Skocz do zawartości

nowość Lornetka FUJINON 7x50 Lightspeed


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

koncern Fujinon przedstawił nową lornetkę do zastosowań militarnych, która po za dość szokującym wygładem, służy do czegoś więcej niż tylko obserwacji

otóż, za jej pomocą można transmitować obraz i dźwięk i to w obu kierunkach, po prostu służy do komunikacji dwóch osób, jeżeli tylko widzą się nawzajem

 

lightspeed-binoculars470-01.jpg

zdjęcie i więcej tu: http://www.popularmechanics.com/technology...aw/4295904.html

coć na stronach producenta niema o tym śladu: http://fujinonbinos.com/

 

jak to działa? otóż wiązka laserowe w zakresie podczerwieni służy jako nośnik informacji, lornetka wyposażona jest w odbiornik i nadajnik laserowy, obraz i dźwięk przesyłany jest drogą optyczną, podobnie zresztą jak ma to miejsce w wielu urządzeniach audio/video wyposażonych w złącze optyczne s/pdif TOSLINK w naszych domach, tyle że tu odbywa się to bezprzewodowo, choć raczej należałoby to bardziej porównać do zasady działania pilotów zdalnego sterowania tyle, że z transmisją dwukierunkową. Zaletą tego rozwiązania jest to, że taka transmisja jest zupełnie niewykrywalna, w odróżnieniu np. do łączności radiowej

 

niemniej ciekawe są dane techniczne:

Specs + Data Com: Up to 1 million bits per second + Voice Com: 32 kilobits per second (simultaneous with data) + Weight:1.3 pounds + Upper Range: 1.8 miles + Power: 2 watts

bo trochę szokują, jeżeli mają one charakteryzować lornetkę :)

tak, ze nawet nie dokońca jestem przekonany co do poprawności działu zamieszczenia tego wątku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaletą tego rozwiązania jest to, że taka transmisja jest zupełnie niewykrywalna, w odróżnieniu np. do łączności radiowej

 

Zastanawiające jest, w jaki sposób odbiornik laserowy po drugiej stronie łącza jest w stanie odebrać przesyłany obraz i dźwięk, skoro transmisja jest "zupełnie niewykrywalna" :lol:

 

Nie chciałbym, aby z odległości kilkunastu metrów świecono mi tym laserem w oczy...

 

Po napisaniu postu zajrzałem pod załączony link. W artykule jest wspomniane, że lornetka jest wyposażona w nadajnik LED, a nie z diodą laserową. Podawanego maksymalnego zasięgu 1,8 mili nie należy w takim razie traktować zbyt dosłownie.

Edytowane przez Cyklop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie! Po pierwszym spojrzeniu pomyślałem, że Sumas pośpieszył się z postem prymaaprylisowym... Cóż mogę dodać. Prawie we wszystkich recenzjach Fujinona FMTR 10x50 można się spotkać z następującą puentą: :to fantastyczna lornetka, ale trochę za ciężka. Mam taką, ale rzadko używam, bo nie chce mi się jej taszczyć w teren.

 

Coś mi się zdaję, że jakiś geniusz dodał parę gram. No i ta poręczność. Wyobrażacie sobie jaki to musi mieć futerał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zaletą tego rozwiązania jest to, że taka transmisja jest zupełnie niewykrywalna, w odróżnieniu np. do łączności radiowej ...

 

Tu chodzi raczej o fakt że urządzenie jest niewykrywalne i "niepodsłuchowywalne" dla osób postronnych tzn stojacych poza osią urzadzenia . Tak naprawdę jest to typowa "odgrzewana nowość " bo takie sprzęty dośc powszechnie stosowano od latach 60 przez osobników zwiazanych z służbami takimi jak CIA , KGB czy GRU. Załozenie było takie ze sygnał z urzadzenia( w postaci strumienia podczerwieni) dochodzi tylko do posiadacza odbiornika i w którego wycelujemy nasz sprzęt (zasieg do paru kilometrów).Osoba "zza winkla" nie jest wstanie podsłuchać naszej całej rozmowy.

 

W starych konstrukcjach celowanie rozwiazano na zasadzie muszki i szczerbinki ,a nadajnik był zarówką (osłonietą filtrem czarnym IR) umieszczoną w ognisku małego refraktorka. System refraktorków nadawczo-odbiorczych był ustawiany na statywie- od układu biegł kabel do elektroniki z mikrofonem i słuchawką(koniecznie douszną :D ) .

 

Podejrzewam że masa takiej lornetki nie jest aż tak istotna bo i takten specjalizowany modem optyczny umieszczamy w czasie pracy na statywie.Do tej lornetki przyłączamy laptopa/palmtopa.

System słuzy do przekazywania danych w sytuacji gdy nie chcemy by przeciwnik nie był wstanie nas podsłuchac ani udokumentować treści rozmowy . Ale najwazniejsze jest to ,że nadawcę trudno namierzyć goniometrycznie (a wprzypadku przekazu radiowego jest to łatwe).

 

PS Tak naprawdę w sytuacji gdy jest w powietrzu mgła , pył lub deszcz to bezpieczeństwo jest iluzoryczne -odpowiednim sprzetem widać strumień światła rozpraszajacy sie na czastkach wody czy kurzu - tak jakbyśmy świecili latarką.

Edytowane przez noxili
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.