Jump to content
leech10

Drugi teleskop Ultra Traveller

Recommended Posts

Nie ma co kombinować, krótko mówiąc 90 stopni.

Edited by Skrzypu

Jeszcze jedno pytanie , jaką nasadkę kątową kupić 45 czy 90??

Ja mam 90st., ale jest to nasadka z pryzmatem odwracającym, a nie star diagonal -wszystko jedno, czy pryzmatyczny, czy [najczęściej] lustrzany. Mam nadzieję,że rozumiesz różnicę? Chodzi o orientację obrazu. Moja daje taką samą, jak analogiczna złączka 45st, bo tez ma dachowy pryzmat odwracający. Generalnie, to 90st. jest wygodniejsza przy patrzeniu na obiekty wysoko na niebie, ale z ich dostępnością na polskim rynku było krucho -teraz chyba są. W moim przypadku zastosowanie "ziemskiej" kątówki było istotne ze względu na ewentualną rezygnację z szukacza. Diagonalne kątówki astro z kolei dają obraz wyprostowany tylko w jednej płaszczyźnie. Jeśli będziesz używał szukacza i rezygnujesz z obserwacji naziemnych, nie ma to znaczenia. Teoretycznie diagonale dają też lepszy obraz, ze względu na brak wprowadzającego zaburzenia wiązki kantu pryzmatu dachowego, obecnego w kątówkach prostujących obraz. Ale w tanim, krótkoogniskowym refraktorku różnicy nie zauważysz, chyba,że oba typy kątówek wsadzisz z różnych półek jakościowych, ale to inna bajka.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Właściwie powinienem napisać inaczej. Ta 90st. odwracająca [ponoć niezłej jakości] daje obrazy takie same [także w Maku] jak kątówka diagonalna dołączona w zestawie do Maka. Te kitowe diagonale są zwykle dość podłe. Więc nie umiem wykluczyć,że np. w Maku przy dużych powiększeniach lepszej klasy diagonal dałby różnicę.

Ale znów wracamy do kwestii refraktorka F/5, o małej aperturze i powiększeniach do 100x

Edited by Jarek

Krótko mówiąc 90 stopni.

a dlaczego nie 45, tak jak na zdjęciach DO?

Ten sprzęt wyniesie mnie ok 700zł, coś tu jest nie tak... :mellow:

kupuję tubę (DO), nasadkę(DO), adapter (DO), statyw (planeta oczu)

Dobrze liczysz. Dlatego pisałem w poście #67 co jeszcze trzeba kupić żeby nie było niespodzianek. I dlatego też jest to dobra sprawa dla tych, którzy tak jak leech10 czy ja już coś mają. Z drugiej zaś strony jaką sensowną tubę kupisz za 250 zł ?? 102/500 to już 800 zł.

Kątówka 90 stopni jest - jak to wyjaśnił kolega - teoretycznie lepsza i wygodniej się nią obserwuje w zenicie. Jeśli jednak chcemy również wykonywać obserwacje naziemne to wtedy raczej 45 stopni. W obu przypadkach mam na myśli tanie diagonale, bo raczej do tego sprzętu nie będziemy wkładać dielektryka (chyba że ktoś już go ma).

Co do ostrzenia z nasadką bino od mikroskopu - nie mam pojęcia.

Edited by Skrzypu

kupuję tubę (DO), nasadkę(DO), adapter (DO), statyw (planeta oczu)

Nie wiem o jakim statywie myślisz ale parę razy już tu napisano że jest to nienajlepszy pomysł. Ja też trochę starałem się powalczyć na statywie i była to kompletna porażka. AZ3 daje minimum komfortu w pracy z tą tubą a mikroruchy są nieocenione. Chyba że myślisz o ultra przenośnym sprzęcie i wtedy statyw wydaje się być rzeczywiscie bardziej mobilny, za to musi być dobrej klasy (głowica !) i cenowo pewnie wyjdzie to jak AZ3 jeśli nie drożej.

Nie wiem o jakim statywie myślisz ale parę razy już tu napisano że jest to nienajlepszy pomysł. Ja też trochę starałem się powalczyć na statywie i była to kompletna porażka. AZ3 daje minimum komfortu w pracy z tą tubą a mikroruchy są nieocenione. Chyba że myślisz o ultra przenośnym sprzęcie i wtedy statyw wydaje się być rzeczywiscie bardziej mobilny, za to musi być dobrej klasy (głowica !) i cenowo pewnie wyjdzie to jak AZ3 jeśli nie drożej.

skrzypu, dobrze się rozumiemy? chodzi mi o Montaż azymutalny Sky-Watcher AZ3 (przed chwilą zamówiony)...mówię na to statyw sorki...

OKI, jeśli tak to spoko. Nie dogadaliśmy się ... :D

Dla mnie to raczej montaż ;)

OKI, jeśli tak to spoko. Nie dogadaliśmy się ... :D

Dla mnie to raczej montaż ;)

Tak montaż, oczywiście taki trochę niższy od tych paralaktycznych ale do mojego przyszłego 80/400 (na wypady) narazie wystarczy...pozdrawiam i dzięki.

Robert

Zapewniam że na szybkie wypady wystarczy.

Uff, ale temat wymęczony :lol:

Miłych obsewacji !

Pozdrawiam !

Edited by Skrzypu

Mam dokładnie tą samą, będzie pasować.

Trzeba jedynie pamiętać że ta tuba nie ma możliwości współpracy z osprzętem 2", to potrafi dopiero SW 102/500.

Adam

Edited by Skrzypu

Dziękuję i wzajemnie...

jeszcze tylko pytanko, czy ta nasadka bedzie ok, bo chcę ją kupić??

http://deltaoptical.pl/nasadka-ktowa-sky-w...t-125,d572.html

Dzięki

Jak najbardziej. Jeśli ma to być nisko budżetowa nasadka to będzie lepsza od SW 45* . Co do wydatków to jak dopiero zaczyna się kompletować sprzęt to taki trawelek drogo wychodzi, ale jak ktoś już ma trochę gratów w domu to w zasadzie wystarczy mu zakup samej OTA.

Hej

No racja to drogo wychodzi. Statyw foto, który zamowilem to 270 i dziś kupilem..... plecak 30L aby to wszytko pomieścić na wyjazd w "jednym kawałku" To nastepne 270. Jeszcze jak latnana NLV 9mm bym chciał kupić to będzie.... 1100 zl. No a zaczło sie od taniego travellerka :D

Tak to niestety jest. Pomimo, ze mam osprzęt od Maka to jednak dużo mi brakowało. Nawet plecaka odpowiedniego niemiałem. Ten naszczęście przyda się takze podczas innych wypadów bo i tak miałem już od dawna coś kupić. Ale tak czy siak w tym tygodniu 800 zł poszło

Pozdrawiam

Piotrek

Hej

No racja to drogo wychodzi. Statyw foto, który zamowilem to 270 i dziś kupilem..... plecak 30L aby to wszytko pomieścić na wyjazd w "jednym kawałku" To nastepne 270. Jeszcze jak latnana NLV 9mm bym chciał kupić to będzie.... 1100 zl. No a zaczło sie od taniego travellerka :D

Tak to niestety jest. Pomimo, ze mam osprzęt od Maka to jednak dużo mi brakowało. Nawet plecaka odpowiedniego niemiałem. Ten naszczęście przyda się takze podczas innych wypadów bo i tak miałem już od dawna coś kupić. Ale tak czy siak w tym tygodniu 800 zł poszło

Pozdrawiam

Piotrek

Hej, no niestety...jak chce się mieć coś sensownego, to i zapłacić troszkę trzeba... :D

Mnie niepokoi inna sprawa...otóż dostępność az3, jest dość słaba, znalazłem w jednym sklepie i teraz czekam w napięciu...kiedy przyślą, jescze okaże się, że zostanę z samą tubą...przez kilka tygodni :blink:

Spróbuj zadzwonić do DO do centrali albo salonu w Warszawie, może uda się im przesłać z Warszawy do Ciebie ?? W Wawie w salonie jest. Spytać zawsze można.

Edited by Skrzypu

Spróbuj zadzwonić do DO do centrali, może uda się im przesłać z Warszawy do Ciebie ?? W Wawie w salonie jest.

Wszystko pięknie...myślałem o tym wcześniej ale coś mi odbiło i zamówiłem w PlanetaOczu - Sprzęt optyczny - teleskopy, noktowizory Yukon, lunety, lornetki, mikroskopy...i co gorsza potwierdziłem zamówienie... :mellow: bo niby sprzęt dostępny...

Hej

Sklepy delty niestety nie wysylaja. Od tego jest centrala. Jestem prawie codziennie w Delcie w Katowicach i wiem co o tym :D

Pozdrawiam

Piotrek

Hej

Sklepy delty niestety nie wysylaja. Od tego jest centrala. Jestem prawie codziennie w Delcie w Katowicach i wiem co o tym :D

Pozdrawiam

Piotrek

Tak? Ja dzwoniłem do centrali...prosili abym sie wstrzymał, bo montaż będzie przrd samymi Świętami lub po...

No cóż, trzeba wytrzymać. Przez cierpienia do gwiazd ... :D

Do robsona999: Jak już wszystko będziesz miał to napisz jak się sprzęcik sprawuje.

Pozdrawiam

No cóż, trzeba wytrzymać. Przez cierpienia do gwiazd ... :D

Do robsona999: Jak już wszystko będziesz miał to napisz jak się sprzęcik sprawuje.

Pozdrawiam

No pewnie że napiszę...i może od siebie jakąś fotkę wrzucę...a co B)

Witam, ja mam takie pytanko, czy ktoś mógłby mnie oświecić czy na końcu wyciągu tego leleskopu jest gwint M42?

Hej

Mam upragniony statyw foto. Hans jesteś wielki. Jest to super. leciutkie, wysokie i zarazem stabilne. Już wkładam fotki.

Pozdrawiam

Piotrek

IMG_0656.JPG

IMG_0657.JPG