Skocz do zawartości

Poszukiwacze chochlików i elfów


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Są szybkie ale jeśli zdjęcie naświetlamy powiedzmy 15-30 sekund to powinien się złapać. Prawda ?

Czas naswietlania ma tu niewielkie znaczenie, bo skoro one swieca przez 1/50 sek, to tylko w tym czasie sie naświetlają, a reszta czasu to tylko rejestracja tła. Tak więc ich jasność na fotce zależy od ISO i przysłony.

Czas exp jedynie zwiększa szansę na ich rejestrację, bo mają więcej czasu, zeby "wpaść" w kadr. Ale też im dłuższy czas, tym jaśniejsze tło i gorszy kontrast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro one zazwyczaj idą pionowo to wskazuje, że ich źródło wpadło z góry (z kosmosu) i dotarło nisko bo leciało najkrótszą drogą i jest to zjawisko zachodzące niezbyt daleko od obserwatora.

Tak sądzę ale może ktoś z Was wie czy znane są bardziej prawdopodobne hipotezy? Przynajmniej jedno ze zdjęć z Linku Radka wydaje mi się artefaktem (jakby coś wygenerował sprzęt - ktoś weryfikuje i zatwierdza tam te zdjęcia?).

Pozdrawiam

p.s.

Wyładowanie "elektrostatatyczne" niby też pasuje tylko czemu aż tak pionowo.

Czy ktoś badał to "spektroskopowo" (co świeci?)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas naswietlania ma tu niewielkie znaczenie, bo skoro one swieca przez 1/50 sek, to tylko w tym czasie sie naświetlają, a reszta czasu to tylko rejestracja tła. Tak więc ich jasność na fotce zależy od ISO i przysłony.

Czas exp jedynie zwiększa szansę na ich rejestrację, bo mają więcej czasu, zeby "wpaść" w kadr. Ale też im dłuższy czas, tym jaśniejsze tło i gorszy kontrast.

 

To wiem :)

Długie czasy nastawiałem głównie dlatego żeby oprócz sprite'a zarejestrowały się też atrakcyjne okoliczności przyrody - żeby po prostu kadr był fajny :)

 

Najbardziej zależało mi na danych o ISO i użytych obiektywach.

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro one zazwyczaj idą pionowo to wskazuje, że ich źródło wpadło z góry (z kosmosu) i dotarło nisko bo leciało najkrótszą drogą i jest to zjawisko zachodzące niezbyt daleko od obserwatora.

 

Ekologu, może zanim zaczniesz wymyślać jakieś kosmiczne hipotezy, może najpierw sprawdź, czy temat nie jest już od dawna zbadany. Może na początek zajrzyj tu: http://www.sky-fire.tv/index.cgi/spritesbluejetselves.htmlew. choćby na Wikipedię.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. W sumie to i tę hipotezę przedstawiłem i pytałem kto wie coś pewnego. Nawet "wiki" czasem uważana jest za niezbyt pewne i aktualne źródło informacji ;)

To już wszyscy czytelnicy tego miejsca wątku będą widzieli. :)

Jak rozumiem, zjawisko najczęściej zachodzi na wyskości od około 45 mil (w mezosferze) do krawędzi jonosfery (około 55-60 mil).
Ma ono naturę podobną do natury błyskawic i wynika z występowania tam silnego pola elektrostatycznego.

W rzeczywistości to co widać składa się z wielu mniejszych wiązek.

 

Najciekawsze, że piloci samolotów widywali je ale bali się raportować o nich ;)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wszystkie to zdjęcia z kamer

 

Na przykład te dwa poniżej są z Canonów.

Dają cenną informację jakich parametów ekspozycji użyć :)

 

http://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=102233&PHPSESSID=tetnf04evof466fjqao6e40re3

http://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=114877&PHPSESSID=tetnf04evof466fjqao6e40re3

 

@ dzięki Radek

 

Zgadza się to są faktycznie zdjęcia z Canonów, w całym zestawie zdjęć są w znacznej mniejszości, niewielki odsetek. Autorzy powinni grać w totka, ale tak na poważnie takie sprzyjające warunki panowały w nocy 7/8 czerwca kiedy przechodziły fronty burzowe. Koledzy ze wschodniej części kraju zarejestrowali po 10-15 zjawisk i zglaszali, że niektóre były widoczne wizualnie.

Pozdrawiam

HK

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zgadza się to są faktycznie zdjęcia z Canonów, w całym zestawie zdjęć są w znacznej mniejszości, niewielki odsetek. Autorzy powinni grać w totka, ale tak na poważnie takie sprzyjające warunki panowały w nocy 7/8 czerwca kiedy przechodziły fronty burzowe. Koledzy ze wschodniej części kraju zarejestrowali po 10-15 zjawisk i zglaszali, że niektóre były widoczne wizualnie.

Pozdrawiam

HK

 

 

Ja też będę próbował swojego szczęścia :)

Teraz już wiem, że się da. Znam nastawy więc trzeba tylko czekać na sprzyjające warunki pogodowe - może jeszcze w tym roku się trafią ze 2-3 solidne fronty burzowe odległe o 100-200 km i dobrze widoczne

 

Obiektyw 50/1,8 @2 (ewentualnie szerzej jeśli burza będzie bliżej 18/3,5) + ISO3200 + czas taki żeby mieć histogram na środku i jazda :)

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powodzenia. Natomiast co do wywodów ekologa to faktycznie trochę niedoczytał , ALE , nie jest to tak oczywiste z tymi zjawiskami. Samo zjawisko jest udokumentowane, tylko, że tak naprawdę nie ma 100% wyjaśnienia. Zresztą jak w przypadku samego wyładowania burzowego jest jeszcze wiele do poznania. Z drugiego podwórka hobby wspomnę że często warstwę sporadyczną ES wiąże się z frontami burzowymi. (mam gdzieś spory artykół nt) Jakoś to współgra. Kiedyś nawet pojawiła się teoria że wyładowania mają sporo wspólnego z promieniowaniem kosmicznym. Czyli sporo tajemnic , więc im więcej fotek tym lepiej dla nauki.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...
  • 5 miesięcy temu...

Ale łowy, jedna burza, a tyle zjawisk:

Mocne! Kamera standardowo coś koło 24 fps, czy jakaś szybka? W sumie myślałem, że te zjawiska są krótsze. Jak to wygląda w zakresie obserwacji gołym okiem? Ktoś widział? Myślałem, że są za krótkie na zobaczenie okiem, ale na filmie wydają się wystarczająco długie...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.