Skocz do zawartości

Dylemat przy zakupie lunety ;)


jointer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

 

Chciałbym abyście mi doradzili czy opłaca się zakupić taką oto lunetę:

 

Meade Condor 20-60x60

http://www.teleskopy.pl/product_info.php?p...Condor_20-60x60

 

Z powodu deficytu $ :lol: zrezygnowałem tymczasowo z zakupu teleskopu i wydaje mi się że luneta wystarczyłaby mi przynajmniej na jakiś roczek obserwacji :) ale mam wątpliwości czy w ogóle zobaczę coś ciekawego za jej pomocą na nocnym nieboskłonie? Mój dotychczasowy arsenał to niestety tylko ruski szajs z giełdy za 20 zł który kiedyś tam dostałem... tak tak to te "lornetki" z orzełkiem na obiektywie i z kompasem :D:D:D .

Oprócz obserwowania nieba używałbym lunety również za dnia do obserwacji przyrody i miasta z balkonu :).

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci głównie na obserwacjach astronomicznych to sam zobacz dokładnie co tam pisze:

 

Luneta firmy Meade - idealna do obserwacji ptaków (birding), obserwacji przyrody, strzelectwa, obserwacjacji samolotów, a także w pewnym stopniu przydatna w astronomii jako przenośny sprzęt obserwacyjny.

 

W pewnym stopniu znaczy pewnie "coś tam widać, ale niewiele".

 

Lepiej dorzuć parę złotych i inwestuj w dość dobry i tani jednocześnie teleskop, czyli Syntę 6":

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...dob-6,d734.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja bym tego nie kupowal. Popierwsze mala srednica po drugie nie polecalbym zooma. Patrzylem przez lornetki z zoomem(ZBRODNIA JESLI CHODZI O POLE WIDZENIA) i przez jedna lunete. Tez bylo srednio. Niestety byly to dzienne obserwacje ale nie kupilbym do astro.

Na celestii masz artylkuly "teleskop za najmniej". Przeczytaj, bo watro. Jest tam wymieniony bodaj http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...09az3,d815.html. Mozesz tez kupic slawna Synta na Dobsonie model 6". Bedzie to napewno duzo lepszy wybor. Nie wiem czego chcesz( czy sprzetu mobilnego, czy bardziej stacjonarnego) na co bedziesz patrzyl i gdzie to bedziesz robil. Odpowiedz na te pytania a napewno, ktorys z doswiadczonych obserwatorow ci pomoze

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 6" proponowana w momencie gdy nie wiadomo gdzie autor tematu mieszka, co ma zamiar obserwować i czy sprzet ma byc bardziej "stacjonarny" czy mobliny?

 

Za tą cene można faktycznie dostać coś wartego uwagi, pytanie tylko jakie są warunki do prowadzenia obserwacji, i co się chce obserwować. W tej cenie (lub zbliżonej) nie tylko Dobsona sie dostanie ale także Newtona z lustrem 130 od Sky watchera czy Celestrona. Te teleskopy są nawet tańsze niż ta luneta ... a napewno jedne z lepszych (jak ktos okreslił - "Newtony SW to niemal legenda")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :), no i chyba znowu mam jeszcze większy dylemat bo moim marzeniem jest Synta 8" lecz niestety na przeszkodzie stoi jej cena. w sumie lepiej byłoby chyba wstrzymać się na kilka miesięcy z zakupem Synty 6" i kupić 8"? Wiadomo że im większa tym lepsza ale tak można dojechać do kilku tysiaków :D. Hmm a czy Syntą na dobsonie da się poobserwować coś na dole? :P w sensie krajobrazy ? chciałem coś uniwersalnego ale obawiam się ze jak się chce wszystko to się nie ma nic :(

 

mieszkam w Mysłowicach koło Katowic, sprzęt może być że tak powiem stacjonarno-mobilny, mam samochód kombika więc przewieźć sprzęt na działkę lub pobliskie "pagórki" skąd widać niebo słabo oświetlone przez miejskie światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja nie zwrocilem uwagi na jedno. Kolega chce miasto i przyrode obserwoac takze. To tylko refraktor na montazu azymutalnym, on pozwoli na obserwacje nieba jak i przyrody. Ale pamietaj ze obserwacje przyrody teleskopem to nienajlepszy pomysl. Do tego najlepsza jest lornetka bo ma duze pole widzenia. Teleskopy z zalozenia projektowane sa do obserwacji astronomicznych, a jak ci ktos powie ze jest cos do wszystkiego to lepiej uwazaj :D . Ale zawsze poobserwoac przyrode mozesz, tyle ze wtedy lepsza jest krotka ogniskowa i duze pole widzenia, aczkolwiek nigdy nie obserwowalem przyrody teleskopem( musze poprobowac na moim nowym refraktorku to Ci napisze jak to wszystko wyglada). Wystrzegaj sie tylko teleskopow newtona na montazu dobsona lub paralaktycznym(ogolnie montazu paralaktycznego) one absolutnie sie do obserwacji przyrody nie nadaja( jasne ze mozna sprobowac, cos zawsze poogladasz, ale bedzie z tego kaszana)

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie bardziej sprawdzi się lornetka -wygodniejsze, niekoniecznie na statyw [chyba,że większa] Jeśli dzienne obserwacje maja być w terenie, a szkła noszone w plecaku, to coś 10x50, a jak może być większa i cięższa [tylko astro + dzienne obserwacje stacjonarne], to 12x60, ewentualnie pod statyw 15x70. W astro taka luneta obserwacyjna przy małych powiększeniach sprawdza się dużo gorzej od lornety [przede wszystkim za małe pole widzenia, w to podawane na stronie dystrybutora raczej nie wierze -za dobre jak na 20x], a przy dużych [tak naprawdę średnich] obraz jest b. marnej jakości, więc jest to najwyżej namiastka teleskopu i to b. kiepska. Brak szukacza w połączeniu z małym polem eliminuje na ogół taki sprzęt z obserwacji DS -po prostu nie wycelujesz w nic, co nie jest wyraźnie widoczne gołym okiem. Miałem taki sprzęt i była to kosztowna pomyłka.

Jeśli lornetkowe obserwacje nie są priorytetem [widzę,że mieszkasz w mieście], to za te cenę dostaniesz mały refraktor klasy 80/900 na AZ3 i to jest coś konkretnego.

Chyba,że uda Ci się doświadczalnie sprawdzić pole widzenia tej lunety przed zakupem. Wg. danych oficjalnych ma ponad 4st. [82m/1000m], co jest polem widzenia typowej lornety o dużym powiększeniu. Bardzo mi się NIE chce w to wierzyć [zwykle takie spottery nie wyciągają więcej niż 2-2.5st.], ale jeśli by przekraczało 3-3.5st., to problem szukacza przestaje istnieć i wtedy nada się toto do astro jako surogat lornetki. Tylko za mniejsze pieniadze możesz mieć przywoitą lornete 15x70.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Pole liniowe, np. 82m na 1000 m przeliczasz na kątowe w stopniach w ten sposób: (82/1000)*57.3 = [wynik w st.]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... musiałbym się wybrać do sklepu z optyką i własnoocznie :) sprawdzić czy coś w ogóle widać w tej lunecie na maxymalnym powiększeniu czy tylko kropkę wielkości ziarnka piasku :D

 

a tak ogolnie to zaciekawiliście mnie tymi refraktorami i rzuciłem okiem na sklep Delta Optical, jest tam tyle teleskopów aż można dostać oczopląsu... no dobra nie będę owijał w bawełnę, chciałbym abyście mi doradzili co będzie najlepszym wyborem do 600 zł?

 

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...41eq1,d821.html - a czy ten w porównaniu z tamtym "refraktor klasy 80/900 na AZ3" jest lepszy?

 

PS. jak każdy początkujący chciałbym kupić coś taniego i jednocześnie dobrego ale to się chyba domyślacie :) Pozdrawiam!

Edytowane przez b.makowiecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop 114/1000 to juz coś ... ale jeśli ma to być stacjonarno - mobilny, i posiadasz samochód to za niewiele większą kwotę (i mniej niż 600zł) dostaniesz też Newtona 130/600. Hm co prawda przyrodę będzie ciężko tym oglądać ... ale ogólnie teleskop zbiera wiele pochwał. Na forum wiele ludzi wypowiadało się na temat tych Newtonów i zdecydowanie opinie były dodatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

!chim! - teleskopu 130/600 nie znalazłem natomiast znalazłem taki: http://sklep.teleskopy.net/product_info.php?products_id=684 - przypuszczam że chodziło Ci o niego gdyż jest zawarty w cenie i z opisu widzę że jest konkretny, czyli to jest najlepszy wybór w tej cenie jeśli chodzi o sprzęt do astro? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o właśnie o to mi chodziło:))) także przemyśl zakup, jesli masz samochód (zależy też jaki) to możesz skusic się na Dobsona 6" lub 8", a jeżeli wiesz że ta rura Ci napewno nie wejdzie do samochodu, postaw na Newtona 114 lub 130mm. 130mm "miałem w ręce" i jakbym miał samochód (nawet malucha) to zakupiłbym właśnie takie sprzęt. Dobson to nie zawsze jest najlepsze rozwiązanie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez !chim!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) mam Forda Mondeo w kombiku więc po położeniu tylnych siedzeń powinny się zmieścić i 2 takie Synty 8" (chyba :D:D:D) , właśnie przypomniałem sobie o czymś takim jak zakup na raty :>, jeśli bym się zdecydował na coś takiego możliwe że nawet zaszaleję i kupię tę słynną ósemkę - naczytałem się przed chwilą o niej i wszyscy chwalą ^^. Mam jeszcze jedno pytanko w związku z obserwacją nieba przez teleskop, mam krótkowzroczność i lekkie problemy z widzeniem po zmroku :/ czy będzie to bardzo przeszkadzało podczas obserwacji? :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson to nie zawsze jest najlepsze rozwiązanie.

światłosilny Newton na kiepskim paralaktyku też

 

trudno znaleźć idealne rozwiązanie. Jednemu bardziej odpowiada jedno drugiemu coś zupełnie innego

oba rozwiązania maja zalety ale tez mają wady. Jeśli brać pod uwagę jedynie możliwości obserwacyjne to Synta 150/1200 na Dobsonie pokaże więcej na planetach i DS-ach niż 130/650. Niestety ma dłuższą tubę i nieporęczny w transporcie montaż

 

sam musisz podjąć decyzję co wybrać. Jeśli zadasz bardziej konkretne pytania spróbujemy odpowiedzieć

 

pozdrawiam

 

EDIT

teraz dopiero zauważyłem, że skłaniasz się ku Syncie 8". To dobry teleskop w bardzo dobrej cenie. Jeśli już chcesz kupić na raty to może do kompletu jakieś lepsze okularki?

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam jeszcze jedno pytanko w związku z obserwacją nieba przez teleskop, mam krótkowzroczność

 

jeżeli masz jedynie wadę sferyczną wzroku, to nie ma problemu. Skorygujesz ją odpowiednio ustawiając ostrość w teleskopie. Problem mają dopiero ludzie z cylindryczną wadą wzroku (astygmatyzm). Tu najprościej sobie poradzić podczas obserwacji nie zdejmując okularów korekcyjnych z nosa - jednak wiąże się to z doborem okularów teleskopowych o odpowiednio dużym odsunięciu źrenicy wyjściowej (ang. Long Eye Relief).

 

Pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALF :) dzięki za porady, mam tylko krótkowzroczność czyli będzie trzeba tylko odpowiednio ustawić ostrość :),

 

ZbyT: czytałem właśnie o okularach standardowych jakie dołączają do Synty i są wg użytkowników kitowe, trzeba będzie więc dokupić lepsze

 

PS. przeglądałem właśnie astromarket i natknąłem się na coś takiego:

 

http://astro-forum.org/Forum/MAK-t24571.html

 

Co o tym sądzicie? Za tę kasę mógłbym go mieć od razu i byłby on "wprowadzeniem" w świat astro a Synta np w przyszłym roczku z lepszymi okularami :>?

 

Niestety na własne oczy nigdy nie doświadczyłem jak patrzy się przez telepa z daną ogniskową i różnymi typami zwierciadeł dlatego pytam Was :), Pozdro!

 

EDIT:

http://astro-forum.org/Forum/Mak-102-OTA-n...Z-3-t24444.html na samym dole kolega pisze że sprzedaje montaż, czy pasowałby on do tego Maka? :>:>:>

Edytowane przez b.makowiecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie!

Trochę się rzucasz od ściany do ściany, ale nie ma w tym nic dziwnego na początku. Zajrzyj na www.celestia.pl i poczytaj tam trochę tematycznych artykułow, typu "Teleskop za jak najmniej", "Teleskop mobilny" itp. jak również poradniki dotyczące samej obserwacji i przeznaczenia różnego typu teleskopów. Potem zestaw to ze swoim budżetem i miejscem obserwacji oraz ewentualnym transportem. To Ci skutecznie ograniczy dostępne opcje. Jeśli to maja być też obserwacje naziemne, to tylko zostaje refraktor 80 lub 90mm albo Mak 102mm na montażu azymutalnym. Albo lornetka.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Rada od !chim! odnośnie 114/1000 nie jest najlepsza, ze względu na specyfikę tego sprzętu -Newton o b. krótkiej tubie ze sztucznie wyciągnięta ogniskową za pomocą integralnej soczewki Barlowa w wyciągu

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZbyT: czytałem właśnie o okularach standardowych jakie dołączają do Synty i są wg użytkowników kitowe, trzeba będzie więc dokupić lepsze

okulary kitowe to nie znaczy do kitu. Kitowe to znaczy, że są sprzedawane w zestawie z teleskopem (KIT). Niestety większość z nich jest rzeczywiście do kitu ale na początek wystarczą. Jakikolwiek teleskop z okularami kitowymi kupisz po pewnym czasie dojdziesz do wniosku, że musisz kupić lepsze. Nie inaczej jest z tą Syntą. To taka specyfika tego hobby. Po kilku obserwacjach zaczną Ci się śnić po nocach (tych nie spędzonych przy teleskopie) LVW i Naglery. Zaczniesz kombinować czy może wystarczą erfle lub inne wynalazki. To będzie oznaczać, ze wpadłeś na dobre :D

 

daj sobie spokój z półśrodkami. Nie bierz żadnych wynalazków ze słabą optyką i mechaniką powieszonych na chwiejnych montażach. Różnica między 114/1000 a 200/1200 jest jak między maluchem a ferrari. Jeśli tylko względy logistyczne na to pozwolą wybierz jak największy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.