Skocz do zawartości

Pomocy! mój pierwszy teleskop


Barnaboss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Interesuje się astronomią od nie dawna i szczerze mówiąc nie wiem jaki teleskop wybrać. Na początku nie chce przeznaczać sumy powyżej 200 zł a ponieważ nie wiem jakie powiększenie jest dobre mam na oku dwa teleskopy :

http://www.allegro.pl/item491179440_telesk...lizka_wawa.html - ten mi się wydaje atrakcyjny tylko w wyglądzie, czytałem że podobno te zasięgi 525 to wielka ściema oraz ten który najprawdopodobniej kupie:

http://www.allegro.pl/item500904868_telesk...sklep_w_wa.html - czytałem że firma Celestron to dobra firma jednak nie mam pewności dlatego chciałem się was zapytać. Proszę o szybką odpowiedz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Interesuje się astronomią od nie dawna i szczerze mówiąc nie wiem jaki teleskop wybrać. Na początku nie chce przeznaczać sumy powyżej 200 zł a ponieważ nie wiem jakie powiększenie jest dobre mam na oku dwa teleskopy :

http://www.allegro.pl/item491179440_telesk...lizka_wawa.html - ten mi się wydaje atrakcyjny tylko w wyglądzie, czytałem że podobno te zasięgi 525 to wielka ściema oraz ten który najprawdopodobniej kupie:

http://www.allegro.pl/item500904868_telesk...sklep_w_wa.html - czytałem że firma Celestron to dobra firma jednak nie mam pewności dlatego chciałem się was zapytać. Proszę o szybką odpowiedz!

 

 

Nie masz teleskopu i jak wydasz 150 zł na to coś to nadal nie będziesz miał teleskopu.

Nie będziesz miał też tych 150zł.

Poczytaj trochę i kup teleskop lub nie kupuj nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może tak po kolei.

Nie zaczynaj przygody z astronomią od zakupu na łapu capu byle czego, byle tanio.

Zacznij od lektury tego forum i Celestii. (odnośnik w górnym , lewym rogu tej strony)

Na forum jest mnóstwo wiedzy więc możesz na początek zawęzić wpisując w SZUKAJ frazę " jaki teleskop".

Naucz się korzystać z opcji SZUKAJ.

W/g mnie niezbędne minimum na początek to jest coś w tym stylu

http://astro-forum.org/Forum/SYNTA-SKY-WAT...900-t21148.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co myślicie o tych teleskopach ? jak na początek byłby któryś z nich dobry?

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/669

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/683

 

i co myślicie o tym sklepie? może ktoś już coś u nich kupował?

 

Osobiście odradzam obydwie pozycje.

Po pierwsze 7cm lustra w tym newtonie to zdecydowanie za mało, żeby pooglądać niebo. Owszem, Księżyc da radę i Jowisza, Saturna też, ale niewiele więcej poza tym. Po drugie montaż typu AZ1 to porażka. Chwieje się i trzęsie, a do tego jego obsługa to kara, a nie przyjemność.

Taki sprzęt potrafi zniechęcić do astronomii, a nie zachęcić. Wierz mi. Miałem kiedyś sprzęt podobnej klasy.

 

Z zakresu sprzętów 70/700 całkiem niezły był Bresser Sky Lux (teraz Mars Explorer). Posadzony był chociaż na montażu paralaktycznym Astro 3. I ten sprzęcik już nadawał się do pierwszych kroków w astro.

 

P.S: Kupowałem w tym sklepie kiedyś. Zostałem obsłużony fachowo i szybko. Nie mam zastrzeżeń

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj zamawiam teleskop więc muszę dobrać dobrego wyboru, budżet mam do 300 zł bo nie długo trzeba za samochód ubezpieczenie 2000 zapłacić :D co do tego to chciałem sobie kupić teleskop dla rozrywki nie będę przecież liczył gwiazd :lol: mam na oku 2 teleskopy:

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/669

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?produ...esser_RB_60/700

 

pomóżcie po prostu dobrać :) i jeśli mógłbym prosić nie piszcie zbędnych komentarzy typu "tym teleskopem nic nie zobaczysz"

 

z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem ten pierwszy teleskop i powiem ci tak:

 

na poczatku bylem zafascynowany, ksiezyc nie najgorzej bylo widac, a raz nawet udalo mi sie pierscienie saturna zobaczyc. To nie bylo to co chcialem zobaczyc przez teleskop i przez nastepny rok kurzyl sie w kacie. Moze u ciebie bedzie inaczej, ty musiasz zadecydowac czy warto wydac te pieniadze, niby niewielkie, ale niewiele tez zobaczysz niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem ten pierwszy teleskop i powiem ci tak:

 

na poczatku bylem zafascynowany, ksiezyc nie najgorzej bylo widac, a raz nawet udalo mi sie pierscienie saturna zobaczyc. To nie bylo to co chcialem zobaczyc przez teleskop i przez nastepny rok kurzyl sie w kacie. Moze u ciebie bedzie inaczej, ty musiasz zadecydowac czy warto wydac te pieniadze, niby niewielkie, ale niewiele tez zobaczysz niestety

Wielki sukces udało ci się nawet raz zaobserwować pierścień Saturna,sprzętem którym podczas przeciętnych warunków można dostrzec szczeline Cassiniego w pierścieniu planety.W każdym sprzęcie drzemie pewien potenciał,trzeba tylko umieć go wykorzystać,Ty niestety chyba niepotrafiłeś tego zrobić,do tego piszesz bzdury wprowadzając w błąd autora tematu.

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki sukces udało ci się nawet raz zaobserwować pierścień Saturna,sprzętem którym podczas przeciętnych warunków można dostrzec szczeline Cassiniego w pierścieniu planety.W każdym sprzęcie drzemie pewien potenciał,trzeba tylko umieć go wykorzystać,Ty niestety chyba niepotrafiłeś tego zrobić,do tego piszesz bzdury wprowadzając w błąd autora tematu.

 

moge sie spytac jakie bzdury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moge sie spytac jakie bzdury?

Nie obraź się ale refraktorem 70/700 można dostrzec całkiem sporo,a w szczególności na księżycu i jasnych planetach.Pierścień Saturna widoczny jest już w lornetce o powiększeniu 20x,a Ty piszesz że nawet raz udało się go zobaczyć go za pomocą refraktora w którym taki obrazek to standard.Nie chodzi o to aby wprowadzać błędne informacje,zniechęcając do zakupu całkiem przyzwoitego refraktora.

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obraź się ale refraktorem 70/700 można dostrzec całkiem sporo,a w szczególności na księżycu i jasnych planetach.Pierścień Saturna widoczny jest już w lornetce o powiększeniu 20x,a Ty piszesz że nawet raz udało się go zobaczyć go za pomocą refraktora w którym taki obrazek to standard.Nie chodzi o to aby wprowadzać błędne informacje,zniechęcając do zakupu całkiem przyzwoitego refraktora.

 

masz racje, ksiezyc widac calkiem przyzwoicie, do saturna miales pewnie dobre warunki i wielka cierpliwosc. moze i ten teleskop ma potencjal, ale niepowalajacy z nog. ale byc moze bedzie to wystarczajaco do tego by przekonac sie, ze chce sie czegos wiecej, tak jak bylo to w moim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"tym teleskopem nic nie zobaczysz"

 

No jesli nakleisz sobie konfeti na obiektyw to mozesz tymi sprzetami udawac ze widac planete :lol: ... Oba nadaja sie tylko do spojrzenia pare razy na Ksiezyc i to niepowalajacy...

 

<_< Dobra sorry za zlosiwosc ale juz lepiej to wez:

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/zestaw-as...tlas,d1487.html

 

albo nie dokladaj i to moze

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/zestaw-as...tlas,d1486.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nie bardzo rozumiem po co autor zakładał temat, skoro od początku wiedział co kupi, niezależnie od tego jakie będą opinie?

Ostatecznie wyszło na to, że jedyna zmiana jaka wtargnęła się w dokonanie decyzji, to zmiana miejsca zakupu sprzętu (z Allegro na teleskopy.net/sklep).

I mimo uwagi, by przeszukał forum w celu zaczerpnięcia informacji i zapoznania się z tematem nie zrobił tego. Olał sprawę czy może faktycznie wybór padł przed założeniem tematu?

 

Niezależnie od tego, życzę udanych obserwacji i prosiłbym o podzielenie się wrażeniami po pierwszych obserwacjach.

 

P.S wiele osób zaczynało od tego rodzaju sprzętu mimo iż był on odradzany z różnych przyczyn. Czy faktycznie musimy popełnić błąd by obrać dobrą drogę?

Faktem jest że każdy sprzęt ma potencjał. Ale nie sadze aby początkująca osoba potrafiła go wykorzystać na tyle, aby by…c w pełni usatysfakcjonowanym użytkownikiem danego teleskopu. Mam nadzieję że w przypadku autora tematu najzwyczajniej w świecie się mylę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nie bardzo rozumiem po co autor zakładał temat, skoro od początku wiedział co kupi, niezależnie od tego jakie będą opinie?

Ostatecznie wyszło na to, że jedyna zmiana jaka wtargnęła się w dokonanie decyzji, to zmiana miejsca zakupu sprzętu (z Allegro na teleskopy.net/sklep).

I mimo uwagi, by przeszukał forum w celu zaczerpnięcia informacji i zapoznania się z tematem nie zrobił tego. Olał sprawę czy może faktycznie wybór padł przed założeniem tematu?

 

Niezależnie od tego, życzę udanych obserwacji i prosiłbym o podzielenie się wrażeniami po pierwszych obserwacjach.

 

P.S wiele osób zaczynało od tego rodzaju sprzętu mimo iż był on odradzany z różnych przyczyn. Czy faktycznie musimy popełnić błąd by obrać dobrą drogę?

Faktem jest że każdy sprzęt ma potencjał. Ale nie sadze aby początkująca osoba potrafiła go wykorzystać na tyle, aby by…c w pełni usatysfakcjonowanym użytkownikiem danego teleskopu. Mam nadzieję że w przypadku autora tematu najzwyczajniej w świecie się mylę.

 

Pozdrawiam

 

jak to po co zakładałem temat? po 1 wpierw chciałem kupić jakieś bzdety na allegro dzięki radom doszedłem do wniosku żeby szukać na innych dobrych stronach z teleskopami, tak więc podałem nowe linki do teleskopów które mnie zainteresowały na tych stronach, i tak dzięki radom okazało się że najlepiej wybrać jeden z 2 które miałem na oku. Zrezygnowałem z teleskopu newtona dzięki postowi wimmera który stwierdził że to żenada.Nie wiedziałem jaki teleskop wybrać dlatego założyłem temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez obrazy, mam swoją teorie na temat tak niskich kwot, które chce się zainwestować w to hobby. Uważam, że po prostu lepiej dać sobie spokój i zostawić to 200 czy 300 zł albo na dobry okular albo troche poczekać i dozbierać... I tak za 2-3 miesiące, jak nie szybciej, stwierdzisz, że to jednak nie to co chciałbyś mieć i zaczną sie kolejne dywagacje na temat zakupu nowego sprzętu. Widzę, że z wiedzą na temat optyki też nie najlepiej. Dozbieraj do czegoś lepszego (800-1000zł to minimum) i w między czasie dużo czytaj. Nie jest to rada ze złośliwości, to rada kogoś, kogo początki przygody z obserwacjami wyglądały pare lat temu tak samo i zazwyczaj na forum ten problem bardzo często się powtarza :)

Edytowane przez wolforzech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co masz zamiar częściej obserwować,jeśli chcesz uzyskać lepsze obrazy planet refraktor 70/700 będzie lepszy,natomiast Newtonik 114/500 da lepsze jaśniejsze obrazy obiektów mgławicowych w dużym polu.Jakiś czas temu kupiłem tego Newtonika aby zabrać go ze sobą w Tatry.Sprzęt akurat lekki,mały dobrze spisał się podczas górskich obserwacji nad morskim okiem.Jasne planety wypadają w nim znacznie gorzej niż w Newtonie 114 z dłuższą ogniskową 900.W przeciwieństwie do refraktora 70/700 Newtonik posiada montaż paralaktyczny,nie jest to może cudo techniki ale pod taką małą tube spokojnie wystarczy.Montaż spisywał się dobrze nawet gdy w wyciągu spoczywał ciężkawy okular LVW.Jeśli miałbym wybierać między azymutalnym refraktorem a Newtonem 114/500 zdecydowanie wybrałbym tego drugiego.Jeszcze możesz rozważyć kupno Newtona 114/900 ale na montażu EQ2,niestety wersja na EQ1 będzie trząść się jak galareta podczas obserwacji.Szukaj również na rynku wtórnym,można kupić taniej i lepiej.

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.