Skocz do zawartości

Koniunkcje na koniec roku


kuba_mar

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiajsze zbliżenie księżyca i Wenus (właśnie zachodzące) jest piękne :) ale chciałem powiedzieć że już o 14 za pomocą księżyca dostrzegłem Wenus :D

EDIT:

Kurde chyba jako jedyny nie zrobiłem fotek ... :/

Edytowane przez bados
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj o 16 wybrałem się na mały spacer, aby nie tylko zobaczyć Księżyc i Wenus, ale sprawdzić czy uda mi zaobserwować przez lornetkę Jowisza i Merkurego. Do obserwacji miałem Zeissa Dekarema 10x50. Początkowo nic nie mogłem zobaczyć, ale o 16:20 nareszcie dostrzegłem tarczę Jowisza i w odległości od niego o około 1* - Merkurego :helo:

Całkiem ładny widok...Wenus obok Księżyca i Merkury przy Jowiszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy wieczór obfitował we wszelakie atrakcje. W drodze na Sylwestrowe spotkanie zrobilem fotkę parce bliskich mi znajomych. Na zdjęciu znaleźli się także nieoczekiwanie przypadkowi osobnicy.

IMG_3212a.jpg

Od lewej kolejno: Wenus, szczytowe światła pozycyjne stumetrowego nadajnika TV Polsat w Ciechanowie, piatej wielkości gwiazdka mi Capricornis, no i wreszcie ozdobiony pięknie światłem popielatym Księżyc.

Po powrocie, już dzisiaj o godz. 3 rano próbowałem przyjrzeć się przez nową lornetkę widocznym wysoko wiosennym gwiazdozbiorom. Niestety trudy poprzedniego wieczoru mocno dały znać o sobie i uniemożliwiły mi całkowicie ustawienie ostrości w tym wymagającym precyzji sprzęcie. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie udało mi się nic zobaczyć tego pięknego zbliżenia, musiałem sobie odpuścić z powodów zdrowotnych, z resztą sylwestrowe balowanie też :burza::angry::burza::angry:

Ale widzę że mnie nie zawiedliście i mogę popatrzyć na wasze ujęcia :D

 

Tymczasem wrzucę coś jeszcze z 29.12

 

Tu widać Jowisz i Merkurego:

 

b10b8916eba2870fmed.jpg

 

d1820c1a229f728b.jpg

 

 

a tu parę innych ładnych widoczków:

 

98a78f1eadd3bb50med.jpg

 

5c8bfdebfa8c63demed.jpg

 

58b84af6fe9ffbe8med.jpg

 

 

b10b8916eba2870fm.jpg5c8bfdebfa8c63dem.jpg98a78f1eadd3bb50m.jpg

 

 

 

 

Udało mi się też złapać coś ciekawego:

 

204159c48377bb55med.jpg

 

204159c48377bb55m.jpg

 

bd95f64c6c16e9e9.jpg

 

 

Zrobiłem 3 takie same zdjęcia dla pewności że któreś wyjdzie nieporuszone(wszystkie były dobre). Na drugim coś wyszło obok Wenuski. Niestety sprawdzałem wtedy czy ktoś mi w kadr nie wleźie i nie zauważyłem tego. Odstęp między kolejnymi zdjęciami to ok 20s, na pozostałych 2 nic takiego nie ma. Więc samolot to nie był, ani helikopter tym bardziej bo bym usłyszał, poza tym ten "ślad" nie jest prosty, więc flary i inne satelitki odpadają. Czas naświetlania 4s. Więc tu moje pytanie: Czy udało mi się złapać na tym zdjęciu meteora :D:rolleyes: :rolleyes:. Jakby co zdjęcia robione Między 16.20 a 16.45 dokładnie nie pamiętam. To byłby 1 meteor który złapałem na zdjęciu :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.