Skocz do zawartości

Nowy test lornetek


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Na stronie http://lornetki.camk.edu.pl znajduje się już gruntownie

przebudowana strona poświęcona testom lornetek. Zawiera ona obiecany

na październik test lornetek z obiektywami 56-63 mm. Jeszcze raz

przepraszam wszystkich za opóźnienie, ale jak robi sie tak duży

test nie da się wszystkiego przewidzieć dokładnie i często wychodzą

pewne nieplanowane wcześniej rzeczy. Strony mają jeszcze kilka

drobnych niedociągnięć, które będą sukcesywnie usuwane.

 

Życzę miłej lektury i czekam na Wasze uwagi.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he, Andrzej chyba przerosl samego siebie. Fajnie ta stronka sie prezentuje, choc nie wiem co na to uzytkownicy starszych przegladarek :-)

Faktycznie niektrore fotki mozna by poprawic i bardz oszkoda, ze fotek z galerii nie mozna sobie zapisac na dysk ;-(

Nie bede jednak pisal jak bardzo mi sie ta stronka podoba, bo nie wypada :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad, bądź szczery, powiedz, że Ci się nie podoba, żeby nie było za cukierkowo :)

Obrazki jeszcze nie działają, bo CAMKowy webmaster nie uruchomił jak trzeba skryptów

cgi. Walczymy z tym, więc może niedługo....

 

Galeria będzie rozbudowywana, a obecnie pracujemy nad angoljęzyczną wersją strony.

Warto to chyba pokazać w świecie.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku pełna lista uwag na spokojnie po długim weekendzie ale już teraz zmieniaj szybko ten koszmarny neologizm długie_oko".

Wielkim sukcesem jest podawanie sprawności optycznej, bo to bardzo ważny parametr lornetek. (czy to sprawność średnia obu torów optycznych czytylko tego lepszego)

Możecie jeszcze w tabeli podawać efektywną średnicę obiektywów w przeliczeniu na sprawność 8)

Robiąc pomiar powiększenia na dystansie mniejszym niż minimum 1000 ogniskowych obiektywu (najlepiej na nieskończoność) robicie znaczny błąd systematyczny przekłamujący wszystkie powiększenia :shock:

 

Ps. O metodyce prowadzenia i samych testach musicie się jeszcze dużo nauczyć ale i tak gratuluję kawału solidnej i wielce użytecznej z punktu widzenia dydaktyki roboty 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O temacie "dlugiego oka" toczyliśmy długie rozmowy na teleskopy.pl i astro4u i nie

doszlismy do żadnych konkluzji. Jednym podoba sie to, innym tamto.

 

Uczymy się, uczymy... Na nauke nigdy nie jest za późno.

 

Tysiąc ogniskowych to jakieś 200-400 metrów. Troche trudno z tej odległości

sfotografować źrenicę wyjściową.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O temacie "dlugiego oka" toczyliśmy długie rozmowy na teleskopy.pl i astro4u i nie

doszlismy do żadnych konkluzji. Jednym podoba sie to, innym tamto.

 

Uczymy się, uczymy... Na nauke nigdy nie jest za późno.

 

Tysiąc ogniskowych to jakieś 200-400 metrów. Troche trudno z tej odległości 

sfotografować źrenicę wyjściową.

 

Arek

 

Szkoda że z tej dyskusji o nazewnictwie nie wyciagnęliście odpowiednich wniosków, znaczy się tylko zmarnowaliśmy czas a żrenicę wyjściową mierzcie zaraz za okularem tam gdzie rzeczywiście się znajduje tylko obiekt testowy miejcie w nieskończoności lub conajmniej te kilkaset metrów od obiektywu aby nie przekłamywać wyników pomiarów powiększenia 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fujinonow nie bylo na tym tescie.

 

A stronka mi sie podoba, a braki w obrazkach i tak beda rychlo uzupelnione, wiec nie mam na co nazekac ;-)

 

Dlugiego oka, ja bym osobiscie sie nie czepial, Janusz zarzuca nam, ze tworzymy neolgizmy, a o ile sie orientuje, jest to termin najczesciej uzywany do okreslenia "Eye Relief". Zapewne tworcy tego anglojezycznego zwrotu, rowniez przytaczano takie zazuty, ze niby co to ma znaczyc. A zarowno angileski zwrot jak i jeog polski odpowiednik sa krotkie i trescwe! Znajac definicje (bardzo prosta) wole w tekscie czytac krotki zwrot "dlugie oko" niz np.: "odleglosc zrenicy wyjsciowej".

 

Zreszta sa gusta i gusciki, a spory o ten akurat termin chyba nijak sie maja do samej wartosci merytorycznej testu lornetek!

 

P.S. W sobie tylko znany sposob dobralem sie do zdjec z galerii i nie tylko, ale o tym cicho sza...

 

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he, doczekałem się wreszcie oceny mojego Bresserka 15x60... fuji to to nie jest [sprawnośc ledwie 45%]. Ważna jest dla mnie informacja,ze np. Everest o zbliżonej jakości mechanicznej ma większa sprawnośc optyczną, bo to przy identycznej aperturze decyduje o faktycznym zasięgu. Ale kiedy kupowałem tego Bressera jako pierwszą dedykowaną lornetke do astro, Everestów jeszcze nie było. A nie brałem BPC 20x60 celowo, bo chciałem korzystać z lornetki bez statywu na górskich wycieczkach. Finał jest taki,że dziś woże w góry głownie 10x50, bo mniejsza i lżejsza, a brak lornety o dużym powiekszeniu do użytku wyłącznie pod statyw jest ciut dokuczliwy. 15x60 niezbyt pasuje do obu ról, bo jest typowym kompromisem. Potwierdzam zmianę ostrości przy nacisku na okulary. Do wad można dorzucić luzującą sie z czasem śrubkę na osi lornetki, mocująca okulary. Jest ukryta pod przyklejoną zaślepka, o czym poczatkowo nie wiedziałem i ten luz [powodujący przekoszenie jednego z okularów] brałem kiedyś z przerażeniem za trwałe uszkodzenie lornetki w wyniku noszenia jej w wypchanym plecaku - wystarczy kontrolowac co jakiś czas. Możecie Arku dodać informację o tym w opisie, bo przydatna dla użytkowników tego sprzętu. Mnie "oświecił" znajomy mający innego Bressera... Niezależnie od jakości to mam sentyment do tej lornetki, bo trochę komet i nie tylko sobie przez nia poogladałem... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wiekszosc Bresserow jes fatalnie wykonana mechanicznie i praktyki, o ktorych wspominasz (dokrecanie srubek) pozwala na przedluzenie zywotnosci tych lornetek. Mi raz w Lienarze podczas przechadzki ornitologicznej po lesie, doslownie wyplyna caly srodkowy gwint (!!!), tak duzo bylo tam napchane smaru, ze wystarczyl cieplejszy dzien, aby wszystko sie "rozplynelo".

 

A entymentow to sie nie trzymaj, bo zobaczyc nocen niebo przez chociarzby Ecotona 8x56 to juz sama pzjemnosc, o Svarovskim czy Docterze nie wspominajac :-)

 

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a fujinonów wogóle nie klasyfikowaliście

 

Test z zalozenia mial dotyczyc lornetek o obiektywach od 53 do 63 mm, wiec 70mm

Fujinony do niego nie weszly. Fujinon robi serie lornetek dachowopryzmatycznych HB

o obiketywach 60mm i trzech powiekszeniach. Firma BJ System, ktora sprzedaje

Fujinona w Polsce nie chciala sprowadzic tych lornetek do testow argumentujac,

ze sa bardzo przecietnej jakosci i nie warto ich sprowadzac.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Konradzie wszystkie fotki możesz sobie ściągnąć. Te Javoskie zabezpieczenia są naprawde tylko pozorne. Poprostu zabezpieczają przed wścipskimi nowicjuszami.

 

Przesyłam huckerski link dla ciebie. Mam nadzieje, że Arek mnie nie powiesi.

 

Poprostu kliknij i zapisz sobie co chcesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Strona jest troszke poprawiona. Rozbudowaliśmy i bardziej uwidoczniliśmy dział "Nasze

opnie", dodaliśmy troche fotek w galerii i dla lornetek 20x60 oraz Bressera Lineara z rozlozonym obiektywem, więc jak ktoś jest zainteresowany, to zapraszam.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.