Skocz do zawartości

"Zaślepka" od Meade LB 10"


gmalan

Rekomendowane odpowiedzi

Do LB dołączona jest przykrywka na lustro. Kawałek plastiku. Nałożenie go jest możliwe, bo do lustra jest stosunkowo łatwy dostęp.

Jak tylko rozpakowałem teleskop i zobaczyłem tę przykrywkę przyszła mi do głowy myśl:

 

"To jest idealny kandydat do upuszczenia na lustro"

 

1ald9.jpg

 

Ale.. .pech chciał, że nie miałem czasu się tym zająć i przez jakiś czas teleskop był tym przykryty.

Zdarzyła się ładna noc... wyjąłem teleskop na balkon, sięgnąłem ręką i... RYMS! Pokrywka wyślizgnęła mi się z palców i padła na lustro.

Szlag mnie trafił na miejscu. Straty nie są jakieś straszliwe - par rys i smug (te ostatnie pewno zejdą po myciu) - które zapewne nie będą miały większego wpływu na visual...

Ale sami wiecie jak to jest z pierwszą rysą na nowym samochodzie. Myślałem, że kogoś zamorduję.

 

Zareagowałem natychmiast.

Oryginalna zaślepka (co za durny pomysł!) - WON!

Zastąpiłem ją jakże gustowną przykrywką mojego kosza na śmieci :P

Pokrywka ma 30 cm a przydałoby się 31cm. Pojadę do hipermarketów i pobuszuję by znaleźć coś odpowiedniejszego.

Tymczasem wygląda to tak:

1bcl6.jpg

Mam nadzieję, że nikt z domowników sie nie pomyli i nie wyrzuci mi tam obierek po ziemniakach.

Pokrywka jest za duża by wejść do tubusu, więc nie ma obaw, że wpadnie do środka.

Wszystkim posiadaczom LB, którzy nadal używają oryginalnego dekielka polecam pozbycie się go!

 

Dla Meade wielki MINUS za ten pomysł. Można było od razu zastosować coś w rodzaju mojego rozwiązania.

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mój Boże... :blink::unsure:

Czy te rysy są tylko w powłoce, czy szkło się zarysowało?

Trzymaj się, wszyscy jesteśmy z Tobą :Salut:

Wg. mnie powinni zmienić po prostu uchwyt na taki żeby była rączka zamiast tych wgłębień - wtedy uchwyt byłby mocniejszy i pewniejszy.

 

pozdrawiam

Ori

 

Ps: Wiem co czujesz, mi kilka lat temu łobuzy przed domem urwali i ukradli wyciąg od Taurusa... :( , też się bałam o lustro...

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czizas ! Masakra.

 

Jak oni mogli wpasc na taki pomysl?? Przeciez wazne jest zeby taka zaslepka byla bardzo poreczna. Przeciez na tym tez bedzie zbierac sie rosa i wtedy to bedzie fiurgało na wszystkie strony.

 

Gmalan - wez to opatentuj i wyslij do Meade :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ całą noc śnił mi się tępy odgłos padającego na lustro dekielka, poderwałem się rano i ruszyłem na zakupy.

Wynikiem tych zakupów było dopracowanie mojego "patentu" :P;)

Wygląda to tak:

1cab8.jpg

Na tubusie leży pokrywka (31.5cm średnicy) z wyciętymi fragmentami plastiku, tak by krata w nie weszła.

Dawcą w/w pokrywki stał się niepozorny kubełek (widoczny z boku), który w Auchan kosztował mnie całe 11.99.

Pasuje jak ulał. Plastik jest giętki więc daje się wkładać przez kraty bez problemów.

 

Pozdrawiam zespół konstruktorów Meade :P

-Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Pozdrawiam zespół konstruktorów Meade :P

-Grzesiek

 

Napewno mają teraz wypieki na twarzy :brawo:

 

Przeznaczeniem orginalnej pokrywy jest ochrona lustra przed kurzem po skończonych obserwacjach.

Brak słupa powierza nad lustrem = brak kurzu =czyste lustro, bez względu na ustwienie tuby.

Osłony nie należy zakładać przy pionowo ustawipnym tubusie., ot i cała filozofia.

W Twoim genialnym wynalazku nad lustrem znajduje sie około 60 l zakurzonego powietrza.

Sądząc po zdjęciach tubus stoi pionowo a kurz sobie opada na lusto. Zakładam także , ż 3x dziennie zaglądasz pod pokrywe

by popatrzeć jak piękne jest Twoje lustro. Za każdym razem dostarczasz świeżego kurzu itd itd itd.

Po mieśiącu bez obserwacji lustro będzie szare.

Oceń swój pomyśł jeszcze raz -samokrytyka bardzo wskazana.

 

PS

Teleskopy LB to na naszym rynku najlepse teleskopy pod względem jakościowym i praktycznych rozwiązań w tej kategorji teleskopow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskopy LB to na naszym rynku najlepse teleskopy pod względem jakościowym i praktycznych rozwiązań w tej kategorji teleskopow.

 

Zgadza się właśnie słyszałam, ze ostatnio naukowcy z MEADe'a pracują nad samolewitującymi pokrywkami do Newtonów kratownicowych. Są do tego stopnia genialni i przewidujący, że spodziewali się tego typu wypadków, lecz wcześniej egzotyczna materia, niezbędna do produkcji pokryw, była poza ich zasięgiem z powodu embarga na grawitina z Marsa...

 

pozdrawiam serdecznie

Ori

 

edit - ZbyT bez urazy, tak mnie jakoś naszło... :Beer:

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeznaczeniem orginalnej pokrywy jest ochrona lustra przed kurzem po skończonych obserwacjach.

Brak słupa powierza nad lustrem = brak kurzu =czyste lustro, bez względu na ustwienie tuby.

Osłony nie należy zakładać przy pionowo ustawipnym tubusie., ot i cała filozofia.

W Twoim genialnym wynalazku nad lustrem znajduje sie około 60 l zakurzonego powietrza.

Sądząc po zdjęciach tubus stoi pionowo a kurz sobie opada na lusto. Zakładam także , ż 3x dziennie zaglądasz pod pokrywe

by popatrzeć jak piękne jest Twoje lustro. Za każdym razem dostarczasz świeżego kurzu itd itd itd.

Po mieśiącu bez obserwacji lustro będzie szare.

Oceń swój pomyśł jeszcze raz -samokrytyka bardzo wskazana.

To w takim razie co powiesz tysiącom włascicieli Synt, w których zakłada się pokrywkę na przód tubusa?

W ich przypadku w tubie znajduje się około 100l zakurzonego powietrza, które bezlitośnie sponiewiera lustro ;)

 

Jesteś właścicielem LB? domyślam się, że raczej nie. To znakomite mechanicznie i doskonale wykonane teleskopy, mają niestety kilka pomniejszych niedopracowań, wśród których najbardziej niepraktycznym jest właśnie dekielek na lustro główne.

Jest to wynalazek tak niepraktyczny, że ja zrezygnowałem z jego korzystania po tym jak kilkukrotnie zarysowałem ostrą krawędzią plastiku o wewnętrzną wyczernioną część tubusu, zakładanie tej osłony na lustro jest bardzo niewygodne, i nie ma nic wspólnego z dobrą ergonomią.

Wykonałem sobie coś podobnego jak gmalan, z tym ,że jest to koło ze sztywnej tektury oklejone białą folią i wynalazek ten doskonale się sprawdza

w moim przypadku, ponieważ teleskop mam cały czas zmontowany, i na obserwację przewożę cały tubus, bez rozkręcania

 

salut

 

ps

galman mógłbyś zapodać jakieś bliższe parametry tego wiaderka?

rozumiem, że rozmawiamy o dekielku na teleskop 8 cali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop stoi tak do zdjęcia. To raz. Dwa - pokrywka pewno i spełnia swoje zadania, ale oprócz idiotycznej rączki, która wymyka się palcom, ma jeszcze ostrze krawędzie i wystarczy nie trafić nią w odpowiednie miejsce i klops.

Nie wiem czemu zakładasz, że zaglądam do środka parę razy dziennie staszekpopisie :blink:

Myślę że jakoś, od biedy i z wielkim wysiłkiem, poradzę sobie z tymi 60 centymetrami zakurzonego powietrza (w końcu radziły sobie z nimi całe pokolenia astroamatorów).

 

Moralez: moje lustro ma 10". Ale wystarczy zmierzyć średnice tubusa i z miarką iść do hipermarketów :)

 

Nikogo nie zmuszam do stosowania mojego "patentu". Moim zdaniem jest on bezpieczniejszy od kitowego. I tyle.

 

A co do nazywania tego "moim patentem" i pozdrawiania Meade, to staszekpopisie nie robiłem tego by komuś szło w pięty. To się nazywa ŻART.

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z gmalanem. Patent Meade na osłonę lustra to jakaś porażka. Pierwszą czynnością przy rozkładaniu sprzętu jest DELIKATNE!!! założenie tej osłony na lustro. Ile wygodniejsze byłby taki dekiel, jaki zrobił przedmówca. Ale cóż, zaoszczędzili te 4 i pół centa na plastiku, za który i tak płaci klient. A może to dbałość o środowisko naturalne? Mniej plastiku = mniej śmieci.

Tak mi się jeszcze nasunęło patrząc na fotkę. Może mała dziurka (jakoś odsłaniana) na środku, aby dokonywać kolimacji przy założonej osłonie? W końcu śrubokręt też może się wyśliznąć z ręki, a wtedy szkody byłyby duuuuuużo większe.

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

ja zrobilem jeszcze lepszy motyw:) obiecujcie sie nie smiejscie sie hehe dobra i tak Wam nie wierze:) przewozilem tubus poziomo w samochodzie w plecaku:) hehe pewnie jestescie sobie w stanie wyobrazic co ta mala sliczniutka kochana pokryweczka zrobila z moim lustrem kurde sajgon w morde kopana wredna ostra franca jedna... ehhh czlek sie cale zycie uczy na bledach:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.