Skocz do zawartości

Celestron C6-S jakie okulary


Papdzan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was po długiej przerwie(kilka miesięcy) ale przedwczoraj zamówiłem mój teleskop i jestem w kropce. Do tego celestrona jest dołaczony tylko jeden okular 25mm ploosl (60x) i mam taki dylemat bo moge uzywac tylko okularów 1.25" i jaki do tego dobrac okular powyzej 25mm tak 32 ,35mm z polem ok65 ale jakos niemoge znalez i wyczytałem na forum ze trzeba zaadaptowac teleskop do wyciagu 2" ale wystepuje winietowanie i nie wykozystuje sie całego dostepnego pola.Wytłumaczcie mi jak tosie przekłada w przaktyce .Odrazu chciałbym się spytac jaki okular polecacie w przedziale od 6 do 20mm z przyzwoitym polem widzenia. Mama takie propozycje:

Beader hyperion 68

http://www.firstlightoptics.com/proddetail.php?prod=hyperion

WO SWAN

http://www.firstlightoptics.com/proddetail.php?prod=WOswan

WO SPL

http://www.firstlightoptics.com/proddetail.php?prod=WOspl

 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem teraz post:

http://astro-forum.org/Forum/Jaki-okular-m...200-t20061.html

I podjąłem juz zgrubsza decyzje ale pomóżcie w koncowym wyborze???

 

Lepiej kupic beader planetarium Hyperion 13mm i WO SWAN 9mm czy WO SWAN 15 i Beader Planetarium Hyperion 8mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

doradzić dobrze okular nie jest łatwo :) jednak napisze tu coś od siebie.

 

generalnie podane przez Ciebie propozycje okularów są ok, ponieważ światłosiła C6-S to f/10 (z kątówką jeszcze mniej). Taka światłosiła sprzętu nie stawia zbyt wygórowanych wymagań okularom (jak powiedzmy w przypadku f/5). Jest możliwość zamontowania w SC akcesoriów 2", jednak w mniejszych modelach jest to raczej nie wskazane ze względu na stosunkowo mały przekrój otworu wylotowego tubusa (winietowanie). Sam posiadam SC 8" o średnicy wylotu około 42mm i używam 2" kątówki lustrzanej z 2" okularami Erfle 25 mm (działa bardzo dobrze) i 40mm (działa dobrze - teoretycznie trochę winietuje).

 

A więc skoro posiadasz Ploessla 25mm (60x) i koniecznie chcesz jakiś szerokokątny okular, to proponuje taki dający około 160-180x np LVW 8-9mm

to są w powszechnej opinii dobre okulary i na pewno Cię nie zawiodą. Zarazem będzie taki okular dosyć uniwersalny: na planetki, Księżyc, Słoneczko, kuleczki też porozbijasz, planetarne mgławiczki obejrzysz itp.

 

Dysponując już dwoma podstawowymi powiększeniami, w przyszłości możesz pomyśleć nad wymianą tego 25mm na jakiś szerszy/porządniejszy lub wypełnieniem luki w średnich powiększeniach.

 

powodzenia

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ja mam podobnego C5 i sam sie b. interesowalem jak z nim uzyskac szerokie pola wiedzenia jeszcze zanim go kupilem. Pole 65st tylko do ogniskowej 24-25mm przy takim wyciagu, niestety. oto opcje jakie znalazlem:

1. niski budzet:wyciag 1,25:

- najtaniej bedzie kupic pluesla 32mm, pole zwiekszy sie jednak niewiele

- dokupic redukcje nakrecana na okular x0,75 za 200zl np. z twojej 25mm zrobi ci wlasnie 32mm. Z 32mm nie bedzie dzialac, bo zacznie winietowac na katowce

- dokupic reduktor/korektor 6,3 (redukcja x0,63) za 550zl, podobno dziala w wizualu, mam nadzieje, ze sprawdze to przed swietami i uzywac z dotychczasowymi okularami, przyda sie tez pod lustrzanke

- kupic 25mm antares w70 (300zl), z katowka lustrzana nie winietuje, z pryzmatyczna moze lub kupic baader hyperion 24mm(320zl)

2. wysoki budzet 2": katowka 300-1000zl

 

Jesli wiesz, ze kiedys i tak dokupisz wyciag na 2" to hyperiony 21 i 17mm sa warte przemyslenia: pole i ogniskowa maja takie jak potrzebujesz teraz, a kiedys po odkreceniu elementu (zgodnie z zaleceniami producenta) bedziesz mial z tym samym okularem ogniskowa 32,2mm (hyperion 21) lub 25mm (hyp17) w nowym wyciagu. Taka redukcja sie sprawdza. Mozna je tez powerowac, ale na tym sie nie znam. Wtedy sa juz 3 w jednym.

 

Pozdrawiam Marek

Edytowane przez kivirovi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.