Skocz do zawartości

Meade DSI III


Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie mam takie:

Załóżmy, że mam teleskop z montażem Meade (z napędami itd.)

Załóżmy, że dokupiłem do tego sobie CCD DSI III

Czy coś jeszcze trzeba (ze sprzętu, pomijam software) do robienia zdjęć?

W sensie czy kamera zatroszczy się guiding? Bo słyszałem, że właśnie ta ma taki bajer...

Jestem zdecydowanie nieobeznany w temacie, także proszę o wyrozumiałość:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy DSI III ma wbudowany 2 chip? Wtedy jest tz. (chyba) self-guiding czyli wtedy by ci nic nie było potrzebne. A jeśli nie ma a chcesz korzystać z guidingu musisz mieć 2 kamerką (np. webkamerke przerobioną na długie czasy) i 2 optykę o ogniskowej podobnej do teleskopu focącego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy DSI III ma wbudowany 2 chip? Wtedy jest tz. (chyba) self-guiding czyli wtedy by ci nic nie było potrzebne. A jeśli nie ma a chcesz korzystać z guidingu musisz mieć 2 kamerką (np. webkamerke przerobioną na długie czasy) i 2 optykę o ogniskowej podobnej do teleskopu focącego.

 

DSI ma jeden chip.

Druga optyka nie jest konieczna. Można zastosować Off axis guiding poczytaj tu

http://www.jesion.pl/blog/2007/03/18/sledz...eszcze-trudniej

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia. Nasunęly mi się jednak w związku z nimi kolejne pytania:

Jaka jest jakaś w miarę tania i nienajgorsza kamerka, która by miała te 2 chipy?

No i z drugiej strony, w jaki sposób mając ten drugi czip, kamerka będzie kierowała montażem?

Nie ma problemu z kompatybilnością w zależności od producenta?

Zależy mi na rozwiązaniu wymagającym jak najmniej elementów (1 teleskop, 1 montaż i 1 ccd, czy coś jeszcze?).

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia. Nasunęly mi się jednak w związku z nimi kolejne pytania:

Jaka jest jakaś w miarę tania i nienajgorsza kamerka, która by miała te 2 chipy?

No i z drugiej strony, w jaki sposób mając ten drugi czip, kamerka będzie kierowała montażem?

Nie ma problemu z kompatybilnością w zależności od producenta?

Zależy mi na rozwiązaniu wymagającym jak najmniej elementów (1 teleskop, 1 montaż i 1 ccd, czy coś jeszcze?).

Pozdrawiam!

 

Jedyną firmą jaka produkuje kamerki z dwoma chipami ( jednym do guidingu ) jest SBIG, która to opatentowała pomysł na dwa chipy w kamerce przymykając skutecznie rynek swoim rywalom na wiele lat. Jakie są ceny tych kamerek zobacz sobie sam na ich stronie http://www.sbig.com/sbwhtmls/online.htm.

 

Kamerka nie bedzie kierowała montażem.. kierować nim będzie program na Twoim laptopie... To jest tak:

1. Drugi czip ( lub oddzielna kamerka do guidingu) robi zdjecie gwiazdki guidingujacej.

2. Fotka zciagana jest na laptopa

3. Program analizuj zdjecie i podejmuje decyzję o kierunku korekty montażu

4. decyzja ta jest wysyłana do portu ST4 ( który masz w tej kamerce za pomocą kabla USB od kamerki , ale mozesz też użyc innego urzadzenia z tym portem, np GPUSB które też jest na USB )

5. Z portu ST4 w kamerce lub GPUSB sygnał idzie do portu "Autoguiding" w Twoim montażu ( to jest kabelek podobny do tych telefonicznych ).

6. Elektronika montażu wykonuje ruch silniczkiem.

 

Różnica miedzy kamerką do guidingu a kamerką z dwoma chipami jest w ilosci kabli i sztywnosci układu teleskopu do focenia z teleskopem do guidingu ( bo tutaj to jedno i to samo ).

 

Kompatybilność jest tu pełna, port ST4 ( który wymyślili także ci od SBIGa ) jest w tej chwili standardem w montażach, kamerki SBIG działają na kazdym kompie, nie ma tu żadnego problemu.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli to już naprawdę poważne pieniądze idą w grę... ;/

Najtańsze rozwiązanie, które by mnie zadowalało to ponad 2000$.

A ciekawe, że mają tu matryce CCD o wiele mniejszej rozdzielczości, czy to wpływa na jakość?

W takim razie dodatkowy sprzęt do guidingu wcale nie wydaje się być złą opcją cenową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.