Skocz do zawartości

pierwszy teleskop - astrofoto


kefir82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym sprawić sobie teleskop i mam pytanie odnośnie Sky-Watcher (Synta) SKP2001HEQ5.

 

https://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-...1pheq5,5638s,0d

 

Czy to coś wogóle się do czegoś nadaje a jeśli tak to doczego ??

Czy gdybym chciał się zabawić w astrofoto to czy ten telep się do tego nada ??

Sam statyw mi troche badziewnie wygląda, wydaje się być mało stabilny

Czy trzeba by jeszcze coś do tego dokupić na początek a może to co w zestawie wystarczy ??

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Tak, do obserwacji , najlepiej beda mu wychodzic DSy.

Nie, choc przy odrobinie wiedzy da sie elementy tego zestawu zaprzac do pewnych aspektow astrofotgrafii.

Kefir tuz po otworzeniu tez sprawia wrazenie badziewnego, a jak sprobowac, to okazuje sie, ze wcale taki nie jest.

Nie trzeba. Zakupy dodatkowe odstaw na czas jak juz bedziesz wiedzial co ci potrzebne.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Przepraszam za ten kefir i brak polskich ogonkow. Pewnie zarobie za to wystarczajaco minusow (nie wspominajc o zlamaniu regulaminu) aby zrolowac post. Mam jednak nadzieje, ze zdazysz go przeczytac nim spolecznosc go ukryje i zastanowisz sie co mnie zapienilo.

 

Ps2. Wszystkie informacje w mojej odpowiedzi sa na powaznie i po odfiltrowaniu zlosliwosci mozesz smialo uznac je za pelnowartosciowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, choc przy odrobinie wiedzy da sie elementy tego zestawu zaprzac do pewnych aspektow astrofotgrafii.

 

 

Ps. Przepraszam za ten kefir i brak polskich ogonkow. Pewnie zarobie za to wystarczajaco minusow (nie wspominajc o zlamaniu regulaminu) aby zrolowac post. Mam jednak nadzieje, ze zdazysz go przeczytac nim spolecznosc go ukryje i zastanowisz sie co mnie zapienilo.

 

Ps2. Wszystkie informacje w mojej odpowiedzi sa na powaznie i po odfiltrowaniu zlosliwosci mozesz smialo uznac je za pelnowartosciowe.

Co dokładnie masz na myśli ??

Ogniskowa za duża do astrofoto ??

W jaki sposób sugerował być użycie go do astrofoto ??

Czy mógłbyś zapodać linka lub wstawić fotkę - na jakim poziomie astrofoto by było przy uzyciu tego sprzętu.

 

U mnie minusa nie masz i niemam pojęcia co Cie zapieniło. :)

Nie widze złośliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop bedzie calkiem fajny do obserwacji wizualnych. Jesli natomiast mowa o astrofoto to bedzie "pod gorke".

Co chcesz fotografowac? Slonce, Ksiezyc, gwiazdozbiory, planety, komety, mglawice, galaktyki, gromady gwiazd... ?

Raczej galaktyki i mgławice by się chciało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten sprzet jest calkiem w porzadku. Ale poniewaz kupujesz go dla siebie a nie na prezent, to ja bym polecal kupic cos uzywanego od innych uzytkowinikow, bedzie lepsza jakosc za nizsza cenie. Ja nic nie sprzedaje. Poza tym po gwiazdce ludzie beda sprzedawac na potege...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zarobie za to wystarczajaco minusow (nie wspominajc o zlamaniu regulaminu) aby zrolowac post. Mam jednak nadzieje, ze zdazysz go przeczytac nim spolecznosc go ukryje i zastanowisz sie co mnie zapienilo.

brawo Hans

dałem plusa za samokrytykę i dobrowolne poddanie się karze

i jeszcze żeby ten post nie zniknął. Niech wszyscy zobaczą jaki złośliwiec z Ciebie :D

 

a żeby nie było zupełnie offtopowo

EQ5 nie jest wcale badziewny. To przyzwoity montaż do wizuala i do astrofoto z tym, że w przypadku długich ogniskowych jedynie krótkie czasy naświetlania, a przy fotografowaniu słabych obiektów (długie czasy) w grę wchodzą zdecydowanie krótsze ogniskowe

jest tylko jedno ale ... Newton na paralaktyku do wizuala to raczej średni pomysł. Nie jest to niemożliwe ale nieco kłopotliwe. Zajmuje sporo miejsca (balkon odpada), trzeba obracać tubę w obejmach i utrudniony jest dostęp do pokręteł mikroruchów

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kefir,

 

To jest duzy ciezki newton. Siedzi na calkiem dobrym montazu (o statyw sie nie martw), ale nie nadajacym sie za bardzo do astro-fotografii w ogole (brak mozliwosci podpiecia guidera, troche nie takie parametry do ogniskowej tego teleskopu). Moze sie to nadac do nauki astrofotgrafii (rozumiem przez to szerokie pola z teleobiektywu i lustrzanki, lub krotkoogniskowego refraktorka i CCD), ale

 

Zaczynasz od d. strony. Nie znam czlowieka , ktory odniosl sukces w astrofoto przy schemacie, na ktorego poczatku jestes.

 

To sie nie uda, jezeli zaczynasz od pytan "czy teleskop X bedzie dobry do astrofoto (wskazujac na duzego newtona na HEQ5 classic)", i "a co to guider."

 

Jestes skazany na niepowodzenie jezeli nie zweryfikujesz swojej wizji astrofoto. Wydasz tylko kase. Nie masz moim zdaniem szans. Astrograf kupuje sie na koniec.

 

Proponuje taki algorytm:

 

- wibijasz na wyszukiwarke astro-forum.org haslo "astrofotografii"

- wszystkie niezrozumiale pojecia wbijasz do wyszukiwarki celestii - http://www.celestia.pl

- te ktorych nie znajdziesz na celestii lub via google dopytaj na astro-forum. Z pewnoscia odpowiemy.

 

I w tym momencie bedziesz juz doskonale wiedzial dlaczego ten watek totalnie nie ma sensu i jak sie za to zabrac. Wtedy tez z pewnoscia dostaniesz wszelkie odpowiedzi na forum, ktore beda ci potrzebne, a nie beda w bezposredni sposob dostepne na naszych zasobach. Dojscie do tego punktu niektorym zajmuje kilka lat, innym kilka dni. Teraz ludzie (o ile ci odpowiedza) i tak dadza ci odpowiedzi zgeneralizowane, widzac pytania.

 

Nie odczytaj tego prosze jako "aha, buc przyszedl pokazac mi jaki to on jest wielki moim kosztem" Nie to jest celem. No bo...heh... no bo jak ci odpowiedziec dlaczego nie ten, dlaczego lepiej inny , dlaczego nie ta ogniskowa, dlaczego nie astrofoto gdy pierwszy teleskop, dlaczego tak drogo, a po co to... i tamto... i jeszcze to i to i to... a czemu wymieniac wyciag.... i obejmy... i montaz.... i teleskop... i po co dokupowac soft X... i ta, a nie inna kamerke na guider... a w tym mega watku ktory powstanie od czasu do czasu pojawi ci sie post "co wy pierdzielicie, przecie moze spokojnie fotografowac przez to X lub Y" i bedzie mial racje. Choc bedzie oznaczac, ze czyta z calego tego bajzlu tylko te posty ktore go interesuja lub 2, 3 ostatnie. Wrrrrr...

 

Krotko:

 

Nie uda sie zielonemu tym teleskopem nic.

Osoba z podstawami bedzie wiedziec co w tym teleskopie sie nada do czego i jak go modyfikowac

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

i jeszcze żeby ten post nie zniknął. (...)

A powinien, bo lamie regulamin AF.

 

(...)

EQ5 nie jest wcale badziewny. (...)

 

Tylko, ze my nie rozmawiamy o EQ5.

 

No nic, moze jeszcze kilka takich akcji i sprostowan do nich. Moze pare osob napisze cos sensownego Kefirowi i ten watek jednak bedzie mial jakas wartosc dla innych czytelnikow. Na razie to na pytnie jaki teleskop do astro-fotografii, padaja tu odpowiedzi , ze moze lepiej cos uzywanego... Kivirovi, nic osobistego, generalnie pisze.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans wyjąłeś mi to z ust.

Wczoraj kolega założył wątek czy astrofoto można obiektywem foto.

Dziś już celuje w Newtona 1000mm.

Przy takim poziomie wiedzy nie zdaje sobie sprawy z czym się wiąże przeskok z 200 na 1000mm.

Mnie się wydaje , że kolega kefir82 jest na takim etapie wiedzy , że nie wie nawet o konieczności ustawienia montażu na biegun.

Kefir82 Twoje pytania sugerują, że nie wiesz nic o astrofoto.

Na tym etapie rada jest taka na razie nie kupuj nic.

Tak jak Ci napisał Hans w tym wątku, a ja i inni w poprzednim , zacznij o skompletowania podstawowej wiedzy teoretycznej zamiast skompletowania sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje , że kolega kefir82 jest na takim etapie wiedzy , że nie wie nawet o konieczności ustawienia montażu na biegun.

akurat to niestety wiem choć sprzętu nie posiadam

 

Kefir82 Twoje pytania sugerują, że nie wiesz nic o astrofoto.

jak bym wiedział to bym nie pytał

 

Na tym etapie rada jest taka na razie nie kupuj nic.

Tak jak Ci napisał Hans w tym wątku, a ja i inni w poprzednim , zacznij o skompletowania podstawowej wiedzy teoretycznej zamiast skompletowania sprzętu.

nie ugasisz mojego zapału a skompletować postaram się jedno i drugie

 

Gorąco pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi oto żeby zgasić Twój zapał tylko właśnie żebyś go sam nie stracił razem z kasą.

W astrofoto jest taka gradacja priorytetów

1) wiedza

2) prowadzenie (montaż)

3) rejestrator

4) optyka

 

W takiej kolejności do tego podchodź .

 

Ps.

żeby nie było, że wszystko na nie to moja propozycja sprzętu na początek jest taka:

montaż HEQ5 SynSkan , ewentualnie EQ5

Canon 350D , ewentualnie kamerka dedykowana

obiektyw M42 200mm ewentualnie refraktor ED 66-80 f6

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.