Skocz do zawartości

Poszukiwacze chochlików i elfów


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś oglądałem o tym program, dzisiaj całkowicie przez omyłkę trafiłem na całą sieć rejestracji tych niezwykłych zjawisk, które, być może miały fundamentalny wpływ na powstanie życia na ziemi.

 

Pewnie znacie to zjawisko, ale dla osób, które nic nie wiedzą polecam:

http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/wiadomos...01/sniezka.html

 

http://eurosprite.blogspot.com/

 

Temat jest na tyle mało popularny, że z tego co widzę, nie dorobił się jeszcze miejsca w wikipedii (albo nie mogę znaleźć).

 

W Polsce, z tego co czytam, tylko jedna grupa studentów w czasie specjalnego wyjazdu zarejestrowała sprity. Poza tym, w ruchu amatorskim chyba cisza.

 

Kamera, którą kupiłem na allsky, okazuje się być wręcz zalecaną do tego zjawiska. W sezonie burzowym na pewno zajmę się tym tematem, bo jakoś mnie intryguje wyjątkowo.

 

A może komuś z forum już się to udało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat :) Aby zarejestrować sprajty potrzebne jest spełnienie kilku warunków:

- dobrze rozwinięty Cumulonimbus w odległości kilkudziesięciu-stu km,

- czyste niebo nad kowadłem,

- dobra przejrzystość powietrza i jak najmniejsze zanieczyszczenie światłem,

- czuła kamera, w praktyce powinna wystarczyć lustrzanka na wysokim ISO.

 

Wiem jak trudno trafić, żeby te wszystkie warunki były jednocześnie spełnione. Od kilku lat zasadzam się na sprajty i przez ten czas miałem tylko jedną okazję. Niestety nic się nie zarejestrowało, bo też nie każda chmura burzowa generuje takie wyładowania. W każdym razie jestem na posterunku ;) i jak będzie okazja w przyszłym roku, to oczywiście będę próbował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera ma ten plus, że nagrywa non stop. Potem można analizować materiał. Lustrzanką trzeba mieć naprawdę mega szczęście. Nie udało mi się znaleźć sprite'a robionego aparatem fotograficznym.

Lustrzanką też można fotografować non-stop. Ustawiasz zdjęcia seryjne powiedzmy 10s na ISO 3200 i leci, a później można analizować materiał, dokładnie tak jak przy fotografowaniu meteorów. Widziałem gdzieś zdjęcia sprajtów wykonane lustrzanką. One przecież świecą w świetle widzialnym, a nie w podczerwieni. Pierwsze raporty o sprajtach to były obserwacje wizualne i pochodziły głównie od pilotów samolotów liniowych. Naturalnie dedykowana kamera nadaje się lepiej niż lustrzanka z powodu dużo większej czułości w czerwonej części widma, ale nie dyskwalifikowałbym lustrzanek, a już na pewno nie tych z usuniętym filtrem IR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czułości się obawiam, a raczej tego, że zjawisko trwa przecież krótko (milisekundy). Aparat ma jedne swoją "bezwładność" i może ci się pojawić zjawisko w czasie, kiedy sprzęt się "przeładowuje". Czasami normalne wyładowania nie jest łatwo trafić, a obaj wiemy, najładniejszy błysk trafia się wtedy, kiedy akurat nie mogliśmy zrobić zdjęcia ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetny temat :dobrze:

myśle że w sezonie burzowym 2009 poza łapaniem wyładowań spróbuje sił z sprajtami :) - tym bardziej że nie sądziłem że można je zarejestrować "amatorskim" sprzętem !

 

jaka kamera nadała by się najlepiej do tego typu zjawisk ?

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Ci tę, którą sam kupiłem. Nie dlatego, że jest "moja", ale dlatego, że faktycznie jeszcze szeroko i z sukcesem stosowana. No i na pewno z dobrym stosunkiem możliwości/cena.

 

http://www.modernastronomy.com/camerasAstroVideo.html

 

Watec WAT-902H2 Ultimate

 

"Hardware

To observe Sprites and other transient luminous events, one must have a low light camera. Most frequently used in Sprite reasearch are intensified CCD cameras, and intensification is probably required for narrow-band filtered observations. In the Spritewatch system, non-intensified CCD cameras are used, perfectly capable of imaging and resolving different features of transient luminous events. Particularly suitable models are the JAI CV-S3200 and Watec 902 HS2. Use as large aperture optics as possible - lenses with low F-numbers lets more photons through to the CCDs."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Ciekawe czy nasze polskie stacje bolidowe coś łapią? To zdjęcię jest niesamowite:

 

Większość operatorów stacji bolidowych nie zarejestruje tych zjawisk, ponieważ mają "wyłączone" opcje rejestracji pojaśnień . Rejestrują się tylko obiekty poruszające się z grubsza po linii. Oszczędza się w ten sposób ilość fałszywych detekcji pojaśnienia nieba -od dalekich burz , spawarek, reflektorów samochodowych itp. (rano operator stacji ma do przejrzenia kilkusekundowe filmiki z poruszającymi się obiektami). Sam u siebie w swojej stacji mam jednak włączona tą opcje i rejestracja jaśniejszego zjawiska tego typu jest u mnie możliwa. Druga sprawa to pewnie nie każdy operator stacji wie , czy też interesuje się tego typu zjawiskami.

 

Koledzy z Japońskiej sieci bolidowej rejestrują takie zjawiska niejako przy okazji ( mają jednak trochę czulsze kamery od nas) przykłady poniżej:

 

70df45b35c87f7e5.jpg

 

0c2189bc4517efd9.jpg

 

90ce0f0c52bd1c1e.jpg

 

c6726e85e840f611.jpg

 

bfb68399de57783c.jpg

 

Więcej dla znających japoński :

 

http://sonotaco.jp/forum/viewforum.php?f=7

 

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to czas na jednego z pierwszych, a może pierwszego polskiego utrwalonego sprite'a :) :

 

M20090623_215248_pfn24_16P.jpg

2009 06 23 21:52:48 UT Krzysztof Polakowski PFN 24 Gniewowo

 

Zjawisko utrwaliło się tylko na jednej klatce tj.- 1/25s

 

Animacja:

M20090623_215248_pfn24_16.gif

 

Obiecuje że będę uważniej przeglądał filmiki z nie meteorowymi detekcjami. :)

 

GMAP_a.png

Mapka przedstawiająca azymut sprite'a (przy założeniu standardowych wysokości występowania tego typu zjawisk.)

 

Krzyś ;)

Edytowane przez Krzyś Polakowski
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet 1/50 sekundy ;) Widac przeplot miedzy liniami, złapało się na tylko jednym półobrazie. A obrazek ze stacji bolidowej, z kamery video :)

 

Genialne- ale jakie krótkie! 1/25 sekundy- nawet przeglądając film w zwolnionym tempie trudno takie coś zauważyć :) Ma się rozumieć, że to ze stacji bolidowej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Polecam Ci tę, którą sam kupiłem. Nie dlatego, że jest "moja", ale dlatego, że faktycznie jeszcze szeroko i z sukcesem stosowana. No i na pewno z dobrym stosunkiem możliwości/cena.

 

http://www.modernastronomy.com/camerasAstroVideo.html

 

Watec WAT-902H2 Ultimate

 

 

Trochę późno ale przy okazji Krzysiowego sprite'a zajrzałem na ten temat.

 

Watec WAT-902H2 Ultimate to obecnie najczulsza dostępna na rynku kamera video. Świetnie nadaje sie do obserwacji sprite'ów oraz... oczywiście meteorów. Adamie jeśli decydował byś się na kampanię łapania sprite'ów to mogę ci polecić program UFOCapture którym nie jako przy okazji złapiesz trochę meteorów dla PFN. Zachęcamy do współpracy. Główny wydatek już poniosłeś czyli kupiłeś tę kamerkę. Ostatnio mieliśmy okazję ją testować porównując czułość z innymi kamerami i po prostu wymiata.

 

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po tym jak zaczelismy zwracać uwagę na to co łapie się wśród różnych niepotrzebnych śmieci okazało się że sprite'ów całkiem sporo da się zarejestrować ;)

 

Z dzisiejszej nocy, 3 zjawiska tego typu zarejestrowane przez stacje PFN w Urzędowie

 

M20090718_213026_PFN34_38P.JPG

21:30:26 UT

 

 

M20090718_221057_PFN34_38P.JPG

22:10:57 UT

 

 

M20090718_222555_PFN34_38P.JPG

22:55:55 UT

 

Pozdrowienia ;)

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się ze Józek ma jeszcze jednego (czwartego)

sprite20090718_jozek_poklatkowe.png

 

M20090718_222555_PFN34_38.gif

 

Więcej na naszej stronie (zrobiłem także animacje tych zjawisk) :

 

http://www.pkim.org/?q=pl/sprites_jets_07_2009

 

Krzyś ;)

Edytowane przez Krzyś Polakowski
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 10 miesięcy temu...

Czas otworzyć tegoroczny sezon na sprite'y. Przedwczoraj zarejestrowałem pierwszego sprite'a w tym roku:

 

M20100603_221113_pfn24_16.gif

 

M20100603_221113_pfn24_16Psmall.png

03/04 22:11:13 UT stacja PFN 24 Gniewowo K. Polakowski

 

sprite201006_mapa2211.png

Mapa przedstawiająca azymut sprite'a przy założeniach standardowych wysokości dla tego typu zjawisk.

 

 

http://www.pkim.org/?q=pl/sprites_06_2010

 

 

Pozdrawiam

Krzyś ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.