Skocz do zawartości

M57 widziana przez Syntę 200/1200


Gość leszekjed

Rekomendowane odpowiedzi

Kontynuując testy mojej przerobionej Synty 200/1200 prezentuję moje pierwsze poważne zdjęcia wykonane kamerą Vesta przerobioną na długie ekspozycje. Opis prób zamieściłem w wątku dotyczącym tunning-u Synty:

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...t=2116&start=30

Wszystkie zdjęcia zrobiłem dziś około 20.30 przy pełni księżyca. Teleskop to zmodyfikowana przeze mnie Sytna 200/1200, kamera to Vesta PCVC690K własnoręcznie zmodyfikowana dla długich ekspozycji, program obsługujący kamerę to K3CCD.

m57_thumb.jpg

 

m57-10-5-10ramek_thumb.jpg

 

m57-1_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no Leszku, przy odrobinie wprawy zaskoczysz pewnie większosc forumowiczow zdjeciami z taniego dobsa z wlasnoreczine robionym napedem :shock:

 

Tak sobie w oczekiawniu na pogode wrzucilem twoje 2 zdjecia do registaxa, zlozylem je i poprawilem gamme. Wyszlo tak:

m57byleszek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie to zrobiłeś !

Aż się boję pomyśleć co mógłbyś zrobić z surowych ramek.

Ja z braku doświadczenia w astrofotografii nie chciałem przeginać używając funkcji histogram zawartej w K3CCD.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz nie drwij z chlopakow, bo maja racje!!!

 

Zalaczam plik z bardziej wyeksponowanymi elementami, ale i tak dobrze widoczne jest to na pierwszej fotce. Zalaczony jest GIF z animacja 2 zdjec - jedno Leszka, drugie referencyjne. Widac obydwie gwiazdki centralne i 3 na brzegu mglawicy planetarnej. Po analizie fotki, moge z czystym sumieniem stwierdzic, ze zarejestrowaly sie tez slabsze gwiazdki. Wydaje sie, ze problemem bylo tu odpowiednie ogniskowanie, bo tego zdjeciu brakuje. Gdyby bylo ostrzejsze, to gwiazdki bylyby ostre.

m57_test.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. Tu akurat jest poza dyskusja, ze cos jest w srodku i to nawet 2x. TO o czym ty mowisz, to jest "wyobraznia", a tu polemizujemy z faktem zarejestrowanym. Moze macie faktycznie ciemne monitory. U mnie nie ma zadnego problemu z zauwazeniem tego. Od razu to zobaczylem, ale nie chcialo mi sie juz pisac, ze udalo sie Leszkowi cyknac 15m (i dalej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz nie drwij z chlopakow, bo maja racje!!!  

 

Zalaczam plik z bardziej wyeksponowanymi elementami, ale i tak dobrze widoczne jest to na pierwszej fotce. Zalaczony jest GIF z animacja 2 zdjec - jedno Leszka, drugie referencyjne. Widac obydwie gwiazdki centralne i 3 na brzegu mgławicy planetarnej. Po analizie fotki, moge z czystym sumieniem stwierdzic, ze zarejestrowaly sie tez slabsze gwiazdki. Wydaje sie, ze problemem bylo tu odpowiednie ogniskowanie, bo tego zdjeciu brakuje. Gdyby bylo ostrzejsze, to gwiazdki bylyby ostre.

 

Zgoda Adamie, po obróbce i z blinkowaniem raz to raz tamto to już coś widać na granicy szumów ale teraz dopiero widać ile nam jeszcze brakuje do fotki referencyjnej z ostrością i rozdzielczością naszego obrazu :Cry::Cry::Cry:

Długa jeszcze droga przed nami w poznawaniu tajników fotek z CCD :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny komparatorek Adam wykombinowałeś :D .

Jednak po BARDZO UWAŻNYM i OBIEKTYWNYM przejżeniu WSZYSTKICH zdjęć w tym wątku, wydaje mi się, że nie można na 100% stwierdzić, że widać na nich gwiazdę centralną. (Zauważ, że np. na drugiej fotce w miejscu ,,gwiazdy'' widać ,,czarną dziurę''). Podejrzwwam, że ta ,,gwiazda'' została jednak wygenerowana w czasie obróbki komputerowej, a nie zarejestrowana rzeczywiście przez CCD.

W powyższej sytuacji, uważam naszą dyskusję za czysto akademicką i jałową, dopóki Leszek nie wykona kolejnej serii obserwacji, przy dłuższych czasach i dokładniejszej obróbce, umożliwiającej obiektywne i jednoznaczne stwierdzenie faktów obserwacyjnych. (Sam jestem bardzo zainteresowany rezultatem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec i ja zabiorę głos w dyskusji nad istnieniem lub nie na zdjęciu gwiazdy centralnej. Powtórzyłem dziś ekspozycję M57 z nieco większą starannością i uzyskałem zamieszczony wynik. To potwierdza głosy tych, którzy uważali, że widać tą gwiazdę jak i inne w pobliżu. Na niektórych surowych ramkach z pierwszego zdjęcia widać gwiazdę centralną, została ona nieco stłamszona w składaniu zdjęć ale tu o wątpliwościach nie może już być mowy. Fotografia zrobiona w podobnych warunkach jak poprzednie to znaczy przy pełni księżyca nisko nad horyzontem (ok. 35 stopni) - zestawiłem ok. 30 klatek ze stu naświetlonych po ok. 5 sek.

 

W wątku dotyczącym Synty zamieściłem też to dzisiejsze zdjęcie M57 jak i zdjęcia Urana, Marsa i M92. Zapraszam do: http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...p?p=56094#56094

 

L.J.

m57-1_143_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za drugim razem "gra gitara" - bez problemu widać.

Za pierwszym razem, gdybyśmy nie wiedzieli, to nie widać.

Adaś, to nie wyobraźnia, tylko znajomość historii odkryć.

Jak ktoś nie wierzy, to niech szuka np. składników E i F w Trapezie.

Ale jak ktoś podpowie gdzie ,to wtedy widać bardzo wyraźnie.

Ale niestety w takich teleskopach jak APO waldka dopiero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję Leszku 8)

Teraz gwiazdy wyraźnie mniejsze i ostrzejsze a centralną w Lutni widać bez żadnych sztuczek komputerowych, szybko doskonalisz warsztat Lechu, goniąc milowymi krokami światowych mistrzów gatunku 8)

 

Jak widać ćwiczenie czyni mistrza :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.