Skocz do zawartości

Jak zamontoewac web kamerke :)


Thrasher

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pozyczylem do kolegi webcam-a jutro bede w poblizu mojego "cudownego" uniwersalnego teleskopu nr 5.

Mam w zwiazku z tym pytanko jak kamerke zamocowac....wiem ze to troche smieszne pytanko ale czy da sie puscic obraz przez okular a potem kamerka? Czy tylko przez barlowa....poniewaz wogole nie mam o tym zielonego pojecia.

Pytanie z innej beczki....jak wiemy ludzkie oko nie odbiera wszystkich kolorow....jezeli np patrzymy przez taka kamerke lub jaja kolwiek inna i obraz jest na komputerze to czy widok na ekranie daje nam pelne, rzeczywyste kolory np. mglawicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kamerka ma wykręcany obiektyw to sie da. Wtedy trzeba zrobić specjalną przejściówkę między kamerką a wyciągiem (w przypadku U jeszcze bardziej specjalną!!! :wink: )

 

Kolory z kamerki to ZUPEŁNIE INNE KOLORY niż rzeczywiste. Kamerka ma zawsze coś takiego jak balans kolorów i tam sie ustawia tak żeby te kolory były podobne do rzeczywistości.

 

Do fotografowania mgławic potrzeba długich czasów naświetlania np 15,30,120sek czego normalne kamerki nie mają i trzeba je specjalnie przerabiać. I jeszcze prowadzenia na stabilnym montażu, czego U niema.

 

Swoim U możesz jedynie robic zdjęcia gwiazdek, księżyca i planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na monitorze kompa obraz z webcama jest znacznie gorszy niz w rzeczywistości, ponieważ jest to obraz przetworzony na piksele.

Matryce webcamów są małe i co za tym idzie ich rozdzielczość jest także niewielka. Całe dobrodziejstwo w używaniu webcama leży w późniejszym przetwarzaniu obrazu. Film "planetarny" nagrany webcamem na kompie (np. Saturna) a następnie odtwarzany sprawie wrażenie kiepskiego substytutu tego co było widac okiem przez okular. Ale rozpisanie tego filmiku na pojedyncze klatki, proces wyboru i obróki klatej najlepszych z składa się taki film daje z reguły efekt taki, że obraz końcowy jest bogatszy niż wizualny przez okular.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryce webcamów są małe i co za tym idzie ich rozdzielczość jest także niewielka.

 

To znaczy ja bym skorygowal: w rozdzielczosci najwazniejsza jest wielkosc pojedynczego pixela na matrycy. 5,6mikro dla webcama z pop. matr sony.

Duza matryca z pixelami np. 14mikro przy tym samym obrazie pozornym da o wiele gorsze rezultaty szczegolow nieprawdaz ?

Wolalbym matryce 100x100 ale z pixelami np 1mikro...

Oczywiscie profesjonalne ccd mimo wielkosci pixeli maja techniczna wyzszosc nad webcamami w wielu innych aspektach.

 

Andy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc specjalizowane CCD planetarne ma piksele małe po kilka mikronów dostosowane do rozdzielczości teleskopów z krótkimi ogniskowymi i raczej niwielkich, amatorskich średnic a CCD do astrofoto słabych rozległych mgławic ma pixele duże bo wtedy mają większą sparwaność bo choćby większa powierzchnia czynna przypada na pixele a mniejsza na przerwy pomiędzy nimi i obejmują oczywiście większy obszar na niebie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.