Jump to content
brokuł

Zestaw do obserwacji za 3k

Recommended Posts

Witam,

Na wstępie powiem, że o astronomii wiem niewiele (pewnie zaraz się okaże, że nic...)

 

Szukam teleskopu(z wszystkimi niezbędnymi akcesoriami) na prezent ślubny.

 

Po przeczytaniu tematu "zanim zadasz pytanie":

 

Na sprzęt planuje przeznaczyć 3000 PLN

 

Będzie on używany:

1. w centrum miasta ale na tarasie kamienicy położonej na najwyższej górce w okolicy - nie widać sztucznych świateł, jedynie lekka poświata, dodatkowo z jednej strony osłonięte przez las

 

2. na wsi - ciemno jak w du...

 

Problem transportu można pominąć, bo sprzęt będzie przewożony między tymi miejscami najwyżej kilka razy w roku, a i z dostępem do dużego auta nie ma problemu.

 

Wiem, że nie ma teleskopu do wszystkiego ale może są "popularne"? Chodzi o coś w miarę prostego w obsłudze (delikwent nie miał za wiele do czynienia z poważną astronomią) i dającego jak najlepsze możliwości.

 

Zaproponujcie jakiś Fajny zestaw, tak żeby nie trzeba było nic dokupować. Proszę baardzo :D

 

P.S. Dobrze by było gdyby zestaw miał możliwość robienia zdjęć nieba ale nie jest to konieczne jeżeli bardzo komplikuje sprawę.

Edited by brokuł

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie, nie jest

i raczej pomyśl o innym teleskopie, to bardzo słaby montaż i nawet niema napędów,

tu masz przykład, który zmieści się w Twoim budżecie i może stanowić już niezłą podstawę do budowy zestawu do uprawiania astrofotografii, montaż ma napędy obu osi i system GOTO: np. http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...n-gt,d1394.html

pytałeś o sprzęt łatwy w obsłudze, a najłatwiejszy w obsłudze jest teleskop na montażu Dobsona, lecz trzeba wiedzieć gdzie wycelować teleskop, system GOTO pozwoli Ci poznać niebo bez jego znajomości

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skymacho mam prośbę. Zanim podasz jakiś link do sprzętu, to wysil się przez te 5 minut, i wyjaśnij podstawy. Lub chociaż przemyśl propozycję dla osoby, której coś polecasz.

 

Pozdrowienia.

Edited by Kuba J.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kuba, te sprawy były dyskutowane wiekokrotnie ... ale powtórzę. Refraktor to prostota eksploatacji, w zasadzie odpada kolimacja ... i oczywiście okresowe "mycie lustra" jak w przypadku newtona. To też stosunkowo szybkie wychładzanie sprzętu. Ten konkretny model refraktora jest sprzętem średnio jasnym i powinien sprawdzać się dobrze zarówno przy DS-ach jak i przy Księżycu i planetach oraz nie będzie zbyt wymagający dla okularów. Plusem są też jego poręczność i, oczywiście, całkiem nieskromna już apertura. Kolejne atuty to spore pole widzenia oraz ładne obrazy gwiazd i planet. Nie od rzeczy są pozytywne recenzje na cloudynights.com.

 

p.s. tu więcej informacji o OTA:

http://www.telescope.com/control/product/~...roduct_id=09856

 

p.p.s. oczywiście, za te piniądze można nabyć 10" LB ale to sprzęt dla takich co już wiedzą czego chcą w astronomii i mających pewne doświadczenie obserwacyjne.

Edited by skymacho2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sumas co jeszcze jest potrzebne do tego sprzętu żeby można było się pobawić w astrofoto?

Co do GoTo masz rację - łatwiej będzie opanować obsługę statywu niż nauczyć się ręcznego ustawiania, to przyjdzie z czasem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

może jeszcze ktoś napisze coś brokułowi o okularach do tego światłosilnego newtona ... bo w komplecie jest tylko 1.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sumas co jeszcze jest potrzebne do tego sprzętu żeby można było się pobawić w astrofoto?..

 

mnóstwo czasu, cierpliwości, bezchmurnego nieba, guider, kamera guidująca, komputer, rejestrator i parę kilo kabli, złączek i trochę wiedzy jak to wszystko pospinać

Share this post


Link to post
Share on other sites
mnóstwo czasu, cierpliwości, bezchmurnego nieba, guider, kamera guidująca, komputer, rejestrator i parę kilo kabli, złączek i trochę wiedzy jak to wszystko pospinać

I parę kilo drobnych (wszystko jedno w jakiej walucie) :D

Pozdro Anva

Edited by anva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh, troche pytanie w stylu 'a jakie gry mam sobie kupić?' tuż po tym jak spytałeś 'a jaki komputer?'

 

Aby z sensem doradzic okulary, ty musiał bys powiedziec do czego je chcesz, ile chcesz na nie wydać i na co kładziesz najwięckszy nacisk. Bedąc na etapie kupowania teleskopu, nie jesteś raczej w stanie tego powiedzieć. Oznacza to, że porada bedzie po pierwsze w ciemno, a po drugie, ty ją bedziesz musiał wziąść na wiare. Nikt rozsądny w ciemno nie doradzi.

 

Może zacznij od tego:

 

http://www.celestia.pl/Jak_dobra%C4%87_okulary

 

Pamiętaj jednak , że okular 20mm o raczej mocno przeciętnych osiągach będziesz juz miał. Na troim miejsu wstrzymał bym się z zakupami okularów aż:

 

1. Osiągniesz poziom świadomości (np. czytając astro-forum i celestie) który pozwoli ci odfiltrować marketingowy spam dystrybutorów i co głupsze porady od przypadkowych osób.

 

2. Otrzaskasz się na tyle ze sprzętem, ze wyrobisz sobie opinie co jest w obrazie dla ciebie najcenniejsze, gdzie możesz sobie pozwolić na kompromis, oraz gdzie są twoje granice tolerancji dla różnych typów wad.

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sumas co jeszcze jest potrzebne do tego sprzętu żeby można było się pobawić w astrofoto?

 

Podepnę sie i wtrące

-Do astrofoto DS w zakresie minimalnym( np coś jak to Budżetowe astrofoto ) to wystarczy dodatkowo lustrzanka cyfrowa , przyzwoity obiektyw,węzyk spustowy z blokadą no i komputer i jak to Sumas sformułował :....mnóstwo czasu, cierpliwości, bezchmurnego nieba, ...złączek i trochę wiedzy jak to wszystko pospinać...

 

-Do planet dodatkowo kamerka a małym czipie i komputer

-Do dodatkowo ksieżyca i słońca, lustrzanka i filtr (do Słońca)

I mozna coś tym już podziałać

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Like
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Thanks
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.