Skocz do zawartości

Wyciąg Starlight do Takahashi TOA


Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogłem patrzeć na to, jak działa mechanizm posuwający wyciąg w Takahashi. Całe szczeście, że dzięki Piotrowi dowiedziałem się, że Starlight (jedna z najlepszych) robi także wersję do TOA.

 

Infomacja nie była do końca ścisła, bo nie robią całego wyciągu, tylko jego elementy, które mają służyć do upgradu. Sam tubus wyciągu w Takahashi jest bardzo dobry, problemem jest "19 wieczny mechanizm" nim poruszający. I to właśnie produkuje Starlight zamieniając ten badziewny wynalazek, na naprawdę solidy - havyduty.

 

Z braku pogody, a także kamery (nadal w serwisie FLI) muszę pobawić się sprzętem, bo nic innego nie zostało. Więc postanowiłem wrzucić parę fotek. Może komuś się przyda, bo to rozwiązanie dostępne jest w zasadzie do większości Taków. Ważne jest to, że do zestawu można dokupić napęd kompatybilny z Robofocusem, z tym, że znacznie bardziej od niego zaawansowany - estetykę pominę milczeniem ;). Na zdjęciach widoczny jest kompletny setup.

 

Dzisiaj w nocy pewnie podjadę do obserwatorium i zainstaluje upgrade.

 

Więcej informacji znajdziecie pod adresem producenta. Jak działa w praktyce opiszę po testach.

 

http://www.starlightinstruments.com/

IMG_2254.jpg

IMG_2255.jpg

IMG_2256.jpg

IMG_2257.jpg

IMG_2258.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panie gratuluje, starlight to inna bajka,

ciekaw jestem jak zachowa się napęd po podłączeniu do prądu, bo z oryginalnym wyciągiem sam się kalibruje.

Zamówiłeś sobie od razu czujnik temperatury? To jest jedyny minus w stosunku do robo że trzeba go kupić osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panie gratuluje, starlight to inna bajka,

ciekaw jestem jak zachowa się napęd po podłączeniu do prądu, bo z oryginalnym wyciągiem sam się kalibruje.

Zamówiłeś sobie od razu czujnik temperatury? To jest jedyny minus w stosunku do robo że trzeba go kupić osobno.

A wiesz, że nie pomyślałem... Ale w sumie nie potrzebuję, bo w ACP mam inne metody, znacznie efektywniejsze (jeżeli chodzi o kompensację zmian termicznych - i innych). jeszcze raz dzięki za natchnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w porównaniu do Robo to wygląda jak robocica EVE, nawet plastik ma na wysoki połysk

 

a avatary macie bardzo wychowawcze,

może sobie "szczele" taki ze "szczykawką" :szczerbaty:

Masz coś do soku jabłkowego? Czepnij się Piotrka... jaracza jednego. :P

 

PS. Plastiku nie ma - żywy metal. Wszystko CNC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, że nie pomyślałem... Ale w sumie nie potrzebuję, bo w ACP mam inne metody, znacznie efektywniejsze (jeżeli chodzi o kompensację zmian termicznych - i innych). jeszcze raz dzięki za natchnienie.

ja mam taką gume do żucia w kształcie papierosa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne urządzonko.

Adamie

Czy sinik do tego mechanizmu zakłada się tak jak w tej instrukcji ?

http://www.starlightinstruments.com/downlo...rAttachment.pdf

 

To co leży z boku na ostatnim i przedostatnim zdjęciu to pokrętło posuwu , czy tylko zaślepka ? wygląda jak pokrętło , ale nie widać tam osi.

Jaki ma wymiar ten otwór w silniku?

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=34302

 

Czy do silnika masz też tą zębatkę z pierwszego linka fot. 1d i 1e ?

 

Do czego zmierzam ?

Do tego czy da się założyć ten silnik do Crayforda innej firmy.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sinik do tego mechanizmu zakłada się tak jak w tej instrukcji ?

http://www.starlightinstruments.com/downlo...rAttachment.pdf

 

Tak

 

To co leży z boku na ostatnim i przedostatnim zdjęciu to pokrętło posuwu , czy tylko zaślepka ? wygląda jak pokrętło , ale nie widać tam osi.

To pokrętło - oś jest osobno.

 

Nie mam jak zmierzyć, zamontowałem w obserwatorium, a teraz jestem już w domu. Parę cm. ma. Generalnie to jest bardzo duże. Zmontowane w całość waży pewnie min. 0,5 kg. Pokrętła mają z 5 cm średnicy.

 

Czy do silnika masz też tą zębatkę z pierwszego linka fot. 1d i 1e ?

Tak, w zestawie jest wszystko.

 

Do czego zmierzam ?

Do tego czy da się założyć ten silnik do Crayforda innej firmy.

To nie jest pomyślane do Crayfordów, choć pewnie, jakby się uprzeć, to by można zrobić sobie odpowiednią ośkę. To ustrojstwo jest bardzo konkretnie zaprojektowane - pod wyciąg Takahashi. Wszystkie krzywizny pasują idealnie. Nie potrafię Ci na to pytanie odpowiedzieć. Z pudełka na pewno do niczego innego nie pasuje, ale jak wiadomo, złota rączka wszystko zrobi - więc sprawa otwarta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej zdjęcia już po zamontowaniu. Wykonałem jakieś pierwsze testy.

 

Rożnice w porównaniu do robofocusa:

1. wygląd i jakość wykonania (wszystko jest metalowe, włącznie z obudową sterownika),

2. znacznie ciekawszy driver - w pełni kompatybilny z FocusMaxem, Maximem - nie ma tej dodatkowej aplikacji, dosyć irytującej w Robo,

3. automatyczna kalibracja początku - bardzo, bardzo przydatna sprawa w przypadku stanowiska zdalnego. Nawet jak coś się nam w krzywych referencyjnych rozjedzie, to zawsze można kliknąć initialize, i wyciąg sam znajdzie sobie początek.

4. możliwość pracy manualnej, bez przełączania czegokolwiek - też fajna sprawa, poza tym, nie trzeba się dzięki temu martwić, że silnik przejedzie zakres

5. szybkość - na największej dokładności (ponad 10 tys. kroków na moim wyciągu, 6 mikronów na krok) jest znacznie szybszy od robo, tak na oko ze 3-4 razy.

 

No i to tyle odnośnie porównania z robo. Póki co, jest spory problem. Nie miałem czasu jeszcze się sprawie przyjrzeć, ale ma jakiś problem z nowym Maximem. Pod starym działa bez problemu, z nowym ma jakiegoś laga. A konkretniej, kiedy połącze go ze sterownikiem, to co 2 sek. maxim zamiera na ok. 3 sek. Zapewne w czasie transferu IN/OUT. Dziwne. Zanim zacznę gmerać, zapytam producenta. Może problem jest znany.

 

W FocusMaxie, Maximie 4 - bez problemu.

IMG_2263.jpg

IMG_2264.jpg

IMG_2266.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację.

 

W ostatnim punkcie nie do końca się zrozumieliśmy.

 

To nie jest pomyślane do Crayfordów, choć pewnie, jakby się uprzeć, to by można zrobić sobie odpowiednią ośkę. To ustrojstwo jest bardzo konkretnie zaprojektowane - pod wyciąg Takahashi. Wszystkie krzywizny pasują idealnie. Nie potrafię Ci na to pytanie odpowiedzieć. Z pudełka na pewno do niczego innego nie pasuje, ale jak wiadomo, złota rączka wszystko zrobi - więc sprawa otwarta.

 

Wiem że całe to ustrojstwo napędowe jest dedykowane do konkretnego wyciągu.

Mnie chodziło o sam silnik czy można by założyć do Crayforda np. WO.

Taki Crayford po zdemontowaniu pokręteł wygląda identycznie jak na fotcce 1e w instrukcji.

Tylko nie wiadomo jak z wymiarami osi w zębatce i otworu w silniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację.

 

W ostatnim punkcie nie do końca się zrozumieliśmy.

 

 

 

Wiem że całe to ustrojstwo napędowe jest dedykowane do konkretnego wyciągu.

Mnie chodziło o sam silnik czy można by założyć do Crayforda np. WO.

Taki Crayford po zdemontowaniu pokręteł wygląda identycznie jak na fotcce 1e w instrukcji.

Tylko nie wiadomo jak z wymiarami osi w zębatce i otworu w silniku.

 

Montowałem taki motofocus z Piotrkiem S. wygląda to tak, że musisz mieć oś o określonej średnicy i wokół osi korpus focusera musi mieć walcowy kołnierz na którym zaciska się obudowa silnika.

Dodatkowa sprawa to, że silnik napędza oś na której, jest pokrętło mikroruchów 1:10 (?)

Sam silnik jest w dwóch odmianach: do wyciągów 2 i 3.5 cala. Inne są wymiary tego kołnierza.

Jeżeli już to montować, to w wyciągu z pokrętłem mikroruchów. Ale jak znam życie średnice będą inne :/

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten silnik faktyczne kręci przez przełożenie od mikroruchów 1:10 - co jest dosyć interesującym rozwiązaniem, a na pewno rzadkim. Trzeba rozebrać przekładnie w crayfordach i zobaczyć, jak z tym kołnierzem, który jest tu bezwzględnie wymagany. Jeżeli będzie mniejszy, to zawsze można wytoczyć dodatkowy pierścień. Dodatkowe koło zębate na oś jest w zestawie z silnikiem, więc kupując oryginał (sam moto-kit) będzie na pewno. Nie trzeba kupować tych dodatków do wyciągu.

 

Soft poradzi sobie bez problemu z innymi parametrami wyciągu, bo jest opcja other - gdzie definiujemy sobie wszystkie parametru (wysuw, krok, etc.). W przupadku oryginalnych zestawów mamy predefiniowane sety, dzięki czemu nie trzeba go w ogóle kaliborwać. To jest to, o czym mówił Piotr parę postów wyżej. Są jakby prekalibrowane. Wyciąg z dowolnej pozycji ręcznie przestawionej wsuwa się na pozycję zero - czyli wsuwa go na maxa. Od tej chwili jest już skalibrowany i zna bezwzględną pozycję absolutną. Trzeba przyznać, że to bardzo wygodna sprawa - wręcz rewolucyjna w porównaniu do Robo.

 

Ważne pytanie do Piotrka - czy tobie działa prawidłowo driver pod Maximem DL5,2? Daj znać, bo nie wiem, gdzie szukać przyczyny. A może jest bug? Zwróć uwagę, czy nie zmula maxima co 2-3 sek?

 

Napisałem do Christi, ale na razie jeszcze bez odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejo,

 

O tym (chyba) problemie wspomina niejaki Dan Flower na yahoo maximowskiej liscie dyskusyjnej.

Przy zamianie z ASCOMa na POTH problem podobno znika, choć to nie jest rasowe rozwiazanie problemu. Nie wymadrzam sie, bo sie na tym nie znam.

Luknij sobie.

PS Gratuluję Wyciągu!

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowałem taki motofocus z Piotrkiem S. wygląda to tak, że musisz mieć oś o określonej średnicy i wokół osi korpus focusera musi mieć walcowy kołnierz na którym zaciska się obudowa silnika.

Dodatkowa sprawa to, że silnik napędza oś na której, jest pokrętło mikroruchów 1:10 (?)

Sam silnik jest w dwóch odmianach: do wyciągów 2 i 3.5 cala. Inne są wymiary tego kołnierza.

Jeżeli już to montować, to w wyciągu z pokrętłem mikroruchów. Ale jak znam życie średnice będą inne :/

 

Właśnie dlatego pytam bo wszystko ma : kołnierz i pokrętło mikroruchów.

Chodzi tylko o wymiary.

 

Zresztą zobaczcie sami wyglądają prawie identycznie.

 

WilliamOptics

 

d3ba18712b060f3a.jpg

 

Starlight

 

fe4ec76624eecae0.jpg

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiamat, dzięki za info. Poszukam więcej. Starlight już szuka problemu, mają odezwać się za parę godzin z solution.

 

Jacapa - podaj mi wymiary tego kołnierza + ośki od 1:10. Pojadę do obserwatorium, jak tylko będę miał chwilę czasu i powiem Ci, co można w tym temacie zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.