Jump to content

nowość Lornetka FUJINON 7x50 Lightspeed


sumas
 Share

Recommended Posts

koncern Fujinon przedstawił nową lornetkę do zastosowań militarnych, która po za dość szokującym wygładem, służy do czegoś więcej niż tylko obserwacji

otóż, za jej pomocą można transmitować obraz i dźwięk i to w obu kierunkach, po prostu służy do komunikacji dwóch osób, jeżeli tylko widzą się nawzajem

 

lightspeed-binoculars470-01.jpg

zdjęcie i więcej tu: http://www.popularmechanics.com/technology...aw/4295904.html

coć na stronach producenta niema o tym śladu: http://fujinonbinos.com/

 

jak to działa? otóż wiązka laserowe w zakresie podczerwieni służy jako nośnik informacji, lornetka wyposażona jest w odbiornik i nadajnik laserowy, obraz i dźwięk przesyłany jest drogą optyczną, podobnie zresztą jak ma to miejsce w wielu urządzeniach audio/video wyposażonych w złącze optyczne s/pdif TOSLINK w naszych domach, tyle że tu odbywa się to bezprzewodowo, choć raczej należałoby to bardziej porównać do zasady działania pilotów zdalnego sterowania tyle, że z transmisją dwukierunkową. Zaletą tego rozwiązania jest to, że taka transmisja jest zupełnie niewykrywalna, w odróżnieniu np. do łączności radiowej

 

niemniej ciekawe są dane techniczne:

Specs + Data Com: Up to 1 million bits per second + Voice Com: 32 kilobits per second (simultaneous with data) + Weight:1.3 pounds + Upper Range: 1.8 miles + Power: 2 watts

bo trochę szokują, jeżeli mają one charakteryzować lornetkę :)

tak, ze nawet nie dokońca jestem przekonany co do poprawności działu zamieszczenia tego wątku

Link to comment
Share on other sites

Zaletą tego rozwiązania jest to, że taka transmisja jest zupełnie niewykrywalna, w odróżnieniu np. do łączności radiowej

 

Zastanawiające jest, w jaki sposób odbiornik laserowy po drugiej stronie łącza jest w stanie odebrać przesyłany obraz i dźwięk, skoro transmisja jest "zupełnie niewykrywalna" :lol:

 

Nie chciałbym, aby z odległości kilkunastu metrów świecono mi tym laserem w oczy...

 

Po napisaniu postu zajrzałem pod załączony link. W artykule jest wspomniane, że lornetka jest wyposażona w nadajnik LED, a nie z diodą laserową. Podawanego maksymalnego zasięgu 1,8 mili nie należy w takim razie traktować zbyt dosłownie.

Edited by Cyklop
Link to comment
Share on other sites

No nie! Po pierwszym spojrzeniu pomyślałem, że Sumas pośpieszył się z postem prymaaprylisowym... Cóż mogę dodać. Prawie we wszystkich recenzjach Fujinona FMTR 10x50 można się spotkać z następującą puentą: :to fantastyczna lornetka, ale trochę za ciężka. Mam taką, ale rzadko używam, bo nie chce mi się jej taszczyć w teren.

 

Coś mi się zdaję, że jakiś geniusz dodał parę gram. No i ta poręczność. Wyobrażacie sobie jaki to musi mieć futerał?

Link to comment
Share on other sites

...Zaletą tego rozwiązania jest to, że taka transmisja jest zupełnie niewykrywalna, w odróżnieniu np. do łączności radiowej ...

 

Tu chodzi raczej o fakt że urządzenie jest niewykrywalne i "niepodsłuchowywalne" dla osób postronnych tzn stojacych poza osią urzadzenia . Tak naprawdę jest to typowa "odgrzewana nowość " bo takie sprzęty dośc powszechnie stosowano od latach 60 przez osobników zwiazanych z służbami takimi jak CIA , KGB czy GRU. Załozenie było takie ze sygnał z urzadzenia( w postaci strumienia podczerwieni) dochodzi tylko do posiadacza odbiornika i w którego wycelujemy nasz sprzęt (zasieg do paru kilometrów).Osoba "zza winkla" nie jest wstanie podsłuchać naszej całej rozmowy.

 

W starych konstrukcjach celowanie rozwiazano na zasadzie muszki i szczerbinki ,a nadajnik był zarówką (osłonietą filtrem czarnym IR) umieszczoną w ognisku małego refraktorka. System refraktorków nadawczo-odbiorczych był ustawiany na statywie- od układu biegł kabel do elektroniki z mikrofonem i słuchawką(koniecznie douszną :D ) .

 

Podejrzewam że masa takiej lornetki nie jest aż tak istotna bo i takten specjalizowany modem optyczny umieszczamy w czasie pracy na statywie.Do tej lornetki przyłączamy laptopa/palmtopa.

System słuzy do przekazywania danych w sytuacji gdy nie chcemy by przeciwnik nie był wstanie nas podsłuchac ani udokumentować treści rozmowy . Ale najwazniejsze jest to ,że nadawcę trudno namierzyć goniometrycznie (a wprzypadku przekazu radiowego jest to łatwe).

 

PS Tak naprawdę w sytuacji gdy jest w powietrzu mgła , pył lub deszcz to bezpieczeństwo jest iluzoryczne -odpowiednim sprzetem widać strumień światła rozpraszajacy sie na czastkach wody czy kurzu - tak jakbyśmy świecili latarką.

Edited by noxili
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.