

 

pozdrawiam serdecznie

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Nie mam tego szkielka u siebie, ale na pewno bede mial :) A to dlatego bo mialem okazje przez niego zerkac tez z Synta 8. W moim osobistym odczuciu dawany obraz byl nienaganny. Niestety nie wiem jak ma sie on w porownaniu do LV, jednak na pewno niezaprzeczlnym plusem jest jego szersze pole, co przy powiekszeniu 150x spowoduje iz nie bedziesz tak czesto musial korygowac polozenia telepa co w przypadku LV.

pzdr,

tehen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Nie mam tego szkielka u siebie, ale na pewno bede mial :) A to dlatego bo mialem okazje przez niego zerkac tez z Synta 8. W moim osobistym odczuciu dawany obraz byl nienaganny. Niestety nie wiem jak ma sie on w porownaniu do LV, jednak na pewno niezaprzeczlnym plusem jest jego szersze pole, co przy powiekszeniu 150x spowoduje iz nie bedziesz tak czesto musial korygowac polozenia telepa co w przypadku LV.

pzdr,

tehen

 

ok, tylko czy obrazy w tym okularze nie bedą za ciemne??, przeciez to duze powiekszenie...powiem od razu ze nie bedzie to okular do planet, skupiam sie glownie na dalszych obiektach, sam juz nie wiem...szkoda ze nie mam mozliwosci popatrzec przez niego,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoz to, glownym przeznaczeniem tego szkielka sa kuliste, przynajmniej z ogniskowa 1200. Do planet i ksiezyca tez fajnie da sie strzelac.

pzdr,

tehen

 

dzieki...wlasnie o to pytalem...czyli polaczenie synty z lvw 8 jest jak najbardziej rozsadne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki okular przy Syncie 12''. Szczerze mówiąc jestem nim rozczarowany. Obraz faktycznie jest dość ciemny - gdzieś na tym forum tak o nim pisano: "ciemność widzę ciemność". Na dodatek mam problemy z ustawieniem ostrości - obraz jest ostry w bardzo, bardzo małym przedziale ustawienia wyciągu, drgnięcie ręki na pokrętle powoduje rozmycie obrazu. Podczas obserwacji przy takim powiększeniu mysi być również dobry seeing. W skrajnym przypadku udało mi się przez niego zobaczyć dwa Jowisze. :lol: (planeta była nad odległą o 12 km dawną hutą Sendzimira).

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki okular przy Syncie 12''. Szczerze mówiąc jestem nim rozczarowany. Obraz faktycznie jest dość ciemny - gdzieś na tym forum tak o nim pisano: "ciemność widzę ciemność". Na dodatek mam problemy z ustawieniem ostrości - obraz jest ostry w bardzo, bardzo małym przedziale ustawienia wyciągu, drgnięcie ręki na pokrętle powoduje rozmycie obrazu. Podczas obserwacji przy takim powiększeniu mysi być również dobry seeing. W skrajnym przypadku udało mi się przez niego zobaczyć dwa Jowisze. :lol: (planeta była nad odległą o 12 km dawną hutą Sendzimira).

 

Pozdrowienia

 

no tos teraz ciweka mi zabil bravo!!!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrajnym przypadku udało mi się przez niego zobaczyć dwa Jowisze

historia zna takie przypadki

poprawna kolimacja w takim przypadku daje dobre wyniki

 

do kulek czy mgławic planetarnych to raczej nieco dłuższy okularek taki 10- 13 mm

do planet lepszy będzie LV6 mm

 

sam planuję kupić LVW 8 ale do MAK-a 127/1500

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się, cz aby nie kupić LVW 5, lub LVW 13 - one mają dobre recenzje. Wprawdzie 5 z uwagi na seeing będzie wykorzystywana rzadko, ale powera ma dużego. Ja chciałem wszczelić się pomiędzy te dwa okulary i w efekcie do posiadanego LVW 8 dokupię pewnie zaraz 13. Innym najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na obserwacje z kimś, kto posiada te okulary i naoczne sprawdzenie odczuć wizualnych. Moja ocena też na pewno nie jest w pełni obiektywna, bo za tę cenę podziewałem się czegoś o niebo lepszego od syncianego SP10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się, cz aby nie kupić LVW 5, lub LVW 13 - one mają dobre recenzje. Wprawdzie 5 z uwagi na seeing będzie wykorzystywana rzadko, ale powera ma dużego. Ja chciałem wszczelić się pomiędzy te dwa okulary i w efekcie do posiadanego LVW 8 dokupię pewnie zaraz 13. Innym najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na obserwacje z kimś, kto posiada te okulary i naoczne sprawdzenie odczuć wizualnych. Moja ocena też na pewno nie jest w pełni obiektywna, bo za tę cenę podziewałem się czegoś o niebo lepszego od syncianego SP10.

 

od dluzszego czasu posiadam lvw 13...przepiekny okular , obraz super,ooooooooooooo tzn, ze ósemka w stosunku do 13 nie powiekszy znaczaco obiektu?????? to moze 5...ale to juz bedzie moze za krotki, okular dla mnie (ciemnosc!) ...mowimy caly czas o vixen LVW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do planet lepszy będzie LV6 mm

 

Tylko przy Syncie 6mm latem (kiedy Jowisz ostatno hasa po niebie) to raczej szczyt utopijnych marzeń - mnie w te wakacje nic nie udało się się zobaczyć przez LV6, SP10 - łapał ostrość na Jowiszu czasami... w ruchu był głównie SPL26. A jest to na pewno wina warunków bo tym samym sprzętem parę dni temu obrabiałem księżyc z LV6 i aż mi kopara opadała ;)

 

Sam jestem ciekaw opinii o planetach w LVW8 przy Syncie8"/1200 (150x wydaje mi się graniczną wartością powiększenia

dla większości pogodnych wieczorów latem)

 

Pozdr

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od dluzszego czasu posiadam lvw 13...przepiekny okular , obraz super,ooooooooooooo tzn, ze ósemka w stosunku do 13 nie powiekszy znaczaco obiektu?????? to moze 5...ale to juz bedzie moze za krotki, okular dla mnie (ciemnosc!) ...mowimy caly czas o vixen LVW

 

Jeżeli stać cię na LVW to kupuj LVW8 - do DSów nie ma co wchodzić w okulary o mniejszym polu (65*). LV jest dobry jako okular do ekstremalnych powiększeń przy planetkach, rzadko używany - kupujesz taki, żeby nie topić w nim za dużo kasy. Także powtarzam jeszcze raz - przy DSach pole rulez.

Z tą 8ką w Syncie będziesz miał 150x i jeszcze przyzwoitą źrenicę 1.33mm - w sam raz do wyciskania maksimum możliwości z tego telepka - planetarki, glaktyczki, faininciki ... miodzio.

Druga sprawa, że jak kiedyś pójdziesz w większą aperturę i światłosiłę f<1/5, to ten okularek będzie praktycznie twoim podstawowym - aż nie wymienisz go na naglera, Pentaxa XW, albo ethosa... :D.

Sam mam LVW8 i LVW13 używam z edziem i jestem bardzo zdowolony z obu :)

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doslownie kilka dni temu kupilem lvw22 , do przegladu nieba...i troche teraz zaluje :huh: , bo moglem zostawic plossla25 a kupic lvw8, no ale teraz wiem jaki mam nastepny cel...bo nie wytrzymam, poprostu chce miec duze powiekszenie z wiekszym polem, dziekuje pieknie wszystkim za dyskusje

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche zalujesz? Kurcze, przeciez to prawie siedem baniek wydane w niewlasciwy sposob...

 

A dobrze radzono Ci w sprawie LVW 8mm. Ja ze swoja Synta uzywam UWANa 7mm (171x) z polem 82 stopnie i to jest rewelacja jezeli chodzi o duze powiekszenie. Rzadko spogladalem na planety, ale mniejsze obiekty DS wygladaja wspaniale. A do przegladu nieba uzywam Hyperiona 24mm, ktory w zasadzie tylko polem wygrywa z SPL 25mm, bo obrazy gwiazd daja podobne.

 

Ja - majac budzet na LVW zostawilbym Plossla 25mm i kupil tanszego UWANa 7mm.

 

http://deltaoptical.pl/william-optics-uwan-7-mm,d739.html

 

Ale nie ma co plakac nad rozlanym mlekiem, uczymy sie na bledach.

Edytowane przez Pavlo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest ktos na tym forum z okolic szczecina i posiada okular lvw8 w polaczeniu z synta 8 na dobsonie????????? bardzo bym chcial popatrec sobie troche przez ten okular na kiilka obiektow i sprawdzic, czy bedzie w miare ostro, czy nie bedzie za ciemno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche zalujesz? Kurcze, przeciez to prawie siedem baniek wydane w niewlasciwy sposob...

 

A dobrze radzono Ci w sprawie LVW 8mm. Ja ze swoja Synta uzywam UWANa 7mm (171x) z polem 82 stopnie i to jest rewelacja jezeli chodzi o duze powiekszenie. Rzadko spogladalem na planety, ale mniejsze obiekty DS wygladaja wspaniale. A do przegladu nieba uzywam Hyperiona 24mm, ktory w zasadzie tylko polem wygrywa z SPL 25mm, bo obrazy gwiazd daja podobne.

 

Ja - majac budzet na LVW zostawilbym Plossla 25mm i kupil tanszego UWANa 7mm.

 

http://deltaoptical.pl/william-optics-uwan-7-mm,d739.html

 

Ale nie ma co plakac nad rozlanym mlekiem, uczymy sie na bledach.

 

pavlo, ale ja tydzien temu bardzo chcialem doskonalego lvw 22 do przegladu nieba...natomiast od kilku dni choruje na cos znacznie krotszego z duzym polem, wiec pomyslalem o tej osemce, to nie tak ze ja teraz siedze i placze ze wydalem niewlasciwie pieniadze...staram sie wydawac je wlasciwie, dlatego wlasnie kupilem 22 vixena...

taka konsternacja nagle mnie dopadla, ze moze rzeczywiscie nalezalo poczekac jeszcze z okularem do przegladu nieba majac sp 25, pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doslownie kilka dni temu kupilem lvw22 , do przegladu nieba...

 

I dobrze zrobiłeś. Ja swoją 10' kratkę wyprowadzilem wczoraj pierwszy raz na spacer. Obserwacje nie trwały zbyt długo, ponieważ pogoniły nas chmury, ale wystarczyło, żeby szukać po omacku szczęki na czworaka. Najlepszy okular przez jaki do tej pory patrzyłem. Obraz dawał wrażenie trójwymiarowego. To samo 13mm. Niestety do DS NLV 7mm (jak dla mnie) jest za ciemny (nie wiem jak LVW 8mm). Używam go w zasadzie do łysego i planet. Moim skromnym i mało doświadczonym zdaniem, lepiej wziąć LVW 13mm niż 8. Więcej będzie z niego radości. No i nie będzie robił tylko frekwencji w walizce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki sawes, przez lvw22 patrzylem tylko raz...w zeszly piatek, na m81 i 82 (zrobilem nawet szkic), nie ma narazie niestety pogody ladnej, ale masz racje warto bylo, co do lvw 8 bede sie zastanawial, nie ukrywam ze mam na to szkielko wielką ochote, pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam syntę 8" i LVW 8mm. Używam głównie do kulek przy dobrej pogodzie i czasem do power'owania drobnych szczegółów w dobre noce, ale powiem szczerzę to max power jaki mam (150x) przydałoby mi się coś bardziej w okolicy powiększenia 225-250x. Ale okular spoko.

 

PS.

 

LVW22 - istna bomba, LVW13 - tu niestety wolałbym 11, powiększenie w 22 i 13 "niewiele" się różni. Tak samo niewiele się różni 13 od 8. Jak dla mnie najbardziej byłby by przydatne ogniskowe 22,10,6.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w prawdzie korzystam z C8N, czyli 1000 mm a nie 1200 mm ogniskowej jak w Syncie, ale może coś przybliże:

 

Jeżeli chodzi o LVW8 to mam z nim pow. 125x przy źrenicy wyjściowej 1,6mm (w Syncie będzie to 150x przy 1,33 mm źrenicy) i jest chyba jednym z najczęściej wykorzystywanych przezemnie okularów, bardzo uniwersalny. Wykorzystuje go do praktycznie wszystkich obiektów od mgławic planetarnych, przez galaktyki i kulki. Ze względu na swoje pole widzenia (rzeczywiste pole jakie z nim uzyskuje to 0,52 stopnie (w Syncie uzyskasz 0,42 stopni)) świetnie nadaje się do obserwacji wspaniałych i bardziej wymagających gromad otwartych o jasności rzędu 11-12 mag i nie dużych rozmiarach kątowych. Źrenica nie jest na tyle mała aby można było mówić o zbyt ciemnym obrazie. Ze względu na w miarę już sensowne powiększenie (w przypadku Synty tym bardziej) wykorzystuje go do obserwacji księżycowo-planetarnych, kiedy seeing nie jest zbyt dobry. Jeżeli chodzi o jakieś wady, które udało mi się dostrzec to są to chyba dobrze znane i opisywane w sieci wady na jakie cierpią te okulary, czyli: drobna abberacja chromatyczna tuż przy brzegu pola widzenia. Przynajmniej dla mnie nie stanowi ona w ogóle jakiegoś problemu czy dyskomfortu, ponieważ trzeba się mocniej przyjrzeć aby stwierdzić, że jest. Trochę bardziej dokuczliwe są odblaski.

 

Jeżeli chodzi o 22. to nie ma czego żałować, bo jest to sprzęcik stworzony nie tyle do przeglądu nieba, co do obserwacji gromad otwartych i bardziej rozległych obiektów mgławicowych. Wart każdej z prawie 700 złotówek jakie trzeba za niego dać. Mając f/5 zamienił bym go minimum na Naglera.

 

LVW13 - tu niestety wolałbym 11, powiększenie w 22 i 13 "niewiele" się różni. Tak samo niewiele się różni 13 od 8. Jak dla mnie najbardziej byłby by przydatne ogniskowe 22,10,6.

 

Racje. Różnice nie są jakieś kolosalne, poza jednym szczegółem, ciemniejsze tło. Jest to raczej sprawa bardziej subiektywna, ale czasami kiedy mam do czynienia z szarym tłem (kiedy jest większa wilgoć, czy delikatna mgła potęgująca światło z lamp ulicznych) lubię zwiększyć trochę powiększenie, nawet "przycinając" delikatnie obiekt w celu zwiększenia kontrastu i przyciemnienia tła.

 

Jeżeli chodzi o coś krótszego to korzystam jeszcze z LVW5 (pow. 200x przy źrenicy 1,00 mm w C8N) i na słabszych DSO potrafi być już trochę za ciemny. Wyjątkiem są gromady kuliste, te jaśniejsze prezentują się po po prostu niesamowicie (jeżeli seeing pozwoli), pięknie rozbite wypełniające po brzegi pole widzenia. Ale i tak jego głównym przeznaczeniem są obserwacje księżycowo-planetarne.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.