Jump to content

Lumicon NGC Sky Vector


Sebastian_wawa
 Share

Recommended Posts

LUMICON NGC SKY VECTOR

 

Czym są systemy DSC?

 

System DSC (digital setting cycles) jest systemem naprowadzającym na wybrany obiekt. Nie jest to GoTo, natomiast po zorientowaniu teleskopu na 2-3 gwiazdach potrafi wskazać nam wybrany obiekt na zasadzie: przesuń teleskop o 15 jednostek w lewo i 20 jednostek w górę. Tak więc można go określić jako takie ręczne GoTo

 

Baza obiektów

 

System NGC Sky Vector potrafi wskazać (z ang):

 

* 9134 galaxies

* 171 galaxy groups & clusters

* 18 Abell rich galaxy clusters

* 2 quasars

* 942 open star clusters

* 124 open clusters with associated nebulosity

* 158 globular clusters

* 837 selected colored & multiple stars

* 125 emission nebula

* 330 planetary nebulae

* 55 reflection nebula

* 12 dark nebula

 

Wg instrukcji posiada także zaprogramowane emferydy dla planet.

 

Historia mojego Lumicona....

 

Historia jest długa System został sprowadzony na specjalne zamówienie przez firmę Astrokrak, która to też podjęłą się zadania montażu owego systemu na moim teleskopie. Po otrzymianu paczki od Lumicon'a okazało się, że jeden z enkoderów jest uszkodzony i działa tylko w połowie zakresu - konieczna była jego wymiana, lecz tu należą się pochwały dla firmy Lumicon, która po wstępnym wywiadzie co się dzieje przysłała nowy enkoder na swój koszt. Co prawda zapomnieli napisać na paczce, że jest to wysyłka gwarancyjna przez co były małe problemy w Urzędzie Celnym, ale na szczęście Janusz z AK załatwił sprawę dosyć sprawnie Tak więc system był gotowy do montażu.... ale jak mogło być tak różowo Amerykanie oczywiście zrobili wszystko pod siebie, więc wszelkie otwory pod enkodery musiały być wykonywane wg ich calowej miary. Tu miałem szczęście, AK posiadał odpowiednie wiertła i calowe rozwiertaki Po tych wszystkich przeciwnościach system został w końcu zainstalowany i prezentuje się znakomicie (narazie tylko wizualnie, bo jak napisałem dziś wróciłem z podróży do Krakowa).

 

Oto poszczególne elementy systemu:

 

CENTRALKA STERUJĄCA:

 

centralka.JPG

Warto zaznaczyć, iż cała centrala jest bardzo lekka, co pozwoli na jej montaż tuż przy wyciągu okularowym, bez wpływu na balast teleskopu. Waży zaledwie 200g wraz z baterią.

 

Po skonfigurowaniu enkoderów, wskazaniu punktu "zero" kiedy to oba enkodery mają takie właśnie położenie, a następnie zorientowaniu teleskopu na 1 bądź 2 gwiazdach (do wyboru mamy listę 25 najjaśniejszych gwiazd) system zostaje skalibrowany i gotowy do pracy.

 

Centrala posiada kilka funkcji:

- GUIDE po wybraniu obiektu z bazy prowadzi nas na wybrany obiekt

- IDENTIFY pokazuje na wyświetlaczu obiekt aktualnie znajdujący się w polu widzenia teleskopu. Po wybraniu tej funkcji możemy zdefiniować jaki rodzaj obiektów nas interesuje, oraz podać ich maksymalną jasność Mag. Po sekundzie już wiadomo co mamy w zasięgu.

 

Po wciśnięciu ENTER na dowolnym obiekcie, na wyświetlaczu pojawia się krótka informacja na jego temat: położenie w gwiazdozbiorze, wielkość, jasność Mag itp.

 

 

ENKODERY:

 

Zdecydowałem się na zakup dokładniejszej wersji enkoderów - standardowe wysyłają położenie 4000 pozycji na obrót, te 8192. Były niedużo droższe, a dokładność wskazań będzie na pewno większa. Oto jak prezentują się enkodery wmontowane w mocowania stworzone w firmie Astrokrak:

 

Enkoder GÓRA-DÓŁ przed zamontowniem na Dobsonie:

enkoder1.JPG

 

Enkoder GÓRA-DÓŁ po zamontowaniu:

enkoder2.JPG

 

Enkoder LEWO-PRAWO w podstawie Dobsona:

enkoder-dobson.JPGenkoder-dobson2.JPG

enkoder-dobson3.JPG

 

Jak widać enkodery zostały wyposażone w "pancerne" osłony, aby uniknąć uszkodzeń w przyszłości. Jako że dolny enkoderek przeszkadzał w prawidłowej pracy Dobsona, montaż został podniesiony za pomocą tulejek - teraz nic o nic nie zachacza.

 

Całość prezentuje się następująco:

 

komplet.JPG

 

 

Testów praktycznych na razie nie było, ze względu na pogodę...

 

 

Pozdrawiam

Seba

Edited by Sebastian_wawa
Link to comment
Share on other sites

bardzo interesujące rozwiązanie, choć trochę kosztuje, to producent podaje dokładność naprowadzania Right Ascension readout is accurate to 1 minute, and Declination readout is accurate to 10 arc-minutes. więc miejmy nadzieję, że lepiej się sprawdzi niż IntelliScope Oriona czy SkyScout Celestrona

pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

A wiadomo dlaczego Intelliscope nie sprawdził się? Potencjalnie to bardzo fajne rozwiązanie, tylko oczywiście musi trafiać i znajdować, bo jak nie, to nie ma to sensu.

Aha... pewnie sam sobie już odpowiedziałem.

 

A w jaki sposób SKY Vector wskazuje kierunek przesuwania tuby aby wcelować w obiekt?

 

W SkyScout to akurat było pomysłowe - na obwodzie "okularu" (zwykła szybka 1-power) wyświetlały się strzałki kierunkowe, które dodatkowo ilością lub częstością migania określały odległość do celu. Po trafireniu suckes był sygnalizowany zapaleniem się wszystkich strzałek na całym obwodzie.

 

Gdyby taki system jak Intelliscope działał sprawnie to producent mógłby wyposazyć go w sprzężone z systemem dodatki:

- okular szerokokątny do celowania z takimi światełkami jak w Skaucie (po wcelowaniu zakładałoby się dowolny)

- platforma paralaktyczna, którą system sam sterowałby w RA, a wskazywał ruch tylko w Dec.

Ale dlaczego taka platforma nie miałby miec widelca, ktorym system sterowałby też w Dec?

Ah, szkoda że producenci nas nie rozpieszczają... :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.