Skocz do zawartości

Koniunkcje na koniec roku


kuba_mar

Rekomendowane odpowiedzi

Opracowałem dla was koniunkcje, które można będzie obserwować na koniec bieżącego roku. Prezentują się na prawdę interesująco.

 

19 grudnia 2008 r.

Księżyc - Saturn (0,9 mag.) - odległość 6*

 

 

 

29 grudnia 2008 r.

Jowisz (-2,0 mag.) - Merkury (-0,7 mag.) - odległość 2,5*

Księżyc (4%) - Jowisz (-2,0 mag.) - odległość 2,5*

Księżyc (4%) - Merkury (-0,7 mag.) - odległość 4,5*

 

 

Wysokości planet - Merkury ok. 4*, Jowisz ok. 6,5*; Wysokość Słońca ok. -6*

 

30 grudnia 2008 r.

Jowisz (-2,0 mag.) - Merkury (-0,7 mag.) - odległość 1,5*

Księżyc (8,5%) - Wenus (-3,6 mag.) - odległość 13*

Księżyc (8,5%) - Jowisz (-2,0 mag.) - odległość 14*

Księżyc (8,5%) - Merkury (-0,7 mag.) - odległość 15*

 

 

Wysokości planet - Merkury ok. 4,5*, Jowisz ok. 6*; Wysokość Słońca ok. -6*

 

31 grudnia 2008 r.

Jowisz (-2,0 mag.) - Merkury (-0,7 mag.) - odległość 1,25*

Księżyc (15%) - Wenus (-3,6 mag.) - odległość 3*

 

 

Wysokości planet - Merkury ok. 5*, Jowisz ok. 6*; Wysokość Słońca ok. -6*

 

01 stycznia 2009 r.

Jowisz (-2,0 mag.) - Merkury (-0,7 mag.) - odległość 1,5*

 

 

Wysokości planet ok. Merkury - 5,5*, Jowisz ok. 5,5*; Wysokość Słońca ok. -6*

 

Screeny oczywiście z CdC.

 

Może uda się powetować sobie nieudane obserwacje zakrycia Wenus :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przypominam, że dziś w nocy pierwsza z koniunkcji na koniec roku - Księżyc - Saturn (0,9 mag.) - odległość 6*. Jeśli tylko komuś będzie sprzyjać pogoda zachęcam do obserwacji. Mapka w pierwszym poście. :Salut:

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś po zachodzie Słońca była okazja do podziwiania potrójnej koniunkcji Księżyc - Jowisz - Merkury. Jowisz jest już słabo widoczny nisko nad horyzontem. Merkurego natomiast widać było ledwo, ledwo i gdyby nie naprowadzenie na obserwacje przez Księżyc, pewnie bym go nie odnalazł.

 

Parę fotek:

 

Księżyc - Jowisz

 

 

Merkury:

 

 

Księżyc - Jowisz - Merkury

 

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Fajne fotki i dziękuję za tą obserwację :)

Ja dziś też planowałem zapolować na planetki i Księżyc, ale 40 kilometrów na wschód od Ciebie (czytaj Kraków) zupełna kicha czyli chmurwy...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie wy macie takie niebo, ostatni raz kawałek słońca widziałem dzień przed Wigilią. Eh, te zgniłe zimowe wyże. Pięknie zjawisko i zdjęcia.

 

 

Generalnie w tej chwili nad Krakowem mam jakąś cienką warstwę chmur które wraz ze smogiem ograniczają znacznie widoczność.

A ok 19 udało się mi dostrzec Wenus, i kilka jaśniejszych gwiazd w okolicy zenitu, ale niestety już było po zachodzie Jowisza, i Merkurego którego miałem ochotę zaobserwować :)

 

Może jutro? Prognozy na jutro są obiecujące... aczkolwiek będę pewnie jeszcze w pracy....:rolleyes:

 

Pozdrawiam

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nikt więcej nie obserwował tej koniunkcji?

 

Co do pogody, to dzisiaj rano jeszcze nic nie zapowiadało, że coś wieczór zobaczę, ale koło południa zaczęło się wypogadzać. Później już miałem całe niebo czyste! I aż do tej chwili tak jest. Teraz pojawiło się tylko lekkie zamglenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwowałem prawie z Niemiec (mniej więcej ze współrzędnych 52 44 10 N 14 40 30 E). Niebo było bezchmurne przez cały dzień, ale horyzont w miejscu obserwacji zadymiony, bo niedaleko wioski i Merkurego nie widziałem. Jakieś 200 - 300 m od miejsca, gdzie stałem zaczyna się obniżenie terenu, a sama wioska jest w takiej dolince. Kominy miałem na wysokości kostek. Być może Merkury będzie na zdjęciach, ale o tym przekonam się dopiero w styczniu, ponieważ muszę wywołać film.

 

Ale mam wrażenie, że nic z tego nie wyjdzie, bo zdjęcia robiłem o 16:29 (Słońce 5 stopni pod horyzontem) i ledwo widziałem wtedy Jowisza, a potem o 16:50, gdy Słońce było już 8 stopni pod, ale wtedy Merkury chyba był już w tym dymie znad Oborzan.

 

Następnym razem będę musiał wybrać inną miejscówkę, ale dzisiaj za późno się za to zabrałem i już nie miałem czasu na przeniesienie się gdzie indziej. Poza tym wydawało mi się, że nie będzie to tak bardzo przeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie od dawna planowałem w ostatnich dniach stycznia obserwacje koniunkcji :D . Od rana była piękna pogoda, przy zachodzie Słońca też utrzymała:

 

b15db8b6f8df15a8med.jpg

 

No dobra ale pozostała kwestia miejsca obserwacji... Gdzie z Centrum Wawy da się to zobaczyć. I nagle zapaliła się lampka. Myk do autobusu i jestem. Piękny widok.....

 

8fbf8bd32390f838med.jpg

 

Statyw, aparat myk myk i cyk.... Mam niestety tylko kita 18-55mm, trzeba zainwestować w nowy obiektyw. Przy okazji Kubo jakim obiektywem robiłeś fotki ? Muszę jakiś długoogniskowy sobie dobrać, tak zastanawiam się nad ruską 300 jakąś.

 

e300c48108894bf5med.jpg

 

76b6eedd6601f6a1med.jpg

 

aa7fb9311a12e512med.jpg

 

3ca51c9b06b27419med.jpg

 

9c0502b4b6c94becmed.jpg

 

0db1824e6aa282f8med.jpg

 

a nad głową miałem to, dokładnie takie 3:

 

bcb281ecb1a8bbfdmed.jpg

 

Parę powiększeń:

 

4bfbf1dca27710d0med.jpg

 

4a5e6295ecf7a60emed.jpg

 

 

 

 

 

I na koniec, pożegnanie Łysego:

 

e69b033c65595863med.jpg

 

 

A po powrocie do domu.... Nawet nie wiedziałem że Wenuske tak ładnie przez okno widać... Ach ta pogoda

 

bc78936b71ee1e82med.jpg

 

cf7aab090a27ca16med.jpg

 

 

linki do pełnych rozmiarów:

e300c48108894bf5m.jpg76b6eedd6601f6a1m.jpg3ca51c9b06b27419m.jpg

aa7fb9311a12e512m.jpg0db1824e6aa282f8m.jpg9c0502b4b6c94becm.jpg

 

 

 

Niestety Merkurego na zdjęciach brak. Przeszkodziły mi jakże malownicze chmurki i zapewne miejskie przejrzyste powietrze LP i wogóle za krótka ogniskowa obiektywu <_< .

Mam nadzieje że nie zaśmiecam forum tym przydługim postem i chociaż trochę się wam podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O "cienkim" Księżycu przypomnialem sobie w ostatniej chwili i znalazłem go lornetką 10X50, ale dopiero w bino 25x100 zauważyłem Jowisza na prawo. Nie pamiętam tak stabilnego obrazu przy tak niskim położeniu tych ciał nad horyzontem, nawet nie było widać przebarwień, obraz był nieruchomy jak fotografia. Trafilem w taki moment całkowitego spokoju atmosfery i nie moglem uwierzyć że to realne. Godzinę później kiedy avikowałem Venus było już nieporównywalnie gorzej, mimo że planeta byla znacznie wyżej.

Obraz_096x.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Huehuehue :D No gdyby nie późny powrót ze szkoły to na Merkurego też bym się załapał <_< Niestety było już za późno. Udało mi się złapać tylko Jowisza. Może dziś się uda jak będzie pogoda.

 

Fota robiona badziewnym lumixem, więc wybaczcie za jakość.

post-3913-1230627796_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rzucam fotkami :rolleyes:

Niestety była mgła ale coś jest :)

 

Na drugiej fotce chyba Jowisz się załapał, ale jest ona obrobiona tak by był dobrze widoczny, niestety szumy się ukazały :blink:

post-5970-1230654084_thumb.jpg

post-5970-1230654672_thumb.jpg

post-5970-1230654781_thumb.jpg

post-5970-1230655170_thumb.jpg

post-5970-1230655272_thumb.jpg

Edytowane przez Coremeil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.